• aktuelno
Dnevne novine
SRBIJA
Informer
Video

28.04.2026

18:42

Politički potres u Mađarskoj: Viktor Orban ponudio ostavku na čelo Fidesa!

Tanjug/AP Photo

Vesti

Politički potres u Mađarskoj: Viktor Orban ponudio ostavku na čelo Fidesa!

Podeli vest

Bivši mađarski premijer Viktor Orban ponudio je u utorak ostavku na mesto šefa svoje desničarske stranke Fides, a kongres stranke u junu će odlučiti da li će je prihvatiti, rekao je lokalnim medijima poslanik stranke.

Desnocentristička stranka Tisa, koju predvodi Peter Mađar, pobedila je Orbana na izborima 12. aprila, okončavši njegovu šesnaestogodišnju vladavinu i izazvavši pozive na promene unutar Fidesa.

Priznanje odgovornosti: Orban najavljuje "potpunu obnovu" desnice

Fides će glasati o novom rukovodstvu na strančkom kongresu 13. juna, rekao je poslanik stranke u parlamentu Erik Banki, a citirala ga je državna novinska agencija MTI. Fides nije odgovorio na zahtev za komentar. Orban nije razgovarao sa medijima nakon sastanka stranke u utorak, niti je objavio bilo šta na svom korisničkom profilu na Fejsbuku.

Posle izbora, Orban je 16. aprila rekao desničarskom Jutjub kanalu Patriot da kao predsednik Fidesa preuzima "punu odgovornost" za poraz stranke i da je mađarskoj desnici potrebna "potpuna obnova".

U subotu je, u videu objavljenom na Fejsbuku, rekao da neće zauzeti svoje mesto u parlamentu, ali da će "vratiti" mandat Fidesu.

- Trenutno nisam potreban u parlamentu, već u reorganizaciji desnice - rekao je Orban, bliski saveznik američkog predsednika Donalda Trampa koga su uoči izbora podržali šefovi krajnje desničarskih partija u Evropi.

Moguć preokret: Orban spreman da ostane na čelu stranke?

Takođe je u subotu rekao da rukovodstvo Fidesa želi da on ostane na čelu stranke i da je "spreman za taj zadatak" ako ga kongres u junu podrži.

BONUS VIDEO


Poštovani čitaoci, možete nas pratiti i na platformama: Facebook, Instagram, Youtube.

Pridružite se i saznajte prvi najnovije informacije.

Naše aplikacije možete skinuti na:


Imate mišljenje?

Ukoliko želite da ostavite komentar, kliknite na dugme.

Ostavite komentar

Ostavite komentar

Pravila komentarisanja:

Komentare objavljujemo prema vremenu njihovog pristizanja. Prednost u objavljivanju komentara imaće registrovani korisnici. Molimo Vas da ne pišete komentare velikim slovima, kao i da vodite računa o pravopisu.

Redakcija Informer.rs zadržava pravo izbora, brisanja komentara, ili modifikacije komentara koji će biti objavljeni. Prema Zakonu o informisanju zabranjeno je objavljivanje svih sadržaja koji podstiču diskriminaciju, mržnju ili nasilje protiv lica ili grupe lica zbog njihovog pripadanja ili nepripadanja određenoj rasi, veri, naciji, etničkoj grupi, polu ili zbog njihovog seksualnog opredeljenja.

Nećemo objavljivati komentare koji sadrže govor mržnje, psovke i uvrede. Sadržaj objavljenih komentara ne predstavlja stavove redakcije Informera ili portala Informer.rs, već isključivo stavove autora komentara.

Sugestije ili primedbe možete da šaljete na redakcija@informer.rs.

sledeća vest

Politika

Društvo

"Bmw" ne može da razočara: Pogledajte ovaj luksuz (VIDEO)
Automobili

"Bmw" ne može da razočara: Pogledajte ovaj luksuz (VIDEO)

Nova generacija modela automobila "bmw 2 gran kupe", koja je na tržištu od 2025. godine, modernija je, luksuznija i unapređena sa više tehnoloških segmenata, nego što je ranije bio slučaj. Ovo je primer sportskog automobila koji se koristi i za svakodnevnu vožnju. Cena se kreće od 37.000 evra.

28.04.2026

19:30

Hronika

Zabava

Magazin

Džet set