Moldavska predsednica Maja Sandu i njena proevropska Partija akcije i solidarnosti (PAS) osvojile su većinu na parlamentarnim izborima – 50,03 odsto glasova i 55 od 101 mandata.
Proruski Patriotski blok bivšeg predsednika Igora Dodona završio je daleko iza sa 24,3 odsto, dok su u skupštinu ušli još i Alternativa, Naša stranka i Demokratija kod kuće.
Presudnu ulogu imala je dijaspora: vlasti su otvorile rekordnih 301 biračko mesto u inostranstvu, gde PAS tradicionalno dominira.
Proruski orijentisani su imali relativno dobar rezultat kod kuće, ali su glasovi dijaspore bili presudni – vlasti su povećale broj biračkih mesta u inostranstvu na rekordnih 301 i poslale više od 850.000 glasačkih listića.
Tu PAS tradicionalno uživa najširu podršku. Ruski analitičari optužuju Sandu za veštačko naduvavanje biračkog spiska za 600.000 ljudi.
Upravo to postalo je glavna tačka sukoba – ruski mediji i Dodon optužuju Sandu da je organizovala „najprljavije izbore ikada“, uz tvrdnje o blokadama birača iz Pridnjestrovlja, punim kutijama na otvaranju, potplaćivanju glasača i zabrani rada nezavisnih posmatrača.
Konačno, ruski mediji su otišli korak dalje, tvrdeći da NATO planira vojnu invaziju na Moldaviju i da Sandu to koristi za zastrašivanje birača.
Dodon je pozvao pristalice na protest ispred parlamenta, nazivajući PAS-ov trijumf „krađom veka“.
Moldavija je zvanično izabrala Evropu, ali politički pejzaž ostaje duboko podeljen između evropskog puta i optužbi za „najveću krađu glasova u istoriji“.
Pobeda partije „Akcija i solidarnost“ (PDS) predsednice Maje Sandu na parlamentarnim izborima u Moldaviji preti da uvuče Kišinjev u rat protiv Pridnjestrovlja i Rusije, kaže poslanik Vrhovnog saveta Pridnjestrovlja Andrej Safonov.
Vladajuća moldavska proevropska Partija akcije i solidarnosti (PAS) osvojila je 46 odsto glasova na parlamentarnim izborima u nedelju, saopštila je Centralna izborna komisija nakon prebrojanih više od 90 odsto glasova.
Moldavija danas bira novi saziv parlamenta na izborima koji se vide kao odlučujući za budućnost zemlje – između evropskog puta i povratka pod okrilje Moskve.
Komentare objavljujemo prema vremenu njihovog pristizanja. Prednost u objavljivanju komentara imaće
registrovani korisnici. Molimo Vas da ne pišete komentare velikim slovima, kao i da vodite računa o pravopisu.
Redakcija Informer.rs zadržava pravo izbora, brisanja komentara, ili modifikacije komentara koji će biti objavljeni.
Prema Zakonu o informisanju zabranjeno je objavljivanje svih sadržaja koji podstiču diskriminaciju, mržnju ili
nasilje protiv lica ili grupe lica zbog njihovog pripadanja ili nepripadanja određenoj rasi, veri, naciji,
etničkoj grupi, polu ili zbog njihovog seksualnog opredeljenja.
Nećemo objavljivati komentare koji sadrže govor mržnje, psovke i uvrede. Sadržaj objavljenih komentara ne
predstavlja stavove redakcije Informera ili portala Informer.rs, već isključivo stavove autora komentara.
Sugestije ili primedbe možete da šaljete na redakcija@informer.rs.
Pobeda partije „Akcija i solidarnost“ (PDS) predsednice Maje Sandu na parlamentarnim izborima u Moldaviji preti da uvuče Kišinjev u rat protiv Pridnjestrovlja i Rusije, kaže poslanik Vrhovnog saveta Pridnjestrovlja Andrej Safonov.
Nemačku je potresla slična tragedija koja se desila u Srbiji, kad se obrušila nadstrešnica. Uprkos tome, dok blokaderi u Srbiji zloupotrebljavaju žrtve u političke svrhe, u Nemačkoj nema nikakvih blokada i protesta.
Nakon što je predsednik Sjedinjenih Američkih Država Donald Tramp na društvenoj mreži Iks podelio intervju predsednika Srbije Aleksandra Vučića, vest je odjeknula u brojnim domaćim, svetskim i regionalnim medijima.
Predsednik Vlade Srbije Đuro Macut prisustvovao je otvaranju Kancelarije za komunikaciju građana sa Vladom Republike Srbije u Nišu, koja će predstavljati direktnu vezu između građana, lokalne samouprave i republičkih institucija.
Potpredsednik Vlade Srbije i ministra unutrašnjih poslova Ivica Dačić obišao je jedinice policije koji na molbu Srpske pravoslavne crkve brinu o bezbednosti građana koji čekaju na poklonjenje i celivanje pojasa presvete Bogorodice u Hramu Svetog Save.
Sve više roditelja zbog nedovoljne fizičke aktivnosti dece, ali i viška kilograma, deci uplaćuje personalne treninge koji koštaju 100 evra mesečno i održavaju se u stanovima ili kućama.
Hibridni modeli dominirali su evropskim putevima od 2021. do 2023. godine, a među najštedljivijim automobilima posebno su se istakli "tojota" modeli, dok je vrh liste zauzela "mazda 2", tehnički blizak rođak "tojote jaris".
Srpska pravoslavna crkva i vernici sutra obeležavaju Svetog cara Konstantina i caricu Jelenu. Ovaj dan mnoge porodice u Srbiji obeležavaju kao krsnu slavu, čuvajući običaje koji se prenose generacijama.
U nemačkom gradu Dortmundu večeras se odigrava dramatična policijska akcija nakon što je muškarac, za koga nemački mediji navode da je državljanin Srbije, navodno pucao na policajca i potom se zabarikadirao u kući sa dvoje dece.
U nemačkom gradu Dortmundu večeras se odigrava dramatična policijska akcija nakon što je muškarac, za koga nemački mediji navode da je državljanin Srbije, navodno pucao na policajca i potom se zabarikadirao u kući sa dvoje dece.
U nemačkom gradu Dortmund, Srbin čiji identite za sada nije poznat se zabarikadirao u stanu i uzeo dvoje dece za taoce. Pre toga je pucao na policajca.
Pred Višim sudom u Sremskoj Mitrovici u toku je postupak protiv četvorice muškaraca optuženih za ubistvo Zorana Gole (44), koje se dogodilo 6. januara prošle godine u Inđiji.
Marša Lukas, slavna filmska montažerka i dobitnica Oskara za kultni film "Ratovi zvezda", preminula je u sredu u Rančo Miražu u Kaliforniji u 80. godini života.
Priča Bet Rili (35) iz Teksasu je podsetnik zašto nikada ne smemo da ignorišemo signale koje nam telo šalje. Ona je morala da prođe kroz teške operacije i lavovsku borbu za oporavak nakon što su lekari potpuno promašili dijagnozu.
Kardiolozi otkrivaju da zdravlje srca počinje uravnoteženim obrocima pripremljenim kod kuće, ali ne treba paziti samo na namirnice, već i na posuđe koje koristimo.
Pevačica Vanja Mijatović prokomentarisala je hospitalizaciju koleginice Mine Kostić, ističući da je važno voditi računa o mentalnom i fizičkom zdravlju, posebno u trenucima velikog stresa.
Nevena Stamenković, nekadašnja članica grupe "Models" i poslanica u Skupštini Srbije, oglasila se za Informer nakon što se njeno ime ponovo našlo u centru pažnje u vezi sa psihičkim poteškoćama kroz koje je prolazila.
Imate mišljenje?
Ukoliko želite da ostavite komentar, kliknite na dugme.
Ostavite komentar