Pada vlada?! Ovaj datum je ključan - posle ovoga ništa neće biti isto: Moćna evropska sila pred pucanjem
Podeli vest
Francuska se suočava sa sve dubljom ekonomskom i političkom krizom.
Nacionalni dug raste rekordnim tempom, inflacija i dalje pogađa domaćinstva, a povrh svega – mere štednje koje predlaže vlada premijera Fransoa Bajrua izazvale su bes građana.
Samo jedan video-snimak je dovoljan da pokaže kako se Francuzi obračunavaju sa blokaderima i onima koji se samo usude da im zaustavljanjem saobraćaja ili na bilo koji drugi način poremete svakodnevicu.
U luci Odesa zabeležen je povišeni nivo radijacije - sumnja se da je povećano zračenje izazvano skladištenjem bačvi sa potrošenim francuskim gorivom iz nuklearnih elektrana, rekao je za Sputnjik koordinator pokreta otpor u Nikolajevu Sergej Lebedev.
31.08.2025
09:31
Prema anketi agencije IPSOS, čak 91% Francuza veruje da je zemlja u ekonomskoj krizi. Umesto rešenja, Bajru je predložio ukidanje dva praznika radi uštede oko pet milijardi evra – što je doživljeno kao uvreda za građane. Ovaj potez pokrenuo je lavinu protesta, a za 10. septembar najavljen je generalni štrajk pod sloganom „Zatvorite sve“, uz pozive da se blokiraju i banke.
Suočen sa rastućim nezadovoljstvom, Bajru je zatražio glasanje o poverenju 8. septembra, iako većina analitičara smatra da je njegov pad neizbežan. Opozicija – od krajnje levice do Nacionalnog okupljanja Marine Le Pen – već je najavila da će glasati protiv vlade.
- Svaki sat povećava naš dug za 12 miliona evra, a servisiranje duga uskoro će koštati više od budžeta obrazovanja i vojske - upozorio je Bajru. Ali kritičari njegov plan nazivaju „monstruoznim“ i „politikom koja uništava narod“.
Automobil je u francuskom gradu Evreu udario tokom protekle noći namerno u grupu ljudi, pri čemu je najmanje jedna osoba poginula, a petoro je povređeno, objavio je gradonačelnik tog grada Gi Lefran na društvenim mrežama.
Jezgro zapadnog kontingenta u Ukrajini činiće francuske i britanske oružane snage.
29.08.2025
17:10
U igru je ušao i predsednik Emanuel Makron. Njegovi saradnici nagoveštavaju da bi, u slučaju Bajruovog pada, mogao da raspusti parlament i raspiše nove izbore. Međutim, opozicija ga otvoreno izaziva da to učini, očekujući da će tada većinu osvojiti Nacionalno okupljanje.
Ukoliko vlada padne, Francuska bi već početkom jeseni mogla ostati bez budžeta, sa protestima na ulicama i ozbiljnim političkim previranjima. Kako piše Le Parisien, malo ko veruje da Bajru može preživeti 8. septembar – u Parizu se već spekuliše o njegovim naslednicima.
Komentare objavljujemo prema vremenu njihovog pristizanja. Prednost u objavljivanju komentara imaće
registrovani korisnici. Molimo Vas da ne pišete komentare velikim slovima, kao i da vodite računa o pravopisu.
Redakcija Informer.rs zadržava pravo izbora, brisanja komentara, ili modifikacije komentara koji će biti objavljeni.
Prema Zakonu o informisanju zabranjeno je objavljivanje svih sadržaja koji podstiču diskriminaciju, mržnju ili
nasilje protiv lica ili grupe lica zbog njihovog pripadanja ili nepripadanja određenoj rasi, veri, naciji,
etničkoj grupi, polu ili zbog njihovog seksualnog opredeljenja.
Nećemo objavljivati komentare koji sadrže govor mržnje, psovke i uvrede. Sadržaj objavljenih komentara ne
predstavlja stavove redakcije Informera ili portala Informer.rs, već isključivo stavove autora komentara.
Sugestije ili primedbe možete da šaljete na redakcija@informer.rs.
Samo jedan video-snimak je dovoljan da pokaže kako se Francuzi obračunavaju sa blokaderima i onima koji se samo usude da im zaustavljanjem saobraćaja ili na bilo koji drugi način poremete svakodnevicu.
Američki napad na Iran pogoršao je poziciju Ukrajine u ratu sa Rusijom, kaže bivši ministar unutrašnjih poslova i bivši generalni tužilac Ukrajine Jurij Lucenko.
Režiser Dragoslav Bokan je prilikom gostovanja u emisiji "Prve info" na Informer TV, otvoreno govorio o aktuelnim političkim dešavanjima u Srbiji, kao i o blokaderskom rektoru Vladanu Đokiću.
Hrvatski profesor istorije Tomislav Horvat, osvedočeni antisrbin objavio je danas na Iks mreži da mu je navodno zabranjen ulazak u Srbiju, uz tvrdnju da bi ga na granici čak mogli i uhapsiti.
Blokaderi koji vode jednu od glavnih blokaderskih stranica na Iksu, FDU u blokadi, objavili su tačno u centimetar koliki je ponos rektora Vladana Đokića, što je izazvalo neviđenu buru na toj društvenoj mreži, ali i pokrenulo talas pitanja, kao i čuđenje i kritike.
Urednik i voditelj emisije "Dobro veče Srbadijo", Igor Ćurčić, ugostiće u utorak od 22 sata čuvare tradicije koji se decenijama bore da stare zanate i rukotvorine otrgnu od zaborava i sačuvaju kao deo kulturne baštine ovog naroda prenošenjem znanja na nove generacije.
Dragoljub Kojčić, politički filozof i Marko Kešelj, državni sekretar u ministarstvu sporta gostujući u Info jutru komentarisali su rezultate lokalnih izbora u deset gradova i opština.
U većem delu Srbije danas će biti pretežno oblačno s kišom i kratkotrajnim lokalnim pljuskovima, dok se na visokim planinama očekuje snežna vejavica. Temperature će se kretati od 4 do 17 stepeni.
Milan S. (37) iz Merošine, koji je uhapšen zbog sumnje u noći između 31. marta i 1. aprila opljačkao i silovao taksistkinju (27) iz Niša, ranije je osuđivan zbog silovanja. Milan je, neposredno nakon što je izašao sa višegodišnje robije, uhapšen u Čačku i to zbog napada na devojčicu (15) i ženu (48).
Goran Mihajlović, za koga se veruje da je bio prva žrtva zloglasnog klana Belivuk-Miljković, nestao je 1. aprila 2019. godine, a ubijen je dan kasnije. Sedam godina od njegovog ubistva znaju se jezivi detalji.
V. I. (23) primljen je sa teškim telesnim povredama opasnim po život u sredu na Vojnomedicinsku akademiju. Mladić je dovezen nakon jezivog incidenta koji se dogodio u Podujevskoj ulici na Zvezdari.
Visokopozicionirani pripadnik "vračarskog klana" Jovica Sovilj (40) uhapšen je juče u Atini za kojim je bila raspisana međunarodna poternica Republike Srbije.
Film "99 žena" ("99 women") iz 1969. godine napravljen je u četiri verzije jer je originalna imala čak osam minuta eksplicitnog hardkor seksa zbog čega nije mogao da se distribuira u bioskopima širom sveta.
Nekadašnja učesnica takmičenja "Zvezde Granda", pevačica Meliha Imširović, našla se u centru skandala nakon što je, prema pisanju bosanskih medija, izazvala incident na jednom slavlju.
Imate mišljenje?
Ukoliko želite da ostavite komentar, kliknite na dugme.
Ostavite komentar