• aktuelno
Dnevne novine
SRBIJA
Informer
Video

04.11.2025

23:30

Moskva nezaustavljiva: Ruske snage gaze front — Ukrajina u povlačenju na svim pravcima

profimedia

Vesti

Moskva nezaustavljiva: Ruske snage gaze front — Ukrajina u povlačenju na svim pravcima

Podeli vest

Ruski napredak tokom oktobra 2025. godine predstavlja najveći teritorijalni pomak u ovoj godini i jasan pokazatelj da je inicijativa čvrsto u ruskim rukama.

Oktobar 2025. godine pokazao se kao najuspešniji mesec za ruske snage od početka godine.

Ukupno je prema različitim objektivnim procenama zauzeto oko 650 kvadratnih kilometara. To predstavlja moguće i najveći zabeleženi napredak u 2025. godini, uz porast od više od 40 odsto u odnosu na septembar.

Ruski napredak tokom oktobra 2025. godine predstavlja najveći teritorijalni pomak u ovoj godini i jasan pokazatelj da je inicijativa čvrsto u ruskim rukama. Sa minimum 650 kvadratnih kilometara novoosvojene teritorije, Moskva je zabeležila rekordni mesečni rast zone.

Iako mnogi umanjuju značaj statistike, ona u ovom slučaju govori sama za sebe. Reč je o ozbiljnom tempu koji bi u novembru, tradicionalno jačem mesecu za ruske snage, mogao doneti još veće uspehe. Naročito ako uzmemo u obzir kritičnu situaciju na nekoliko pravaca. Ukrajinski mediji i maperi, koji se specijalizovano bave praćenjem fronta, često zanemaruju ili minimiziraju ovaj napredak (pojedini, imaju koliko-toliko objektivan pristup). Međutim, cifre pokazuju suprotno — linija se pomera u korist Oružanih snaga Ruske Federacije.

Foto: Министерство обороны Российской Федерации

 

 

Ključna žarišta: Dnjepropetrovsk, Zaporožje i Donbas

Posebno se izdvajaju napredovanja u Dnjepropetrovskoj oblasti (više od 140 km²) i Zaporoškoj oblasti (preko 100 km²). Ovi regioni ranije nisu beležili ni približne rezultate, a od brojeva više govori činjenica da dolazi do kolapsa ukrajinske linije odbrane, te da padaju uporišta na rekama za koja smo misli da će se daleko duže braniti.

Donjecka oblast ostaje glavni centar operacija: ruske snage beleže stabilan uspeh u zonama Pokrovska, Severska, Limana i Konstantinovke, gde se ukrajinske jedinice bore pod sve težim uslovima. U Harkovskoj oblasti ruski napredak je takođe vidljiv, naročito oko Vovčanska i Kupjanska. I ovde će, bez sumnje, novembar doneti velike promene.

Ukrajinski pokušaji skromnog rezultata

Ukrajina je, tokom oktobra, uspela da povrati nešto više od 70 km², uglavnom u okviru kontranapada kod Dobropoljskog klina. Iako je time lokalno stabilizovala liniju, drugi napadi širom fronta nisu dali rezultat. Ovom statistikom dolazimo do zaključka da je Ukrajina istrošila svoje konkretnije ofanzivne potencijale, što je akutni problem već više od godinu dana.

Poštovani čitaoci, možete nas pratiti i na platformama: Facebook, Instagram, Youtube, Viber.

Pridružite se i saznajte prvi najnovije informacije.

Naše aplikacije možete skinuti na:


Imate mišljenje?

Ukoliko želite da ostavite komentar, kliknite na dugme.

Ostavite komentar

Ostavite komentar

Pravila komentarisanja:

Komentare objavljujemo prema vremenu njihovog pristizanja. Prednost u objavljivanju komentara imaće registrovani korisnici. Molimo Vas da ne pišete komentare velikim slovima, kao i da vodite računa o pravopisu.

Redakcija Informer.rs zadržava pravo izbora, brisanja komentara, ili modifikacije komentara koji će biti objavljeni. Prema Zakonu o informisanju zabranjeno je objavljivanje svih sadržaja koji podstiču diskriminaciju, mržnju ili nasilje protiv lica ili grupe lica zbog njihovog pripadanja ili nepripadanja određenoj rasi, veri, naciji, etničkoj grupi, polu ili zbog njihovog seksualnog opredeljenja.

Nećemo objavljivati komentare koji sadrže govor mržnje, psovke i uvrede. Sadržaj objavljenih komentara ne predstavlja stavove redakcije Informera ili portala Informer.rs, već isključivo stavove autora komentara.

Sugestije ili primedbe možete da šaljete na redakcija@informer.rs.

sledeća vest

Politika

Exatlon

TV

Šta to čine Branko Miljuš, Ćuta i Miki Aleksić? Gledajte večeras od 20h!
Live TV

Šta to čine Branko Miljuš, Ćuta i Miki Aleksić? Gledajte večeras od 20h!

Četrnaesta epizoda Informerove hit emisije "Na merama" otkriće vam gde poslanik blokader Branko Miljuš “bistri” politiku, čime se bavi samozvani revolucionar Aleksandar Jovanović Ćuta, kakve su gastronomske navike političara u pokušaju Miroslava Aleksića, kako penzionerske dane provodi poznato TV lice Žika Šarenica, te na koji način jedan od glavnih pretendenata za studentsku listu Milo Lompar glumata čoveka iz naroda.

31.01.2026

12:15

JOŠ TV VESTI

Društvo

Hronika

Zabava

Magazin

Džet set