• aktuelno
Dnevne novine
SRBIJA
Informer
Video

22.01.2026

17:39

Hitan vanredni sastanak u Briselu! Jedna izjava napravila haos - Odmah se okupili najvažniji lideri

EPA

Vesti

Hitan vanredni sastanak u Briselu! Jedna izjava napravila haos - Odmah se okupili najvažniji lideri

U Briselu se večeras održava vanredni sastanak lidera Evropske unije posvećen odnosima sa američkim predsednikom Donaldom Trampom. Sastanak je zakazan nakon Trampove izjave da je sa generalnim sekretarom NATO Markom Ruteom postigao "okvir budućeg sporazuma“ o Grenlandu.

Neočekivana objava unela je dodatnu neizvesnost u Evropsko veće i produbila podele među članicama EU.

Iako je Trampova poruka da neće uvoditi carine EU privremeno smirila trgovinske tenzije, sastanak ostaje ključan zbog šireg spektra spornih pitanja - od pritiska Vašingtona u vezi sa ratom u Ukrajini do osnivanja Mirovnog odbora za Gazu, piše Politiko.

Tri tabora u EU

Francuski predsednik Emanuel Makron predvodi manju, ali glasnu grupu zemalja koje zagovaraju čvrst odgovor na Trampa. On je poteze vezane za Grenland nazvao „novim kolonijalizmom“ i zalaže se za manju zavisnost Evrope od SAD, uključujući i spremnost na ekonomske protivmere.

Nemački kancelar Fridrih Merc, iako oprezniji, sve se više približava Makronovoj liniji. Berlin poručuje da želi da izbegne eskalaciju, ali ističe da će zaštititi evropske i nacionalne interese, što signalizira mogući zaokret nemačke politike.

Posebna pažnja usmerena je na italijansku premijerku Đorđu Meloni, koja ima dobre odnose sa Trampom, ali se očekuje da se na kraju svrsta uz većinu evropskih partnera. Njena odluka mogla bi biti presudna za zajednički stav EU.

Oprezni istok i Trampovi saveznici

Poljski premijer Donald Tusk i baltičke zemlje, zbog blizine Rusiji i oslanjanja na američku vojnu zaštitu, zauzimaju oprezniji stav i izbegavaju otvorenu konfrontaciju sa Vašingtonom.

Mađarski premijer Viktor Orban ostaje najbliži Trampov saveznik u EU i, prema diplomatama, verovatno će se protiviti većini zajedničkih zaključaka, dok slovački premijer Robert Fico i češki premijer Andrej Babiš balansiraju između kritika EU i pragmatičnih odnosa sa SAD.

Vanredni sastanak jasno pokazuje da se Evropa suočava sa sve dubljim podelama u odnosu prema Trampu i budućem odnosu sa Sjedinjenim Državama.

BONUS VIDEO

Komentari

Ostavite komentar

Pravila komentarisanja:

Komentare objavljujemo prema vremenu njihovog pristizanja. Prednost u objavljivanju komentara imaće registrovani korisnici. Molimo Vas da ne pišete komentare velikim slovima, kao i da vodite računa o pravopisu.

Redakcija Informer.rs zadržava pravo izbora, brisanja komentara, ili modifikacije komentara koji će biti objavljeni. Prema Zakonu o informisanju zabranjeno je objavljivanje svih sadržaja koji podstiču diskriminaciju, mržnju ili nasilje protiv lica ili grupe lica zbog njihovog pripadanja ili nepripadanja određenoj rasi, veri, naciji, etničkoj grupi, polu ili zbog njihovog seksualnog opredeljenja.

Nećemo objavljivati komentare koji sadrže govor mržnje, psovke i uvrede. Sadržaj objavljenih komentara ne predstavlja stavove redakcije Informera ili portala Informer.rs, već isključivo stavove autora komentara.

Sugestije ili primedbe možete da šaljete na redakcija@informer.rs.

sledeća vest

Politika

Društvo

Hronika

Vežbali ubijanje na isti način! Kostu i Brejvika povezuje jedan detalj - Šok otkrića na izricanju presude Kecmanovićima
Hronika

Vežbali ubijanje na isti način! Kostu i Brejvika povezuje jedan detalj - Šok otkrića na izricanju presude Kecmanovićima

Kosta K., koji je 3. maja 2023. u OŠ "Vladislav Ribnikar" ubio devetoro đaka i čuvara škole, sate je provodio igrajući izuzetno nasilnu igricu "Kol of djuti" i tako se pripremao za jezivi maskr. Tu istu video-igru, prema sopstvenom priznanju, igrao je i Anders Brejvik, vežbajući za zločin u kome je 2011. godine ubio 77 i ranio više od 200 mladih u Oslu i na ostrvu Utoja.

20.06.2026

13:35

Zabava

"Podstiče nasilje nad migrantima": Nemačka zabranila film koji potresa Evropu
Showbiz

"Podstiče nasilje nad migrantima": Nemačka zabranila film koji potresa Evropu

Akcioni triler "Citizen Vigilante", u kojem glavnu ulogu tumači Armi Hamer, zabranjen je u Nemačkoj nakon što su nadležni odbili da mu dodele starosnu oznaku, uz obrazloženje da podstiče nasilje prema migrantima, dok pojedini kritičari autora filma, kontroverznog nemačkog reditelja Uvea Bola, optužuju za krajnje desničarske stavove.

19.06.2026

14:52

Magazin

Džet set