• aktuelno
Dnevne novine
SRBIJA
Informer
Video

27.12.2025

18:00

Priznata još jedna otcepljena država! Hitno se oglasili zvaničnici - Planiraju da presele tamo 2 miliona ljudi?!

EPA

Vesti

Priznata još jedna otcepljena država! Hitno se oglasili zvaničnici - Planiraju da presele tamo 2 miliona ljudi?!

Podeli vest

Izrael je priznao Somalilend, otcepljeni region Somalije, kao „nezavisnu i suverenu državu“, čime je postao prva zemlja koja je to učinila, izjavio je izraelski premijer Benjamin Netanjahu.

Kako prenose izraelski mediji, Netanjahu i predsednik Somalilenda potpisali su zajedničku deklaraciju, koja je, prema navodima, zaključena u duhu Avramovih sporazuma. Izraelski izvori navode da je ključna motivacija Tel Aviva strateški značaj Somalilenda, pre svega njegova geografska blizina Jemenu i jemenskim pobunjenicima Hutima koje podržava Iran.

Odluku Izraela oštro su osudili ministri spoljnih poslova Somalije, Egipta, Turske i Džibutija, koji su naglasili da u potpunosti odbacuju priznanje Somalilenda i pružaju podršku suverenitetu i teritorijalnom integritetu Somalije.

U međuvremenu, ekstremistička grupa Al Šabab zapretila je da će se boriti protiv svakog pokušaja Izraela da koristi ili „prisvoji delove Somalilenda“, dok su palestinske vlasti i Hamas upozorili da bi taj region mogao biti iskorišćen za preseljenje Palestinaca iz Pojasa Gaze.

Sjedinjene Američke Države zasad nisu sledile izraelski potez, a predsednik Donald Tramp izjavio je da će pitanje priznanja Somalilenda biti dodatno razmotreno.

BONUS VIDEO


Poštovani čitaoci, možete nas pratiti i na platformama: Facebook, Instagram, Youtube, Viber.

Pridružite se i saznajte prvi najnovije informacije.

Naše aplikacije možete skinuti na:


Imate mišljenje?

Ukoliko želite da ostavite komentar, kliknite na dugme.

Ostavite komentar

Ostavite komentar

Pravila komentarisanja:

Komentare objavljujemo prema vremenu njihovog pristizanja. Prednost u objavljivanju komentara imaće registrovani korisnici. Molimo Vas da ne pišete komentare velikim slovima, kao i da vodite računa o pravopisu.

Redakcija Informer.rs zadržava pravo izbora, brisanja komentara, ili modifikacije komentara koji će biti objavljeni. Prema Zakonu o informisanju zabranjeno je objavljivanje svih sadržaja koji podstiču diskriminaciju, mržnju ili nasilje protiv lica ili grupe lica zbog njihovog pripadanja ili nepripadanja određenoj rasi, veri, naciji, etničkoj grupi, polu ili zbog njihovog seksualnog opredeljenja.

Nećemo objavljivati komentare koji sadrže govor mržnje, psovke i uvrede. Sadržaj objavljenih komentara ne predstavlja stavove redakcije Informera ili portala Informer.rs, već isključivo stavove autora komentara.

Sugestije ili primedbe možete da šaljete na redakcija@informer.rs.

sledeća vest

Politika

Društvo

JOŠ Društvo VESTI

Hronika

Zabava

JOŠ Zabava VESTI

Magazin

Džet set