• aktuelno
Dnevne novine
SRBIJA
Informer
Video

05.10.2025

10:43

Opsadno stanje u Čikagu: Žestok sukob demonstranata i policije, upucana žena! (FOTO)

Reuters

Vesti

Opsadno stanje u Čikagu: Žestok sukob demonstranata i policije, upucana žena! (FOTO)

Podeli vest

Osoblje američke Granične patrole je u subotu u Čikagu pucalo na naoružanu ženu, saopštilo je danas američko ministarstvo unutrašnjih poslova.

Istovremeno, u saopštenju se navodi da su se desetine demonstranata sukobile sa federalnim imigracionim agentima na jugozapadnoj strani Čikaga, prenosi Rojters.

"Nijedan policajac nije ozbiljno povređen u incidentu u kojem je grupa u kojoj je bila i naoružana žena udarala automobilima u vozila koja koristi Uprava za imigraciju i carinu SAD", saopštio je portparol ministarstva.

Žena, američka državljanka koja nije identifikovana, odvezla se sama u bolnicu, ali nijedna dodatna informacija o stanju žene nije za sada dostupna.

Agenti ICE-a su u subotu koristili biber-sprej i gumene metke punjene olovom tokom žestokih razmena sa demonstrantima.

U oblasti Čikaga već danima traju demonstracije protiv pojačanog prisustva federalnih snaga. U petak je policija došla u sukob sa stotinama demonstranata ispred ICE objekta u predgrađu Broadvjuu.

Racije po Čikagu

Podsetimo, 37 ljudi, mahom Venecuelaca, uhapšeno je kada su agenti američke Granične patrolе raspoređeni u Čikagu sproveli noćnu raciju u stambenoj zgradi ove nedelje.

Spustili su se sa helikoptera na krovove i obijali vrata u operaciji za koju su vlasti navele da je bila usmerena protiv članova bandi, ali su pritom privedeni i američki državljani i njihovi članovi porodica.

 

Ova akcija istakla je način na koji američki predsednik Donald Tramp koristi agente Granične patrolе kao pojačanje u velikim gradovima, premeštajući ih sa uobičajenih zadataka čuvanja granica SAD sa Meksikom i Kanadom, prenosi Rojters.

Sudija blokirao Trampovu odluku

Tokom racije, pojedini američki državljani su privremeno pritvoreni, a deca su izvučena iz kreveta, prema izjavama stanovnika i izveštajima medija. Tramp je obećao da će pojačati imigracionu kontrolu u Čikagu i drugim gradovima pod kontrolom demokrata, koji ograničavaju saradnju sa federalnim vlastima.

Guverner Ilinoisa iz redova demokrata Džej Bi Pricker izjavio je danas da ga je administracija predsednika Sjedinjenih Američkih Država Donalda Trampa obavestila da ministarstvo odbrane te zemlje planira da federalizuje 300 pripadnika Nacionalne garde Ilinoisa i rasporedi ih unutar te američke savezne države.

Savezni sudija privremeno je blokirao Trampovu odluku o slanju 200 pripadnika Nacionalne garde iz Oregona u Portland, navodeći zabrinutost zbog zloupotrebe federalne sile tokom civilnih protesta, piše AP.

Poštovani čitaoci, možete nas pratiti i na platformama: Facebook, Instagram, Youtube.

Pridružite se i saznajte prvi najnovije informacije.

Naše aplikacije možete skinuti na:


Imate mišljenje?

Ukoliko želite da ostavite komentar, kliknite na dugme.

Ostavite komentar

Ostavite komentar

Pravila komentarisanja:

Komentare objavljujemo prema vremenu njihovog pristizanja. Prednost u objavljivanju komentara imaće registrovani korisnici. Molimo Vas da ne pišete komentare velikim slovima, kao i da vodite računa o pravopisu.

Redakcija Informer.rs zadržava pravo izbora, brisanja komentara, ili modifikacije komentara koji će biti objavljeni. Prema Zakonu o informisanju zabranjeno je objavljivanje svih sadržaja koji podstiču diskriminaciju, mržnju ili nasilje protiv lica ili grupe lica zbog njihovog pripadanja ili nepripadanja određenoj rasi, veri, naciji, etničkoj grupi, polu ili zbog njihovog seksualnog opredeljenja.

Nećemo objavljivati komentare koji sadrže govor mržnje, psovke i uvrede. Sadržaj objavljenih komentara ne predstavlja stavove redakcije Informera ili portala Informer.rs, već isključivo stavove autora komentara.

Sugestije ili primedbe možete da šaljete na redakcija@informer.rs.

sledeća vest

Politika

Vučević poručio: Istina o Pogromu ne sme biti zaboravljena!
Politika

Vučević poručio: Istina o Pogromu ne sme biti zaboravljena!

Izaslanik predsednika Republike i savetnik predsednika Srbije za regionalna pitanja Miloš Vučević ocenio je večeras da Pogrom nad Srbima u AP KiM koji se dogodio na današnji dan 2004. godine bio slom međunarodnog prava i dodao da je nemoguće graditi trajni mir među narodima na temeljima očigledne nepravde.

17.03.2026

21:49 >> 21:53

TV

Dobro veče Srbadijo - Arno Gujon o godišnjici Albanskog pogroma nad Srbima na Kosovu i Metohiji - Zločin koji i dalje traje
Live TV

Dobro veče Srbadijo - Arno Gujon o godišnjici Albanskog pogroma nad Srbima na Kosovu i Metohiji - Zločin koji i dalje traje

Urednik i voditelj emisije "Dobro veče Srbadijo" Igor Ćurčić ugostiće sutra od 22 sata uživo velikog humanitarca i direktora vladine kancelarije za javnu i kulturnu diplomatiju Arno Gujona, koji će govoriti o godišnjici stravičnog pogrom nad Srbima 17. Marta 20024. godine. Igorovi gosti biće i zdravičar i čuvar srpske tradicije Dragiša Simić, kao i harmonikaš Dragan Todorović, ali i sestre Gobović, Marija i Marina koje svojim glasovima pronose i čuvaju srpski etno melos.

16.03.2026

15:49

JOŠ TV VESTI

Društvo

Preminuo patrijarh Ilija II
Društvo

Preminuo patrijarh Ilija II

Katolikos-patrijarh cele Gruzije Ilija II preminuo je u klinici u Tbilisiju u 93. godini, saopštio je čuvar patrijaršijskog trona Gruzijske pravoslavne crkve, mitropolit Šio.

17.03.2026

21:30

Hronika

Zabava

Magazin

Džet set