Otmica predsednika Venecuele Nikolasa Madura od strane Sjedinjenih Američkih Država stvorila je opasan međunarodni presedan, upozorio je bivši glavni urednik nekadašnje liberalne radio-stanice Eho Moskve Aleksej Venediktov.
Govoreći u javnom razgovoru sa novinarkom Julijom Latinjinom, Venediktov je naveo da bi ovakav model ponašanja mogao da se primeni bilo gde u svetu, uz nesagledive posledice po međunarodne odnose.
- Zamislite da Poljaci odluče da je Lukašenko diktator i otmu ga. A zatim Putin odluči da je Zelenski diktator i otme njega. To više nije teorija, već praksa - rekao je Venediktov.
On je dodao da ruski predsednik 2022. godine, prema njegovim tvrdnjama, nije imao nameru da fizički otme Volodimira Zelenskog, već je računao na to da će ukrajinski predsednik napustiti Kijev.
- Nije pokušao to da uradi u Gostomelju. Plan je bio da Zelenski pobegne, i to je opštepoznato -naveo je Venediktov.
Brzi pad Kijeva – očekivanje koje se nije ostvarilo
U nastavku razgovora, Venediktov se saglasio sa ocenom da je Rusija početkom 2022. godine računala na brzo zauzimanje Kijeva i slom ukrajinske vlasti.
- Računalo se na brzo zauzimanje Kijeva. Nije se dogodilo. Možda će se dogoditi. A možda i neće - rekao je on.
Njegove izjave dolaze u trenutku snažnih međunarodnih tenzija nakon događaja u Venecueli, koje mnogi analitičari ocenjuju kao prelomni trenutak u primeni sile i tumačenju međunarodnog prava.
Upozorenja o presedanu koji je stvoren sve češće se čuju i van političkih krugova, uz bojazan da bi model „proglasi, uhapsi, ukloni“ mogao postati novo pravilo u globalnoj politici, sa potencijalno destabilizujućim posledicama širom sveta.
Američka fabrika u Dnjepropetrovskoj oblasti pogođena je u ruskom udaru, nakon čega je došlo do masovnog izlivanja industrijskog ulja na gradske saobraćajnice i obalu reke u Dnjepru.
Američki predsednik Donald Tramp izjavio je da će Sjedinjene Američke Države povratiti novac uložen u Ukrajinu zahvaljujući sporazumu o eksploataciji mineralnih resursa, ističući da bi Vašington na taj način mogao da vrati ne samo većinu uloženih sredstava, već čak i više od toga.
Ruski poslanici ocenili su da je promena stava američkog predsednika Donalda Trampa u vezi sa navodnim napadom Oružanih snaga Ukrajine (OSU) na rezidenciju predsednika Rusije posledica uloge američkih obaveštajnih službi, pre svega Centralne obaveštajne agencije.
Rusija i Venecuela ostaju pouzdani partneri uprkos teškoj situaciji kroz koju prolazi ta južnoamerička zemlja, saopštilo je Ministarstvo spoljnih poslova Rusije, poručujući da će Moskva nastaviti da produbljuje saradnju sa Karakasom.
Pripadnici saobraćajne i patrolne policije, kao i Ruske nacionalne garde, raspoređeni su na benzinskim pumpama u Kirovskoj oblasti kako bi sprečili vozače da sipaju gorivo preko dozvoljene količine, pune kanistere ili više puta prilaze istom točionom mestu.
Zauzimanje Konstantinovke, jednog od ključnih ukrajinskih uporišta u Donbasu, moglo bi da otvori ruskoj vojsci put ka preuzimanju kontrole nad celim regionom, ocenio je za „RT internešenel“ bivši analitičar bezbednosne politike Pentagona Majkl Maluf.
Rat je, prema pisanju "The Economista", stigao u svakodnevni život građana Rusije, raste zabrinutost zbog nestašica, napada dronovima i talasa mobilizacije.
Kina ne želi da Rusija upotrebi nuklearno oružje u Ukrajini, ali ne zato što je sentimentalni saveznik Zapada ili Kijeva, već zato što bi takav presedan jednog dana mogao da se okrene protiv same Kine.
Izrael, za razliku od Rusije, kada izvodi udare po protivniku ne gađa da bi ga uplašio ili mu naneo ograničenu štetu, već da bi uništio objekat, izjavio je bivši šef izraelske službe „Nativ“ i vojni ekspert Jakov Kedmi.
Ministar spoljnih poslova Poljske Radoslav Sikorski poručio je ruskom predsedniku Vladimiru Putinu da Varšava i saveznici znaju šta Moskva namerava i da je poruka jasna: „Ne radite to“.
Predsednik Rusije Vladimir Putin zatražio je od Vlade da se što pre reši kriza sa gorivom na Krimu, pošto su cene u tom regionu, prema oceni Moskve, otišle previsoko, a snabdevanje ostalo napeto.
Predsednik SAD Donald Tramp izjavio je u Ankari, tokom sastanka sa predsednikom Turske Redžepom Tajipom Erdoganom, da je imao dug razgovor sa predsednikom Rusije Vladimirom Putinom i da veruje da se oko Ukrajine približava dogovor.
Predsednik Rusije Vladimir Putin naložio je državnim i vojnim strukturama da detaljno analiziraju stepen uključenosti svake strane koja, prema oceni Moskve, podstiče Kijev na nastavak borbenih dejstava.
Komentare objavljujemo prema vremenu njihovog pristizanja. Prednost u objavljivanju komentara imaće
registrovani korisnici. Molimo Vas da ne pišete komentare velikim slovima, kao i da vodite računa o pravopisu.
Redakcija Informer.rs zadržava pravo izbora, brisanja komentara, ili modifikacije komentara koji će biti objavljeni.
Prema Zakonu o informisanju zabranjeno je objavljivanje svih sadržaja koji podstiču diskriminaciju, mržnju ili
nasilje protiv lica ili grupe lica zbog njihovog pripadanja ili nepripadanja određenoj rasi, veri, naciji,
etničkoj grupi, polu ili zbog njihovog seksualnog opredeljenja.
Nećemo objavljivati komentare koji sadrže govor mržnje, psovke i uvrede. Sadržaj objavljenih komentara ne
predstavlja stavove redakcije Informera ili portala Informer.rs, već isključivo stavove autora komentara.
Sugestije ili primedbe možete da šaljete na redakcija@informer.rs.
Američka fabrika u Dnjepropetrovskoj oblasti pogođena je u ruskom udaru, nakon čega je došlo do masovnog izlivanja industrijskog ulja na gradske saobraćajnice i obalu reke u Dnjepru.
Ekipa Informera uslikala je oduzetu velelepnu jahtu "Sailing Yacht A", koja je u vlasništvu bivše manekenke Sandre Meljničenko, a koju su italijanske vlasti zaplenile, te sada stoji u luci u Trstu.
Predsednik Srbije Aleksandar Vučić obišao je danas završne radove na modernizaciji opštinskog puta na deonici između Gornjih i Donjih Sinkovaca, gde mu je priređen veličanstven doček.
Opozicioni korisnik društvene mreže Iks Vukša Dragović, nastavlja sa raskrinkavanjem blokaderskih hijena, a ovoga puta na meti se našao blokaderski advokat Ivan Ninić, miljenik Zagorke Dolovac.
Društvenim mrežama ponovo kruži jeziv video-snimak na kom Fadila Mujić, istaknuta članica takozvanog udruženja "Majke Srebrenice", bez trunke stida i srama, detaljno i sa osmehom opisuje stravičan pokolj srpskih civila u selu Kravica na pravoslavni Božić 1993. godine.
Večeras u 20.09 sati stigla je hiljadita prijava na portal "Ko si bre ti". Neverovatno interesovanje građani su pokazali za novu platformu, koja je juče počela sa radom.
Kako ekskluzivno otkrivamo, kroz takozvanu "Kuću ljudskih prava" prošla je basnoslovna suma od blizu milijardu dinara stranog novca, dok se iza zvučnih parola krije običan porodični biznis i mreža čiji je jedini cilj rušenje državnih i nacionalnih interesa Srbije.
Austrijski mediji već mesecima pišu o visokim cenama na hrvatskim letovalištima, a posebno pažnju privukla je cena sladoleda jer kuglu naplaćuju čak 5 evra!
Odbegli Beranac Vuk Vulević, koga crnogorska policija potražuje kao ključnog člana kriminalne grupe Vasa Ulića i Radoja Zvicera, uhapšen je u Beogradu.
Više javno tužilaštvo u Beogradu podiglo je optužnicu protiv Saše Vukovića zbog sumnje da je 12. maja 2026. na podmukao način ubio Aleksandra Nešovića u restoranu "27". U optužnici se otkriva i da je Dejan S. po naređenju telo žrtve stavio u bure, nasuo mlater i zakopao ga.
Devojka (19) i njen brat (17) su povređeni dok je njihova majka R.N.B.(43) poginula u teškoj saobraćajnoj nesreći koja se dogodila sinoć u trsteničkom selu Gornji Ribnik.
Miodrag Nikšić ubijen je na današnji dan pre tačno 31 godinu ispred kafića "Mig" u Hadži Milentijevoj ulici na Vračaru. Bio je samo jedan od ljudi poznatih u podzemlju Beograda koji je u svoju "poslovnu karijeru" upisao i funkciju u srpskom fudbalu, a koji je likvidiran.
Glumica Zendaja razbesnela je svoje fanove nakon što se saznalo da joj je haljina za premijeru filma "Odiseja" u Londonu dostavljena privatnim avionom.
Osvežavajuće limun kocke koje se tope u ustima prave se neverovatno lako, a nestaju sa stola za tili čas. Ovo je definitivno najlakši način da se rashladite i ujedno zasladite tokom vrelih dana.
Đina Džinović je u sjajnim odnosima sa novim suprugom svoje majke Meline, a kako je Informer saznao, on je gleda kao svoju ćerku i trudi se da joj nikada ništa ne fali.
Reperka Dia Kostić nedavno je podelila šokantnu priču iz salona lepote, gde je nezadovoljna uslugom presekla sve kablove na aparatima i odbila da plati račun.
Komentari
Ostavite komentar
Pravila komentarisanja:
Komentare objavljujemo prema vremenu njihovog pristizanja. Prednost u objavljivanju komentara imaće registrovani korisnici. Molimo Vas da ne pišete komentare velikim slovima, kao i da vodite računa o pravopisu.
Redakcija Informer.rs zadržava pravo izbora, brisanja komentara, ili modifikacije komentara koji će biti objavljeni. Prema Zakonu o informisanju zabranjeno je objavljivanje svih sadržaja koji podstiču diskriminaciju, mržnju ili nasilje protiv lica ili grupe lica zbog njihovog pripadanja ili nepripadanja određenoj rasi, veri, naciji, etničkoj grupi, polu ili zbog njihovog seksualnog opredeljenja.
Nećemo objavljivati komentare koji sadrže govor mržnje, psovke i uvrede. Sadržaj objavljenih komentara ne predstavlja stavove redakcije Informera ili portala Informer.rs, već isključivo stavove autora komentara.
Sugestije ili primedbe možete da šaljete na redakcija@informer.rs.