Ruska vojska počela je bočni obuhvat Konstantinovke, nastavljajući napredovanje na tom delu fronta i vodeći borbe u gradu i na njegovim prilazima, navode ruski vojni izvori.
Prema tim tvrdnjama, ruske snage prodiru u nove delove Konstantinovke i istovremeno šire pritisak na bokovima, nakon ulaska u Dolgu Balku, važno naselje na pravcu zapadnog obuhvata grada.
Borbe na širokom frontu
Konstantinovka je jedan od ključnih gradova u Donjeckoj oblasti, a borbe oko nje poslednjih dana postaju sve intenzivnije. Ruski izvori tvrde da se napad odvija istovremeno na više pravaca, sa ciljem da se ukrajinska odbrana potisne ne samo direktnim pritiskom, već i obuhvatom sa bokova.
Dolga Balka se u tom kontekstu navodi kao značajno naselje na putu zapadnog bočnog obuhvata Konstantinovke. Prema istim informacijama, ruske jedinice su se ka tom prostoru probile nakon zauzimanja Stepanovke.
„Na konstantinovskom pravcu ruske snage jurišaju širokim frontom. Borbe se vode u oblastima Stepanovke i Dolge Balke, obuhvatajući predgrađa Konstantinovke sa tri strane. Dubina naleta iznosi do četiri kilometra“, navode ukrajinski vojni analitičari.
Pritisak na prilaze Konstantinovki
Ukoliko se potvrde navodi o ulasku ruskih snaga u Dolgu Balku, to bi značilo dodatno pogoršanje položaja ukrajinske odbrane na zapadnim prilazima Konstantinovki.
Ruska taktika na ovom pravcu, prema dostupnim informacijama, zasniva se na kombinaciji direktnih napada i postepenog bočnog obuhvata, čime se ukrajinske snage dovode pod pritisak iz više pravaca.
Konstantinovka se nalazi u zoni od velikog operativnog značaja, jer povezuje više pravaca prema drugim uporištima ukrajinske odbrane u Donbasu. Zbog toga bi dalje napredovanje ruskih snaga oko grada moglo da promeni situaciju na širem delu fronta.
Ukrajina je pozvala ambasadora Izraela na razgovor u Ministarstvo spoljnih poslova zbog kupovine ruskog žita, koje Kijev smatra ukradenom ukrajinskom robom, saopštio je šef ukrajinske diplomatije Andrej Sibiga.
Ukrajinski predsednik Volodimir Zelenski trebalo bi da bude oprezniji zbog nezadovoljstva u Ukrajini i mogućnosti incidenata sličnih pucnjavi koja se dogodila tokom večere kojoj je prisustvovao američki predsednik Donald Tramp, ocenio je kiparski novinar Aleks Hristoforu.
Ukrajinske specijalne jedinice izvele su masovni noćni napad dronovima na ruske vojne objekte na Krimu, pri čemu su pogođeni brodovi Crnomorske flote, vojni aerodrom Belbek i sistemi za nadzor u Sevastopolju, piše Kijev post.
Ruske snage iz sastava Afričkog korpusa počele su povlačenje iz vojne baze u Kidalu, na severu Malija, dok izvori sa linije fronta tvrde da je postignut dogovor o izlasku ruskih i malijskih jedinica iz opkoljenog kompleksa.
Na društvenim mrežama pojavio se potresan snimak koji prikazuje razorne posledice udara ruske klizne avionske bombe teške tri tone na Konstantinovku u Donjeckoj oblasti.
Noć u Odesi protekla je pod eksplozijama, požarima i crvenim odsjajem iz pravca luke, nakon što su ruske snage izvele masovan udar dronovima „Geranj“ i raketama na više ukrajinskih oblasti.
Ruska vojska sve otvorenije gađa mesta na kojima se, prema tvrdnjama Moskve, nalaze strani borci u Ukrajini, a poslednji talas udara ponovo je otvorio neprijatno pitanje za Zapad: koliko su zaista duboko državljani NATO zemalja uvučeni u rat koji njihove vlade zvanično ne vode.
Građani Ukrajine najčešće su od početka 2026. godine tražili azil u Rusiji, pokazuju podaci iz istraživanja agencije TASS, prema kojima je upravo na Ukrajince otpala polovina svih zahteva podnetih u prva tri meseca godine.
Sjedinjene Države više ne produžavaju izuzeće koje je ruskoj nafti privremeno otvorilo prostor za prodaju, i to baš u trenutku kada rat sa Iranom već udara po cenama goriva i nervira američke vozače.
Ukrajinski predsednik Volodimir Zelenski ocenio je da Kijev mora da reaguje zbog odluke Vladimira Putina da stanovnicima Pridnjestrovlja pojednostavi dobijanje ruskog državljanstva.
Komentare objavljujemo prema vremenu njihovog pristizanja. Prednost u objavljivanju komentara imaće
registrovani korisnici. Molimo Vas da ne pišete komentare velikim slovima, kao i da vodite računa o pravopisu.
Redakcija Informer.rs zadržava pravo izbora, brisanja komentara, ili modifikacije komentara koji će biti objavljeni.
Prema Zakonu o informisanju zabranjeno je objavljivanje svih sadržaja koji podstiču diskriminaciju, mržnju ili
nasilje protiv lica ili grupe lica zbog njihovog pripadanja ili nepripadanja određenoj rasi, veri, naciji,
etničkoj grupi, polu ili zbog njihovog seksualnog opredeljenja.
Nećemo objavljivati komentare koji sadrže govor mržnje, psovke i uvrede. Sadržaj objavljenih komentara ne
predstavlja stavove redakcije Informera ili portala Informer.rs, već isključivo stavove autora komentara.
Sugestije ili primedbe možete da šaljete na redakcija@informer.rs.
Ukrajina je pozvala ambasadora Izraela na razgovor u Ministarstvo spoljnih poslova zbog kupovine ruskog žita, koje Kijev smatra ukradenom ukrajinskom robom, saopštio je šef ukrajinske diplomatije Andrej Sibiga.
Donald Tramp je u Peking otišao sa namerom da Kinu uvuče u američki pritisak na Iran, ali se iz tog puta vratio sa porukom koja u Vašingtonu zvuči mnogo neprijatnije nego što Bela kuća želi da prizna — Peking više ne želi da bude pomoćni igrač američke politike na Bliskom istoku.
Blokaderi su ponovo uhvaćeni u lažima i muljačinama, potvrđujući još jednom obrazac ponašanja koji javnost sve češće prepoznaje. Ništa novo, ništa iznenađujuće, još jedna afera dodatno je ogolila njihove metode i način delovanja.
U emisiji koju vodi blokaderski novinar Aleksandar Dikić, gostovala je okorela opozicionarka Biljana Stojković i izjavila da, kada je reč o Kosovu i Metohiji, Ustav Srbije treba menjati.
Osvanuo je novi snimak koji pokazuje pravo lice blokadera. Naime, ovo je još jedan dokaz totalnog sunovrata blokadera u provaliju iz koje nemaju spasonosno uže.
Bivša potpredsednica Vlade Srbije i ministarka saobraćaja i infrastrukture Zorana Mihajlović raskrinkala je omiljenu blokadersku mantru - da je novosadska nadstrešnica pala zbog korupcije.
Najnovija epizoda Informerove emisije "Na merama" otkriće vam kako je blokader Ivan Bjelić umislio da je reinkarnacija Če Gevare, koja je omiljena aktivnost voditelja blokadera Zorana Kesića, gde smo to zatekli bivšeg fudbalera Ognjena Vranješa, kuda se kreće novinar Veran Matić...
Informer televizija od 16. maja donosi drugačiji vikend program za sve gledaoce koji žele da dan počnu uz najvažnije informacije, aktuelne teme i program uživo koji traje punih sedam sati.
Granica konzumiranja elektronskih cigareta i vejpova se spušta – čak i deca od 11 godina konzumiraju ovakve cigarete. Posledice su višestruke, po pluća, ali i centralni nervni sistem.
Zvanični srednji kurs dinara za evro u ponedeljak će biti 117,3945 dinara, što je neznatna promena u odnosu na juče, objavila je Narodna banka Srbije (NBS).
U Srbiji će ujutru iznad većeg dela zemlje biti pretežno vedro, samo na istoku i jugu očekuje se mestimično niska oblačnost, navodi se u današnjoj prognozi Republičkog hidrometeorološkog zavoda.
Viši sud u Beogradu odredio je pritvor do 30 dana za 10 osoba osumnjičenih za učešće u brutalnom ubistvu i prikrivanju likvidacije Aleksandra Nešovića Baje(48).
Kristijan Aleksić (50), koji se sumnjiči da je u subotu uveče u Drnišu ubio 19-godišnjeg mladića Luku M. na terasi porodične kuće, uhapšen je tokom noći. Kako navode hrvatski mediji, Aleksić se skrivao u žbunju kod lokalne pečenjare.
Reditelj Džozef Gordon-Levit režira novi triler za Netfliks pod nazivom "2034" u kojem je veštačka inteligencija u središtu priče. Glavna uloga pripala je glumici Rejčel Mekadams koja boravi u Beogradu zbog snimanja ovog filma.
Glumac Milan Lane Gutović se jednom nije pojavio na snimanju serije "Bela lađa", a razlog nedolaska na set i danas se prepričava kao jedna od najvećih anegdota ove hit serije.
Vlastimir Đuza Stojiljković važi za jednog od najvećih glumaca srpske kinematografije, a za života je često pričao o svom teškom detinjstvu. Tokom jednog intervjua ispričao je da je išao bos, pešaka čak od Niša do Beograda.
Muzeje u Srbiji je tokom 2024. godine posetilo 2.125.437 ljudi, objavio je Republički zavod za statistiku povodom Međunarodnog dana muzeja koji se obeležava 18. maja.
Iz kompanije "Anthropic", poznate po razvoju AI modela "Claude", stižu najave o novoj generaciji veštačke inteligencije koja neće samo odgovarati na zahteve korisnika, već će pokušavati da predvidi njihove potrebe i navike.
Imate mišljenje?
Ukoliko želite da ostavite komentar, kliknite na dugme.
Ostavite komentar