Danska je donela istorijsku odluku – uložila je 58 milijardi danskih kruna (oko 9,1 milijardu dolara) u nabavku raketnih sistema od evropskih proizvođača, zaobilazeći američke kompanije.
To je najveća odbrambena investicija u istoriji zemlje i jasan signal političkog zaokreta.
Kopenhagen je saopštio da će kupovati sisteme iz Francuske, Italije, Norveške ili Nemačke, što označava kraj dugogodišnje prakse oslanjanja na američke dobavljače. Samo pre deset godina, Danska je svoju avijaciju bazirala na američkim F-35 lovcima, a danas se odlučuje da proširi vatrenu moć uz evropsku tehnologiju.
Trend se širi celim severom kontinenta. Norveška je nedavno potpisala rekordan ugovor sa Britanijom za gradnju fregata, takođe preskočivši SAD. Severske zemlje očigledno grade novi bezbednosni stub – investiraju u evropsku vojnu industriju i smanjuju zavisnost od Vašingtona.
Danska već izdvaja oko 3% BDP za odbranu, a cilj je da ta cifra do 2035. naraste na 5%, u skladu sa novim NATO okvirom. To otvara milijarde u budućim ugovorima za evropske firme, dok američki giganti rizikuju da izgube deo tržišta baš u regionu gde vojna potrošnja vrtoglavo raste.
Bivši ministar u danskoj vladi Henrik Sas Larsen osuđen je danas na četiri meseca zatvora zbog posedovanja hiljada fotografija i snimaka seksualnog zlostavljanja dece.
Danski mediji objavili su šokantno istraživanje prema kojem su američki obaveštajci umešani u prikrivenu operaciju čiji je cilj da oslabi veze Danske i Grenlanda i otvori put Vašingtonu za preuzimanje najvećeg ostrva na svetu.
Komentare objavljujemo prema vremenu njihovog pristizanja. Prednost u objavljivanju komentara imaće
registrovani korisnici. Molimo Vas da ne pišete komentare velikim slovima, kao i da vodite računa o pravopisu.
Redakcija Informer.rs zadržava pravo izbora, brisanja komentara, ili modifikacije komentara koji će biti objavljeni.
Prema Zakonu o informisanju zabranjeno je objavljivanje svih sadržaja koji podstiču diskriminaciju, mržnju ili
nasilje protiv lica ili grupe lica zbog njihovog pripadanja ili nepripadanja određenoj rasi, veri, naciji,
etničkoj grupi, polu ili zbog njihovog seksualnog opredeljenja.
Nećemo objavljivati komentare koji sadrže govor mržnje, psovke i uvrede. Sadržaj objavljenih komentara ne
predstavlja stavove redakcije Informera ili portala Informer.rs, već isključivo stavove autora komentara.
Sugestije ili primedbe možete da šaljete na redakcija@informer.rs.
Bivši ministar u danskoj vladi Henrik Sas Larsen osuđen je danas na četiri meseca zatvora zbog posedovanja hiljada fotografija i snimaka seksualnog zlostavljanja dece.
Diplomatski uspeh i sastanci predsednika Srbije Aleksandra Vučića sa najvažnijim evropskim liderima u Tivtu bio je povod za najnoviji rat na relaciji blokaderi-opozicija.
Predsednik Srbije Aleksandar Vučić poručio je juče iz Tivta da će Srbija, uprkos skandaloznim porukama mržnje koje su prethodnih dana stizale iz Crne Gore, nastaviti da pruža prijateljsku i bratsku ruku toj zemlji.
Osvedočeni blokader Vladimir Štimac pokušao je da ospori tvrdnje predsednika Aleksandra Vučića o srpskim dobrovoljcima koji su pomagali u gašenju požara u Crnoj Gori, iako su o toj akciji godinama unazad postojali javno dostupni podaci i medijski izveštaji.
Dokaz da je među blokaderima sve popucalo i da više ne znaju gde udaraju jeste objava jednog od vođe blokada, Nemanje Miloševića, na društvenoj mreži Iks.
Publika od sada ima priliku da svake srede od 17 časova na Prvom programu Radio Beograda prati novi politički tok-šou "U sredu sa Bojanom Bilbijom". Reč je o autorskom projektu koji se bavi najvažnijim političkim, geopolitičkim i društvenim temama koje oblikuju svakodnevni život građana Srbije, ali i globalne procese koji utiču na ceo svet.
U prethodnoj epizodi Informerove emisije “Na merama” otkrili smo koga to traži novinar blokader Mladen Savatović, čime se zanima političar u pokušaju Đorđe Stanković, gde se skriva najbolji drugar rektora politikanta Vladana Đokića, Nebojša Bojović, kako se opušta propali aktivista Petar Đurić…
Potpredsednica Srpske radikalne stranke Vjerica Radeta gostujući u Info jutru komentarisala je bezbednosnu pretnju predsedniku Srbije Aleksandru Vučiću u Crnog Gori.
Zbog promena na tržištu i slabije prodaje, u Nemačkoj se zatvara deo prodavnica lanca nameštaja Roller. Neke prodavnice su već zatvorene, a dodatna zatvaranja planirana su za jul ove godine, u okviru reorganizacije poslovanja kompanije.
Večeras je zvanično podignut Pojas Presvete Bogorodice na postolje u Hramu Svetog Save u Beogradu, ali se, prema poslednjim informacijama, kolona vernika ne smanjuje.
Nesreća se dogodila 28. maja 2025. godine oko 11 časova, tokom promotivne vožnje padobranom iznad mora koju je organizovala firma „Jet Sky Budva“. Let je krenuo iz pravca Slovenske plaže ka otvorenom moru, prema plaži Mogren, kada je došlo do tragedije i mlada devojka je pala u more sa velike visine.
Policija u Novom Sadu rasvetlila je četiri teške krađe, od kojih je jedna u pokušaju i uhapsila D. Z. (27) iz Žablja, zbog sumnje da je izvršio ova krivična dela.
Američki glumac Džejms Hendi poznat po ulogama u filmovima Top Gan: Maverik i Džumandži, izboden je na smrt u vlastitom domu u Los Anđelesu, saopštila je policija.
Pozorište lutaka "Pinokio" sa ponosom najavljuje premijeru predstave "Luna Luna Park", u režiji Fabricija Montekija, koja će se održati u subotu 6.juna u 19:00 časova.
Slaviša Čurović bio je protiv referenduma 2006. godine i odvajanja Crne Gore, a njegov stav nije podržala produkcijska kuća, te je zadala kukavički udarac!
Astrološka predviđanja za naredne dane ukazuju na nove prilike za zaradu, neočekivane prilive novca i poslovne poteze koji bi mogli da donesu dugoročnu korist za pet horoskopskih znakova.
Tokom letnjih vrućina i kućni ljubimci su izloženi ozbiljnom riziku od pregrevanja, zbog čega je važno prilagoditi njihove aktivnosti i na vreme prepoznati simptome toplotnog udara.
Spor internet, prekidi tokom video-poziva ili sporo učitavanje stranica često se mogu rešiti jednostavnim restartovanjem Wi-Fi rutera, koji može pomoći da mreža ponovo radi stabilno i bez problema.
Imate mišljenje?
Ukoliko želite da ostavite komentar, kliknite na dugme.
Ostavite komentar