• aktuelno
Dnevne novine
SRBIJA
Informer
Video

03.09.2025

00:15

Ukrajinci poludeli nakon objave Generalštaba: Da li ste svesni šta su Rusi uradili na frontu? Ovo se krije od naroda i vojnika...

Министерство обороны Российской Федерации

Vesti

Ukrajinci poludeli nakon objave Generalštaba: Da li ste svesni šta su Rusi uradili na frontu? Ovo se krije od naroda i vojnika...

Podeli vest

Optimizovane objave Generalštaba OSU o neuspesima ruske vojske ne odgovaraju realnosti na terenu, jer na frontu gotovo da nema „neproblematičnih“ sektora, poručio je ograničeno sposoban posle ranjavanja glavni narednik i instruktor OSU Anton Čjorni, govoreći na kanalu Alpha Media.

U uvodu je kritikovao narativ o tome da Rusija „nije zauzela nijedan veliki grad“, navodeći da je takvo uokviravanje pogrešno i opasno po upravljanje očekivanjima javnosti.

- Što se tiče ‘nijedan veliki grad nisu zauzeli’, verovatno misle na Pokrovsk i Konstantinovku. A Časov Jar je njima mali grad? Smatram da to uopšte nije mali grad - rekao je Čjorni, glavni narednik OSU.

Zatim je prešao na logističku realnost i stanje na kritičnim pravcima, naglasivši da su pojedine rute praktično neupotrebljive za redovan doprem materijala i rotacije.

- Kontrola teritorija u Dnjipropetrovskoj oblasti, konkretno do naših položaja treba ulaziti preko Meževe — to je već nerealno izvesti, nije moguće ni zaustavljanje. Da li je Pokrovsk u okruženju? Da. Da li je Konstantinovka u okruženju? Da. Iz Kurske oblasti su nas izbacili -dodao je Čjorni, ukazujući na pogoršanje taktičke situacije.

„Za sada zadržavamo, ali to je samo za sada“

Instruktor je naglasio da formalna kontrola pojedinih gradova ne znači stabilnu odbranu, jer pritisak i dovlačenje svežih ruskih snaga stvaraju trajni rizik za linije OSU.

- To što još nisu preuzeli te gradove… Pokrovsk za sada kontrolišemo, ali to je za sada. Vidim kako tamo ide tehnika, dolazi nemali broj ljudi, izgledaju solidne brigade; izgleda da za sada zadržavamo. Ali to je za sada - istakao je Čjorni, upozoravajući na dinamiku priliva ljudstva i tehnike na front.

U završnici je kritikovao „povoljnu sliku“ koja se, kako kaže, plasira u javnosti, tvrdeći da takva komunikacija ne pomaže ni vojsci ni društvu.

- Ne razumem šta to meni donosi, šta to njima donosi — ne žele da prave nekakav furore, da podižu temperaturu u društvu? Ali kao da je sve mirno, pod kontrolom. Znate, kao da mi kontrolišemo kako gubimo teritorije — takav se utisak stvara - zaključio je Čjorni, poručivši da je potreban realističan pristup informisanju javnosti i planiranju odbrane.

Poštovani čitaoci, možete nas pratiti i na platformama: Facebook, Instagram, Youtube, Viber.

Pridružite se i saznajte prvi najnovije informacije.

Naše aplikacije možete skinuti na:


Imate mišljenje?

Ukoliko želite da ostavite komentar, kliknite na dugme.

Ostavite komentar

Ostavite komentar

Pravila komentarisanja:

Komentare objavljujemo prema vremenu njihovog pristizanja. Prednost u objavljivanju komentara imaće registrovani korisnici. Molimo Vas da ne pišete komentare velikim slovima, kao i da vodite računa o pravopisu.

Redakcija Informer.rs zadržava pravo izbora, brisanja komentara, ili modifikacije komentara koji će biti objavljeni. Prema Zakonu o informisanju zabranjeno je objavljivanje svih sadržaja koji podstiču diskriminaciju, mržnju ili nasilje protiv lica ili grupe lica zbog njihovog pripadanja ili nepripadanja određenoj rasi, veri, naciji, etničkoj grupi, polu ili zbog njihovog seksualnog opredeljenja.

Nećemo objavljivati komentare koji sadrže govor mržnje, psovke i uvrede. Sadržaj objavljenih komentara ne predstavlja stavove redakcije Informera ili portala Informer.rs, već isključivo stavove autora komentara.

Sugestije ili primedbe možete da šaljete na redakcija@informer.rs.

sledeća vest

Politika

''Udar na ustavnost i zakonitost'': Po nalogu Marinike Tepić TOK nezakonito i politički proganja Selakovića
Politika

''Udar na ustavnost i zakonitost'': Po nalogu Marinike Tepić TOK nezakonito i politički proganja Selakovića

Pravni tim Saveta za monitoring, ljudska prava i borbu protiv korupcije Transparentnost, nakon analize javno dostupnih podataka, zaključuje da Javno tužilaštvo za organizovani kriminal (TOK), pod rukovodstvom Mladena Nenadića i Zagorke Dolovac, nezakonito i politički proganja ministra Nikolu Selakovića i to na osnovu naloga Marinike Tepić, opozicione narodne poslanice.

05.12.2025

11:28

TV

Društvo

JOŠ Društvo VESTI

Hronika

Zabava

JOŠ Zabava VESTI

Magazin

Džet set