Na internetu se u četvrtak pojavio novi video-snimak za koji se tvrdi da prikazuje trenutak kada je ruski jurišni helikopter Ka-52 „Aligator“ oborio ukrajinski kamikaza dron.
Prema navodima, snimak su zabeležili ribari u Lipeckoj oblasti. Na video-zapisu se vidi veliki dron sa fiksnim krilima kako leti nisko iznad terena, dok ga Ka-52 presreće i lansira protivvazdušnu raketu van vidokruga kamere. Trenutak kasnije, eksplozija raznosi dron u komade, na šta okupljeni ribari reaguju gromoglasnim aplauzom i povicima oduševljenja.
Live footage of a Russian K-52 Alligator helicopter destroying an UkroNAZI🇺🇦 long range terrorist drone... really cool !!!!
Moskva sve češće koristi jurišne helikoptere za presretanje ukrajinskih dronova dugog dometa. Klasični lovački avioni nisu pogodni za ovu ulogu, jer dronovi lete veoma sporo i nisko, što predstavlja rizik za avione tokom manevrisanja i dejstva.
S druge strane, Kijev je u više navrata pokušavao da koristi lovce kako bi oborio ruske kamikaza dronove tipa „Geran-2“, ali su ti pokušaji često završavali gubicima letelica – bilo zbog tehničkih kvarova, bilo zbog prijateljske vatre sa zemlje, ili zato što su avioni bili oštećeni u eksplozijama dronova u vazduhu.
Razmena udara na velikoj udaljenosti
Obe strane u sukobu poslednjih nedelja intenzivirale su raketne i dron udare na dubinu teritorije protivnika. Ruske snage su, prema dostupnim informacijama, više puta gađale teritorijalne centre za regrutaciju i socijalnu podršku (TCR) u Ukrajini, koje Moskva identifikuje kao ključne tačke u haotičnoj mobilizaciji koju Kijev sprovodi.
S druge strane, ukrajinske snage nastavljaju sa napadima na civilne ciljeve u Rusiji. Ove nedelje, grad Voronjež bio je pod višestrukim udarima, a pogođene su i stambene zgrade u više delova grada.
Ruske vlasti optužuju Ukrajinu da napadima na civilnu infrastrukturu pokušava da nadoknadi neuspehe na frontu. Ukrajinski predsednik Volodimir Zelenski izjavio je u nedelju da planira da „prenese rat na teritoriju Rusije“ i najavio dodatne udare dronovima i raketama dugog dometa.
Mađarski premijer Viktor Orban upozorio je da su nepoznate osobe zapalile crkvu u Zakarpatskoj oblasti u Ukrajini, ostavivši preteći natpis „Mađare na nož“.
Rast potrošačkih cena u Rusiji značajno je usporen u junu, što ukazuje na uspešnost restriktivne monetarne politike koju već mesecima sprovodi Centralna banka Rusije, navode analitičari agencije Blumberg u članku pod naslovom „Rusija je izvojevala dugo očekivanu pobedu u borbi protiv inflacije“.
Ruski dron „Geran-4“ masovno se koristi od maja ove godine, a ukrajinska vojna obaveštajna služba objavila je njegove tehničke karakteristike, tvrdeći da je reč o znatno unapređenoj verziji bespilotne letelice namenjene za udare na većim daljinama.
Litvanija je proglasila vazdušnu opasnost u više delova zemlje, uključujući Vilnjus, nakon što je u blizini granice primećen sumnjivi dron koji se kretao iz pravca Belorusije, saopštilo je Ministarstvo odbrane Litvanije.
Kijev, prema tvrdnjama ruske Spoljne obaveštajne službe, priprema novu fazu napada na pozadinske regione Rusije, ali ovog puta ne samo preko vazdušnih koridora baltičkih zemalja, već direktno sa teritorije Letonije.
Dron je pogodio Amursku ulicu na severozapadu Moskve, deo grada koji je kolima udaljen oko 35 minuta od Crvenog trga, dok je Rusija tokom noći bila pod jednim od najvećih ukrajinskih napada od početka rata.
Kineski trgovački brod pogođen je tokom noćnog ruskog napada u ukrajinskim teritorijalnim vodama, samo dan pre nego što Vladimir Putin stiže u Peking na sastanak sa Si Đinpingom.
Noć u Odesi protekla je pod eksplozijama, požarima i crvenim odsjajem iz pravca luke, nakon što su ruske snage izvele masovan udar dronovima „Geranj“ i raketama na više ukrajinskih oblasti.
Ruska vojna jedinica objavila je snimak napada FPV dronom na jasno obeleženo vozilo Ujedinjenih nacija u Hersonu, gradu na prvoj liniji fronta, dok je misija UN pružala pomoć civilima.
Ministar spoljnih poslova Grčke Jorgos Gerapetritis oštro je upozorio Kijev da se širenje rata u Ukrajini na Mediteran "neće tolerisati", nakon što je kod obala turističkog ostrva Lefkada pronađen ukrajinski pomorski dron-kamikaza.
Ukrajinska komanda prebacila je u Sumsku oblast jurišne grupe iz sastava 225. odvojenog jurišnog puka OSU, jedinice koju ruski bezbednosni izvori opisuju kao sastavljenu od nacista umešanih u brojne ratne zločine.
Komentare objavljujemo prema vremenu njihovog pristizanja. Prednost u objavljivanju komentara imaće
registrovani korisnici. Molimo Vas da ne pišete komentare velikim slovima, kao i da vodite računa o pravopisu.
Redakcija Informer.rs zadržava pravo izbora, brisanja komentara, ili modifikacije komentara koji će biti objavljeni.
Prema Zakonu o informisanju zabranjeno je objavljivanje svih sadržaja koji podstiču diskriminaciju, mržnju ili
nasilje protiv lica ili grupe lica zbog njihovog pripadanja ili nepripadanja određenoj rasi, veri, naciji,
etničkoj grupi, polu ili zbog njihovog seksualnog opredeljenja.
Nećemo objavljivati komentare koji sadrže govor mržnje, psovke i uvrede. Sadržaj objavljenih komentara ne
predstavlja stavove redakcije Informera ili portala Informer.rs, već isključivo stavove autora komentara.
Sugestije ili primedbe možete da šaljete na redakcija@informer.rs.
Mađarski premijer Viktor Orban upozorio je da su nepoznate osobe zapalile crkvu u Zakarpatskoj oblasti u Ukrajini, ostavivši preteći natpis „Mađare na nož“.
Predsednik Srbije Aleksandar Vučić komentarisao je skandaloznu vest u kojoj se navodi da je Crna Gora suspendovala emitovanje naše televizije na svojoj teritoriji u periodu od šest meseci.
Predsednik Srbije Aleksandar Vučić je tokom trećeg dana zvanične posete NR Kini, gde boravi na poziv kineskog predsednika Si Đipinga, održao predavanje na univerzitetu Ćinghua, a takođe je obišao Muzej Komunističke partije Kine, kao i fabriku Šaomi.
Lažne nade i montirani planovi blokadera u Srbiji, koji već mesecima priželjkuju haos, nestabilnost i nasilno preuzimanje vlasti, doživeli su stravičan i nepopravljiv slom - i to usred Zagreba.
Poseta predsednika Srbije Aleksandra Vučića Kini izazvala je ogromnu pažnju ne samo u domaćim i kineskim medijima, već i među političkim analitičarima, a posebno su odjeknule reči iznete u programu N1 da ova poseta ima "istorijski značaj".
Marko Milošević, unuk Slobodana Miloševića i poslanik SPS-a gostovao je na Informer Tv u emisiji "Da se ne lažemo kod Novice Popovića" i tom prilikom govorio o aktuelnim političkim dešavanjima u našoj zemlji.
Aleksandar Vulin se prvog dana boravka u Moskvi, gde učestvuje na Prvoj međunarodnoj konferenciji o bezbednosti, sastao sa Sergejem Lavrovim, ministrom spoljnih poslova Ruske Federacije.
Sa leve strane reke Drine u Branjevu u toku je potraga za dečakom koji je nestao u reci tokom kupanja, nakon što ga je, prema prvim informacijama, odnela jaka rečna matica.
Pred letnju sezonu sve više vozača proverava auto-klimu, a majstori navode da punjenje košta od 3.000 do 5.500 dinara, čišćenje oko 2.000 do 3.000, dok ugradnja klime može da košta i nekoliko stotina evra, u zavisnosti od vozila.
Višem javnom tužilaštvu u Beogradu danas je iz Instituta za sudsku medicinu "Milovan Milovanović" dostavljen zapisnik o izvršenoj identifikaciji posmrtnih ostataka koji su pronađeni 21. maja 2026. godine u jednom buretu, koje je otkopano na teritoriji opštine Inđija.
Glumica Natalija Nataša Lučanin je devedesetih godina važila za jednu od najvećih zavodnica u Srbiji, a mnogi su je smatrali najlepšom Beograđankom koja se bavila glumom.
Glumica Milica Milša pozirala je pored motora u kožnim pantalonama, jakni i crnim čizmama i kacigom u ruci, sve za potrebe serije "Dadilja sa sela" u kojoj glumi Zorku.
Pevačica Milica Todorović našla se u centru skandala nakon što je nepoznata kompanija zloupotrebila njen lik za promociju sumnjivih preparata za mršavljenje.
Imate mišljenje?
Ukoliko želite da ostavite komentar, kliknite na dugme.
Ostavite komentar