Ukrajinska vojska je mesecima unazad intenzivno radila na obezbeđivanju severne granice, pretvarajući ovaj pojas u masivnu odbrambenu zonu.
Na terenu su sprovedene sledeće mere:
⚫️Izgrađeni su kilometri naprednih fortifikacija i dubokih rovova.
⚫️Opremljeni su specijalni bunkeri (bunkeri za tehniku) i kamuflirane vatrene tačke.
⚫️Postavljena su gusta minska polja duž svih prohodnih pravaca kako bi se maksimalno usporilo ili potpuno zaustavilo eventualno napredovanje mehanizovanih kolona.
Lukašenko je poslao jasnu poruku vojnom vrhu, naglasivši da beloruska armija u svakom trenutku mora da bude potpuno spremna za vođenje ratnih dejstava na teritoriji sopstvene države.
Ova izjava signalizira da Minsk ozbiljno uzima u obzir mogućnost preventivnih udara ili prelivanja sukoba preko granice.
Foto: Tanjug/AP
Aleksandar Lukašenko
Belorusija bi mogla direktno da uđe u rat
Ozbiljnost situacije dodatno je potvrdio i bivši ministar spoljnih poslova Ukrajine, Dmitro Kuleba.
Za Ukrajinu je granica sa Belorusijom dugačka preko 1.000 kilometara i predstavlja stalni izvor strateškog pritiska.
Čak i ako Belorusija ne pokrene direktnu ofanzivu, Kijev je primoran da na ovom pravcu drži stacionirane značajne vojne snage i resurse koji su mu preko potrebni na gorućim frontovima u Donbasu i na jugu zemlje.
Ponovno podizanje borbene gotovosti pokazuje da ukrajinska komanda ne želi ništa da prepusti slučaju, s obzirom na blisku vojnu kooperaciju Minska i Moskve.
Predsednik Belorusije Aleksandar Lukašenko izjavio je da je zemlja spremna da sprovede delimičnu mobilizaciju kako bi se vojska adekvatno pripremila za potencijalni ratni sukob.
Predsednik Belorusije Aleksandar Lukašenko izjavio je na sastanku posvećenom odbrambenim kapacitetima i razvoju vojno-industrijskog kompleksa da beloruska vojska mora biti u potpunosti spremna za ratne operacije na teritoriji sopstvene države.
Dan pobede 9. maj je dan nacionalnog ponosa, izjavio je danas beloruski predsednik Aleksandar Lukašenko prilikom ceremonije polaganja venaca na Spomenik pobede u prestonici Minsku.
Dva beloruska helikoptera su primećena na granici sa Ukrajinom. Oni su leteli na samo nekoliko kilometara od teritorije Kijevske i Černigovske oblasti.
Belorusija formira 37. zasebnu desantno-jurišnu brigadu u blizini granice sa Ukrajinom, saopštio je komandant Snaga za specijalne operacije Oružanih snaga Belorusije Aleksandar Iljukevič u programu televizije beloruskog Ministarstva odbrane "VoenTV".
Predsednik Belorusije Aleksandar Lukašenko izjavio je da svi državni službenici koji ne izvršavaju svoje obaveze treba da budu upućeni u vojsku i na južnu granicu sa Ukrajinom.
Ministar odbrane Belorusije Viktor Hrenjin odbacio je tvrdnje da Minsk gradi utvrđene položaje na granici sa Ukrajinom, navodeći da je reč o delu informacionog rata protiv Belorusije.
Komentare objavljujemo prema vremenu njihovog pristizanja. Prednost u objavljivanju komentara imaće
registrovani korisnici. Molimo Vas da ne pišete komentare velikim slovima, kao i da vodite računa o pravopisu.
Redakcija Informer.rs zadržava pravo izbora, brisanja komentara, ili modifikacije komentara koji će biti objavljeni.
Prema Zakonu o informisanju zabranjeno je objavljivanje svih sadržaja koji podstiču diskriminaciju, mržnju ili
nasilje protiv lica ili grupe lica zbog njihovog pripadanja ili nepripadanja određenoj rasi, veri, naciji,
etničkoj grupi, polu ili zbog njihovog seksualnog opredeljenja.
Nećemo objavljivati komentare koji sadrže govor mržnje, psovke i uvrede. Sadržaj objavljenih komentara ne
predstavlja stavove redakcije Informera ili portala Informer.rs, već isključivo stavove autora komentara.
Sugestije ili primedbe možete da šaljete na redakcija@informer.rs.
Predsednik Belorusije Aleksandar Lukašenko izjavio je da je zemlja spremna da sprovede delimičnu mobilizaciju kako bi se vojska adekvatno pripremila za potencijalni ratni sukob.
Za svega mesec dana, vlasti u Podgorici izvele su nezapamćeni udarac i brutalno zabili tri noža u leđa Srbiji i čitavom srpskom narodu! Najpre su sramno izmenili Ustav i ponovo odbili da srpskom jeziku daju status službenog, potom su bezobzirno blokirali inicijativu za povlačenje lažnog priznanja takozvanog Kosova, a kruna bezumlja usledila je kada su sa okorelim ustašama slavili zločinačku "Oluju" i etničko čišćenje Srba!
Ideolog kragujevačkih blokadera i profesor Fakulteta inženjerskih nauka u Kragujevcu Miladin Stefanović, u "specifičnom" psihičkom stanju, najprizemnije je vređao aktivistkinje Srpske napredne stranke.
Novi talas bezumlja, autošovinizma i brutalnog vređanja sopstvenog naroda ponovo je zapalio društvene mreže, a glavni akter je blokaderski glumac Tihomir Stanić.
Snimak mladića koji se, nakon teškog pada sa motora i borbe za život, oglasio iz bolničkog kreveta rečima “Srbija pobeđuje!”, izazvao je snažne reakcije na društvenim mrežama.
Predsednik Republike Srbije Aleksandar Vučić ugostio je večeras predsednika Ukrajine Volodimira Zelenskog, koji je doputovao u svoju prvu zvaničnu posetu našoj zemlji otkako se nalazi na čelu ukrajinske države.
Zbog snažnih erupcija vulkana na planini Etna na Siciliji, aerodrom u Kataniji bio je zatvoren u dva navrata, ali avioni "Er Srbije" su uspeli da prevezu 120 putnika u Srbiju!
Jelena Đokić, majka kojoj su među prvima isplaćena sredstva iz Alimentacionog fonda, ističe da nakon gotovo čitave decenije redovno dobija aleimentaciju, te da joj je to donelo osećaj sigurnosti i omogućilo da mirnije planira život svoje porodice.
Nemački ADAC zabeležio je 20 odsto više intervencija tokom letnjih vrućina, a najčešći uzrok kvarova na automobilima bio je akumulator sa čak 40 procenata.
Mladić u zatvoru Bilice u Hrvatskoj prijavio je da je više puta silovan, a slučaj je uzburkao javnost zbog sumnji na zataškavanje. Počinilac je navodno višestruki povratnik, poznat po sličnim zločinima, uključujući i napad na drugog zatvorenika pre deset godina.
Policija u Kruševcu uhapsila je D. S. (65) iz Batočine zbog sumnje da je izvršio krivično delo neovlašćena proizvodnja i stavljanje u promet opojnih droga, nakon što je u njegovom automobilu pronađena veća količina materije za koju se sumnja da je marihuana.
Prošle su 34 godine od izvršenja poslednje smrtne kazne u Srbiji, a 24 od njenog ukidanja, ali u javnosti sve češće se zbog svirepih zločina traži se da se ona ponovo uvede.
Istaknuti srpski glumac Jovo Maksić je proteran sa ognjišta tokom operacije "Oluja" kojom je izvršeno etničko čišćenje Srba sa prostora Krajine, te je sad progovorio o najtežem periodu u životu.
Zaboravite na zahtevne poze, "ležeći policajac" sve češće se pominje kao jednostavna opcija koja privlači pažnju zbog udobnosti i opuštenog pristupa intimnosti.
Pakovanje kofera ne mora da bude stresno. Uz nekoliko jednostavnih trikova možete poneti sve što vam je potrebno, uštedeti prostor i izbeći pretrpan prtljag.
Visoke letnje temperature mogu biti veoma naporne za pse, pa je važno da vlasnici prilagode svakodnevnu rutinu kako bi svojim ljubimcima olakšali boravak na vrućini.
Kompozitor Milutin Popović Zahar otvoreno je govorio o karijeri Aleksandre Prijović, njenom odnosu sa Lepom Brenom, ali i o izdaji koju je, kako tvrdi, doživeo od jedne od najvećih jugoslovenskih zvezda.
Dača Virijević bez dlake na jeziku raskrinkao je bivše cimere. On je oštro osudio Anitu i Luku, izneo šokantne tvrdnje da Asmin ne voli svoju ćerku Noru, te otkrio da pojedini učesnici već preklinju produkciju za ulazak u narednu sezonu.
Komentari
Ostavite komentar
Pravila komentarisanja:
Komentare objavljujemo prema vremenu njihovog pristizanja. Prednost u objavljivanju komentara imaće registrovani korisnici. Molimo Vas da ne pišete komentare velikim slovima, kao i da vodite računa o pravopisu.
Redakcija Informer.rs zadržava pravo izbora, brisanja komentara, ili modifikacije komentara koji će biti objavljeni. Prema Zakonu o informisanju zabranjeno je objavljivanje svih sadržaja koji podstiču diskriminaciju, mržnju ili nasilje protiv lica ili grupe lica zbog njihovog pripadanja ili nepripadanja određenoj rasi, veri, naciji, etničkoj grupi, polu ili zbog njihovog seksualnog opredeljenja.
Nećemo objavljivati komentare koji sadrže govor mržnje, psovke i uvrede. Sadržaj objavljenih komentara ne predstavlja stavove redakcije Informera ili portala Informer.rs, već isključivo stavove autora komentara.
Sugestije ili primedbe možete da šaljete na redakcija@informer.rs.