Zavrsetak rata na Bliskom istoku mogao bi da donese duboke promene u regionu, kako u političkom i bezbednosnom, tako i u ekonomskom smislu.
Kada se rat završi, Bliski istok neće biti više isti Bliski istok i, u potrazi za alternativom, Turska će imati dve dobre prilike, jedna je vezana za finansije, a druga za naftu, smatra direktor Međunarodne agencije za energetiku Fatih Birol.
On je podsetio da je Dubai bio finansijski centar u razvoju, atraktivan.
- Verujem da Istanbul ima potencijal da bude alternativa Dubaiju. Ali da bi se to postiglo, potrebno je pripremiti neophodnu infrastrukturu. Razgovarao sam sa mnogim velikim kompanijama koje su počele da se pitaju da li će Dubai i dalje biti bezbedan kao što je nekada bio i traže alternative. Ako preduzmemo određene mere u Turskoj, možemo biti značajna alternativa - naveo je Birol.
Prema njegovim rečima, Istanbul bi mogao da bude dobra alternativa u oblasti osiguranja, berze zlata i bankarstva.
Foto: Shutterstock
Irak kao potcenjeni ekonomski gigant
Druga prilika za Tursku leži u nafti.
- Turska ima mnogo suseda. Među njima se ističe uspavani ekonomski gigant - Irak. Iračka nafta iz Persijskog zaliva prolazi kroz Ormuski moreuz. Basra ima jednu od najvećih svetskih rezervi nafte. Ovim dešavanjima u Ormuskom moreuzu, vaza je jednom za svagda slomljena. Verujem da bi cevovod Basra-Džejhan (BC) mogao biti izuzetno atraktivan, projekat od najveće važnosti za Irak, Tursku, regionalnu bezbednost snabdevanja, a posebno za Evropu - rekao je Birol.
Koncept novog vojnog bloka, u koji bi ušli Evropska unija, Turska, Velika Britanija i Ukrajina, aktivno se razmatra, ali bi i takav savez, prema oceni Moskve, ostao agresivan, izjavio je ministar spoljnih poslova Rusije Sergej Lavrov.
Posledice mogućeg napada na gasovod Turski tok bile bi uporedive sa blokadom Ormuskog moreuza, izjavio je danas turski ministar energetike i prirodnih resursa Alparslan Bajraktar.
Sjedinjene Američke Države mogle bi da napuste NATO kako bi u slučaju sukoba između Izraela i Turske bez prepreka stale na stranu Tel Aviva, ocenio je ruski senator Aleksej Puškov, tvrdeći da pravi razlog takvih najava nema veze sa odnosima Vašingtona i evropskih saveznika.
Komentare objavljujemo prema vremenu njihovog pristizanja. Prednost u objavljivanju komentara imaće
registrovani korisnici. Molimo Vas da ne pišete komentare velikim slovima, kao i da vodite računa o pravopisu.
Redakcija Informer.rs zadržava pravo izbora, brisanja komentara, ili modifikacije komentara koji će biti objavljeni.
Prema Zakonu o informisanju zabranjeno je objavljivanje svih sadržaja koji podstiču diskriminaciju, mržnju ili
nasilje protiv lica ili grupe lica zbog njihovog pripadanja ili nepripadanja određenoj rasi, veri, naciji,
etničkoj grupi, polu ili zbog njihovog seksualnog opredeljenja.
Nećemo objavljivati komentare koji sadrže govor mržnje, psovke i uvrede. Sadržaj objavljenih komentara ne
predstavlja stavove redakcije Informera ili portala Informer.rs, već isključivo stavove autora komentara.
Sugestije ili primedbe možete da šaljete na redakcija@informer.rs.
Koncept novog vojnog bloka, u koji bi ušli Evropska unija, Turska, Velika Britanija i Ukrajina, aktivno se razmatra, ali bi i takav savez, prema oceni Moskve, ostao agresivan, izjavio je ministar spoljnih poslova Rusije Sergej Lavrov.
Cene goriva i maziva za lični transport u Evropskoj uniji porasle su u julu prosečno za 16,9 odsto u odnosu na isti mesec prošle godine, pokazuju danas objavljeni podaci Evrostata.
Osnovno javno tužilaštvo u Užicu podiglo je danas optužnicu protiv četvorice Užičana zbog incidenta koji se odigrao 6. jula prošle godine u Banjičkoj ulici u Užicu, saznaje naš portal.
Predsednik Srbije Aleksandar Vučić tokom današnjeg obilaska juga Srbije susreo se sa svojim bivšim četnim starešinom, sa kojim se prisetio vojničkih dana.
Predsednik Srbije Aleksandar Vučić obišao je Jablanički okrug, a tokom boravka u Lebanu razgovarao je sa građanima o problemima sa kojima se susreću. Međutim, jedna žena je izazvala posebnu pažnju.
Predsednik Srbije oštro odgovorio na optužbe da je Deliblatska peščara namerno prepuštena vatrenoj stihiji zbog budućih investicija, istakavši ogromna ulaganja u Sektor za vanredne situacije.
Pred početak druge sezone najvećeg sportskog rijalitija Exatlon, pobednica prve sezone Nevena Petrović sa novinarkom Informera Jelenom Dimitrijević u otvorenom razgovoru otkrila sve o iskustvu koje joj je promenilo život.
Bivši učesnik popularnog sportskog rijalitija Exatlon, Aleksa Erski, iznenadio je javnost najnovijom objavom na svom Instagram profilu, gde je obelodanio da započinje "novo poglavlje u svom životu".
Učesnik prve sezone "Exatlona", Jovan Ikić, sa voditeljkom Informer televizije Jelenom Dimitrijević, potpuno otvoreno je govorio o svom privatnom životu, takmičenju i planovima za budućnost.
Voditeljka Jelena Dimitrijević uključila se u "Kolegijum" i sa pobednicom Exatlona Nevenom Petrović najavila početak druge sezone sportskog rijalitija.
Naftna industrija Srbije (NIS) podnela je danas u Kancelariji za kontrolu strane imovine Ministarstva finansija SAD (OFAC) novi zahtev za izdavanje posebne licence kojom se omogućava nesmetano obavljanje operativnih aktivnosti kompanije.
Predsednik Aleksandar Vučić izjavio je da je u Srbiji za poslednje tri nedelje bilo više od 3.300 požara i zahvalio svima koji gase požare dodajući da se Srbija obratila i Evropi za pomoć.
Veštačka inteligencija sve više postaje deo svakodnevice dece i mladih. Koriste je za školu, zabavu, pronalaženje informacija, ali i za pitanja o kojima nerado razgovaraju sa roditeljima, zbog čega stručnjaci upozoravaju da znatno može da prikrije tragove određenog ponašanja deteta.
Vlasnik pečenjare u Mladenovcu Rade Dragović oglasio se nakon ubistva psa iza njegovog lokala i poručio da njegov radnik nije imao nameru da usmrti životinju. Prema Dragovićevim rečima, radnik je pokušavao da izvuče psa iz prikolice, nakon što je životinja prethodno zaglavila glavu i ugušila se.
Ubijeni pripadnici "škaljarskog" i "kavačkog" klana i mrtvi se sahranjuju na suprotnim stranama groblja, a njihove porodice kupuju grobnice koje koji koštaju i po 50.000 evra.
Strahovita detonacija u Velikoj Moštanici, u kojoj je poginuo Nebojša K. (48), a njegova nevenčana supruga Dragana F. (50) povređena, otkrila je jezivu tajnu koju je nastradali skrivao u svom dvorištu. Iako se u prvim momentima sumnjalo da je u pitanju eksplozija bojlera, policijski uviđaj pod ruševinama ogolio je stravičnu istinu - kuća je bila napunjena ogromnom količinom oružja i eksploziva.
Uznemirujući incident odigrao se na prometnom kružnom toku na Novom Beogradu, kada je nesrećna žena postala žrtva drskog razbojništva usred belog dana i pred brojnim svedocima.
Pored bogatog takmičarskog i pratećeg programa za odrasle, ovogodišnji Međunarodni filmski festival Niš pripremio je i poseban, sadržajan program namenjen najmlađoj publici.
Analitičarka snova Laura Loewenberg objašnjava da snove ne treba shvatati doslovno, već kao simboličan način na koji naša podsvest obrađuje emocije i iskustva. Intimni odnosi u snovima, prema njenom tumačenju, često predstavljaju psihološko „spajanje“, odnosno preuzimanje neke osobine, emocije ili energije druge osobe
Postoje dva načina za povezivanje telefona i televizora. Prvi koristi Wi-Fi i odgovarajuće funkcije pametnog televizora, dok je za drugi potreban kabl ili adapter.
Bivši rijaliti učesnik Mateja Matijević zvanično je jedno u nizu poznatih imena koje će učestvovati u "Eliti 10", a sada se dotakao bivše devojke Anđele Đuričić i učešća u narednoj sezoni.
Onlajns model Tamara Bojanić viđena je danas ispred zgrade televizije Pink, gde je došla na razgovor sa produkcijom o mogućem učešću u rijalitiju "Elita 10".
Komentari
Ostavite komentar
Pravila komentarisanja:
Komentare objavljujemo prema vremenu njihovog pristizanja. Prednost u objavljivanju komentara imaće registrovani korisnici. Molimo Vas da ne pišete komentare velikim slovima, kao i da vodite računa o pravopisu.
Redakcija Informer.rs zadržava pravo izbora, brisanja komentara, ili modifikacije komentara koji će biti objavljeni. Prema Zakonu o informisanju zabranjeno je objavljivanje svih sadržaja koji podstiču diskriminaciju, mržnju ili nasilje protiv lica ili grupe lica zbog njihovog pripadanja ili nepripadanja određenoj rasi, veri, naciji, etničkoj grupi, polu ili zbog njihovog seksualnog opredeljenja.
Nećemo objavljivati komentare koji sadrže govor mržnje, psovke i uvrede. Sadržaj objavljenih komentara ne predstavlja stavove redakcije Informera ili portala Informer.rs, već isključivo stavove autora komentara.
Sugestije ili primedbe možete da šaljete na redakcija@informer.rs.