• aktuelno
Dnevne novine
SRBIJA
Informer
Video

03.11.2025

11:13

Nemačka poziva EU na radikalan potez protiv Rusije: Merc se uskoro oglašava, ako ovo urade...

EPA

Vesti

Nemačka poziva EU na radikalan potez protiv Rusije: Merc se uskoro oglašava, ako ovo urade...

Podeli vest

Nemački vicekancelar Lars Klingbajl pozvao je na potpunu obustavu isporuka ruskog čelika u zemlje Evropske unije.

Diplomata je izrazio nezadovoljstvo time što sankcije još uvek ne pogađaju ruske čelične blokove koji se prerađuju u EU i dodao da radnicima čeličana nije lako objasniti zašto tržište ostaje otvoreno za Rusiju.

Kancelar Nemačke Fridrih Merc će se 6. novembra u federalnoj kancelariji sastati sa članovima savezne vlade, predsednicima pokrajinskih vlada i direktorima čeličana. Na sastanku će se razmatrati podrška industriji i prevazilaženja krize.

Uvoz ruskog gvožđa i čelika od strane Evropske unije u julu dostigao je 175,4 miliona evra, što je za 23 odsto manje nego prošle godine, a za dva odsto više nego u junu. Približno za isti iznos, skoro 22 odsto na godišnjem nivou, smanjena je kupovina ruskog aluminijuma - na 60,6 miliona evra. U poređenju sa prethodnim mesecom, smanjenje je iznosilo 27 odsto.

Nemačka ekonomija trenutno doživljava pad, između ostalog zbog visokih cena energenata usled prekida isporuka gasa iz Rusije.

BDP najveće ekonomije Evrope u 2024. godini smanjen je za 0,2 odsto, što je drugi uzastopni godišnji pad, pokazuju podaci Savezne statističke uprave. Situacija da se pad beleži dve godine zaredom javlja se prvi put od 2002-2003. godine.

Podsetimo, Savet Evropske unije je u ponedeljak odobrio postepeno ukidanje uvoza gasa iz Rusije od 1. januara 2026. godine na osnovu predloga Evropske komisije, uz zadržavanje prelaznog perioda za postojeće ugovore do 1. januara 2028. godine. Savet EU takođe želi da zabrani uvoz ruske nafte od 1. januara 2028. godine. Ova odluka još uvek nije usaglašena sa Evropskim parlamentom.

U Rusiji su više puta izjavili da je Zapad napravio ozbiljnu grešku odustajanjem od kupovine ruskih energenata, jer je time zapao u novu, još jaču zavisnost, uzrokovanu višim cenama. Moskva je više puta isticala da oni koji su odbili ruske resurse ipak nastavljaju da ih kupuju preko posrednika, ali skuplje.

Poštovani čitaoci, možete nas pratiti i na platformama: Facebook, Instagram, Youtube, Viber.

Pridružite se i saznajte prvi najnovije informacije.

Naše aplikacije možete skinuti na:


Imate mišljenje?

Ukoliko želite da ostavite komentar, kliknite na dugme.

Ostavite komentar

Ostavite komentar

Pravila komentarisanja:

Komentare objavljujemo prema vremenu njihovog pristizanja. Prednost u objavljivanju komentara imaće registrovani korisnici. Molimo Vas da ne pišete komentare velikim slovima, kao i da vodite računa o pravopisu.

Redakcija Informer.rs zadržava pravo izbora, brisanja komentara, ili modifikacije komentara koji će biti objavljeni. Prema Zakonu o informisanju zabranjeno je objavljivanje svih sadržaja koji podstiču diskriminaciju, mržnju ili nasilje protiv lica ili grupe lica zbog njihovog pripadanja ili nepripadanja određenoj rasi, veri, naciji, etničkoj grupi, polu ili zbog njihovog seksualnog opredeljenja.

Nećemo objavljivati komentare koji sadrže govor mržnje, psovke i uvrede. Sadržaj objavljenih komentara ne predstavlja stavove redakcije Informera ili portala Informer.rs, već isključivo stavove autora komentara.

Sugestije ili primedbe možete da šaljete na redakcija@informer.rs.

sledeća vest

Politika

"Predsednik Jakov mi je pratio svaku objavu": S*ks afera u Crnoj Gori se odmotava - Pajković upozorila: Vukšić ima oružje
Politika

"Predsednik Jakov mi je pratio svaku objavu": S*ks afera u Crnoj Gori se odmotava - Pajković upozorila: Vukšić ima oružje

"Da li bi se meni ovo desilo da sam bila poslušna i da sam radila ono što se od mene tražilo?", pita Mirjana Pajković, bivša čelnica Direktorata u Ministarstvu ljudskih i manjinskih prava Crne Gore, nakon što su u javnosti procurili njeni snimci sa bivšim direktorom Agencije za nacionalnu bezbednost (ANB) i savetnikom za bezbednost predsednika države, Dejanom Vukšićem.

03.02.2026

17:44

Exatlon

TV

Šta to čine Branko Miljuš, Ćuta i Miki Aleksić? Gledajte večeras od 20h!
Live TV

Šta to čine Branko Miljuš, Ćuta i Miki Aleksić? Gledajte večeras od 20h!

Četrnaesta epizoda Informerove hit emisije "Na merama" otkriće vam gde poslanik blokader Branko Miljuš “bistri” politiku, čime se bavi samozvani revolucionar Aleksandar Jovanović Ćuta, kakve su gastronomske navike političara u pokušaju Miroslava Aleksića, kako penzionerske dane provodi poznato TV lice Žika Šarenica, te na koji način jedan od glavnih pretendenata za studentsku listu Milo Lompar glumata čoveka iz naroda.

31.01.2026

12:15

JOŠ TV VESTI

Društvo

Više od 50.000 rezervacija: Počela prodaja jeftinih avio karti
Društvo

Više od 50.000 rezervacija: Počela prodaja jeftinih avio karti

Avio-kompanija Er Srbija od 2. do 8. februara organizuje veliku promotivnu akciju, u okviru koje putnicima nudi povoljnije uslove za putovanja ka svim destinacijama iz svoje mreže, saopštio je nacionalni avio-prevoznik. Već prvog dana promocije urađeno je više od 50.000 rezervacija.

03.02.2026

16:00

Hronika

Zabava

Magazin

Džet set