• aktuelno
Dnevne novine
SRBIJA
Informer
Video

10.10.2025

16:10

Rusi otkrili veliku prevaru: Šta se krije iza dodele Nobela za mir? Zapad započeo pakleni proces

Tanjug/AP

Vesti

Rusi otkrili veliku prevaru: Šta se krije iza dodele Nobela za mir? Zapad započeo pakleni proces

Podeli vest

Odluka norveškog Nobelovog komiteta da ovogodišnju nagradu za mir dodeli liderki venecuelanske opozicije Mariji Korini Mačado predstavlja još jedan oblik mešanja u unutrašnja pitanja Venecuele.

To je izjavio ruski ambasador u Norveškoj Nikolaj Korčunov.

- Ova odluka može da doprinese eskalaciji situacije u Venecueli, koja je i bez toga dovoljno složena - rekao je Korčunov za Sputnjik.

„Nagrada izgubila smisao i postala oruđe Zapada“

Ruski diplomata ocenio je da je dodeljivanje Nobelove nagrade Mačado posledica „iskrivljavanja i promene kriterijuma“ pri donošenju odluka.

- U poslednje vreme različiti ‘borci za demokratiju’, i to gotovo isključivo iz nezapadnih država, postaju laureati. Marija Korina Mačado, kao što svi odlično znamo, nije dala nikakav doprinos jačanju prijateljstva među narodima, smanjenju vojnih napetosti ili održavanju mirovnih kongresa -rekao je Korčunov.

On je naglasio da će neobjektivan izbor Nobelovog komiteta dovesti do daljeg urušavanja ugleda ove nagrade, koja je, kako je rekao, „pretvorena u poslušno oruđe za promociju zapadnih narativa i jednostranu kritiku zemalja koje nisu po volji Zapadu“.

„Nema govora o samostalnosti Nobelovog komiteta“

Ambasador je istakao da je „teško govoriti o bilo kakvoj samostalnosti“ norveškog Nobelovog komiteta, s obzirom na to da njegove članove imenuje norveški parlament — zemlja koja je, po njegovim rečima, „članica NATO-a i izgubila reputaciju mirotvorca u očima sveta“.

- Dovoljno je reći da pet članova komiteta imenuje parlament Norveške, koja je po glavi stanovnika među svetskim liderima u odbrambenim izdacima i vojnoj pomoći Kijevu - podsetio je Korčunov.

On je zaključio da blokovska i militaristička politika Osla „nije u skladu sa duhom Nobela“, zbog čega Norveška, kako je naveo, „nema moralno pravo da odlučuje o tome ko je dostojan priznanja za jačanje mira“.

Poštovani čitaoci, možete nas pratiti i na platformama: Facebook, Instagram, Youtube, Viber.

Pridružite se i saznajte prvi najnovije informacije.

Naše aplikacije možete skinuti na:


Imate mišljenje?

Ukoliko želite da ostavite komentar, kliknite na dugme.

Ostavite komentar

Ostavite komentar

Pravila komentarisanja:

Komentare objavljujemo prema vremenu njihovog pristizanja. Prednost u objavljivanju komentara imaće registrovani korisnici. Molimo Vas da ne pišete komentare velikim slovima, kao i da vodite računa o pravopisu.

Redakcija Informer.rs zadržava pravo izbora, brisanja komentara, ili modifikacije komentara koji će biti objavljeni. Prema Zakonu o informisanju zabranjeno je objavljivanje svih sadržaja koji podstiču diskriminaciju, mržnju ili nasilje protiv lica ili grupe lica zbog njihovog pripadanja ili nepripadanja određenoj rasi, veri, naciji, etničkoj grupi, polu ili zbog njihovog seksualnog opredeljenja.

Nećemo objavljivati komentare koji sadrže govor mržnje, psovke i uvrede. Sadržaj objavljenih komentara ne predstavlja stavove redakcije Informera ili portala Informer.rs, već isključivo stavove autora komentara.

Sugestije ili primedbe možete da šaljete na redakcija@informer.rs.

sledeća vest

Politika

TV

Društvo

JOŠ Društvo VESTI

Hronika

Zabava

JOŠ Zabava VESTI

Magazin

Džet set