• aktuelno
Dnevne novine
SRBIJA
Informer
Video

29.01.2026

10:54

Osamdeset minuta tajnog dogovora: Šta spremaju Peking i London

EPA/Shutterstock

Vesti

Osamdeset minuta tajnog dogovora: Šta spremaju Peking i London

Bilateralni sastanak britanskog premijera Kira Starmera i kineskog predsednika Si Đinpinga trajao je oko sat i 20 minuta, što je dvostruko duže nego što se očekivalo, prenosi danas Skaj njuz.

Si Đinping je tokom sastanka rekao da on i Starmer mogu "izdržati test istorije".

Vaša poseta ovog puta je privukla mnogo pažnje. Ponekad dobre stvari zahtevaju vreme. Sve dok je to prava stvar koja služi osnovnim interesima zemlje i naroda, onda kao lideri ne bi trebalo da izbegavamo teškoće i trebalo bi da hrabro idemo napred - rekao je Si Đinping Starmeru tokom sastanka.

Dodao je da je Starmerova poseta Kini "znak povoljnosti", s obzirom na dolazak Kineske nove godine sledećeg meseca.

Sve dok imamo široku perspektivu, uzdižemo se iznad razlika i poštujemo jedni druge, onda ćemo dokazati da smo sposobni da izdržimo test istorije - kazao je Si Đinping.

 

 

On je dodao da je poseta premijera "znak povoljnosti" s obzirom na dolazak Kineske Nove godine sledećeg meseca.

Si Đinping je tokom sastanka rekao Starmeru da su odnosi između Velike Britanije i Kine "prošli kroz neke preokrete" koji nisu služili interesima njihovih zemalja.

Kineski predsednik je zatim rekao da je stanje u svetu "turbulentno i fluidno", tako da je više dijaloga između zemalja "imperativ", bilo da je to "zbog svetskog mira i stabilnosti ili zbog ekonomija i naroda dve zemlje".

U prošlosti, laburističke vlade su dale važan doprinos rastu odnosa između Kine i Velike Britanije. Kina je spremna da sa Velikom Britanijom razvije dugoročno i dosledno strateško partnerstvo. To će koristiti našim narodima - kazao je Si Đinping.

Starmer je kazao Siju da je u Kinu došao "imajući britanski narod na umu", kao i da je prošlo "predugo" otkako je britanski premijer posetio tu zemlju.

Kina je vitalni igrač na globalnoj sceni i od vitalnog je značaja da izgradimo sofisticiraniji odnos. Danas sam ovde imajući britanski narod na umu - kazao je Starmer.

 

 

Britanski premijer je istakao da je dao obećanje pre 18 meseci, kada je izabrana nova vlada, da će ponovo okrenuti Veliku Britaniju ka drugim zemljama.

Jer, kao što svi znamo, događaji u inostranstvu utiču na sve što se dešava u našim matičnim zemljama, od cena na policama supermarketa do toga koliko se bezbedno osećamo - zaključio je Starmer.


BONUS VIDEO

 



Poštovani čitaoci, možete nas pratiti i na platformama: Facebook, Instagram, Youtube.

Pridružite se i saznajte prvi najnovije informacije.

Naše aplikacije možete skinuti na:


Imate mišljenje?

Ukoliko želite da ostavite komentar, kliknite na dugme.

Ostavite komentar

Ostavite komentar

Pravila komentarisanja:

Komentare objavljujemo prema vremenu njihovog pristizanja. Prednost u objavljivanju komentara imaće registrovani korisnici. Molimo Vas da ne pišete komentare velikim slovima, kao i da vodite računa o pravopisu.

Redakcija Informer.rs zadržava pravo izbora, brisanja komentara, ili modifikacije komentara koji će biti objavljeni. Prema Zakonu o informisanju zabranjeno je objavljivanje svih sadržaja koji podstiču diskriminaciju, mržnju ili nasilje protiv lica ili grupe lica zbog njihovog pripadanja ili nepripadanja određenoj rasi, veri, naciji, etničkoj grupi, polu ili zbog njihovog seksualnog opredeljenja.

Nećemo objavljivati komentare koji sadrže govor mržnje, psovke i uvrede. Sadržaj objavljenih komentara ne predstavlja stavove redakcije Informera ili portala Informer.rs, već isključivo stavove autora komentara.

Sugestije ili primedbe možete da šaljete na redakcija@informer.rs.

sledeća vest

Politika

Tramp i Si u istom danu: Vučević o diplomatskom uspehu Srbije
Politika

Tramp i Si u istom danu: Vučević o diplomatskom uspehu Srbije

Vest da je Donald Tramp podelio intervju predsednika Srbije Aleksandra Vučića, a nakon počasti i tretmana koje je dobio u Kini, od Si Đipinga, savetnik predsednika Srbije i predsednik Srpske napredne stranke Miloš Vučević rekao je da je reč o snažnom međunarodnom signalu i potvrdi rastućeg ugleda Srbije i njene viševektorske spoljne politike.

02.06.2026

12:16

TV

JOŠ TV VESTI

Društvo

Hronika

Radoje Zvicer ostaje bez imovine? Podignuta nova optužnica protiv vođe "kavčana" i njegovih saradnika (FOTO)
Hronika

Radoje Zvicer ostaje bez imovine? Podignuta nova optužnica protiv vođe "kavčana" i njegovih saradnika (FOTO)

Specijalno državno tužilaštvo Crne Gore podiglo je optužnicu zbog šverca više od 4 tone kokaina protiv odbeglog Vukašina Vojinovića, Aleksandra Mijajlovića, Vuka Banićevića, Vlada Banićevića, Filipa Zindovića Kljajevića, Nebojše Bugarina, Božidara Jabučanina, Milana Popovića, Vladimira Bajčete i vođe "kavačkog" klana Radoja Zvicera, koji je u bekstvu.

02.06.2026

12:17

Zabava

Narodno pozorište Timočke Krajine "Zoran Radmilović" osvojilo Gran pri za predstavu "Čehovljeva soba – sezona prva" na Festivalu ruske klasike u Podmoskovlju
Kultura

Narodno pozorište Timočke Krajine "Zoran Radmilović" osvojilo Gran pri za predstavu "Čehovljeva soba – sezona prva" na Festivalu ruske klasike u Podmoskovlju

Narodno pozorište Timočke krajine "Zoran Radmilović" iz Zaječara ostvarilo je veliki međunarodni uspeh osvajanjem Gran prija za najbolju predstavu na 30. Festivalu ruske klasike, koji je danas završen u gradu Lobnja, nadomak Moskve, za predstavu "Čehovljeva soba – sezona prva" u režiji Nikole Zavišića.

29.05.2026

19:12

Magazin

Džet set