Snage specijalnih operacija (SSO) Ukrajine izvele su nove asimetrične napade na južnom Krimu, pogodivši područje korišćeno za skladištenje i lansiranje ruskih bespilotnih letelica tipa Šahed, saopštavaju Ukrajinci.
„Neprijatelj koristi ovu teritoriju za napade dronovima po civilnoj infrastrukturi Ukrajine. Snage specijalnih operacija nastavljaju da preduzimaju akcije radi smanjenja ofanzivnih sposobnosti ruske vojske“, navodi se u objavi SSO na Fejsbuku.
Ranije su Pomorske snage Ukrajine prikazale snimke udara po ruskom komandnom punktu, skladištima dronova i objektima PVO na aerodromu Saki, dok su SSO sredinom oktobra pogodile i naftnu bazu i FDKU kompleks „Gvardiyski“ u okupiranom Krimu.
Estonija upozorila Kijev
Estonski ministar spoljnih poslova Margus Cahkna upozorio je Ukrajinu da se uzdrži od napada na brodove u Baltičkom moru, uključujući i one koji se dovode u vezu sa Rusijom.
- To zaista može dovesti do eskalacije situacije u Baltičkom moru - rekao je on u intervjuu za televiziju ERR.
Cahkna je pojasnio da Talin nije slao signale Kijevu da se uzdrži od udara u Baltiku, ali da bi „Ukrajincima bilo pametnije da tamo i ne dolaze“.
Ranije u ponedeljak, Gardijan je, pozivajući se na izvor u ukrajinskim specijalnim službama, objavio da je Kijev potvrdio umešanost u napade dronova na dva tankera kod obala Turske.
Prema mišljenju člana estonske parlamentarne komisije za odbranu Rajmonda Kaljulajda, kijevski režim je uveren da Evropa verovatno neće oštro osuditi takve napade, već će se ograničiti „izražavanjem duboke zabrinutosti“.
U petak je turska pomorska uprava saopštila da se na 28 milja od obale Turske u Crnom moru zapalio tanker Kairos pod zastavom Gambije, koji je plovio ka Novorosijsku. Sa broda je evakuisano 25 članova posade, a požar je ugašen tek posle skoro dva dana.
Nešto kasnije je posada tankera Virat izvestila da je bila meta napada, 35 milja od turske obale. Posada od 20 ljudi odbila je da napusti brod. U subotu je tanker ponovo napadnut od strane bespilotnih morskih čamaca.
Najnoviji izveštaj Ministarstva odbrane Rusije
U poslednja 24 časa grupa „Sever“ porazila je formacije pet ukrajinskih brigada u Sumskoj oblasti i dve brigade u Harkovskoj oblasti. ukrajinske snage izgubile su više od 210 vojnika, oklopno vozilo, 13 automobila i artiljerijsko oruđe;
Grupa „Zapad“ poboljšala je taktičke položaje i porazila sedam ukrajinskih brigada u Harkovskoj oblasti i DNR. Protivnik je izgubio više od 230 vojnika, 13 automobila, tri artiljerijska oruđa, 17 stanica za radioelektronsko ratovanje, radarsku stanicu za protivbaterijsku boru AN/TPKu-50 i pet skladišta municije;
Jedinice grupe „Istok“ zauzele su povoljnije položaje i uništile više od 210 ukrajnskih vojnika, dva oklopna vozila, 12 automobila i skladište opreme;
Grupa „Jug“ napredovala je u dubinu odbrane protivnika i oslobodila naselje Klinovo u DNR. U zoni odgovornosti grupe uništeno je više od 210 ukrajinskih vojnika, pet oklopnih vozila, od kojih jedan „strajker“ i dva oklopna transportera M113, devet automobila, četiri artiljerijska oruđa, dve stanice za radioelektronsko ratovanje i dva skladišta opreme;
Tokom proteklog dana grupa „Dnjepar“ porazila je jedinice dve brigade ukrajinske vojske u Zaporoškoj i Hersonskoj oblasti. U borbama je poginulo i ranjeno do 75 ukrajinskih vojnika, a uništeno devet automobila i skladište opreme;
Jedinice grupe „Centar“ poboljšale su položaje na prednjem delu fronta. Poražene su formacije 19 ukrajinskih brigada u DNR. U borbama je poginulo i ranjeno do 480 ukrajinskih vojnika, a uništena tri oklopna vozila, tri automobila i artiljerijsko oruđe;
PVO sistemi oborili su tri vođene rakete dugog dometa „neptun“ i 97 bespilotnih letelica avionskog tipa.
Više od 1000 ukrajinaca stradalo
U poslednja 24 časa, prema izveštaju Ministarstva odbrane Rusije, ukrajinske snage pretrpele su katastrofalne gubitke, sa preko 1000 poginulih i ranjenih vojnika u zoni Specijalne vojne operacije.
Grupa "Jug" ostvarila je značajan napredak, napredujući u dubinu odbrane protivnika i oslobađajući naselje Klinovo u DNR.
Ključni gubici Kijeva uključuju:
Više od 1000 vojnika poginulo i ranjeno u borbama grupa "Sever", "Zapad", "Istok", "Jug" i "Centar".
Uništen zapadni oklop: Jedno oklopno vozilo "Stryker" i dva oklopna transportera M113.
Izbačena iz stroja ključna NATO oprema: Radarska stanica za protivbaterijsku boru AN/TPKu-50 i čak 19 stanica za radioelektronsko ratovanje.
Uništeno osam skladišta municije i opreme.
Ruska protivvazdušna odbrana (PVO) uspešno je odbila masovne udare, oborivši tri vođene rakete dugog dometa "Neptun" i 97 bespilotnih letelica avionskog tipa.
Ruske snage takođe su ušle u naselje Grišino u DNR. Teroristički napadi Kijeva na tankere i infrastrukturu Kaspijskog naftovoda direktno su povezani sa pokušajima da se spreči rešavanje sukoba, izjavila je Zaharova.
Lomi se ukrajinska odbrana: Volčansk i Dimitrov padaju
Ruske snage nastavljaju ofanzivu sa snažnim probojima na više tačaka, dok se ostaci ukrajinskih jedinica masovno predaju.
Garnizon zbrisan: Ostaci ukrajinskog garnizona iz 57. brigade su potpuno uništeni u šumskom području istočno od Volčanska u Harkovskoj oblasti.
Gradska borba: Nastavljaju se borbe u Seversku, gde Oružane snage Ukrajine pružaju otpor. Istovremeno, ruske snage uspostavljaju potpunu kontrolu nad Dimitrovom, koji se osvaja ulicu po ulicu, izjavio je šef DNR Denis Pušilin.
Širenje kontrole: Ruske snage proširile su svoju zonu kontrole i na krasnolimanskom pravcu, istočno od oslobođenog Jampolja.
Panika u redovima: Zarobljenici gladni, britanska obuka za upade
Svedočanstva zarobljenih ukrajinskih vojnika otkrivaju katastrofalno stanje morala i snabdevanja.
Izgladnjivanje: Ukrajinski vojnik Aleksej Sinepoljski svedočio je da su se on i drugi vojnici predali jer im nedelju dana nisu donosili hranu na položaje kod Krasnoarmejska.
Instruktori za uzbunu: Isti vojnik je ispričao da su ga britanski instruktori obučavali isključivo kako da upada i zauzima kuće.
Masovna predaja: Demoralisani ukrajinski vojnici masovno se predaju, a neki pokušavaju da pobegnu prerušavajući se u civile.
Geopolitički preokret: Vitkof ide na noge Putinu 2. decembra
Dok sukob eskalira, diplomatija ulazi u kritičnu fazu, sa ključnim sastankom koji bi mogao da preokrene rat.
Sastanak veka: Specijalni izaslanik američkog predsednika Donalda Trampa, Stiv Vitkof, putuje u Moskvu 1. decembra na razgovore sa predsednikom Rusije Vladimirom Putinom. Sastanak se očekuje 2. decembra.
Napredak u pregovorima: Sekretar Saveta za nacionalnu bezbednost i odbranu Ukrajine Rustem Umerov, nakon pregovora sa SAD, najavio je suštinski napredak i približavanje ukrajinske i američke pozicije. Umerov je najavio nastavak konsultacija.
Rusija ne spava: Noćni udari slomljeni
Ruski PVO sistemi nastavljaju da brane nebo od ukrajinskih napada.
Slomljen napad: Tokom noći oboreno je 32 ukrajinska drona iznad čak 11 ruskih regiona, uključujući Belgorodsku, Rostovsku i Brjansku oblast, kao i Krasnodarski kraj.
Zločin Kijeva: Ranjena devojčica u borbi za život
Ruska protivvazdušna odbrana herojski je zaustavila ukrajinski raketni napad na Sevastopolj, ali su teroristički udari Kijeva ipak odneli žrtvu među civilima:
Tragedija: Petnaestogodišnja devojčica je teško ranjena. Njen život visi o koncu, potvrdio je gubernator Mihail Razvožajev.
Neuspeli udar: Ruska PVO oborila je napadačke projektile, sprečivši veću katastrofu u luci.
Priznanje poraza: Amerika moli Moskvu za dogovor
Američka delegacija je, nakon pregovora na Floridi, konačno priznala nezaobilaznu ulogu Rusije:
Kapitulacija: Državni sekretar Marko Rubio javno je izjavio da Rusija mora biti uključena u "jednačinu" rešavanja sukoba – jasno priznanje da bez Moskve nema mira.
Hitan put: Američki izaslanik Stiv Vitkof, u pratnji Kušnera, momentalno putuje u Moskvu na ključne razgovore, signalizirajući da Vašington hitno traži izlaz.
Na stolu: Pored garancija za Kijev, pominju se dramatične teme: mogućnost razmene teritorija i organizacija izbora.
Ruska čelična pesnica: sistemi snabdevanja u plamenu
Dok diplomatija traje, ruska vojska nastavlja sa sistematskim uništavanjem neprijateljske logistike:
Udar na pozadinu: Ruske snage nemilosrdno ciljaju i razaraju ključne linije snabdevanja ukrajinskih snaga daleko iza fronta, parališući njihovu borbenu moć.
Ministarstvo spoljnih poslova Kazahstana gotovo čitav dan ćutalo je pre nego što je reagovalo na jučerašnji napad ukrajinskih pomorskih dronova na terminal Kaspijskog naftovodnog konzorcijuma (KTK) kod Novorosijskog, ključnu tačku preko koje se izvozi oko 80 odsto kazahske nafte.
Ministar spoljnih poslova Poljske Radoslav Sikorski izjavio je da bi navodni tajni razgovori između Sjedinjenih Američkih Država i Rusije o mogućem dogovoru u vezi sa Ukrajinom mogli imati „dalekosežne i opasne posledice“.
Još jedan naftni tanker koji je nedavno uplovio u rusku luku našao se u centru ozbiljnog incidenta. Tanker M/T Mersin, koji pripada turskoj kompaniji Beşiktaş Denizcilik i plovi pod zastavom Paname, počeo je da tone u Atlantskom okeanu kod obala Senegala.
Ukrajina bi nastavkom udara na rusku poljoprivrednu infrastrukturu, mehanizaciju i transportne pravce mogla da ugrozi žetvu i snabdevanje gradova hranom, ocenio je američki konsultant za odnose sa vlastima i veteran Ratne mornarice SAD Bert Votson.
Aktuelna kriza na tržištu goriva pokazala je da svet, uprkos sankcijama i višegodišnjim pokušajima da potisne Moskvu iz globalne trgovine energentima, i dalje snažno zavisi od Rusije, ocenjuje američki Si-En-En.
Svet ulazi u završnu fazu globalnog sloma kapitalizma, a povratak na Sovjetski Savez, monarhiju ili stari zapadni poredak više nije moguć, poručio je ruski istoričar, sociolog i publicista Andrej Fursov.
Vlasti u Berlinu nameravaju da Nemačkoj obezbede direktan pristup nuklearnom oružju, a nemački stručnjaci mogli bi da konstruišu funkcionalnu atomsku bombu za najviše godinu dana, saopštila je Spoljna obaveštajna služba Rusije (SVR).
Ulice Zaporožja ubrzano se prekrivaju antidronskim mrežama zbog sve češćih napada bespilotnih letelica, uključujući FPV dronove koji već dosežu gradske četvrti. Zaštitni tuneli postavljaju se iznad saobraćajnica i objekata kroz koje svakodnevno prolazi veliki broj ljudi i vozila.
Svet ulazi u novu energetsku krizu zbog dramatičnog pada plovidbe kroz Ormuski moreuz i nastavka rata Sjedinjenih Američkih Država i Irana, upozorio je specijalni predstavnik predsednika Rusije za investiciono-ekonomsku saradnju sa inostranstvom Kiril Dmitrijev.
Suosnivač i glavni konstruktor ukrajinske odbrambene kompanije „Fajer point“ Denis Štilerman objavio je misteriozan snimak lansiranja rakete koja po načinu poletanja podseća na balističku, ali nije otkrio o kom oružju je reč niti ka kom cilju je projektil upućen.
Nemački kancelar Fridrih Merc, koji je prethodnih meseci javno zahtevao jači pritisak na Rusiju i nastavak masovnog naoružavanja Ukrajine, sada iza zatvorenih vrata priprema Berlin za pregovore sa Moskvom.
Komercijalni satelitski snimci od 19. jula pokazali su uništeni ruski strateški bombarder Tu-95M, koji može da nosi i nuklearne projektile, na stajanci vazduhoplovne baze Engels-2 u Saratovskoj oblasti, čime su potvrđene tvrdnje Kijeva da je letelica razorena u ukrajinskom napadu dronovima izvedenom tokom noći 16. jula.
Predsednik SAD Donald Tramp dočekan je glasnim zvižducima tokom finala Svetskog prvenstva u fudbalu, u kojem je Španija na stadionu Metlajf u Nju Džerziju savladala Argentinu sa 1:0 posle produžetaka i osvojila drugu titulu prvaka sveta.
Komentare objavljujemo prema vremenu njihovog pristizanja. Prednost u objavljivanju komentara imaće
registrovani korisnici. Molimo Vas da ne pišete komentare velikim slovima, kao i da vodite računa o pravopisu.
Redakcija Informer.rs zadržava pravo izbora, brisanja komentara, ili modifikacije komentara koji će biti objavljeni.
Prema Zakonu o informisanju zabranjeno je objavljivanje svih sadržaja koji podstiču diskriminaciju, mržnju ili
nasilje protiv lica ili grupe lica zbog njihovog pripadanja ili nepripadanja određenoj rasi, veri, naciji,
etničkoj grupi, polu ili zbog njihovog seksualnog opredeljenja.
Nećemo objavljivati komentare koji sadrže govor mržnje, psovke i uvrede. Sadržaj objavljenih komentara ne
predstavlja stavove redakcije Informera ili portala Informer.rs, već isključivo stavove autora komentara.
Sugestije ili primedbe možete da šaljete na redakcija@informer.rs.
Ministarstvo spoljnih poslova Kazahstana gotovo čitav dan ćutalo je pre nego što je reagovalo na jučerašnji napad ukrajinskih pomorskih dronova na terminal Kaspijskog naftovodnog konzorcijuma (KTK) kod Novorosijskog, ključnu tačku preko koje se izvozi oko 80 odsto kazahske nafte.
Svet ulazi u završnu fazu globalnog sloma kapitalizma, a povratak na Sovjetski Savez, monarhiju ili stari zapadni poredak više nije moguć, poručio je ruski istoričar, sociolog i publicista Andrej Fursov.
Predsednik Saveza Srba iz regiona Miodrag Linta najoštrije je osudio sramotni i divljački napad trojice Bošnjaka na srpske povratnike Miku Davidović i njenog supruga Željka Matića u mestu Lušci Palanci kod Sanskog Mosta.
Glavni urednik Informera Dragan J. Vučićević otkrio je tokom Kolegijuma šta radi propali košarkaš i blokader sa dna kace Vladimir Štimac, poručivši zgubidanima da uzalud tabanaju po Srbiji po ovoj vrelini za one koji troše novac za preskupim holidejima.
Predsednik Hrvatske Zoran Milanović još ne može da preboli mesto na kom je šef naše države Aleksandar Vučić sedeo na nedavno održanoj vojnoj paradi u srcu Pariza u Francuskoj, istakavši, verovali ili ne, kako nikada ne bi prisustvovao događaju na kom "predstavnici njegove zemlje sede iza onih iz Srbije".
Zavladalo je potpuno rasulo među blokaderima nakon što je Informer ekskluzivno objavio svih 250 imena onih koji se nalaze na takozvanoj studentskoj listi za predstojeće izbore, pa su na društvenim mrežama masovno počele da "pljušte" razočarane poruke.
Nikola Džufka nije, niti je ikada bio, klirik Srpske pravoslavne crkve (SPC), Pravoslavne autokefalne crkve Albanije, niti bilo koje kanonske Pravoslavne crkve bilo gde u svetu, saopštila je Eparhija raško-prizrenska.
U najnovijoj epizodi emisije „Na merama“ videćete šta je to rastužilo perjanicu Đilasove stranke Borka Stefanovića, gde voli da boravi propali političar Srđan Milivojević, kuda se to zaputio samozvani revolucionar Aleksandar Jovanović Ćuta, kako vreme provodi bivša ministarka zdravlja Danica Grujičić...
U prethodnoj epizodi emisije "Na merama" videli ste gde najviše voli da “dokoniše” blokaderski profesor Jovo Bakić, kako penzionerske dane provode blokaderi Dušan Petričić i Žarko Korać, o čemu “pripoveda” blokaderski analitičar Cvijetin Milivojević, zašto je samozvani revolucionar Predrag Voštinić teški licemer, sa kime je to u društvu bila glumica blokaderka Anđelka Prpić...
Snežana Paunović, ministarka državne uprave i lokalne samouprave gostujući u Info jutru objasnila je zašto se našla na udaru različitih struktura na Kosovu i Metohiji, ali i u centralnom delu Srbije.
Srpska pravoslavna crkva i njeni vernici danas proslavljaju Svetog Prokopija, jednog od ognjevitih svetaca. Danas se izbegava kopanje, čak i sahranjivanje, jer se smatra da se tako čini veliki greh.
Srbiju je danas pogodilo snažno nevreme praćeno obilnim pljuskovima, grmljavinom i krupnim gradom koji je na pojedinim mestima dostizao više od 5 centimetara u prečniku, a prema prognozi Republičkog hidrometeorološkog zavoda, trajaće sve do sutra, 21. jula.
Na društvenim mrežama osvanuo je video snimak na kojem je zabeležena emotivna prosidba nakon Svete liturgije, kada je jedan mladić pred prepunim hramom kleknuo i zaprosio svoju izabranicu.
U popularnoj Vajber grupi "Grčka info" osvanula je fotografija koja je nasmejala brojne korisnike. Ispred jednog ugostiteljskog objekta u Paraliji postavljena je tabla sa duhovitom porukom namenjenom upravo srpskim turistima.
Pregled snimaka sa sigurnosnih kamera, koji prikazuju trenutak ubistva Ranka Radoševića (44), zvanog Ranko Eskobar, prikazan je u Višem sudu u Beogradu. Optužnicom Višeg javnog tužilaštva, Stefan Zlatanović i Luka Vučetić terete se kao direktni izvršioci likvidacije na benzinskoj pumpi u Rušnju 9. marta 2023. godine, dok se Marko Pjanović i Azra Šabanović terete za pomaganje.
Slovenačka policija intenzivno traga za državljaninom Bosne i Hercegovine Amirem Uzunovićem (39), koji je tokom noći u mestu Vuhred ubio svoju suprugu Zijadu Uzunović. Iz Policijske uprave Celje upozoravaju javnost da je reč o izuzetno opasnoj i nepredvidivoj osobi, a u opsežnoj poteri trenutno učestvuje oko 30 policajaca.
Slike iz detinjstva ostaju u najlepšem sećanju i svako od nas ih se rado seća, a svremena na vreme bacimo pogled na njih da nas podsete na bezbrižan period života.
U današnjem tempu života često nam nedostaje vremena za bliskost i povezivanje s partnerom, ali dve poze omogućavaju da uživate u ljubavnom zanosu, bez obzira na vreme i okolnosti
Britanski stručnjak za putovanja Dankan Grinfild-Turk je obišao veliki broj destinacija, ali ostrvo Tinos ostalo mu je posebno upečatljivo zbog svoje lepote i autentičnosti.
Većina odraslih osoba ne bi trebala da unosi više od 2300 miligrama natrijuma dnevno, što odgovara jednoj maloj kašičici soli. Mnogi, međutim, znatno premašuju tu granicu i time povećavaju rizik od razvoja bolesti srca.
Sinoć je završeno Svetsko prvenstvo u fudbalu, a najveću pažnju privukao je nastup Šakire, koja je oduševila publiku svojim izvođenjem tokom poluvremena.
Janjuš je privukao Vanju Živić, nakon čega su počeli strasno da se ljube nasred studija, ne obazirući se na fotoaparate novinara i poglede vivših cimera!
Finale Elite 9 okupilo je brojna poznata lica, ali su posebnu pažnju privukle voditeljke koje su se pojavile u upečatljivim i potpuno različitim modnim izdanjima.
Komentari
Ostavite komentar
Pravila komentarisanja:
Komentare objavljujemo prema vremenu njihovog pristizanja. Prednost u objavljivanju komentara imaće registrovani korisnici. Molimo Vas da ne pišete komentare velikim slovima, kao i da vodite računa o pravopisu.
Redakcija Informer.rs zadržava pravo izbora, brisanja komentara, ili modifikacije komentara koji će biti objavljeni. Prema Zakonu o informisanju zabranjeno je objavljivanje svih sadržaja koji podstiču diskriminaciju, mržnju ili nasilje protiv lica ili grupe lica zbog njihovog pripadanja ili nepripadanja određenoj rasi, veri, naciji, etničkoj grupi, polu ili zbog njihovog seksualnog opredeljenja.
Nećemo objavljivati komentare koji sadrže govor mržnje, psovke i uvrede. Sadržaj objavljenih komentara ne predstavlja stavove redakcije Informera ili portala Informer.rs, već isključivo stavove autora komentara.
Sugestije ili primedbe možete da šaljete na redakcija@informer.rs.