Broj stranih državljana koji služe kazne u britanskim zatvorima zbog teških nasilnih, seksualnih i drugih krivičnih dela značajno je porastao u protekloj godini. Trenutno u zatvorima u Engleskoj i Velsu zbog seksualnih prestupa kaznu izdržava 1.731 strani državljanin, što čini 10,6 odsto svih osuđenika za seksualna krivična dela.
Ovaj broj povećan je za gotovo 10 odsto u poslednjih 12 meseci, što je skoro tri puta veći rast u odnosu na britanske građane. Krajem juna u zatvorima Engleske i Velsa bilo je 10.722 stranih osuđenika i osumnjičenih, dok je ukupna zatvorska populacija Britanaca bila u padu, pokazuju podaci Ministarstva pravde.
Strani zatvorenici godišnje koštaju 580 miliona funti
Broj zatvorenika rođenih u inostranstvu sada je najveći od 2013. godine, a njihov boravak u zatvoru godišnje košta oko 580 miliona funti. Povećanje broja stranih zatvorenika uslovljeno je rekordnom imigracijom nakon 2020. godine, kao i velikim brojem osoba koje čekaju suđenje u istražnom pritvoru. Suci često odbijaju puštanje stranaca uz kauciju zbog većeg rizika da će napustiti Veliku Britaniju.
Konzervativna opozicija pozvala je premijera Kira Starmera da hitno uvede mere za deportaciju svih stranih zatvorenika, preteći suspenzijom viza zemljama koje odbiju da ih prime nazad.
Suci retko puštaju strance uz kauciju
- Strani državljani su prekomerno zastupljeni u istražnim zatvorima. Verovatnoća da će neko počiniti krivično delo zavisi od njegove zemlje porekla, ali i od starosti, pola i socioekonomskog statusa. Stranci su u proseku mlađi od Britanaca, a mlađe osobe imaju veću sklonost ka kriminalu - izjavio je Ben Brindl sa Oksford univerziteta.
Ukupna zatvorska populacija u Engleskoj i Velsu pala je za 0,44 odsto, na 87.334 zatvorenika u junu ove godine, dok je broj stranih zatvorenika porastao za 3,2 odsto. Kriza prenapučenosti zatvora primorala je vladu da uvede drastične mere ranog puštanja na slobodu, što je dovelo do porasta stope ponovljenih krivičnih dela.
Strani zatvorenici čine i do 85 odsto populacije u nekim londonskim zatvorima. Albanski, poljski i rumunski državljani čine četvrtinu svih stranih zatvorenika. Ukupno, stranci su 12,5 odsto ukupne zatvorske populacije.
Broj stranih kriminalaca u zatvorima u Engleskoj i Velsu zbog nasilnih krivičnih dela porastao je za 8,8 odsto, u poređenju sa 4,8 odsto kod britanskih počinitelja. Kada je reč o razbojništvima, broj stranih osuđenika povećan je za 7,8 odsto, dok je broj Britanaca osuđenih za isti prekršaj pao za 5,5 odsto.
Bivši hrvatski premijer Ivo Sanader pušten je danas na uslovnu slobodu iz zatvora u Lipovici, odlučilo je Županijsko veće suda u Sisku. Iako je bio osuđen na objedinjenu kaznu zatvora u trajanju od 18 godina zbog više slučajeva teške korupcije, Sanader je ispunio zakonske uslove za prevremeno puštanje.
Najmanje 16 osoba je poginulo, a 35 ranjeno u noćnom napadu ruskih snaga na kazneno-popravnu ustanovu u Zaporoškoj oblasti, saopštili su lokalni zvaničnici, prenosi Ukrinform.
Komentare objavljujemo prema vremenu njihovog pristizanja. Prednost u objavljivanju komentara imaće
registrovani korisnici. Molimo Vas da ne pišete komentare velikim slovima, kao i da vodite računa o pravopisu.
Redakcija Informer.rs zadržava pravo izbora, brisanja komentara, ili modifikacije komentara koji će biti objavljeni.
Prema Zakonu o informisanju zabranjeno je objavljivanje svih sadržaja koji podstiču diskriminaciju, mržnju ili
nasilje protiv lica ili grupe lica zbog njihovog pripadanja ili nepripadanja određenoj rasi, veri, naciji,
etničkoj grupi, polu ili zbog njihovog seksualnog opredeljenja.
Nećemo objavljivati komentare koji sadrže govor mržnje, psovke i uvrede. Sadržaj objavljenih komentara ne
predstavlja stavove redakcije Informera ili portala Informer.rs, već isključivo stavove autora komentara.
Sugestije ili primedbe možete da šaljete na redakcija@informer.rs.
Bivši hrvatski premijer Ivo Sanader pušten je danas na uslovnu slobodu iz zatvora u Lipovici, odlučilo je Županijsko veće suda u Sisku. Iako je bio osuđen na objedinjenu kaznu zatvora u trajanju od 18 godina zbog više slučajeva teške korupcije, Sanader je ispunio zakonske uslove za prevremeno puštanje.
Predsednik Srbije Aleksandar Vučić prokomentarisao je najavu tužiteljke u penziji i druge na blokaderskoj listi Jasmine Paunović da će tužiti Informer i predsednicu Skupštine Anu Brnabić.
Dragan J. Vučićević urnisao je u jednoj rečenici poznatog NATO lobistu, vatrenog zagovornika nezavisnosti lažne države Kosovo i Kurtijevog poslušnika, Naima Lea Beširija, koji je kao miljenik tajkunskih medija za antisrpsku Novu S pokušao da bude duhovit, pa spomenuo i glavnog urednika Informera.
Odlukom Zmaja od Šipova da više ne učestvuje u Zadruzi, Farmi i sličnim emisijama, koje oduševljavaju desetine hiljada srpskih domaćica i da se posveti čuvanju krava na Velikom Vitorogu i Janjskim dolinama, Srbiji je pričinjena velika šteta.
Ministarstvo odbrane Hrvatske je u poslednjem trenutku otkazala tender za nabavku novih dušeka za hrvatske vojnike samo zato što se proizvode u Srbiji!
Više od 3.260 zaposlenih suočeno je sa neizvesnom budućnošću nakon što je nemački proizvođač baterija Varta, koji posluje duže od 130 godina, potvrdio da je započeo postupak zaštite od bankrota.
"Suzuki svift" važi za jedan od najdugovečnijih gradskih automobila na tržištu, a nova generacija sa blagim hibridnim sistemom donosi 82 KS i promišljenu kombinaciju ekonomičnosti i stila.
Nezadovoljstvo putnika zbog uslova na Aerodromu Tivat ponovo je u centru pažnje, nakon što su putnici satima prinuđeni da čekaju napolju, izloženi velikim vrućinama, umesto da im budu obezbeđeni osnovni uslovi dok čekaju svoje letove.
Na društvenim mrežama osvanula je fotografija koja je privukla veliku pažnju korisnika, nakon što su roditelji na svom automobilu zalepili poruku zahvalnosti i zamolili ostale učesnike u saobraćaju za malo više strpljenja.
Teška saobraćajna nesreća dogodila se 19. jula kod Gadžinog Hana, kada su se sudarili automobil "škoda" i kamion "zastava" koji je bio natovaren drvima za ogrev. U nesreći je poginula ženska osoba, dok su tri osobe povređene, među kojima je i dete. Prve informacije ukazuju da je do nesreće došlo najverovatnije zbog neprilagođene brzine.
Službenici Odeljenja bezbednosti Ulcinj su, po nalogu državnog tužioca u Osnovnom državnom tužilaštvu u Ulcinju, lišili slobode sedamnaestogodišnjeg maloletnika iz Podgorice, povratnika u izvršenju krivičnih dela, zbog sumnje da je na području Ulcinja izvršio krivična dela teška krađa i teška krađa u pokušaju.
Odbegli vođa "kavačkog" klana Radoje Zvicer osuđen je na 40 godina zatvora u Crnoj Gori zbog organizovanja kriminalne organizacije, a izvor blizak crnogorskom pravosuđu objašnjava da se ređaju presude, a pomaka u pronalasku osuđenog nema, niti se o tome javno govori, jer su se po svemu sudeći pravosudni organi uplašili Zvicera.
Policijski službenici Policijske stanice Metković završili su kriminalističku istragu protiv dvojice državljana Bosne i Hercegovine, starosti 48 i 63 godine, zbog sumnje da su učestvovali u prevari.
Boranka Tatjana P. (54) poginula je u teškoj saobraćajnoj nesreći koja se u četvrtak dogodila u Bugarskoj, dok se njen suprug Bratislav P.(52), prema nezvaničnim informacijama, i dalje nalazi u bolnici i lekari mu se bore za život.
Eksplicitne scene iz domaćih hit-serija poslednjih godina redovno podižu prašinu, dele publiku i otvaraju pitanje da li je reč o umetničkoj slobodi ili lovu na gledanost.
Od paničnog straha od gubitka erekcije i ženskog tela, pa sve do straha od poljupca i dodira, stručnjaci otkrivaju koje skrivene anksioznosti uništavaju intimni život i kako se sa njima izboriti.
Pevačica Ana Bekuta u ekskluzivnom intervjuu za Informer progovorila je o sećanjima na pokojnog supruga Milutina Mrkonjića, povlačenju iz javnosti, ali i podršci koju pruža koleginicama sa javne scene.
Razvodi na estradnoj sceni postali su sve učestalija pojava, a jedan od najčešće pominjanih razloga za kraj brojnih brakova jesu prevare i narušeno poverenje među partnerima.
Sanja Marinković ugostila je u emisiji pevača Darka Lazića i njegovu suprugu Katarinu, a tokom razgovora došlo je do varnica između voditeljke i folkerа.
Komentari
Ostavite komentar
Pravila komentarisanja:
Komentare objavljujemo prema vremenu njihovog pristizanja. Prednost u objavljivanju komentara imaće registrovani korisnici. Molimo Vas da ne pišete komentare velikim slovima, kao i da vodite računa o pravopisu.
Redakcija Informer.rs zadržava pravo izbora, brisanja komentara, ili modifikacije komentara koji će biti objavljeni. Prema Zakonu o informisanju zabranjeno je objavljivanje svih sadržaja koji podstiču diskriminaciju, mržnju ili nasilje protiv lica ili grupe lica zbog njihovog pripadanja ili nepripadanja određenoj rasi, veri, naciji, etničkoj grupi, polu ili zbog njihovog seksualnog opredeljenja.
Nećemo objavljivati komentare koji sadrže govor mržnje, psovke i uvrede. Sadržaj objavljenih komentara ne predstavlja stavove redakcije Informera ili portala Informer.rs, već isključivo stavove autora komentara.
Sugestije ili primedbe možete da šaljete na redakcija@informer.rs.