U.S. Air National Guard photo by Master Sgt. Luke Olson
Vesti
Šok za Kijev: Danska povlači avione F-16 iz Ukrajine da bi branila Grenland od Trampa?!
Podeli vest
Danska bi mogla da zatraži povratak borbenih aviona F-16 koje je ranije isporučila Ukrajini, kako bi ih upotrebila za odbranu Grenlanda. Takva mogućnost nije zvanično potvrđena, ali je Dansko ministarstvo odbrane u poslednjim izjavama dalo dovoljno signala da se ta opcija razmatra.
Portparol Ministarstva odbrane Tobijas Rod Jensen izjavio je da će borbeni avioni biti potrebni za odbranu Grenlanda, uz napomenu koja je dodatno uznemirila javnost, da će danska vojska da su suprotstavi američkim trupama ukoliko dođe do pokušaja invazije na ostrvo. Iako je formulacija bila pažljivo izabrana, poruka je bila jasna. Kopenhagen više ne isključuje nijedan scenario.
Evropske zemlje raspoređuju vojne snage na Grenlandu u okviru misije “Arktička izdržljivost”, dok SAD pod predsednikom Donaldom Trampom razmatraju jačanje kontrole nad arktičkim ostrvom, nakon sastanka američkih, danske i grenlandske delegacije u Vašingtonu.
Danske vojne snage stigle su danas na Grenland, čime je pojačano vojno prisustvo te zemlje u arktičkoj teritoriji.
15.01.2026
17:04
Danska je bila među prvim evropskim državama koje su prebacile američke borbene avione F-16 Ukrajini, u trenutku kada su odnosi sa Vašingtonom bili stabilni i partnerski. Tada se nije ni razmatralo da bi isti tip aviona mogao biti potreban za odbranu sopstvene teritorije od potencijalnog pritiska saveznika. Međutim, teritorijalne ambicije Donalda Trampa prema Grenlandu u potpunosti su promenile bezbednosni kontekst.
Grenlandska ministarka spoljnih poslova Vivijan Mocfeldt bila je vidno potresena tokom intervjua uživo za grenlandsku televiziju KNR, neposredno nakon sastanka sa američkim zvaničnicima u Vašingtonu.
Na poziv Danske, Nemačka i Francuska poslale su vojnike na Grenland u okviru operacije "Arktička izdržljivost", koja se sprovodi bez učešća američke komande NATO.
15.01.2026
11:05
Iako se diplomatski kanali formalno ne zatvaraju, sve više indicija ukazuje da dansko rukovodstvo ima malo nade da će uspeti da utiče na američkog predsednika. Nedavni sastanak ministara spoljnih poslova Danske i Grenlanda sa potpredsednikom SAD Džej Di Vensom i državnim sekretarom Markom Rubiom dodatno je pogoršao raspoloženje u Kopenhagenu.
Danska premijerka Mete Frederiksen nakon tog sastanka nije krila zabrinutost. Ocenila je razgovore kao teške i naglasila da fundamentalne razlike između strana ostaju, jer američke ambicije prema Grenlandu nisu promenjene. Prema njenim rečima, situacija je ozbiljna i Danska će nastaviti napore da spreči scenario u kojem bi teritorijalni integritet Kraljevine bio doveden u pitanje.
F-16 u Ukrajini pod znakom pitanja zbog Grenlanda
U tom kontekstu, sudbina F-16 aviona u Ukrajini postaje deo šire bezbednosne računice. Dalje isporuke tih aviona Kijevu sada su pod velikim znakom pitanja, a u političkim i vojnim krugovima se sve češće govori o tome da bi prioritet mogla postati zaštita Grenlanda, a ne dalja vojna pomoć Ukrajini.
Treba podsetiti da je Kijev još ranije izrazio zabrinutost da bi Trampove teritorijalne pretenzije prema Grenlandu mogle da skrenu pažnju EU i sveta sa rata u Ukrajini. Taj strah sada dobija konkretnu dimenziju. Ukoliko Danska zaista zatraži povratak aviona ili obustavi dalje isporuke, to bi bio prvi jasan primer da se EU bezbednosna agenda počinje lomiti pod pritiskom novih, neočekivanih kriza unutar samog NATO prostora.
Foto: Oružje online
Za sada, nema zvanične odluke o povlačenju F-16 iz Ukrajine. Međutim, sama činjenica da se takva mogućnost javno razmatra pokazuje koliko se strateško okruženje u Evropi promenilo. Grenland, nekada periferno pitanje, sada se nalazi u samom centru bezbednosnih dilema koje direktno utiču na tok rata u Ukrajini i odnose unutar zapadnog saveza.
Komentare objavljujemo prema vremenu njihovog pristizanja. Prednost u objavljivanju komentara imaće
registrovani korisnici. Molimo Vas da ne pišete komentare velikim slovima, kao i da vodite računa o pravopisu.
Redakcija Informer.rs zadržava pravo izbora, brisanja komentara, ili modifikacije komentara koji će biti objavljeni.
Prema Zakonu o informisanju zabranjeno je objavljivanje svih sadržaja koji podstiču diskriminaciju, mržnju ili
nasilje protiv lica ili grupe lica zbog njihovog pripadanja ili nepripadanja određenoj rasi, veri, naciji,
etničkoj grupi, polu ili zbog njihovog seksualnog opredeljenja.
Nećemo objavljivati komentare koji sadrže govor mržnje, psovke i uvrede. Sadržaj objavljenih komentara ne
predstavlja stavove redakcije Informera ili portala Informer.rs, već isključivo stavove autora komentara.
Sugestije ili primedbe možete da šaljete na redakcija@informer.rs.
Pripadnici Oružanih snaga Ukrajine nalaze se na položajima bez hrane i vode, a zbog teške situacije prinuđeni su da piju kišnicu, navodi se u porukama koje su se pojavile uz fotografije iscrpljenih vojnika 2. bataljona 14. brigade OSU.
Evropske zemlje raspoređuju vojne snage na Grenlandu u okviru misije “Arktička izdržljivost”, dok SAD pod predsednikom Donaldom Trampom razmatraju jačanje kontrole nad arktičkim ostrvom, nakon sastanka američkih, danske i grenlandske delegacije u Vašingtonu.
Nedaleko od saobraćajne petlje "Autokomanda", u smeru ka Nišu, priključeno na saobraćajnicu "Nova 8", otvoriće se novo autobusko stajalište "Beograd (jug)". Iz tog razloga, biće uspostavljen novi režim rada linija međumesnog, prigradskog i gradskog prevoza.
Jedna devojka pokušala je da prevari onlajn prodavnicu tako što im je poslala lažni dokaz o uplati za farmerke i majicu, ne sluteći kakvu će osvetu dobiti.
Šapčani od jutros čekaju u dugačkom redu da daju krv za lečenje Vuka Matića (22) jedinog preživelog u teškoj saobraćajnoj nezgodi koja se u ponedeljak dogodila na auto-putu Ruma-Šabac.
Više javno tužilaštvo u Beogradu obustavilo je postupak protiv Marka A. koji je bio osumnjičen da je učestvovao u bombaškom napadu na kuću pevača Zdravko Čolić na Dedinju.
Policija u Podgorici uhapsila je Sašu L. (36) i Nemanju M. (36) zbog sumnje da su učestvovali u organizaciji bekstva Miloša Medenice, za kojim crnogorska policija traga već mesecima.
Na svečanoj večeri u Beloj kući, gde su Donald i Melanija Tramp ugostili britanskog kralja Čarlsa III i kraljicu Kamilu, prva dama pojavila se u izdanju koje je odmah postalo glavna tema.
Pojavile su se informacije da OpenAI razmatra razvoj sopstvenog pametnog telefona, koji bi mogao ozbiljno da uzdrma tržište i dovede u pitanje dominaciju platformi kao što su "App Store" i "Google Play".
Drugog dana posete britanskog kralja Čarlsa III i njegove supruge Kamile u Vašingtonu, ispred Bele kuće održana je svečana ceremonija. Tim povodom, Melanija Tramp i kraljica Kamila su oduševile sve prisutne svojim stajlinzima i elegancijom.
Džefri Pol Arnold, novi suprug modne kreatorke Meline Džinović ima poslovnu imperiju, a zarađuje i od iznajmljivanja luksuzne jahte i to 70.000 evra nedeljno.
Jutjuber Bogdan Ilić poznatiji kao Baka Prase prokomentarisao je glasovnu poruku Dare Bubamare i najavio da će uskoro ugostiti pevačicu kod sebe u lajvu.
Imate mišljenje?
Ukoliko želite da ostavite komentar, kliknite na dugme.
Ostavite komentar