• aktuelno
Dnevne novine
SRBIJA
Informer
Video

Izvor: Danko Borojević

17.09.2025

18:30

Ko laže – Pariz ili mediji?: Šta je stvarno stiglo u Ukrajinu? (VIDEO)

Міністерство оборони України/Командування Повітряних Сил ЗСУ / Air Force Command of UA Armed Forces

Vesti

Ko laže – Pariz ili mediji?: Šta je stvarno stiglo u Ukrajinu? (VIDEO)

Pre samo nekoliko meseci, izveštaji iz zapadnih zemalja o pružanju još jednog paketa vojne pomoći ukrajinskim oružanim snagama ređali su se jedan za drugim.

"Ne tako davno, vesti su bile isprekidane najavama o besplatnom transferu opreme ukrajinskim trupama. Sada se situacija promenila", piše francuski časopis Zone Militaire.

Kako je objavljeno, iz pojedinačnih prestonica EU i dalje stižu najave u vezi sa podrškom opremom. Na primer, Stokholm je nedavno objavio nameru da isporuči Kijevu 18 samohodnih haubica Archer. Međutim, to se dešava sve ređe. Stoga je moguće izvući neke zaključke.

U januaru 2023. godine predsednik Makron odlučio da povuče "lovce tenkova" AMX-10RC iz francuske vojske i prebaci ih u Ukrajinu. To je podstaklo Veliku Britaniju da učini isto sa 14 osnovnih tenkova Challenger 2. Nemačka je sledila taj primer, odobrivši isporuku tenkova Leopard 2 ukrajinskim oružanim snagama, kao i Sjedinjene Države, koje su pristale da isporuče 31 tenk M1A1SA Abrams.

Foto: EPA/YOAN VALAT

 

Pre rata u Ukrajini, francuska vojska je imala 247 lovaca tenkova AMX-10RC u upotrebi, koji su trebali postepeno da budu zamenjeni oklopnim izviđačkim i borbenim vozilima Jaguar (EBRC). Upravo zato je doneta odluka da se deo zastarele opreme prebaci ukrajinskim oružanim snagama.

Prema najnovijem izdanju izveštaja "Ključni indikatori odbrane", zaključno sa 31. decembrom 2024. godine, ukrajinska vojska je imala 180 AMX-10RC i 84 Jaguara u upotrebi (od 300 planiranih za kupovinu). Stoga su ukrajinske oružane snage mogle da dobiju 67 AMX-10RC.

Što se tiče oklopnih transportera, pre rata u Ukrajini, francuska vojska je imala 2.500 vozila VAB. Najavljeno je da će više od 300 njih biti prebačeno ukrajinskim oružanim snagama, ali francuske snage imaju mnogo manje ovog tipa — 1.786 primeraka. To znači da su ukrajinske oružane snage mogle da dobiju stotine dodatnih transportera VAB, što je ukupno preko 700 jedinica. Istovremeno, francuska vojska je dobila 786 novih višenamenskih oklopnih vozila Griffon i Serval (VBMR) da ih zamene.

Francuska artiljerija se još nije u potpunosti oporavila nakon što je predala svoju opremu ukrajinskim oružanim snagama. Od 1. jula 2021. godine, bila je opremljena sa 119 oruđa kalibra 155 mm (Caesar, AUF1 i TRF1) i 13 VBR sistema LRU. Međutim, trenutno je operativno samo 74 Caesar (od planiranih 109) i 9 LRU. U međuvremenu, čini se da su 32 gusenična samohodna oruđa AUF1 i poslednje oruđe TRF1 povučeno iz upotrebe.

Još jedan detalj predstavljen u novom izveštaju tiče se lovaca Mirage 2000-5F. Od 31. decembra 2023. godine, 28 njih je još uvek bilo u službi francuskih vazduhoplovnih snaga. Godinu dana posle Makronove odluke da pošalje nekoliko aviona u Ukrajinu, ostalo je samo 23. To znači da je Kijev dobio samo pet aviona, a ne 10 ili više o kojima su izveštavali mnogi lokalni mediji. Štaviše, jedan od "miraža" je izgubljen u julu ove godine.

 




Komentari

Ostavite komentar

Pravila komentarisanja:

Komentare objavljujemo prema vremenu njihovog pristizanja. Prednost u objavljivanju komentara imaće registrovani korisnici. Molimo Vas da ne pišete komentare velikim slovima, kao i da vodite računa o pravopisu.

Redakcija Informer.rs zadržava pravo izbora, brisanja komentara, ili modifikacije komentara koji će biti objavljeni. Prema Zakonu o informisanju zabranjeno je objavljivanje svih sadržaja koji podstiču diskriminaciju, mržnju ili nasilje protiv lica ili grupe lica zbog njihovog pripadanja ili nepripadanja određenoj rasi, veri, naciji, etničkoj grupi, polu ili zbog njihovog seksualnog opredeljenja.

Nećemo objavljivati komentare koji sadrže govor mržnje, psovke i uvrede. Sadržaj objavljenih komentara ne predstavlja stavove redakcije Informera ili portala Informer.rs, već isključivo stavove autora komentara.

Sugestije ili primedbe možete da šaljete na redakcija@informer.rs.

sledeća vest

Politika

TV

Izvinjenje Andree Veskov
Live TV

Izvinjenje Andree Veskov

Voditeljka Informer TV Andrea Veskov uputila je javno izvinjenje Privrednoj pravnoj akademiji iz Novog Sada i njenom rektoru prof dr Milanu Počuči zbog pogrešno interpretiranog stava u vezi sa tom institucijom u poslednjem izdanju emisije Paralela.

07.06.2026

11:11

"U sredu sa Bojanom Bilbijom" - Novi radijski format koji može i da se gleda
Live TV

"U sredu sa Bojanom Bilbijom" - Novi radijski format koji može i da se gleda

Publika od sada ima priliku da svake srede od 17 časova na Prvom programu Radio Beograda prati novi politički tok-šou "U sredu sa Bojanom Bilbijom". Reč je o autorskom projektu koji se bavi najvažnijim političkim, geopolitičkim i društvenim temama koje oblikuju svakodnevni život građana Srbije, ali i globalne procese koji utiču na ceo svet.

05.06.2026

16:31

JOŠ TV VESTI

Društvo

SJAJNE VESTI! Krov nad glavom za oko 12.000 mladih
Društvo

SJAJNE VESTI! Krov nad glavom za oko 12.000 mladih

Više od 7.000 mladih već je rešilo stambeno pitanje uz subvencionisane kredite za kupovinu prve nekretnine, a nakon proširenja garantne šeme za dodatnih 300 miliona evra, biće odobreno još najmanje 5.000 kredita, poručili su iz Ministarstva finansija.

09.06.2026

17:00

Hronika

Zabava

Magazin

Džet set