• aktuelno
Dnevne novine
SRBIJA
Informer
Video

26.12.2025

13:13

Ukrajinci srušili najsavremeniji ruski dron: Snimak udara koji sve šokira (VIDEO)

Twitter video printscreen

Vesti

Ukrajinci srušili najsavremeniji ruski dron: Snimak udara koji sve šokira (VIDEO)

Ukrajinske snage uništile su jednu od najnovijih i ujedno retkih ruskih izviđačkih bespilotnih letelica "Knjaz Oleg Vešti", saopštili su ukrajinski vojni izvori.

Kako navodi kompanija "General Čerešnja Ejr", koja proizvodi FPV i presretačke dronove, ukrajinski presretač "Dženeral Čeri EJR" uspešno je oborio rusku letelicu tokom operacije posade "Grom“ iz 55. odvojene artiljerijske brigade "Zaporoška Seč".

Uništenje ove letelice dolazi svega dan nakon što je jedna NATO zemlja predstavila novi sistem sposoban da u sekundi neutralizuje neprijateljske dronove, navode ukrajinski izvori.

Dron "Knjaz Oleg Vešti" važi za jedan od najmodernijih ruskih izviđačkih dronova, koji se na ratištu pojavio krajem 2024. i početkom 2025. godine. Namenjen je za dubinsko vazdušno izviđanje i sposoban je da fotografiše i snima ciljeve na udaljenosti od 40 do 45 kilometara od linije fronta.

Za razliku od starijih modela poput "Orlana" ili "Zale", ova letelica koristi napredna tehnološka rešenja prilagođena savremenim uslovima rata, uključujući visok nivo otpornosti na elektronsko ometanje i zaštićene digitalne kanale komunikacije.

Pojedini izvori navode da je dizajnirana tako da vizuelno podseća na ukrajinske dronove, što predstavlja taktički pokušaj obmane protivvazdušne odbrane.

Raspon krila drona iznosi 2,8 metara, dužina 0,82 metra, a težina 11 kilograma. Može da dostigne brzinu do 130 kilometara na čas i leti na visini do 3.000 metara, pri čemu je sposoban za rad i bez satelitske navigacije.

Iako predstavlja vrhunac ruske bespilotne tehnologije, "Knjaz Oleg Vešti" još uvek nije u masovnoj proizvodnji i koristi se za specijalne izviđačke zadatke u zonama sa snažnim elektronskim ometanjem, zbog čega ukrajinski izvori njegovo obaranje ocenjuju kao značajan uspeh.




Komentari

Ostavite komentar

Pravila komentarisanja:

Komentare objavljujemo prema vremenu njihovog pristizanja. Prednost u objavljivanju komentara imaće registrovani korisnici. Molimo Vas da ne pišete komentare velikim slovima, kao i da vodite računa o pravopisu.

Redakcija Informer.rs zadržava pravo izbora, brisanja komentara, ili modifikacije komentara koji će biti objavljeni. Prema Zakonu o informisanju zabranjeno je objavljivanje svih sadržaja koji podstiču diskriminaciju, mržnju ili nasilje protiv lica ili grupe lica zbog njihovog pripadanja ili nepripadanja određenoj rasi, veri, naciji, etničkoj grupi, polu ili zbog njihovog seksualnog opredeljenja.

Nećemo objavljivati komentare koji sadrže govor mržnje, psovke i uvrede. Sadržaj objavljenih komentara ne predstavlja stavove redakcije Informera ili portala Informer.rs, već isključivo stavove autora komentara.

Sugestije ili primedbe možete da šaljete na redakcija@informer.rs.

sledeća vest

Politika

Društvo

Nova ulaganje države: Oglasila se Milica Đurđević Stamenkovski
Društvo

Nova ulaganje države: Oglasila se Milica Đurđević Stamenkovski

Ministarka za rad, zapošljavanje, boračka i socijalna pitanja Milica Đurđević Stamenkovski potpisala je danas sa direktorom Zavoda za zaštitu spomenika kulture Zrenjanin Milanom Кovačevićem ugovor o dodeli sredstava za realizaciju projekta sanacije i restauracije Spomenika fašističkog terora u Jankovom Mostu kod Zrenjanina.

15.06.2026

13:01

Šta se ovo dešava? Beograđani u šoku (FOTO)
Društvo

Šta se ovo dešava? Beograđani u šoku (FOTO)

Ulice u Beogradu ovog jutra bile su gotovo puste, što je mnogo sugrađane iznenadilo, jer su navikli na jutrnji špic i kolaps. Ali, s obzirom na to da je počeo letnji raspust, kao i godišnji odmori, ovakva slika biće česta pojava u prestonici.

15.06.2026

09:48

Hronika

Zabava

Magazin

Džet set