U slučaju pobede stranke Viktora Orbana u Mađarskoj bi moglo bi doći do pučeva i pokušaja nasilne smene vlasti. Ukoliko, pak, pobedi opozicija – slede radikalne reforme i razgradnja države
Mađarski izbori služe kao zanimljiv test za posmatranje u kojoj meri nacionalna demokratija još uvek može postojati, kaže uoči parlamentarnih izbora u Mađarskoj, Žiblen Tibo, francuski istoričar, politikolog i predavač na intitutu MMC u Budimpešti.
Politička težina Orbana leži u činjenici da je tokom više od 16 godina vladavine Fidesa, on ne samo uspeo da dođe na vlast (što nije pošlo za rukom ni Nacionalnom frontu ni AfD-u), već i da sprovede svoje stavove i uspostavi programsku osnovu za svoju politiku. Da li se sada čitav taj program dovodi u pitanje?
- Ako bi Tisa pobedila, novi zakoni mogli bi da ponište prethodni zakonodavni okvir. Ali Fides je uspeo da izgradi trajne institucije zahvaljujući tome što od 2010. ima većinu od dve trećine. Stoga bi bila potrebna dvotrećinska većina da bi se poništili fundamentalni zaokreti, a takva pobeda Tise je veoma malo verovatna. Štaviše, pošto je Fides zadržao većinu od dve trećine 2014, 2018. i 2022. godine, konstantno je širio ustavni okvir u određenom pravcu tokom poslednjih 15 godina. Ovi koraci bi trebalo da obezbede da strukture vlasti i strateški pravac zemlje ostanu netaknuti tokom mandata u opoziciji. Ali to bi zahtevalo da nova parlamentarna vlast poštuje zakon. U Poljskoj 2023. godine svedočili smo da je po dolasku Donalda Tuska na vlast započet proces brutalnog gušenja medija i političara - rekao je Tibo.
Foto: Tanjug/AP
Viktor Orban
Da li bi pobeda Fidesa mogla biti uvod u proteste i pokušaj nasilne smene vlasti?
- Želja da se raskrčmi moć Fidesa, a pod obrazloženjem da je po sredi viši cilj, mogla bi dovesti do pučeva i pokušaja nasilne smene vlasti. Verbalno nasilje u kampanji budi strahove od takvog scenarija. Ako bi opozicija pobeđivala, mogla bi se, međutim, prilagoditi postojećem institucionalnom okviru. Ali EU bi mogla tražiti radikalne reforme i usloviti raspodelu evropskih sredstava razgrađivanjem države kakvu je Fides izgradio - navodi stručnjak.
U Evropi se stvara atmosfera policijskog nadzora, gde svaki zagovornik suverenističkih ideja, poput Viktora Orbana, rizikuje da bude označen kao ruski špijun. Politička debata postaje zabranjena kategorija. Koliko smo koraka udaljeni od novog „paljenja Rajhstaga“?
- Strukture zapadne duboke države se plaše gubitka kontrole nad čitavim zemljama, pre svega na istočnom krilu EU. Zbog toga su nedavni izbori u Rumuniji, Moldaviji i Gruziji bili predmet otvorenih mešanja. Mađarski slučaj je drugačiji: zemlja već hiljadu godina pripada latinskom Zapadu, a Viktor Orban demonstrira unutrašnje preuređenje zapadne ideološke paradigme, zbog čega je blizak administraciji Trampa. U ovoj novoj konfiguraciji, logika Hladnog rata i nepomirljiva neprijateljska pozicija prema Rusiji više nisu presudni - kaže Tibo.
Kako on kaže, mađarski izbori služe kao zanimljiv test da se posmatra u kojoj meri nacionalna demokratija još uvek može postojati pod rastućim pritiskom koji opisujete.
- Evropska situacija je, međutim, gotovo suprotna preuzimanju vlasti od strane nacional-socijalista 1933. godine. Tada je reč bilo o preuzimanju države od strane brzo rastuće političke snage na pozadini ubrzanog opadanja Nemačke; danas moćnici nastoje da prikriju svoj neuspeh razbijanjem termometra. Što su više uznemireni, stvarnost im više izmiče, a više svedočimo zaptivanju javnog diskursa. Ovaj „puč odozgo“ ne obezbeđuje siguran red, već pre „anarho-tiraniju“ - odnosno široku dezorganizaciju koja podstiče horizontalno nasilje, uz pomoć kojeg liberalne elite nastoje da zadrže kontrolu - navodi francuski stručnjak.
Kako su mađarski mediji ispratili pokušaj sabotaže Turskog toka kod Kanjiže, i ulogu srpskih obaveštajnih službi u operaciji sprečavanja terorističkog akta?
- Osujećeni napad na gasovod u Vojvodini mađarski mediji su tumačili isključivo kroz prizmu izborne kampanje: mediji bliski Fidesu isticali su umešanost ukrajinskih obaveštajnih službi u napad na gasovod Severni tok 2022. godine; naglašavali su ključni značaj energetske bezbednosti zemlje i ukazivali na efikasnu mobilizaciju bezbednosnih snaga. Mediji povezani sa Tisom ne samo da su umanjivali ozbiljnost pretnje, već su i optuživali mađarsku vladu da je inscenirala operaciju pod lažnom zastavom isključivo u svrhe odnosa s javnošću - rekao je Tibo.
Kako on kaže, da je do napada zaista došlo, Fides bi ga iskoristio da pokaže stvarnost ove energetske pretnje i terorističku prirodu neprijatelja Mađarske.
- Opozicija bi možda otišla toliko daleko da ga osudi kao manevar koji je organizovala mađarska država. Praktična posledica bila bi trenutno puštanje u upotrebu strateških rezervi i neizbežan, brz rast cena energenata - zaključuje francuski istoričar.
Sjedinjene Američke Države spremne su da podrže ekonomiju Mađarske i upotrebe punu ekonomsku snagu za jačanje te zemlje, izjavio je američki predsednik Donald Tramp, uz poruku da Vašington računa na ulaganja u budući rast Mađarske pod daljim vođstvom Viktora Orbana.
Vlada mađarskog premijera Viktora Orbana žali se da je njegova kampanja za reizbor narušena internim funkcijama Fejsbuka koje, kako tvrde, favorizuju njegovog rivala Petera Mađara, koji u anketama vodi uoči ključnih izbora u Mađarskoj koji će biti održani u nedelju.
Američki predsednik Donald Tramp javno je pozvao građane Mađarske da na izborima u nedelju, 12. aprila, glasaju za premijera Viktora Orbana, koga je opisao kao snažnog lidera sa dokazanim rezultatima i potpunom podrškom Vašingtona.
Poseta potpredsednika SAD Džej Di Vensa Budimpešti i podrška Viktoru Orbanu u završnici izborne kampanje u Mađarskoj još jedan je kamen u cipelama evropskih birokrata koji mađarskog premijera percipiraju kao arhineprijatelja EU.
Komentare objavljujemo prema vremenu njihovog pristizanja. Prednost u objavljivanju komentara imaće
registrovani korisnici. Molimo Vas da ne pišete komentare velikim slovima, kao i da vodite računa o pravopisu.
Redakcija Informer.rs zadržava pravo izbora, brisanja komentara, ili modifikacije komentara koji će biti objavljeni.
Prema Zakonu o informisanju zabranjeno je objavljivanje svih sadržaja koji podstiču diskriminaciju, mržnju ili
nasilje protiv lica ili grupe lica zbog njihovog pripadanja ili nepripadanja određenoj rasi, veri, naciji,
etničkoj grupi, polu ili zbog njihovog seksualnog opredeljenja.
Nećemo objavljivati komentare koji sadrže govor mržnje, psovke i uvrede. Sadržaj objavljenih komentara ne
predstavlja stavove redakcije Informera ili portala Informer.rs, već isključivo stavove autora komentara.
Sugestije ili primedbe možete da šaljete na redakcija@informer.rs.
Sjedinjene Američke Države spremne su da podrže ekonomiju Mađarske i upotrebe punu ekonomsku snagu za jačanje te zemlje, izjavio je američki predsednik Donald Tramp, uz poruku da Vašington računa na ulaganja u budući rast Mađarske pod daljim vođstvom Viktora Orbana.
Predsednik Srbije Aleksandar Vučić sastao se danas sa najvećim badminton igračem svih vremena, dvostrukim olimpijskim šampionom i petostrukim svetskim prvakom Lin Danom.
Predsednik Srbije Aleksandar Vučić izjavio je u sredu da planira da uskoro podnese ostavku na tu funkciju. Nakon te izjave, na društvenim mrežama ne prestaju da se šire različite teorije zavere.
Udruženje "ProGlas", koje čine pripadnici samozvane elite na čelu sa Draganom Bjelogrlićem, ovih dana ponovo je u fokusu javnosti zbog nasilja na njihovom nedavnom skupu, a sada su isplivale nove informacije o njihovim mutnim pričama.
Nakon što je Miloš Vučević na Informer televiziji ogolio prljave namere separatista i ukazao na pokušaje otcepljenja Vojvodine od Srbije, stigla je skandalozna potvrda njegovih reči i to ni manje ni više nego od prijatelčja i cimera Čede Jovanovića - Aleksandra Kosa.
Samoprozvana blokaderska elita inflitrirala se u proteklih godinu i po dana u gotovo sve akademske institucije gde sada šire svoje otrovne ideje i truju mlade.
Na zvaničnom profilu predsednika Srbije Aleksandra Vučića večeras je objavljen video-snimak koji do detalja prikazuje nezapamćeno nasilje i teror takozvanih blokadera u prethodnih godinu i po dana!
Voditeljka Informer TV Andrea Veskov uputila je javno izvinjenje Privrednoj pravnoj akademiji iz Novog Sada i njenom rektoru prof dr Milanu Počuči zbog pogrešno interpretiranog stava u vezi sa tom institucijom u poslednjem izdanju emisije Paralela.
Publika od sada ima priliku da svake srede od 17 časova na Prvom programu Radio Beograda prati novi politički tok-šou "U sredu sa Bojanom Bilbijom". Reč je o autorskom projektu koji se bavi najvažnijim političkim, geopolitičkim i društvenim temama koje oblikuju svakodnevni život građana Srbije, ali i globalne procese koji utiču na ceo svet.
Kultna krema "Ten San" kruševačke Merime, koja je obeležila devedesete, pojavila se na prodaju na Fejsbuku za 700 dinara i izazvala ogroman talas nostalgije.
Vrnjačka Banja ove sezone nudi budžetski odmor, pa domaći turisti u privatnim apartmanima mogu boraviti za manje od 20 evra, koristeći i državne vaučere.
U Dositejevoj ulici u Kraljevu, u blizini Osnovne škole "Dimitrije Tucović", možda i danas ima više pčela nego što je uobičajeno. Posle jučerašnjeg incidenta kada su košnice pale sa kamiona baš na tom mestu, insekti su se u rojevima razleteli.
Smiljana R. (27), državljanka Srbije, poginula je u nesreći na Prokletijama kada je pala sa litice u provaliju duboku 250 metara nakon što je pokušala da zaobiđe stenu. Njena sestra se od nje oprostila potresnim rečima na Fejsbuku.
Pred Posebnim odeljenjam za suzbijanje korupcije Višeg javnog tužilaštva u Beogradu saslušana su trojica pripadnika Interventne jedinice 92 Dežurne službe Policijske uprave za grad Beograd, kao i direktor poznatog restorana.
Više javno tužilaštvo u Beogradu predložilo je sudu da bivšem načelniku PU za grad Beograd Veselinu Miliću produži pritvor za još 30 dana, jer mu pritvor ističe narednog vikenda.
Teška saobraćajna nesreća dogodila se u četvrtak posle podne na području opštine Udbina, kada je automobil bugarskih registarskih oznaka sleteo sa lokalnog puta koji povezuje Podudbinu i čvor Udbina na auto-putu A1.
Istaknuti srpski kompozitor, muzički urednik i stvaralac, Vladimir Milačić umro je u 65. godini, a iza sebe je ostavio neizbrisiv trag u domaćoj muzici, pozorištu i na televiziji.
Vrahos je mirno letovalište smešteno na obali Jonskog mora, koje poslednjih godina postaje sve popularnije među turistima iz Srbije. Mesto je poznato po dugoj peščanoj plaži, izuzetno čistom moru i opuštenoj atmosferi, što ga čini idealnim izborom za porodice sa decom.
Chat GPT i Gemini imaju ugrađena pravila koja automatski ograničavaju određene vrste pitanja. Iako deluju kao sistemi koji mogu da odgovore na gotovo sve, iza njihovih odgovora postoji složen skup smernica koje određuju šta je dozvoljeno reći, a šta ne.
Reperka i rijaliti učesnica Dia Kostić šokirala je priznanjem da je u Švajcarskoj radila kao makro, te da su za nju radile i mnoge danas velike zvezde.
"Hermes Birkin" torbe su statusni simbol na srpskoj estradi, a zbog svoje ekskluzivnosti i vrtoglavih cena, ovaj model je rezervisan za najuspešnije dame.
Učesnik prve sezone Exatlona i takmičar Plavog tima, Jovan Ikić, pozvao je sve buduće kandidate da daju svoj maksimum i učestvuju u novoj sezoni takmičenja.
Komentari
Ostavite komentar
Pravila komentarisanja:
Komentare objavljujemo prema vremenu njihovog pristizanja. Prednost u objavljivanju komentara imaće registrovani korisnici. Molimo Vas da ne pišete komentare velikim slovima, kao i da vodite računa o pravopisu.
Redakcija Informer.rs zadržava pravo izbora, brisanja komentara, ili modifikacije komentara koji će biti objavljeni. Prema Zakonu o informisanju zabranjeno je objavljivanje svih sadržaja koji podstiču diskriminaciju, mržnju ili nasilje protiv lica ili grupe lica zbog njihovog pripadanja ili nepripadanja određenoj rasi, veri, naciji, etničkoj grupi, polu ili zbog njihovog seksualnog opredeljenja.
Nećemo objavljivati komentare koji sadrže govor mržnje, psovke i uvrede. Sadržaj objavljenih komentara ne predstavlja stavove redakcije Informera ili portala Informer.rs, već isključivo stavove autora komentara.
Sugestije ili primedbe možete da šaljete na redakcija@informer.rs.