• aktuelno
Dnevne novine
SRBIJA
Informer
Video

08.05.2026

08:05

Sprema se haos! Zelenski upravo najavio napad na Moskvu?! Poslao poruku stranim delegacijama

Reuters

Vesti

Sprema se haos! Zelenski upravo najavio napad na Moskvu?! Poslao poruku stranim delegacijama

Podeli vest

Predsednik Ukrajine Volodimir Zelenski izjavio je sinoć da Ukrajina ne preporučuje predstavnicima država bliskih Rusiji da borave u Moskvi u periodu oko 9. maja kada se u ruskoj prestonici obeležava Dan pobede u Drugom svetskom ratu, zbog, kako je naveo, ruskih napada i pretnji.

"Imamo i obraćanja pojedinih država bliskih Rusiji čiji predstavnici planiraju da borave u Moskvi. Čudna je to želja u ovim okolnostima. Mi to ne preporučujemo", rekao je Volodimir Zelenski u video-obraćanju, prenosi Ukrinform.

On je podsetio da je Ukrajina ranije predlagala prekid vatre, uključujući i od 6. maja, ali da je, kako tvrdi, odgovor Rusije bio nastavak napada i pretnji, preneo je Ukrinform.

"Oni žele da od Ukrajine dobiju dozvolu da održe svoju paradu, da bezbedno izađu na trg na sat vremena jednom godišnje, a zatim da nastave da ubijaju naše ljude i vode rat", rekao je Zelenski.

Prema njegovim rečima, ruske snage su tokom prethodnog dana izvodile napade duž cele linije fronta, od Černigovske do Nikolajevske oblasti.

Zelenski je naveo da su pogođeni i civilni vozovi, energetski objekti i stambene zgrade, ističući da će Ukrajina "delovati recipročno".

"Da je bilo primirja, ne bi bilo ukrajinskih dalekometnih udara", poručio je ukrajinski predsednik.

Ministarstvo odbrane Rusije proglasilo je primirje sa ukrajinskom stranom 8. i 9. maja u čast Dana pobede i primirje je od ponoći stupilo na snagu, kako je jutros javila agencija RIA Novosti.

U slučaju da ukrajinska vojska pokuša da ometa rusku proslavu povodom Dana pobede 9. maja, Moskva će pokrenuti masovni raketni napad na Kijev, saopšteno je ranije juče iz ruskog ministarstva odbrane.

Dodaje se da Rusija tokom primirja koje je najavljeno za Dan pobede, neće napadati lokacije na kojima je raspoređena ukrajinska vojska ili objekte vojno-industrijskog kompleksa duboko u Ukrajini, a takođe se poziva Ukrajina da učini isto.

Vojna parada na Crvenom trgu povodom 81. godišnjice pobede u Drugom svetskom ratu, koji u Rusiji nazivaju i Veliki otadžbinski rat održaće se 9. maja u Moskvi, a rusko ministarstvo odbrane je ranije saopštilo da studenti vojne akademije, kadeti i konvoj vojnih vozila neće učestvovati zbog trenutne situacije. 

BONUS VIDEO



Poštovani čitaoci, možete nas pratiti i na platformama: Facebook, Instagram, Youtube.

Pridružite se i saznajte prvi najnovije informacije.

Naše aplikacije možete skinuti na:


Imate mišljenje?

Ukoliko želite da ostavite komentar, kliknite na dugme.

Ostavite komentar

Ostavite komentar

Pravila komentarisanja:

Komentare objavljujemo prema vremenu njihovog pristizanja. Prednost u objavljivanju komentara imaće registrovani korisnici. Molimo Vas da ne pišete komentare velikim slovima, kao i da vodite računa o pravopisu.

Redakcija Informer.rs zadržava pravo izbora, brisanja komentara, ili modifikacije komentara koji će biti objavljeni. Prema Zakonu o informisanju zabranjeno je objavljivanje svih sadržaja koji podstiču diskriminaciju, mržnju ili nasilje protiv lica ili grupe lica zbog njihovog pripadanja ili nepripadanja određenoj rasi, veri, naciji, etničkoj grupi, polu ili zbog njihovog seksualnog opredeljenja.

Nećemo objavljivati komentare koji sadrže govor mržnje, psovke i uvrede. Sadržaj objavljenih komentara ne predstavlja stavove redakcije Informera ili portala Informer.rs, već isključivo stavove autora komentara.

Sugestije ili primedbe možete da šaljete na redakcija@informer.rs.

sledeća vest

Politika

Društvo

Hronika

Zabava

Magazin

Džet set