Bivši savetnik tvrdi: Tramp pravi najveću grešku u istoriji, uništiće NATO
Podeli vest
Bivši savetnik za nacionalnu bezbednost SAD Džon Bolton ocenio je da je pretnja predsednika Donald Tramp o uvođenju carina evropskim zemljama zbog Grenlanda "najopasniji i najdestruktivniji potez" njegove politike do sada.
U autorskom tekstu za britanski list Telegraph, Bolton navodi da je Trampova pretnja bez presedana, nepromišljena i suprotna temeljnim američkim interesima. On upozorava da bi takvi potezi mogli ozbiljno da naruše odnose SAD sa saveznicima, NATO i da dovedu u pitanje međunarodni kredibilitet Vašingtona.
Stanovnici Nuuka, glavnog grada Grenlanda, sve češće razmišljaju o scenarijima o kojima donedavno nisu ni govorili – šta učiniti ako Sjedinjene Države pokušaju da preuzmu ostrvo.
Specijalni predstavnik ruskog predsednika za investicije i ekonomsku saradnju sa inostranstvom Kiril Dmitrijev izjavio je sinoć da Evropska unija ne bi trebalo da ljuti američkog predsednika Donalda Trampa slanjem vojnih trupa na Grenland.
18.01.2026
07:50
Bolton i Tramp su se razišli u septembru 2019. godine nakon niza neslaganja u vezi sa politikom prema Severnoj Koreji, Iranu, Avganistanu i Rusiji. Nakon odlaska iz Bele kuće, Bolton je postao jedan od najglasnijih Trampovih kritičara.
Lideri Evropske unije upozorili su sinoć da bi uvećane carine protiv osam evropskih zemalja koje je, zbog njihovog protivljenja zauzimanju Grenlanda, najavio predsednik Sjedinjenih Američkih Država Donald Tramp.
Hitan sastanak ambasadora Evropske unije zakazan je za danas u Briselu, nakon što je predsednik Sjedinjenih Američkih Država Donald Tramp u subotu najavio da će uvesti carine na robu iz osam evropskih zemalja u vezi sa situacijom oko Grenlanda, javio je Rojters pozivajući se na diplomate EU.
18.01.2026
09:00
Arktik kao strateško žarište
Govoreći o Grenlandu, Bolton ističe da postoje realni bezbednosni razlozi za zabrinutost u vezi sa Arktikom, koji postaje sve značajnija tačka globalnog nadmetanja. Prema njegovim rečima, Rusija je već etablirana arktička sila, dok Kina nastoji da to postane.
Bolton upozorava da bi Peking mogao razmatrati prolaz svojih pomorskih snaga kroz Beringov moreuz i Severni ledeni okean ka severnom Atlantiku, što bi imalo ozbiljne bezbednosne posledice po NATO.
On naglašava da NATO, zajedno sa SAD, Kanadom, Danskom i Norveškom, ima snažan interes da unapredi zajedničke odbrambene kapacitete u regionu, uključujući nadzor ruskih i kineskih pomorskih i vazdušnih aktivnosti.
Rešenja bez prinude
Prema Boltonu, sva otvorena pitanja oko Grenlanda mogu se rešiti saradnjom i pregovorima među saveznicima, bez pribegavanja ekonomskim pritiscima ili idejama o američkom suverenitetu nad ostrvom.
On podseća na Sporazum o odbrani Grenlanda iz 1951. godine između SAD i Danske, koji Vašingtonu omogućava izgradnju vojnih objekata na ostrvu. Kako navodi, danski zvaničnici ne razumeju zašto Tramp ne koristi postojeći pravni okvir, budući da je Kopenhagen spreman na saradnju.
Unutrašnje posledice u SAD
Bolton ocenjuje da Trampove najave carina nailaze na sve veći otpor i unutar Republikanske stranke u Kongresu. On smatra da bi pokušaj njihove primene izazvao ozbiljnu pobunu među republikancima, kao i da bi Vrhovni sud mogao da proglasi takve mere neustavnim.
Upozorava da bi nastavak ovakve politike mogao ozbiljno da naruši odnose SAD sa ključnim saveznicima i dodatno oslabi globalnu bezbednost u trenutku rastućih međunarodnih tenzija.
Komentare objavljujemo prema vremenu njihovog pristizanja. Prednost u objavljivanju komentara imaće
registrovani korisnici. Molimo Vas da ne pišete komentare velikim slovima, kao i da vodite računa o pravopisu.
Redakcija Informer.rs zadržava pravo izbora, brisanja komentara, ili modifikacije komentara koji će biti objavljeni.
Prema Zakonu o informisanju zabranjeno je objavljivanje svih sadržaja koji podstiču diskriminaciju, mržnju ili
nasilje protiv lica ili grupe lica zbog njihovog pripadanja ili nepripadanja određenoj rasi, veri, naciji,
etničkoj grupi, polu ili zbog njihovog seksualnog opredeljenja.
Nećemo objavljivati komentare koji sadrže govor mržnje, psovke i uvrede. Sadržaj objavljenih komentara ne
predstavlja stavove redakcije Informera ili portala Informer.rs, već isključivo stavove autora komentara.
Sugestije ili primedbe možete da šaljete na redakcija@informer.rs.
Visoka predstavnica EU za spoljnu politiku i bezbednost Kaja Kalas u ponedeljak je odbacila pozive za formiranje evropske vojske, upozorivši da bi to moglo biti "izuzetno opasno".
Norveški ministar odbrane Tore Sandvik predstavio je mapu sveta posmatranu iz arktičkog ugla, jer upravo preko ovog dela sveta ruske rakete imaju najkraći put do SAD.
Trupama koje je Kopenhagen uputio na Grenland naređeno je da budu spremne za borbu u slučaju da Sjedinjene Američke Države napadnu ovu autonomnu teritoriju Danske, javlja danski javni servis DR.
Stanovnici Nuuka, glavnog grada Grenlanda, sve češće razmišljaju o scenarijima o kojima donedavno nisu ni govorili – šta učiniti ako Sjedinjene Države pokušaju da preuzmu ostrvo.
Lider Srpske napredne stranke (SNS) i savetnik predsednika za regionalna pitanja Miloš Vučević odgovorio je perjanici tajkuna Dragana Đilasa, Mariniki Tepić, na brutalan način i ocenio da su te njene skandalozne tvrdnje bez činjeničnog utemeljenja.
Miroslav Miki Aleksić, predsednik Narodnog pokreta Srbije (NPS) i blokader sa dna kace, nalupetao se za sve pare za tajkunski portal N1, gde je istakao kako vlast "ne investira u poljoprivredu zato što tu ne mogu da kradu", a onda mu je stigla "šamarčina" kakvoj se nije nadao.
Nemanja Radovanović i Radojica Lazić su iz čista mira vređali jedan drugog posle međusobne borbe, zbog čega su drugi učesnici Exatlona bili prinuđeni da ih smiruju.
Prethodne sedmice u Informerovoj hit emisiji "Na merama" otkrili smo vam kako izgleda kad advokat blokader Božo Prelević pokušava da se kulturno uzdiže, šta sada radi “penzionisani” košarkaš Željko Rebrača, koja je omiljena “disciplina” političara u pokušaju Pavla Grbovića, na koji način se opušta pevačica Marija Šerifović, kakva je dnevna rutina političarke Slavice Đukić Dejanović, te koliko se na jednom protestu zadržao samozvani revolucionar Miša Bačulov…
Andrijana Arnautović, generalni sekretar SRS i Aleksandar Jerković iz Odbora za kontrolu i opservaciju gostujući u Info jutru komentarisali su kandidate na tzv. studenstkoj listi.
TV Informer uskoro počinje sa emitovanjem nove, dinamične i potpuno interaktivne emisije "Zlatna vest", koja publici donosi jedinstven spoj društvenih mreža, takmičenja i osvajanja novčanih nagrada i to uživo.
Pravoslavni vernici sutra, 14. februara, obeležavaju Velike zadušnice. Otac Predrag Popović podsetio je vernike na običaje koji se toga dana poštuju, kao i na ono šta nikako ne bi smeli da rade na groblju.
U prazničnim danima, širom Srbije, očekuje se hladno vreme uz kombinaciju kiše i snega, najavili su u Republičkom hidrometeorološkom zavodu Srbije (RHMZ).
Voda za piće iz Beogradskog vodovoda higijenski je ispravna i zdravstveno bezbedna za konzumiranje u skladu sa svim važećim zakonskim propisima i preporukama, rekli su iz JKP "Beogradski vodovod i kanalizacija".
Danijela G. iz Kikinde, čiju je ćerku K.V. na ulici rukama i nogama tukao njen nevenčani muž Dalibor S. (36) kaže da je tek nakon nemilog incidenta saznala da se ovako nešto nije desilo prvi put.
Srbin uhapšen 22. januara kod Perpinjana u Francuskoj sa 17 kilograma kokaina i "kavčani" koji su uhapšeni u Beogradu pre dva dana, likom Džokera obeležavali su svoju drogu.
Miodrag Mitrović (67) iz Osipaonice osuđen je danas pred Višim sudom u Smederevu na 10 godina robije zbog ubistva bivše emotivne partnerke Dragice Vasić (53) koju je usmrtio golim rukama naočigled njene ćerke i unuka.
Ljiljana Pavić je zajedno sa suprugom Sinišom godinama stvarala najgledanije serije, a njihovu ljubavnu priču čuveni scenarista iskoristio je da napiše scenu u seriji "Vruć vetar".
Nekoliko dana pre zakazane premijere "Đenerala", film je iznenada uklonjen sa repertoara u Banjaluci. Iz bioskopa Cineplexx navode da je u pitanju "gužva u rasporedu" ali ostaje pitanje zašto je film o Draži Mihailoviću otkazan ali ne i naslovi poput "Svadbe."
Na vest da je banjalučka premijera filma "Đeneral" otkazana, reditelj Miloslav Samardžić je prokomentarisao da se već suočio sa negativnim reakcijama iz Federacije Bosne i Hercegovine na njegovo ostvarenje o Draži Mihailoviću.
Film "Orkanski visovi" je jedan od najiščekivanijih ove godine, a njegova glavna zvezda Margo Robi na sjajan način koristi pažnju koju on privlači i u svakoj situaciji ostavlja fenomenalan utisak.
Do kraja meseca Ovnovi, Lavovi, Strelčevi i Vage uživaće u talasu sreće i neočekivanih prilika. Novac i iznenadni dobitci stižu im gotovo sami od sebe, kao da ih univerzum nagrađuje za trud i upornost.
Tajna savršene kore za pitu nije u brašnu, već u vodi. Ako želite da vaša kora bude tanka, elastična i lako se razvlači, zaboravite na skupa brašna, ključ je u tome da voda bude ledeno hladna.
Većina ljudi ne razmišlja kako gasi računar, ali ta sitnica može imati velike posledice. Pogrešan način isključivanja vremenom oštećuje sistem i skraćuje vek uređaja.
Pevačica Zorica Marković napustila je rijaliti zbog operacije i problema sa zdravljem, a sada je dala svoju prognozu i otkrila kako misli da će pobednik "Elite" biti Anđelo Ranković.
Pevačica Sara Reljić podelila je nesvakidašnje iskustvo vezano za pokušaj ugovaranja njenog nastupa, koji joj je otkazan jer je sa njom trebala da pođe njena majka koja joj je ujedno i menadžerka.
Imate mišljenje?
Ukoliko želite da ostavite komentar, kliknite na dugme.
Ostavite komentar