Francusko-nemački projekat borbenog aviona u okviru inicijative FCAS je propao, javlja nemački Špigl, pozivajući se na izvore.
Špigl navodi da su se nemački kancelar Fridrih Merc i francuski predsednik Emanuel Makron složili da okončaju projekat naoružanja vredan oko 100 milijardi evra.
Izvori iz nemačke vlade su naznačili da Daso i Erbas ne mogu da postignu dogovor o razvoju zajedničkog borbenog aviona.
Proizvodnja lovca šeste generacije zamišljena je kao vodeći projekat za bolju evropsku koordinaciju u projektima naoružanja - i kako bi se obezbedila veća nezavisnost od SAD.
Kako je zamišljeno: Lovci lete zajedno sa dronovima
Prvobitni plan je bio da on zameni nemački Jurofajter i francuski Rafal od 2040. godine. Skraćenica FCAS označava "Budući borbeni vazdušni sistem" (Future Combat Air System).
Sistem je dizajniran da omogući borbenim avionima da lete zajedno sa naoružanim i nenaoružanim dronovima. Za razliku od koncepta zajedničkog borbenog aviona, FCAS sistem još uvek nije isključen: umrežavanje različitih sistema naoružanja, platformi i senzora u "Borbenom oblaku" će se nastaviti.
Tokom razvoja zajedničkog borbenog aviona, francuska grupa Daso i francusko-nemačka vazduhoplovna kompanija Erbas nisu mogle da postignu dogovor o podeli rada i patentnim pravima za nove razvojne projekte.
Makron i Merc trajno zaustavili projekat
Nemačka i Francuska su se mesecima borile da reše spor. Međutim, posrednici nisu uspeli, a sada su Makron i Merc trajno zaustavili projekat. Španija je, zajedno sa svojim proizvođačem Indrom, takođe uključena u projekat.
Za Nemačku i Francusku, neuspeh projekta je takođe veliki politički udarac unazad: Makron je godinama insistirao na evropskom suverenitetu i zajedničkim odbrambenim projektima. Sada je najambiciozniji evropski odbrambeni projekat do sada propao zbog neslaganja oko industrijske politike sa bliskim partnerom.
Makron i bivša nemačka kancelarka Angela Merkel pokrenuli su projekat vredan 100 milijardi evra 2017. godine. Merc je nedavno kao ključno pitanje pomenuo da je Francuzima potreban drugačiji lovac od nemačkih oružanih snaga. Francuskoj je potreban avion sposoban za nošenje nuklearnog oružja za sledeću generaciju lovaca, koji je takođe pogodan za nosače aviona. Nemačkim oružanim snagama trenutno nije potreban takav avion. Nemačka je tada predložila opciju sa dva aviona. Francuska je odbila ovaj predlog.
Austrijske vlasti bile su primorane da podignu borbene avione Jurofajter čak dva puta u roku od samo 48 sati, nakon što su američki izviđački avioni neovlašćeno ušli u vazdušni prostor ove neutralne zemlje.
U francuskoj fabrici "Daso", mladi privremeni radnik raspoređen na poslovima kabliranja na avionima "Rafal" priveden je nakon što je zatečen sa naočarima opremljenim kamerom.
Predsednik Francuske Emanuel Makron i njegova supruga Brižit upriličili su sinoć ceremonijalni prijem u Jelisejskoj palati u Parizu povodom dolaska predsednika Indonezije Prabova Subijanta, gde je prva dama sve oduševila svojim modnim izdanjima.
Veliko interesovanje javnosti za neobične sunčane naočare koje je nosio Emanuel Makron izazvalo je pravi haos na internetu, pa je zvanični sajt poznatog francuskog luksuznog brenda u jednom trenutku čak prestao da radi.
Komentare objavljujemo prema vremenu njihovog pristizanja. Prednost u objavljivanju komentara imaće
registrovani korisnici. Molimo Vas da ne pišete komentare velikim slovima, kao i da vodite računa o pravopisu.
Redakcija Informer.rs zadržava pravo izbora, brisanja komentara, ili modifikacije komentara koji će biti objavljeni.
Prema Zakonu o informisanju zabranjeno je objavljivanje svih sadržaja koji podstiču diskriminaciju, mržnju ili
nasilje protiv lica ili grupe lica zbog njihovog pripadanja ili nepripadanja određenoj rasi, veri, naciji,
etničkoj grupi, polu ili zbog njihovog seksualnog opredeljenja.
Nećemo objavljivati komentare koji sadrže govor mržnje, psovke i uvrede. Sadržaj objavljenih komentara ne
predstavlja stavove redakcije Informera ili portala Informer.rs, već isključivo stavove autora komentara.
Sugestije ili primedbe možete da šaljete na redakcija@informer.rs.
Austrijske vlasti bile su primorane da podignu borbene avione Jurofajter čak dva puta u roku od samo 48 sati, nakon što su američki izviđački avioni neovlašćeno ušli u vazdušni prostor ove neutralne zemlje.
Blokaderi su odavno dotakli dno kada je u pitanju iskazivanje mržnje prema svemu srpskom, ali i dalje uspevaju da prevaziđu sami sebe u gadostima koje iznose na račun sopstvene zemlje i naroda, posebno onih koji su svoj život posvetili borbi za Srbiju.
Jedan kratak razgovor predsednika Srbije Aleksandra Vučića i direktora Puteva Srbije Zorana Drobnjaka tokom današnjeg svečanog otvaranja novih 28 kilometara moderno izgrađenog Dunavskog koridora izazvao je salve smeha, posebno zbog Drobnjakove urnebesne reakcije na jedno pitanje šefa naše države.
Nezapamćeni prostakluk, beznađe i mržnja prema sopstvenom narodu ponovo su eksplodirali na ulicama, i to na jedan od najvećih pravoslavnih praznika - Veliku Gospojinu. Na društvenim mrežama pojavio se šokantan snimak verbalnog nasilja u kom agresivna opoziciona blokaderka bez trunke srama vređa prolaznike, psuje, sramno udara na srpske heroje i većinsku, pristojnu Srbiju naziva "kancerom".
Predsednik Srbije Aleksandar Vučić sumirao je u snimku na Instagramu nedelju koja je za nama, a koja je, kako se pokazalo, jedna od uspešnijih u poslednje vreme.
Nezapamćena panika i strah ponovo su okovali Zagreb. Nakon što je Vojska Srbije nabavila moćne supersonične kvazibalističke rakete vazduh-zemlja CM-400 u javnosti već šokantno prozvane "Zagrepčanke", hrvatski državni vrh u potpunom rasulu ne prestaje da kuka i piše pisma NATO paktu.
Predsednik Srbije Aleksandar Vučić imaće sutra u Palati "Srbija" maratonski niz važnih bilateralnih susreta sa šefovima delegacija zemalja učesnica ovogodišnjeg Komemorativnog sastanka posvećenog obeležavanju 65. godišnjice prve konferencije Pokreta nesvrstanih zemalja, saopštila je služba za saradnju sa medijima predsednika Republike.
Potpredsednik Slobodne Crne Gore i poznati barski privrednik i ugostitelj Vlado Stijović obezbedio je smeštaj za pedesetoro dece sa Kosova i Metohije i njihove učitelje, koji borave na Crnogorskom primorju.
Nova sezona najvećeg sportskog rijalitija na svetu Exatlona, uskoro počinje, a među učesnicima koji su izazvali najviše pažnje jeste i Ivan Markioli iz Beograda.
Voditeljka Exatlona Tijana Jović uključila se iz Dominikane i otkrila da gledaoci ni sami ne mogu da naslute kakva sezona sa sjajnim takmičarima je pred nama.
Učesnici prve sezone Exatlona Srbija Radojica Lazić i Anabela Zonai trenutno se nalaze u Dominikani, a javnost najviše zanima da li je njihov odlazak povezan sa drugom sezonom takmičenja.
Sa 10.000 evra u džepu nalazite se u jako dobroj poziciji za kupovinu polovnjaka u Srbiji, a pravi izbor zavisi samo od toga šta vam je najvažnije prilikom vožnje.
Ako pratite politička dešavanja, pamtite važne događaje i verujete da možete da odgovorite i na najteža pitanja, možda je vreme da svoje znanje pokažete pred kamerama i uđete u trku za čak milion dinara!
Pripadnici Sektora za vanredne situacije Ministarstva unutrašnjih poslova ugasili su požar koji je 13. avgusta izbio u ataru sela Lukovo, na teritoriji Vranja.
Dežurni tužilac Osnovnog državnog tužilaštva u Beranama, nakon saslušanja, predložio je Osnovnom sudu mere nadzora, umesto tužilačkog zadržavanja Berancu A. I. (22), osumnjičenom da je vozilom usmrtio svoje jednogodišnje dete.
Stravično nasilje dogodilo se pre nekoliko dana u Obrenovcu, kada je državljanin Azerbejdžana N. O. (38) brutalno pretukao svoju devojku, ukrajinsku državljanku L. S. (22), nanevši joj teške povrede po glavi i telu.
Sinoć je u Zaječaru počeo tradicionalni rok spektakl, 59.Gitarijada koja se održava u podnožju Kraljevice uz rokere koji su pristigli iz svih gradova Srbije, ali i iz inostranstva.
"Pyzy" su tradicionalne poljske knedle od krompira koje se kuvaju u vreloj vodi, a kombinacija sirovog i kuvanog krompira daje im neponovljivu teksturu.
Da biste sprečili ulazak smrdibuba, važno je na vreme zaštititi prozore i zatvoriti moguće otvore kroz koje mogu da prođu. Pored toga, nekoliko kućnih trikova i redovno održavanje prostora oko prozora mogu pomoći da ih bude znatno manje.
Nakon isteka roka trajanja nije svaka namirnica bezbedna za jelo. Neki proizvodi mogu da se koriste i posle datuma navedenog na ambalaži, ali samo ako su pravilno čuvani i ako nisu promenili izgled, miris ili ukus. Ipak, postoje namirnice kod kojih istek roka može predstavljati ozbiljan rizik po zdravlje.
Letnje pastelne nijanse polako odlaze u drugi plan, a jesen 2026. donosi sasvim drugačiju paletu. Sudeći prema kolekcijama vodećih svetskih dizajnera, jedna nijansa posebno se izdvojila i nametnula kao apsolutni favorit sezone - vinska boja koja svakom stajlingu daje dozu luksuza i elegancije.
Mlađa ćerka Jelene Karleuše, Nika Tošić nedavno se vratila iz Dubaija, gde je bila u šopingu sa majkom i sestrom - a sada je detalje putovanja podelila sa pratiocima.
Komentari
Ostavite komentar
Pravila komentarisanja:
Komentare objavljujemo prema vremenu njihovog pristizanja. Prednost u objavljivanju komentara imaće registrovani korisnici. Molimo Vas da ne pišete komentare velikim slovima, kao i da vodite računa o pravopisu.
Redakcija Informer.rs zadržava pravo izbora, brisanja komentara, ili modifikacije komentara koji će biti objavljeni. Prema Zakonu o informisanju zabranjeno je objavljivanje svih sadržaja koji podstiču diskriminaciju, mržnju ili nasilje protiv lica ili grupe lica zbog njihovog pripadanja ili nepripadanja određenoj rasi, veri, naciji, etničkoj grupi, polu ili zbog njihovog seksualnog opredeljenja.
Nećemo objavljivati komentare koji sadrže govor mržnje, psovke i uvrede. Sadržaj objavljenih komentara ne predstavlja stavove redakcije Informera ili portala Informer.rs, već isključivo stavove autora komentara.
Sugestije ili primedbe možete da šaljete na redakcija@informer.rs.