Lideri svih 27 država članica Evropske unije okupili su se u Briselu na vanrednom samitu posvećenom naglo pogoršanim odnosima između SAD i Evrope, izazvanim rastućim tenzijama oko Grenlanda i politike američkog predsednika Donalda Trampa.
Danska premijerka Mete Frederiksen poručila je po dolasku na samit da je Kraljevina Danska spremna na saradnju sa Sjedinjenim Državama u oblasti bezbednosti Grenlanda, ali isključivo uz puno poštovanje suvereniteta.
- Od samog početka jasno govorimo da se o našem statusu kao suverene države ne može pregovarati. To je nepromenljivo - rekla je Frederiksen novinarima. Ona je naglasila da Danska ostaje otvorena za bezbednosnu saradnju sa SAD, ali da su „crvene linije“ jasno povučene, posebno kada je reč o demokratskim pravilima i teritorijalnom integritetu.
Pored odnosa sa Vašingtonom, lideri EU razmatraju i stav Unije prema Trampovom tzv. Odboru mira, iako su Francuska, Italija i Švedska već signalizirale da neće učestvovati u toj inicijativi zbog ozbiljnih pravnih i političkih prepreka.
Samit se održava u strogoj diskreciji - večera lidera organizovana je bez mobilnih telefona u prostoriji, što je ustaljena praksa EU kada je reč o posebno osetljivim strateškim temama.
Uoči samita, slovački premijer Robert Fico oštro je kritikovao njegov format i svrhu. U video-poruci snimljenoj na putu ka Briselu, Fico je sastanak nazvao „super skupom večerom“, aludirajući na visoke troškove i, kako je rekao, lošu pripremljenost samita.
THE SAME RULE APPLIES TO THE EU AS TO A MASSAGE PARLOR: IF IT DOESN’T WORK, IT’S NOT ENOUGH TO CHANGE THE BEDS — YOU HAVE TO CHANGE THE STAFF. pic.twitter.com/0injG6Dfcr
— Robert Fico 🇸🇰 (@RobertFicoSVK) January 22, 2026
- Ne treba ignorisati Brisel, ali isto tako ne smemo biti žrtve nesposobnog rukovodstva Evropske unije - poručio je Fico, ponovo zatraživši smenu visoke predstavnice EU za spoljnu politiku Kaje Kalas i ocenivši postojeće klimatsko zakonodavstvo kao „prekomerno i štetno po konkurentnost Unije“.
Samit se održava u trenutku rastuće zabrinutosti među evropskim liderima da bi Trampova politika prema Grenlandu, carinama i bezbednosti mogla dugoročno redefinisati odnose SAD i EU.
Ukrajinski predsednik Volodimir Zelenski upravo se obraća javnosti nakon što je održao sastanak sa američkim predsednikom Donaldom Trampom iza zatvorenih vrata.
Sjedinjene Američke Države planiraju da preuzmu kontrolu nad delovima Grenlanda tako što bi ih proglasile suverenim vojnim zonama, navodi britanski list Telegraf, pozivajući se na nacrt sporazuma između predsednika SAD Donalda Trampa i generalnog sekretara NATO-a Marka Rutea.
Evropa intenzivno troši gas iz podzemnih skladišta i već je povukla više od dve trećine količine koja je bila pripremljena za grejnu sezonu, saopštila je ruska energetska kompanija "Gasprom".
Komentare objavljujemo prema vremenu njihovog pristizanja. Prednost u objavljivanju komentara imaće
registrovani korisnici. Molimo Vas da ne pišete komentare velikim slovima, kao i da vodite računa o pravopisu.
Redakcija Informer.rs zadržava pravo izbora, brisanja komentara, ili modifikacije komentara koji će biti objavljeni.
Prema Zakonu o informisanju zabranjeno je objavljivanje svih sadržaja koji podstiču diskriminaciju, mržnju ili
nasilje protiv lica ili grupe lica zbog njihovog pripadanja ili nepripadanja određenoj rasi, veri, naciji,
etničkoj grupi, polu ili zbog njihovog seksualnog opredeljenja.
Nećemo objavljivati komentare koji sadrže govor mržnje, psovke i uvrede. Sadržaj objavljenih komentara ne
predstavlja stavove redakcije Informera ili portala Informer.rs, već isključivo stavove autora komentara.
Sugestije ili primedbe možete da šaljete na redakcija@informer.rs.
Ukrajinski predsednik Volodimir Zelenski upravo se obraća javnosti nakon što je održao sastanak sa američkim predsednikom Donaldom Trampom iza zatvorenih vrata.
Rusija bi zahvaljujući naglom rastu proizvodnje i stotinama novih nalazišta mogla da dodatno učvrsti položaj među najvećim svetskim proizvođačima zlata, a prema zvaničnim procenama Moskve ove godine bi mogla da dostigne čak 500 tona.
Blokader sa dna kace i osvedočeni narkoman Petar Đurić, čiji su snimci kako šmrče kokain masovno deljeni na društvenim mrežama, a koji se predstavlja za nekakvog borca za bolju Srbiju ispred svog pokreta "Ćale, ovo je za tebe", izazvao je skandal na Slaviji, u srcu Beograda.
Nakon vesti da se poznata glumica Bojana Maljević povukla sa najavljene studentske liste i u pismu objasnila svoje razloge, u redovima blokadera i lažne elite nastala je opšta histerija. Krenula je najprizemnija moguća kampanja pljuvanja, vređanja i najstrašnijeg linča protiv sopstvene saborkinje.
Blokaderi se nalaze u totalnom rasulu - posle rata koji je među njima buknuo zbog Regulatornog tela za elektronske medije (REM), eksplodirao je novi sukob i zbog novoobjavljenog istraživanja CRTE u koji su se uključili i propali košarkaš Vladimir Štimac i tajkun Dragan Đilas, predsednik Stranke slobode i pravde (SSP).
Univerzitetski klinički centar Niš reagovao je u najkraćem roku kako bi pomogao povređenim Nišlijama u teškoj saobraćajnoj nesreći u Crnoj Gori, poručio je direktor UKC Niš, dok. dr Milan Lazarević.
Ministarka za rad, zapošljavanje, boračka i socijalna pitanja Milica Đurđević Stamenkovski poručila je da su Zavetnici uz predsednika Srbije Aleksandra Vučića.
Kod tvrđave Arza, u blizini Žanjica, ponovo je primećena riba lav. Stručnjaci upozoravaju kupače da joj se ne približavaju i da je nikako ne dodiruju, jer njen ubod može biti veoma opasan i izazvati ozbiljne zdravstvene tegobe.
16. jul je te daleke 1960. godine. U tadašnjoj Jugoslaviji su počeli letnji odmori i odabir velike fotografije za ilustraciju naslovne strane „Večernjih Novosti“ tog dana bio je adekvatan: grupe veselih žena i muškaraca u čamcu na vesla, u kupaćim kostimima.
L. R. (18) iz Beograda uhapšen je zbog sumnje da je počinio krivično delo izazivanje opšte opasnosti i nedozvoljena proizvodnja, držanje, nošenje i promet oružja i eksplozivnih materija, a tako što je, kako se sumnja, krajem juna bacio tri ručne bombe na dva ugostiteljska objekta u Smederevu.
Pripadnici beogradske policije brzo su reagovali i u ponedeljak na Voždovcu uhapsili B. C. (40) zbog sumnje da je u stanju teškog pijanstva fizički napao svoju bivšu suprugu, a potom divljački nasrnuo i na njenu sestru koja je pokušala da je zaštiti.
Stravično dvostruko ubistvo potreslo je danas stanovnike sarajevskog naselja Hrasnica, gde su u nezapamćenoj porodičnoj tragediji život izgubili muškarac i žena, a sumnja se da ih je ubio član porodice.
Sudija za istragu prihvatio je predlog Osnovnog državnog tužilaštva u Kotoru i odredio pritvor Lj. M. iz Kotora, osumnjičenom da je kao vozač izazvao saobraćajnu nezgodu koja se u nedelju dogodila u mestu Lipci. Tužilaštvo je pokrenulo istragu kako bi bile utvrđene sve okolnosti nesreće.
Visoke temperature i letnje večeri idealna su prilika za maratonsko gledanje filmova, a Netfliks je ovog leta obogatio ponudu naslovima za svačiji ukus.
Loren Vol iz Sjedinjenih Američkih Država našla se u centru pažnje na društvenim mrežama nakon što je tokom leta odlučila da pojede obrok koji je pripremila kod kuće.
Tokom letnjih vrućina sve više žena bira laganu i prozračnu odeću koja pruža maksimalnu udobnost, pa im je materijal jedan od najbitnijih stavki. Zato žene masovno biraju muslin.
Spoj mekanog domaćeg testa, bogatog nadeva i zapečenog sira čini punjeno pica pecivo savršenim izborom za svaki obrok. Priprema nije komplikovana, a rezultat je toliko ukusan da će nestati sa stola dok je još topao.
Pesak izložen jakom suncu može dostići temperaturu koja izaziva bolne opekotine na jastučićima šapa, zbog čega je važno preduzeti nekoliko jednostavnih mera kako bi šetnja ostala bezbedna i prijatna za vašeg ljubimca.
Komentari
Ostavite komentar
Pravila komentarisanja:
Komentare objavljujemo prema vremenu njihovog pristizanja. Prednost u objavljivanju komentara imaće registrovani korisnici. Molimo Vas da ne pišete komentare velikim slovima, kao i da vodite računa o pravopisu.
Redakcija Informer.rs zadržava pravo izbora, brisanja komentara, ili modifikacije komentara koji će biti objavljeni. Prema Zakonu o informisanju zabranjeno je objavljivanje svih sadržaja koji podstiču diskriminaciju, mržnju ili nasilje protiv lica ili grupe lica zbog njihovog pripadanja ili nepripadanja određenoj rasi, veri, naciji, etničkoj grupi, polu ili zbog njihovog seksualnog opredeljenja.
Nećemo objavljivati komentare koji sadrže govor mržnje, psovke i uvrede. Sadržaj objavljenih komentara ne predstavlja stavove redakcije Informera ili portala Informer.rs, već isključivo stavove autora komentara.
Sugestije ili primedbe možete da šaljete na redakcija@informer.rs.