Dramatična statistika pokazala užasne podatke: Zašto dozvoljavaju silovanje Evrope?
Podeli vest
Ilon Mask ponovo je izazvao buru na mreži X kada je, komentarišući objavu profila koji širi antimigrantske sadržaje, upitao: „Zašto dozvoljavaju silovanje Evrope?“.
Njegov istup otvorio je lavinu rasprava o rastu broja prijavljenih silovanja na Starom kontinentu.
Ilon Mask ponovo je izazvao buru u Velikoj Britaniji nakon što je izjavio da vlasti u Londonu nisu legitimne, povodom objavljenog izveštaja o višedecenijskoj kampanji seksualnog zlostavljanja dece u čak 85 gradova i opština.
Izdavačka kuća Alfred A. Knopf objaviće 21. oktobra posthumne memoare Virdžinije Roberts Đufre, jedne od najpoznatijih žrtava Džefrija Epstajna.
25.08.2025
16:25
Podaci pokazuju da su prijave seksualnog nasilja u EU u poslednjih deset godina više nego udvostručene – prema Eurostatu, broj prijavljenih silovanja porastao je za čak 141% od 2013. godine.
Stručnjaci ističu da rast ne znači nužno i veći broj napada, već i promene u zakonima, veću društvenu svest i spremnost žrtava da prijave zločin. Primer Švedske to najbolje pokazuje – tamo se u statistiku svako delo bez eksplicitnog pristanka računa kao silovanje, pa čak i kada je reč o ponovljenim slučajevima između iste žrtve i počinioca.
Prijavljeni slučajevi seksualnog nasilja u Evropskoj uniji:
Foto: prentscreen Eurostat
Migracije i statistika
Iako desnica u Evropi porast vezuje za migracije, istraživanja daju složeniju sliku. Švedska analiza pokazala je da više od polovine osuđenih za silovanje ima strano poreklo, ali i da je tokom najvećeg migrantskog talasa 2015. broj prijava zapravo pao za 12%.
Promene zakona širom EU
Sve veći broj država uvodi tzv. „zakone o pristanku“, prema kojima je svaki seksualni čin bez jasnog i dobrovoljnog pristanka – silovanje. Takvi propisi važe u 14 članica EU, među kojima su Švedska, Španija, Hrvatska, Irska i Danska.
Velika Britanija je, uz nove zakone, sprovela i specijalne programe obuke policije kako bi se istrage fokusirale na počinioce, a ne na žrtve. To je, uz kampanje i medijski eksponirane slučajeve, dovelo do naglog skoka broja prijava.
Komentare objavljujemo prema vremenu njihovog pristizanja. Prednost u objavljivanju komentara imaće
registrovani korisnici. Molimo Vas da ne pišete komentare velikim slovima, kao i da vodite računa o pravopisu.
Redakcija Informer.rs zadržava pravo izbora, brisanja komentara, ili modifikacije komentara koji će biti objavljeni.
Prema Zakonu o informisanju zabranjeno je objavljivanje svih sadržaja koji podstiču diskriminaciju, mržnju ili
nasilje protiv lica ili grupe lica zbog njihovog pripadanja ili nepripadanja određenoj rasi, veri, naciji,
etničkoj grupi, polu ili zbog njihovog seksualnog opredeljenja.
Nećemo objavljivati komentare koji sadrže govor mržnje, psovke i uvrede. Sadržaj objavljenih komentara ne
predstavlja stavove redakcije Informera ili portala Informer.rs, već isključivo stavove autora komentara.
Sugestije ili primedbe možete da šaljete na redakcija@informer.rs.
Ilon Mask ponovo je izazvao buru u Velikoj Britaniji nakon što je izjavio da vlasti u Londonu nisu legitimne, povodom objavljenog izveštaja o višedecenijskoj kampanji seksualnog zlostavljanja dece u čak 85 gradova i opština.
Kazahstan je uveo potpunu zabranu uvoza ruskog žita i stočne hrane, a prvi efekti već su vidljivi – železničke kompozicije sa robom iz Rusije vraćaju se sa granice, dok trgovina trpi ozbiljan udar.
Sjedinjene Američke Države spremne su da konačno usaglase bezbednosne garancije za Ukrajinu samo ukoliko se ukrajinske snage povuku iz Donbasa, izjavio je ukrajinski predsednik Volodimir Zelenski u intervjuu za Rojters.
Vrhunac bezakonja i spirale nasilja potresao je noćas Aranđelovac. Kako saznajemo, tokom noći zapaljen je automobil aktivisti SNS Đorđu Prokiću, direktoru TO Aranđelovac.
Andrea Jovanović, doktorantkinja filozofije na Filozofskom fakultetu u Beogradu i istraživač-saradnik u Institutu za političke studije, komentarisala je blokadere i kako je njihovo skadanlozno ponašanje uticalo na građane.
Na osnovu informacija do kojih je došao portal NS Uživo, blokaderi iz Novog Sada i Bačke Palanke iz jedne prodavnice, čije je ime poznato toj redakciji, naručili su veću količinu biber-sprejeva sa ciljem izazivanja nereda i incidenata u nedelju u Kuli.
Posebno teška emisija, kako za urednika i voditelja Igora Ćurčića, tako i za njegove goste – godišnjica zločinačkog NATO Bombardovanja SRJ, Srbije pre svega.
Urednik i voditelj emisije Dobro veče Srbadijo ugostiće predsednika skupštinskog odbora za odbranu i unutrašnje poslove Milovana Drecuna, zatim novinara Sašu Borojevića, advokata Srđana Aleksića poznatog po inicijativi da građani i institucije Srbije tuže NATO, kao i njegovog italijanskog kolegu advokata Anđela Fiore Tartalju koji je u više navrata pobedio NATO na sudu, zastupajući italijanske vojnike koji su boraveći na Kosovu i Metohiji oboleli od kancera.
Srbija je danas imala samo jedan izbor i napravila ga je jasno: Informer televizija je apsolutno najgledanija u trenutku prenosa velikog narodnog skupa SNS-a!
Zabog radova na rredovnom održavanju u ulicama Dr Žorža Matea i Auto-put za Zagreb, od 26. marta do 9. aprila doći će do izmena u saobraćaju javnog prevoza.
Iz Ministarstva odbrane saopštili su da je u toku realizacija borbene obuke na helikopterima Mil Mi-35, u 714. protivoklopnoj helikopterskoj eskadrili "Senke" Vojske Srbije, stacioniranoj na aerodromu "Morava" u Lađevcima kod Kraljeva.
Emitovanje serije "Katarina Velika" na Informer TV izazvalo je veliku pažnju javnosti, a jedna od najintrigantnijih tema koja prožima epizode jeste caričin otvoren sukob sa Ruskom pravoslavnom crkvom.
Udovica Saše Popovića, pevačica Suzana Jovanović, u potresnoj ispovesti otvorila je dušu o životu nakon gubitka supruga, koji je pre godinu dana izgubio bitku sa teškom bolešću.
Pobednica "Zvezda Granda“, Šejla Zonić, iznenadila je iskrenim priznanjem da sa jednim kolegom iz takmičenja više nije u kontaktu, te otkrila kako je bila žrtva prevare na mrežama.
Starleta Stanija Dobrojević odlučila je da tuži Ivanu Šopić zbog uvreda koje su iznete na društvenim mrežama, gde ju je voditeljka optužila da obmanjuje javnost i da proizvode za svoj brend nabavlja preko jeftinih kineskih platformi.
Imate mišljenje?
Ukoliko želite da ostavite komentar, kliknite na dugme.
Ostavite komentar