Počinje haos, Tramp kreće u osvajanje ove evropske teritorije: Zadatak poverio veteranu "Pustinjske oluje"
Podeli vest
Američki predsednik Donald Tramp izjavio je da je Grenland potreban SAD za "nacionalnu zaštitu" i da "moramo da ga imamo".
Kao odgovor na pitanje BBC-a o novoj ulozi Džefa Lendrija, republikanskog guvernera Luizijane, koji je imenovan za specijalnog izaslanika za Grenland on je naveo i da će Vašington "morati to da reši" kao i da je SAD "potreban Grenland zbog nacionalne bezbednosti, a ne minerala".
Prema informacijama koje dolaze iz političkih krugova bliskih vrhu vlasti u Kijevu, u ukrajinskom rukovodstvu vlada zadovoljstvo zbog činjenice da je inicijativa američkog predsednika Donald Tramp za brzo okončanje rata u Ukrajini praktično neutralisana i razvučena tokom čitave godine.
Situacija oko Grenlanda, ostrva koje je u sastavu Danske, a na koju je američki predsednik Donald Tramp odavno "bacio oko", ponovo se zahuktava, zbog čega je reagovala i Evropska unija.
22.12.2025
16:30
Američki predsednik izazvao je novi spor s Danskom nakon što je imenovao guvernera Luizijane i vetarana Pustinjske oluje Džefa Lendrija za specijalnog izaslanika za Grenland, ogromno arktičko ostrvo koje, kako je rekao, želi da anektira.
Premijeri Danske i Grenlanda, Mete Frederiksen i Jens-Frederik Nilsen, ponovili su, u zajedničkom saopštenju, zahtev za poštovanje njihovih granica, nakon što je prethodno Lendri saopštio da mu je "čast da služi kako bi Grenland postao deo Sjedinjenih Američkih Država".
"Već smo to rekli ranije, sada ponavljamo. Nacionalne granice i suverenitet država su utemeljeni u međunarodnom pravu. Ne možete anektirati druge zemlje", poručili su premijeri u zajedničkom saopštenju, prenosi "Gardijan".
Američki senator Grejem o odmazdi Putinu ako odbije plan za okončanje rata, kaže da Tramp treba da uvede carine Kini zbog ruske nafte, proglasi Moskvu sponzorom terorizma i da Tomahavke Ukrajini
22.12.2025
12:28
Oni su dodali da su u pitanju ''osnovni principi''.
''Grenland pripada Grenlanđanima i SAD ne bi trebalo da preuzmu Grenland. Očekujemo poštovanje našeg zajedničkog teritorijalnog integriteta'', navodi se u saopštenju.
Prethodno je danski ministar spoljnih poslova Lars Loke Rasmusen poručio da njegova zemlja insistira da svi, uključujući i Sjedinjene Američke Države, moraju da poštuju "teritorijalni integritet Kraljevine Danske".
Portparol EU Anuar El Anuni takođe je reagovao na Lendrijevu izjavu, rekavši da teritorijalni integritet i suverenitet Kraljevine Danske moraju biti sačuvani.
Tramp je na početku svog drugog predsedničkog mandata, u januaru ove godine, izjavio da namerava da preuzme Grenland, navodeći kao obrazloženje njegovu stratešku poziciju za bezbednost SAD, dok je Danska, koja poslednjih 300 godina kontroliše tu arktičku teritoriju, odbila da se odrekne Grenlanda.
To nije prvi pokušaj da SAD kupe Grenland od Danske, a prve takve pregovore vodio je američki državni sekretar Vilijam H. Sivord 1867. godine, kada dogovor nije sklopljen. SAD su 1946. godine ponudile 100 miliona dolara za ovu teritoriju, ocenjujući da je vitalno važna za nacionalnu bezbednost, ali je danska vlada to odbila.
Tramp je pokušao da kupi Grenland i tokom prvog predsedničkog mandata, ali su danska i grenlandska vlada odbacile tu ponudu iz 2019. godine.
Komentare objavljujemo prema vremenu njihovog pristizanja. Prednost u objavljivanju komentara imaće
registrovani korisnici. Molimo Vas da ne pišete komentare velikim slovima, kao i da vodite računa o pravopisu.
Redakcija Informer.rs zadržava pravo izbora, brisanja komentara, ili modifikacije komentara koji će biti objavljeni.
Prema Zakonu o informisanju zabranjeno je objavljivanje svih sadržaja koji podstiču diskriminaciju, mržnju ili
nasilje protiv lica ili grupe lica zbog njihovog pripadanja ili nepripadanja određenoj rasi, veri, naciji,
etničkoj grupi, polu ili zbog njihovog seksualnog opredeljenja.
Nećemo objavljivati komentare koji sadrže govor mržnje, psovke i uvrede. Sadržaj objavljenih komentara ne
predstavlja stavove redakcije Informera ili portala Informer.rs, već isključivo stavove autora komentara.
Sugestije ili primedbe možete da šaljete na redakcija@informer.rs.
Prema informacijama koje dolaze iz političkih krugova bliskih vrhu vlasti u Kijevu, u ukrajinskom rukovodstvu vlada zadovoljstvo zbog činjenice da je inicijativa američkog predsednika Donald Tramp za brzo okončanje rata u Ukrajini praktično neutralisana i razvučena tokom čitave godine.
U emisiji "Paralela" na Informer TV izneto je ekskluzivno svedočenje bivšeg pripadnika službe obezbeđenja koji je godinama radio u sistemu MUP-a i koji je, prema sopstvenim navodima, bio deo tima koji je obezbeđivao vrhovnu javnu tužiteljku Zagorku Dolovac.
Vojska Srbije je prva oružana sila u Evropi koja je nabavila hipersonične balističke rakete. Brzina rakete, koja može da pređe šest maha, čini srpske "migove 29" prvim lovcima u Evropi sa hipersoničnim udarnim sposobnostima, a taj podatak izazvao je haos u regionu.
Šačica blokadera koja se krije iza takozvane studentske liste ovih dana deli propagandni materijal u Lučanima. Kako navode meštani, oni obilaze kuće i stanove, ubacujući svoje letke u poštanske sandučiće građana.
Kineski list "Global tajms" preneo je reči predsednika Srbije Alekandra Vučića da je Srbija nedavno kupila kineske balističke rakete vazduh – zemlja CM-400AKG, postavši prvi evropski korisnik tog naoružanja, uz napomenu da do ove objave te vesti u pomenutim novinama nije bilo potvrde iz kineske ambasade u Beogradu, niti iz drugih zvaničnih kanala.
Gledalačko obaveštajna služba Informera (GOSI) snimila je šta se danas dešava ispred Pravnog fakulteta u Beogradu. Naime, mali broj blokadera zgubidana blokirao je raskrsnicu kod Pravnog fakuleta i time su još jednom pokazali da je to jedino što znaju.
"Studenti u blokadi", koji su se predstavili kao jedinstveni pokret - u kojem je zajedništvo osnovna vrednost, pokazali su još jednom da se ne mogu dogovoriti ni oko čega.
Jedno od najprepoznatljivijih lica Infomer TV, voditelja Igora Ćurčića, od večeras ćete moći da gledate svakog utorka od 22 časa u emisiji „Dobro veče Srbadijo".
Veliki povratak voditelja Petra Latinovića donosi emisiju "Politički okvir", koja će se emitovati svakog petka u 22 časa na Informer TV i kroz razgovore o ključnim temama oblikovati pogled na savremena politička dešavanja iz potpuno novog ugla.
Književnik Dragoslav Bokan i marketinški stručnjak Nebojša Krstić gostovali su u emisiji "Info jutro" na televiziji Informer. Oni su govorili o nabavci supersoničnih raketa iz Kine, kao i o Hrvatskoj i blokaderima.
Planulo je tržište polovnih automobila u Srbiji, a jedan model posebno privlači pažnju kupaca - popularna "škoda oktavija", koja se sada može pronaći za cenu oko 4.500 evra.
U podnožju planine Kosmaj, nedaleko od sela Pinosava i na svega tridesetak kilometara od Beograda, nalazi se jedna od najposećenijih pravoslavnih svetinja u ovom delu Srbije - manastir Pinosava.
Muškarac iz Kruševca napisao je na društvenoj mreži "Threads", tvrdi da je od saobraćajne policije dobio kaznu za korišćenje mobilnog telefona tokom vožnje, a da je zapravo pevao. Mnogi korisnici ove društvene mreže smatraju da to nije tačno.
U Subotici su uhapšene dve osobe zbog sumnje da su neovlašćeno proizvodile i prodavale drogu, nakon što je policija u jednoj akciji otkrila dve ilegalne laboratorije za uzgoj marihuane.
Teška saobraćajna nesreća dogodila se u mestu Ratari kod Obrenovca jutros oko 4 sata. Do udesa je došlo kada je vozač automobila J.N. (26) sleteo s puta i udario u banderu.
Rijaliti učesnica Mina Vrbaški glasala je da Asmin Durdžić ode u izolaciju, a zatim dodala da je na njega uvek gledala kao prijatelja i da nikada nije bilo emocija.
Pevačica Goga Gačić otkrila je da se saoseća sa Darkom Lazićem kojem je poginuo brat i otkrila da je takvu bol osetila na svojoj koži kad joj umrla sestra.
Bivšu snaju pevačice Zorice Brunclik, Vanju Tutić, ekipa medija zatekla je na aerodromu gde je kratko govorila o zdravstvenom stanju bivše svekrve Zorice Brunclik.
Imate mišljenje?
Ukoliko želite da ostavite komentar, kliknite na dugme.
Ostavite komentar