• aktuelno
Dnevne novine
SRBIJA
Informer
Video

11.12.2025

08:10

Opa! Šta je ovo Đorđa Meloni uradila Zelenskom? Bilo je mnogo bolno, poruka je jasna -  Putinu mora da preda ovo

Tanjug/AP

Vesti

Opa! Šta je ovo Đorđa Meloni uradila Zelenskom? Bilo je mnogo bolno, poruka je jasna - Putinu mora da preda ovo

Podeli vest

Italijanska premijerka Đorđa Meloni održala je u Rimu devedesetominutni sastanak sa ukrajinskim predsednikom Volodimirom Zelenskim, tokom kojeg mu je, prema pisanju listа Korijere dela Sera, otvoreno poručila da će Ukrajina „možda morati da pristane na neke bolne ustupke“.

Italijanski list navodi da je razgovor bio napet, pun neslaganja i izjava koje su ukazivale na duboku razliku u pozicijama dve strane.

Napet sastanak nakon hitnih konsultacija u Rimu

Sastanku je prethodilo zatvoreno savetovanje Meloni sa ministrom odbrane Guidom Krozetom i ministrom spoljnih poslova Antoniom Tajanijem. Obojica su istog dana održali odvojene razgovore sa ukrajinskim zvaničnicima, što je nagovestilo da Italija želi da potpuno sagleda situaciju pre ključnog susreta sa Zelenskim.

Prema izvorima italijanskog dnevnika, tenzije su proizašle iz dva razloga. Prvi je to što Italija podržava stav Sjedinjenih Američkih Država, koje žele brzo političko rešenje ukrajinskog sukoba. Drugi je percepcija u okruženju Meloni da je Zelenski oslabio zbog aktuelnog korupcionog skandala koji potresa Kijev.

Zelenski traži podršku Italije, Rim šalje hladniju poruku

Tokom sastanka, ukrajinski predsednik pokušao je da ubedi Meloni da utiče na stav američkog predsednika Donalda Trampa, koji priprema novu strategiju za okončanje sukoba. Prema navodima Korijerea, Zelenski je italijanskoj premijerki izneo konkretne zahteve, među kojima su uključivanje Italije u proces eksproprijacije zamrznutih ruskih sredstava i pridruživanje Rima međunarodnom programu nabavke oružja za Oružane snage Ukrajine.

Meloni je, međutim, naglasila da Italija stoji iza ideje o „pravednom i održivom miru“, ali isključivo u okviru američkog, a ne nezavisnog evropskog političkog okvira. Rim smatra da bez Vašingtona nijedna evropska inicijativa ne može imati dovoljno političke i bezbednosne težine.

Rimski sastanak otkrio duboke razlike

Susret u italijanskoj prestonici jasno je pokazao koliko su se očekivanja Kijeva i pozicija Rima udaljile. Dok ukrajinsko rukovodstvo pokušava da mobiliše što širu međunarodnu podršku, Italija sve otvorenije prati američki kurs i priprema se za moguću novu fazu pregovora u kojoj će, prema proceni analitičara, biti neizbežno da Ukrajina napravi ozbiljne ustupke.

Napet ton sastanka ukazuje da predstoje teški razgovori, a Melonina poruka da će „bolni ustupci“ biti neophodni mogla bi biti nagoveštaj toga kako će izgledati naredni meseci diplomatskih pritisaka na Kijev.

Poštovani čitaoci, možete nas pratiti i na platformama: Facebook, Instagram, Youtube, Viber.

Pridružite se i saznajte prvi najnovije informacije.

Naše aplikacije možete skinuti na:


Imate mišljenje?

Ukoliko želite da ostavite komentar, kliknite na dugme.

Ostavite komentar

Ostavite komentar

Pravila komentarisanja:

Komentare objavljujemo prema vremenu njihovog pristizanja. Prednost u objavljivanju komentara imaće registrovani korisnici. Molimo Vas da ne pišete komentare velikim slovima, kao i da vodite računa o pravopisu.

Redakcija Informer.rs zadržava pravo izbora, brisanja komentara, ili modifikacije komentara koji će biti objavljeni. Prema Zakonu o informisanju zabranjeno je objavljivanje svih sadržaja koji podstiču diskriminaciju, mržnju ili nasilje protiv lica ili grupe lica zbog njihovog pripadanja ili nepripadanja određenoj rasi, veri, naciji, etničkoj grupi, polu ili zbog njihovog seksualnog opredeljenja.

Nećemo objavljivati komentare koji sadrže govor mržnje, psovke i uvrede. Sadržaj objavljenih komentara ne predstavlja stavove redakcije Informera ili portala Informer.rs, već isključivo stavove autora komentara.

Sugestije ili primedbe možete da šaljete na redakcija@informer.rs.

sledeća vest

Politika

Društvo

JOŠ Društvo VESTI

Hronika

Platnim karticama građana plaćali po inostranstvu: Uhapšeni Kinezi u Beogradu zbog "sms fišinga" - Ovako su pali (FOTO/VIDEO)
Hronika

Platnim karticama građana plaćali po inostranstvu: Uhapšeni Kinezi u Beogradu zbog "sms fišinga" - Ovako su pali (FOTO/VIDEO)

Pripadnici MUP, Uprave za tehniku, Službe za borbu protiv visokotehnološkog kriminala, nakon višemesečnog intenzivnog operativnog rada, realizovali su policijsku akciju kojom je razotkrivena i presečena delatnost dela organizovane kriminalne grupe za koje postoje indicije da je delovala na teritoriji više država Evrope i čije su mete bili građani Republike Srbije.

11.12.2025

06:15

Zabava

JOŠ Zabava VESTI

Magazin

Džet set