• aktuelno
Dnevne novine
SRBIJA
Informer
Video

28.05.2026

08:00

Finansijska bomba iz Ukrajine: Kijev od Brisela hitno zahteva 90 milijardi evra

EPA

Vesti

Finansijska bomba iz Ukrajine: Kijev od Brisela hitno zahteva 90 milijardi evra

Na osnovu nacrta zakona o ratifikaciji sporazuma o zajmu sa Evropskom unijom, koji je podneo ukrajinski predsednik Volodimir Zelenski, ta zemlja će zatražiti zajam od EU u iznosu od 90 milijardi evra.

Prema saopštenju na internet stranici ukrajinskog parlamenta, nacrt zakona utvrđuje okvir za Ukrajinu da iz EU privuče ukupna sredstva od 90 milijardi evra, prenosi Rojters.

EU je krajem aprila, nakon višemesečnog zastoja, odobrila kredit od 90 milijardi evra za Ukrajinu nakon što je Mađarska ukinula veto, koji je namenjen za finansijsku i odbrambenu pomoć za 2026. i 2027. godinu.

Evropski savet je finalizovao sporazum u aprilu 2026. godine, tako što je 30 milijardi evra namenjeno za makroekonomsku budžetsku pomoć a 60 milijardi evra namenjeno je jačanju odbrambeno-industrijskih kapaciteta Ukrajine.

BONUS VIDEO


Poštovani čitaoci, možete nas pratiti i na platformama: Facebook, Instagram, Youtube.

Pridružite se i saznajte prvi najnovije informacije.

Naše aplikacije možete skinuti na:


Imate mišljenje?

Ukoliko želite da ostavite komentar, kliknite na dugme.

Ostavite komentar

Ostavite komentar

Pravila komentarisanja:

Komentare objavljujemo prema vremenu njihovog pristizanja. Prednost u objavljivanju komentara imaće registrovani korisnici. Molimo Vas da ne pišete komentare velikim slovima, kao i da vodite računa o pravopisu.

Redakcija Informer.rs zadržava pravo izbora, brisanja komentara, ili modifikacije komentara koji će biti objavljeni. Prema Zakonu o informisanju zabranjeno je objavljivanje svih sadržaja koji podstiču diskriminaciju, mržnju ili nasilje protiv lica ili grupe lica zbog njihovog pripadanja ili nepripadanja određenoj rasi, veri, naciji, etničkoj grupi, polu ili zbog njihovog seksualnog opredeljenja.

Nećemo objavljivati komentare koji sadrže govor mržnje, psovke i uvrede. Sadržaj objavljenih komentara ne predstavlja stavove redakcije Informera ili portala Informer.rs, već isključivo stavove autora komentara.

Sugestije ili primedbe možete da šaljete na redakcija@informer.rs.

sledeća vest

Politika

Đurić u Njujorku sa šefom kineske diplomatije: Izuzetno značajna nedelja
Politika

Đurić u Njujorku sa šefom kineske diplomatije: Izuzetno značajna nedelja

Ministar spoljnih poslova Republike Srbije Marko Đurić istakao je danas u Njujorku, na sastanku sa ministrom inostranih poslova Narodne Republike Kine Vang Jiem, da je ova nedelja od izuzetnog značaja za odnose dve zemlje i da će dati snažan podsticaj daljem jačanju srpsko-kineskog partnerstva i njegovom istorijskom usponu.

27.05.2026

23:45

Društvo

Hronika

Zabava

Magazin

Džet set