Saša Borojević potvrdio je za Informer navode o slanju uzoraka ljudskog moždanog tkiva iz Severne Makedonije u Sjedinjene Američke Države, ocenjujući ceo slučaj kao "veliki skandal" povezan sa dokumentima o Džefriju Epstinu
Prema njegovim rečima, u okviru međunarodnog projekta, moždano tkivo preminulih osoba iz psihijatrijskih ustanova u Severnoj Makedoniji slato je u SAD, gde je arhivirano u takozvanoj "banci mozgova".
- Projekat je, prema informacijama kojima raspolažem, realizovan u poslednjih 15 godina. Ključno pitanje je ko je dao ovlašćenje da se ti mozgovi iznose iz zemlje - rekao je Borojević.
On je naglasio da je posebno sporno to što, kako tvrdi, porodice preminulih nisu znale da je moždano tkivo njihovih najbližih odnošeno u inostranstvo radi istraživanja.
- Ljudi su sahranjivali svoje najmilije, a da nisu znali da su im mozgovi odneti na istraživanje - istakao je Borojević.
Epstinovo ime i "banka mozgova"
Ime Džefrija Epstina, koje se godinama povezuje sa trgovinom decom, seksualnim zlostavljanjem i mrežama moći, ponovo je dospelo u fokus nakon dokumenata američkog Ministarstva pravde, u kojima se, prema dostupnim informacijama, pominju i države iz regiona, uključujući Severnu Makedoniju.
O ovim navodima ranije je govorila i Ivona Talevska, predsednica Asocijacije novinara u Severnoj Makedoniji, navodeći da je javno tužilaštvo pokrenulo postupak po službenoj dužnosti zbog sumnji da su uzorci ljudskog moždanog tkiva iz psihijatrijskih ustanova transportovani u SAD u svrhu naučnih istraživanja.
Prema njenim rečima, proverava se da li je u tom procesu došlo do kršenja zakonskih i etičkih normi u periodu od 1990. do 2010. godine.
Teške optužbe i otvorena pitanja
Borojević se osvrnuo i na ranije napade kojima je bio izložen zbog slučaja Amber Alert, tvrdeći da iza toga stoje Hilari Klinton i Džon Podesta, koje je, kako navodi, označio kao bliske saradnike Džefrija Epstina.
Prema njegovim tvrdnjama, upravo su kroz ovakve organizacije dolazili do dece koja nisu imala adekvatnu zaštitu.
- Dokumenta dokazuju strašne stvari - poručio je Borojević.
Za sada, jedina zvanična informacija koja je dostupna jeste tvrdnja da su porodice navodno dale saglasnost, dok se dokumentacija i dalje proverava kako bi se utvrdilo da li je sve rađeno u skladu sa zakonom.
Analitičar Saša Borojević eksluzivno za Informer TV otkrio je da je radio intervju sa rođenim bratom Džefrija Epstina, koji mu je otkrio šta mu je rekao zatvorski čuvar nakon smrti seksualnog predatora.
Osuđeni seksualni prestupnik Džefri Epstin platio je genetsko testiranje u pokušaju da iskoristi sopstveni genetski materijal za regenerativnu medicinu, pokazuju mejlovi u nedavno objavljenim Epstajnovim dosijeima.
Tvrdnje o navodnoj povezanosti slučaja finansijera Džefrija Epstin sa ruskim specijalnim službama se mogu komentarisati na različite načine, ali ne na ozbiljan način, izjavio je portparol Kremlja Dmitrij Peskov.
Potresni zapisi iz privatnog dnevnika žene koja tvrdi da je bila seksualno i reproduktivno zlostavljana u mreži Džefrija Epstina otkrivaju jezive detalje o prisilnim trudnoćama, gubicima fetusa i potpunoj dehumanizaciji žrtve, prema navodima izvora upoznatih sa sadržajem beleški.
Komentare objavljujemo prema vremenu njihovog pristizanja. Prednost u objavljivanju komentara imaće
registrovani korisnici. Molimo Vas da ne pišete komentare velikim slovima, kao i da vodite računa o pravopisu.
Redakcija Informer.rs zadržava pravo izbora, brisanja komentara, ili modifikacije komentara koji će biti objavljeni.
Prema Zakonu o informisanju zabranjeno je objavljivanje svih sadržaja koji podstiču diskriminaciju, mržnju ili
nasilje protiv lica ili grupe lica zbog njihovog pripadanja ili nepripadanja određenoj rasi, veri, naciji,
etničkoj grupi, polu ili zbog njihovog seksualnog opredeljenja.
Nećemo objavljivati komentare koji sadrže govor mržnje, psovke i uvrede. Sadržaj objavljenih komentara ne
predstavlja stavove redakcije Informera ili portala Informer.rs, već isključivo stavove autora komentara.
Sugestije ili primedbe možete da šaljete na redakcija@informer.rs.
Analitičar Saša Borojević eksluzivno za Informer TV otkrio je da je radio intervju sa rođenim bratom Džefrija Epstina, koji mu je otkrio šta mu je rekao zatvorski čuvar nakon smrti seksualnog predatora.
Srbija je uz punu podršku predsednika Aleksandra Vučića preduzela sve diplomatske i pravne korake kako bi generalu Ratku Mladiću omogućila lečenje i dostojanstvene poslednje dane u krugu porodice, ali je vest o njegovoj smrti pretekla formalne odluke Haškog mehanizma.
Iran je tokom rata napravio ozbiljan iskorak u sposobnosti da pronađe i precizno pogodi najskuplje i strateški najvažnije elemente američke vojne infrastrukture, a u Vašingtonu se pojavila sumnja da Teheran takvu preciznost teško može da postiže bez ruske i kineske pomoći.
Konačno se oglasila i tzv. studentska lista povodom smrti generala Ratka Mladića, a poruka njihovog vođe Davuda Delimeđca samo je potvrdila njihovu blokadersku retoriku.
Hrvatska je objavila zvanično saopštenje povodom smrti generala Ratka Mladića. Ono što je indikativno je da je zvaničan stav Zagreba identičan reakciji svakog blokadera u Srbiji.
U blokaderskom tabloidu Danas objavljen je skandalozan tekst Snežane Čongradin, u kojem na najmonstruozniji način pljuje po srpskom heroju Ratku Mladiću.
Mišićavi sportista i profesor fizičkog vaspitanja Mensur Ajdarpašić otkrio je šta publika može da očekuje od njega pred start druge sezone najvećeg sportskog rijalitija Exatlona Srbija.
Voditeljka Tijana Jović pokazala je zanosnu liniju i otkrila koje vežbe radi kako bi održala formu pred početak druge sezone "Exatlona", u kojoj će se pojaviti u ulozi voditeljke sportskog rijalitija.
Nakon što smo objavili vest da Mensur Ajdarpašić ulazi u "Exatlon", komentari ispod Informerove objave na Instagramu samo pršte, a oglasio se i Dejan Dragojević koji je pozdravio potez kolege iz drugog rijalitija!
Pavle Bošković, poznatiji kao Gazda Paja, od septembra ulazi u "Exatlon Srbija", gde će morati da pokaže koliko su mu fizička spremnost, disciplina i izdržljivost na zavidnom nivou., a ovo je njegov profil
Nemanja Radovanović, nekadašnji takmičar "Exatlona", otvoreno je govorio o iskustvu u sportskom rijalitiju, teškim poligonima, povredama, ali i odnosu sa Sanjom, za koju kaže da je postala njegov veliki prijatelj.
Srpska pravoslavna crkva i njeni vernici danas slave Uspenje Presvete Bogorodice, u narodu poznat kao Velika Gospojina. Ovaj praznik se izdvaja i kao praznik žena i dece, pa danas posebno majke treba da se pomole ovoj svetiteljki.
Osmorica roštiljdžija iz Leskovca umesili su i ispekli pljeskavicu tešku 90 kilograma i 500 grama na 36. Roštiljijadi u Leskovcu, postavivši novi rekord u višedecenijskom pravljenju čuvene "pljeskavice za Ginisa“. U odnosu na prošlogodišnju, nova pljeskavica teža je za 500 grama.
Pripadnici Interventne jedinice uhapsili su noćas M. T. (43) nakon što je vozilom upravljao pod dejstvom alkohola od čak 1,77 promila, ignorisao naređenja policijskih službenika i pružao otpor prilikom privođenja.
Braća od stričeva Radosav i Saša Stanišić nisu juče iznosili odbranu pred specijalnim tužiocem koji ih tereti da su umešani u pokušaj ubistva Igora Krstovića.
Nikšićka policija je u četvrtak uveče sprečila dogovorenu tuču oko 20 maloletnika sa područja naselja Oštrovac i Dragova Luka u Nikšiću, saopšteno je iz Uprave policije Crne Gore.
Sve češće nasilje nad ženama sa smrtnim ishodom zahteva da se tokom istrage sagleda celokupan život žrtve kako bi se došlo do detalja koji su zločinu prethodili. Slučaj Sonje Radoš iz Beograda otkrio je da je preživela godinu dana pakla, a čitav odnos koji se završio smrću je jeziv.
Britanski glumac Rupert Grint vraća se ulozi koja ga je proslavila. Glumac će ponovo obući odelo Rona Vizlija, ali ovog puta kao odrasli čarobnjak, u brodvejskoj postavci hit predstave "Hari Poter i prokleto dete".
Polovina ovogodišnjeg Međunarodnog filmskog festivala u Nišu protekla je u sjajnoj atmosferi, uz fantastične reakcije publike na kompleksne dramske priče, vrhunski džez i najveseliji dečji program do sada.
Holivudski glumac Žan-Klod Van Dam, gost Međunarodnog filmskog festivala u Nišu, sastao se juče sa gradonačelnikom Niša Dragoslavom Pavlovićem, a u Gradskoj kući susreo se i sa mladim karatistima Karate kluba "Niš".
Septembar je za mnoge idealan mesec za letovanje, jer tada možemo da izbegnemo najveće gužve, uživamo u prijatnijim temperaturama i produžimo leto. Ipak, vreme u ovom periodu može biti promenljivo, budući da se sezona polako bliži kraju.
Video snimak psa Sejdi, koja je posle susreta sa kornjačom razvila potpuno neobičan strah, postao je viralan na TikToku i prikupio više od milion pregleda.
Kineski tehnološki gigant Huavej planira da proširi saradnju u oblasti veštačke inteligencije (AI) sa domaćim farmaceutskim kompanijama na razvoj lekova i kliničku praksu, izjavio je danas visoki funkcioner kompanije Vilijam Džang.
Pljuvačka bi mogla da sadrži tragove skrivenih znakova bolesti, prema novom istraživanju koje je otkrilo da mikrobi u ustima mogu otkriti obrasce povezane sa dva oblika raka i to želuca i debelog creva.
Pita sa spanaćem i sirom, poznata i kao zeljanica, može biti posebno ukusna kada se pripremi od gotovih kora. Ekipa Magazina je probala jednostavan trik posle koga gotove kore budu kao da smo ih sami razvlačili.
Jedna od tema pevača Dr Igija u emisiji "Demanti" bila je i priča o pištolju koji je svojevremeno posedovao, a za koji je odlučio da više ne želi da bude u njegovom domu.
Bio je jedan od najpopularnijih pevača 90-tih a za emisiju "Demanti" Dr Iggy je objasnio kako je ogroman novac uticao na njega i kako je njegov život izgledao.
Popularni denser Dr Iggy je u emisiji "Demanti", govorio o bontonu, kulturi ponašanja i odnosu prema drugim ljudima, ali i otkrio šta ga najviše nervira.
Komentari
Ostavite komentar
Pravila komentarisanja:
Komentare objavljujemo prema vremenu njihovog pristizanja. Prednost u objavljivanju komentara imaće registrovani korisnici. Molimo Vas da ne pišete komentare velikim slovima, kao i da vodite računa o pravopisu.
Redakcija Informer.rs zadržava pravo izbora, brisanja komentara, ili modifikacije komentara koji će biti objavljeni. Prema Zakonu o informisanju zabranjeno je objavljivanje svih sadržaja koji podstiču diskriminaciju, mržnju ili nasilje protiv lica ili grupe lica zbog njihovog pripadanja ili nepripadanja određenoj rasi, veri, naciji, etničkoj grupi, polu ili zbog njihovog seksualnog opredeljenja.
Nećemo objavljivati komentare koji sadrže govor mržnje, psovke i uvrede. Sadržaj objavljenih komentara ne predstavlja stavove redakcije Informera ili portala Informer.rs, već isključivo stavove autora komentara.
Sugestije ili primedbe možete da šaljete na redakcija@informer.rs.