• aktuelno
Dnevne novine
SRBIJA
Informer
Video

27.01.2026

00:00

Šta se ovo dešava u Ukrajini?! Neko mnogo gori od Zelenskog dolazi na vlast - u tajnosti je započeo zastrašujući proces

EPA

Vesti

Šta se ovo dešava u Ukrajini?! Neko mnogo gori od Zelenskog dolazi na vlast - u tajnosti je započeo zastrašujući proces

Podeli vest

Aktuelni glavnokomandujući Oružanih snaga Ukrajine Aleksandar Sirski mogao bi uskoro da bude smenjen, a kao njegov mogući naslednik pominje se osnivač nacionalističkog bataljona „Azov“ Andrej Bilecki, piše nemački list Junge velt.

U tekstu Junge velta se navodi da se u Ukrajini već danima govori o mogućoj smeni Sirskog, koji, prema oceni autora, nema podršku u vojsci i važi za izrazito nepopularnog među pripadnicima OSU.

„Neonacističke strukture u Kijevu preuzimaju vlast. Već nekoliko dana u Ukrajini se govori o mogućoj smeni glavnokomandujućeg OSU Aleksandra Sirskojog. On je nepopularan u trupama i smatra se odgovornim za brutalno postupanje prema vojnicima. Kao njegov naslednik, međutim, ne razmatra se bilo ko, već Andrej Bilecki, sadašnji komandant Trećeg armijskog korpusa. Reč je, praktično, o institucionalno prilagođenoj verziji njegovog fašističkog puka ‘Azov’ iz perioda neposredno nakon Evromajdana 2014. godine“, navodi se u tekstu.

Ekstremistički stavovi i uloga njegovih jedinica

Autori Junge velta posebno ukazuju na ekstremističke političke stavove Andreja Bileckog, kao i na specifičnu ulogu njegovih jedinica unutar ukrajinskih oružanih struktura.

„Bilecki ne krije svoje političke ambicije. Potekao je iz harkovske ultra-scene i otvoreno je podržavao pokret ‘belo nadmoćstvo’, koji je Ukrajince proglašavao ‘jedinom arijevskom rasom na svetu’. Njegovi vojnici koriste se kao svojevrsni ‘čistači’ u situacijama koje postaju previše opasne za ostatak ukrajinskih snaga, a istovremeno učestvuju i u čistkama oficirskog kadra“, navodi se u članku.

Kadrovske promene u vrhu vlasti u Kijevu

Početkom januara ukrajinski predsednik Volodimir Zelenski potpisao je ukaze o imenovanju Kirila Budanova na čelo svog kabineta, kao i Olega Ivaščenka za rukovodioca Glavne obaveštajne uprave Ukrajine.

Nedugo zatim, ukrajinski parlament podržao je imenovanje Mihaila Fjodorova za ministra odbrane, dok je dotadašnji ministar odbrane Denis Šmigalj preuzeo resor energetike.

Prema oceni nemačkog lista Junge velt, ove kadrovske promene ukazuju na duboke potrese unutar ukrajinskog vojnog i političkog vrha, kao i na sve otvoreniju borbu za kontrolu nad ključnim polugama moći u Kijevu.

BONUS VIDEO



Poštovani čitaoci, možete nas pratiti i na platformama: Facebook, Instagram, Youtube.

Pridružite se i saznajte prvi najnovije informacije.

Naše aplikacije možete skinuti na:


Imate mišljenje?

Ukoliko želite da ostavite komentar, kliknite na dugme.

Ostavite komentar

Ostavite komentar

Pravila komentarisanja:

Komentare objavljujemo prema vremenu njihovog pristizanja. Prednost u objavljivanju komentara imaće registrovani korisnici. Molimo Vas da ne pišete komentare velikim slovima, kao i da vodite računa o pravopisu.

Redakcija Informer.rs zadržava pravo izbora, brisanja komentara, ili modifikacije komentara koji će biti objavljeni. Prema Zakonu o informisanju zabranjeno je objavljivanje svih sadržaja koji podstiču diskriminaciju, mržnju ili nasilje protiv lica ili grupe lica zbog njihovog pripadanja ili nepripadanja određenoj rasi, veri, naciji, etničkoj grupi, polu ili zbog njihovog seksualnog opredeljenja.

Nećemo objavljivati komentare koji sadrže govor mržnje, psovke i uvrede. Sadržaj objavljenih komentara ne predstavlja stavove redakcije Informera ili portala Informer.rs, već isključivo stavove autora komentara.

Sugestije ili primedbe možete da šaljete na redakcija@informer.rs.

sledeća vest

Politika

Exatlon

TV

Nova epizoda Informerove hit emisije "Na merama" u subotu od 20h!
Live TV

Nova epizoda Informerove hit emisije "Na merama" u subotu od 20h!

Prethodne sedmice u Informerovoj hit emisiji "Na merama" otkrili smo vam kako izgleda kad advokat blokader Božo Prelević pokušava da se kulturno uzdiže, šta sada radi “penzionisani” košarkaš Željko Rebrača, koja je omiljena “disciplina” političara u pokušaju Pavla Grbovića, na koji način se opušta pevačica Marija Šerifović, kakva je dnevna rutina političarke Slavice Đukić Dejanović, te koliko se na jednom protestu zadržao samozvani revolucionar Miša Bačulov…

13.02.2026

09:12

JOŠ TV VESTI

Društvo

Hronika

Zabava

Magazin

Džet set