• aktuelno
Dnevne novine
SRBIJA
Informer
Video

23.11.2025

21:00

Surova poruka SAD Evropi i Ukrajini: Imate još tri dana! Tramp van sebe, nakon isteka roka nastupa katastrofa

Reuters/Shutterstock

Vesti

Surova poruka SAD Evropi i Ukrajini: Imate još tri dana! Tramp van sebe, nakon isteka roka nastupa katastrofa

Podeli vest

Sjedinjene Američke Države poslale su jasnu poruku Kijevu i Briselu: američki plan za završetak rata u Ukrajini mora biti prihvaćen najkasnije do četvrtka, jer — kako tvrdi Vašington — alternativa jednostavno ne postoji

Istovremeno, u Moskvu putuje delegacija američkih generala predvođena sekretarom za vojsku Danijelom Driskolom, zadužena da sa ruskim zvaničnicima finalizuje sve detalje mirovnog dokumenta od 28 tačaka.

Američki pritisak: „Ne“ Zelenskog znači prekid obaveštajne saradnje i isporuke oružja

Prema oceni američkih zvaničnika, Kijev i Brisel imaju svega nekoliko dana da se izjasne. U suprotnom, Vašington preti obustavljanjem razmene obaveštajnih podataka i prekidom snabdevanja ukrajinske vojske oružjem.

Vojni stručnjaci i ekonomisti upozoravaju, međutim, da će SAD još teže ubediti Moskvu da prihvati sve stavke iz plana. Posebno sporno je prebacivanje čak 200 milijardi dolara iz ruske zamrznute imovine za obnovu Ukrajine.

- Ruska vojska napreduje i približavamo se scenariju kapitulacije Ukrajine. U takvoj situaciji Kijev nikako ne može očekivati reparacije od Rusije. Ne postoji primer da strana koja je nadomak pobede finansira obnovu svog protivnika - navode eksperti.

Putin: „Imamo tekst američkog plana — on može biti osnova“

U isto vreme, ruski predsednik Vladimir Putin održao je sednicu Saveta bezbednosti Rusije i prvi put zvanično potvrdio da poseduje ceo dokument američkog mirovnog plana.

On je saopštio da Moskva veruje da bi plan mogao poslužiti kao osnova za dalje pregovore, ali je ukazao na nekoliko ključnih nedostataka. Takođe je otkrio da su razgovori između Rusije i SAD počeli još pre njegovog susreta sa Donaldom Trampom u Aljasci 15. avgusta.

- Glavna poenta susreta na Aljasci bila je potvrda da se, uprkos teškim pitanjima, i dalje slažemo sa osnovnim predlozima i spremni smo da pokažemo fleksibilnost koja nam je ponuđena - rekao je Putin.

Prema njegovim rečima, najveći problem bio je to što američka administracija do sada nije uspela da dobije saglasnost Ukrajine.

- Očigledno je da Ukrajina i njeni evropski saveznici gaje iluzije o strateškom porazu Rusije. Moskva je spremna za mirno rešenje, ali to zahteva detaljnu diskusiju o svim tačkama - poručio je Putin.

Moskva traži pojašnjenja — granice, rokovi, raspodela sredstava

Ruska strana navodi da u nacrtu nedostaju ključna pojašnjenja:

  • precizno definisanje graničnih pitanja,
  • jasni rokovi za sprovođenje obaveza,
  • detaljna specifikacija finansijskih tokova posle potpisivanja sporazuma.

Sve te odredbe, tvrdi Moskva, moraju biti dopunjene i jasno navedene.

Brisel i Kijev pod pritiskom — manevarski prostor sve manji

Analitičari upozoravaju da je i Kijevu i Briselu jasno da im vreme ističe. Oni koji prate dešavanja u diplomatskoj „senci“ tvrde da je Kremlj uspeo da pridobije Trampa na svoju stranu, nudeći mu:

  • pristup retkim zemnim metalima,
  • zajedničku eksploataciju Severnog morskog puta,
  • saradnju u svemirskom i nuklearnom sektoru,

dok rusko-ukrajinski rat postaje prepreka ekonomskim i geopolitičkim projektima koji su, kako tvrde izvori, od strateškog značaja i za Rusiju i za administraciju Donalda Trampa.

- Za Trampa i Putina, rat je postao dosadna prepreka jednoj novoj, interesima zasnovanoj realnosti - ocenjuju analitičari.

Poštovani čitaoci, možete nas pratiti i na platformama: Facebook, Instagram, Youtube, Viber.

Pridružite se i saznajte prvi najnovije informacije.

Naše aplikacije možete skinuti na:


Imate mišljenje?

Ukoliko želite da ostavite komentar, kliknite na dugme.

Ostavite komentar

Ostavite komentar

Pravila komentarisanja:

Komentare objavljujemo prema vremenu njihovog pristizanja. Prednost u objavljivanju komentara imaće registrovani korisnici. Molimo Vas da ne pišete komentare velikim slovima, kao i da vodite računa o pravopisu.

Redakcija Informer.rs zadržava pravo izbora, brisanja komentara, ili modifikacije komentara koji će biti objavljeni. Prema Zakonu o informisanju zabranjeno je objavljivanje svih sadržaja koji podstiču diskriminaciju, mržnju ili nasilje protiv lica ili grupe lica zbog njihovog pripadanja ili nepripadanja određenoj rasi, veri, naciji, etničkoj grupi, polu ili zbog njihovog seksualnog opredeljenja.

Nećemo objavljivati komentare koji sadrže govor mržnje, psovke i uvrede. Sadržaj objavljenih komentara ne predstavlja stavove redakcije Informera ili portala Informer.rs, već isključivo stavove autora komentara.

Sugestije ili primedbe možete da šaljete na redakcija@informer.rs.

sledeća vest

Politika

Društvo

JOŠ Društvo VESTI

Hronika

Zabava

JOŠ Zabava VESTI

Magazin

Džet set