Sledeći budžet EU trebalo bi da ima formu novog "Maršalovog plana" kako bi se podstakao oporavak Evrope od krize izazvane koronavirusom, izjavila je danas predsednica Evropske komisije Ursula fon der Lajen
"Znamo da su nam u ovoj krizi potrebni brzi odgovori. Ne možemo da čekamo godinu, dve ili tri da izumemo nova oruđa", rekla je ona na konferenciji za novinare.
Ona je dodala da je dugoročni budžet poznat kao višegodišnji finansijski okvir najsnažnije sredstvo.
"Želimo da oblikujemo Višegodišnji finansijski okvir tako da on bude ključni deo našeg plana za oporavak. Mnogi sada pozivaju na nešto što se zova ovaj Maršalov plan. Mislim da evropski budžet treba da bude Maršalov plan koji iznosimo zajedno kao Evropska unija za evropske građane", rekla je ona, prenosi Rojters.
Podsetimo, Maršalov plan bio je američki program pomoći za zapadnu Evropu od 1948. godine, kako bi se stimulisao oporavak posle Drugog svetskog rata.ž
European Commission chief Ursula von der Leyen told Italy that European nations were ready to help it deal with the coronavirus after initially focusing on “their own home problems”.https://t.co/6NkieqLaaZ
— EURACTIV (@EURACTIV) April 2, 2020
Šefica evropske vlade priznala je greške u ophođenju EU prema Italiji tokom pandemije koronavirusa i obećala pomoć u vrednosti od više miliona za zaposlene koji su zbog krize prijavljeni na skraćeno radno vreme
"EU će do sto milijardi evra staviti na raspolaganje najpogođenijim zemljama, počev od Italije, kako bi umanjenja plata radnika prijavljeno na skraćeno radno vreme dopunila", napisala je ona u autorskom tekstu za italijanski dnevnik "La Republika".
Fon der Lajen je istakla da će sve zemlje članice doprineti da se omogući ovaj novi instrument EU.
Mora se priznati da su u prvim danima krize, i pored potrebe za zajedničkim evropskim odgovornom, previše njih samo mislili na svoje probleme, napisala je ona.
The EU has badly bungled its response to coronavirus. Christine Lagarde and Ursula von der Leyen have both made major gaffes in appearing to dismiss Italy’s plight. The only sensible thing the EU can do is get out of the way, says @FraserMyershttps://t.co/oRs92ZJL5y
— spiked (@spikedonline) April 1, 2020
Istakla je da se radilo o štetnom ponašanju, koje je moglo biti izbegnuto. U međuvremenu, kako je konstatovala, Evropa je promenila "tempo".
"Sve smo što je moguće učinili da evropske zemlje navedemo da deluju kao tim i da omoguće koordinisani odgovor na zajednički problem", naglasila je Fon der Lajen.
Najavila je da će u četvrtak predstaviti svoj plan za podršku zaposlenih prijavljeni na skraćeno radno vreme. Inicijativa pod nazivom "Surr" treba posebno zemljama posebno pogođenim virusom korona, kao što su Italija ili Španija, da pruži podršku.
Planirani su krediti koji će biti finansirani garancijama svih država članice EU.
Komentare objavljujemo prema vremenu njihovog pristizanja. Prednost u objavljivanju komentara imaće
registrovani korisnici. Molimo Vas da ne pišete komentare velikim slovima, kao i da vodite računa o pravopisu.
Redakcija Informer.rs zadržava pravo izbora, brisanja komentara, ili modifikacije komentara koji će biti objavljeni.
Prema Zakonu o informisanju zabranjeno je objavljivanje svih sadržaja koji podstiču diskriminaciju, mržnju ili
nasilje protiv lica ili grupe lica zbog njihovog pripadanja ili nepripadanja određenoj rasi, veri, naciji,
etničkoj grupi, polu ili zbog njihovog seksualnog opredeljenja.
Nećemo objavljivati komentare koji sadrže govor mržnje, psovke i uvrede. Sadržaj objavljenih komentara ne
predstavlja stavove redakcije Informera ili portala Informer.rs, već isključivo stavove autora komentara.
Sugestije ili primedbe možete da šaljete na redakcija@informer.rs.
Predsednik Srbije Aleksandar Vučić se danas tokom obilaska radova na izgradnji deonice brze saobraćajnice Bački Breg - Srpska Crnja, osvrnuo na zabranu ulaska glavnom uredniku Informera Draganu J. Vučićeviću u Crnu Goru.
Prava drama nastupila je u Crnoj Gori nakon što su na snagu stupile recipročne mere Beograda, donete tačno sedam dana od odluke crnogorskih vlasti da glavnog urednika Informera Dragana J. Vučićevića stave na crnu listu i zabrane mu ulazak u tu zemlju.
Jelena Pavlović, bivša poslanica Branimira Nestorovića, nastavila je rat sa proevropskom opozicijom poručivši da je lider Pokreta slobodnih građana Pavle Grbović neznalica i neradnik.
Pripadnici GOSI službe i ovog puta na visini zadatka, pa su usnimili blokaderskog siledžiju Vladimira Štimca kako se baškari u najskupljem hotelu u Crnoj Gori.
Predsednik Saveza nezavisnih socijaldemokrata (SNSD) Milorad Dodik izjavio je danas u Bratuncu, na obeležavanju više od tri decenije od muslimanskih zločina nad Srbima srednjeg Podrinja i Birča, da Srbi u Republici Srpskoj moraju da razmišljaju na koji način će da grade budućnost, jer stradanje Srba gotovo da niko nije primetio osim njih samih.
Predsednik SNS i savetnik predsednika Srbije Miloš Vučević posetio je danas Novi Žednik, kraj Subotice, gde je razgovarao sa građanima i istakao da je vredan i pošten narod sačuvao državu zajedno sa predsednikom Aleksandrom Vučićem.
U prethodnoj epizodi emisije "Na merama" otkrili smo vam čime se sada bavi novinarka blokaderka Ana Mihajlovski, iza čega se skriva njen kolega blokader Slobodan Georgiev, kako se opušta “blokader junior” Aleksej Bjelogrlić, koji su izvori prihoda još jednog blokadera, glumca Nikole Đurička, gde se kreće i šta vozi najbolji prijatelj rektora politikanta Vladana Đokića, Nebojša Bojović.
Jedna srpska turistkinja doživela je ogroman šok na samom dolasku u Grčku, kada je saznala da je ostala bez unapred rezervisanog i uplaćenog apartmana u Nei Poriju.
Građamo Republike Srbije na meti su internet prevare, a hakeri su ovim putem zloupotrebili lik predsednika Aleksandra Vučića i ministra finansija Siniše Malog.
U teoriji kriminalistike, prvih 48 sati nakon zločina nazivaju se "zlatnim prozorom", periodom u kojem forenzički tragovi govore najglasnije, a biološki materijal sa mesta zločina nepogrešivo ispisuje ime ubice.
Nenad Alajbegović (45), zvani Alibeg, nekadašnji vođa Partizanove navijačke grupe "Zabranjeni" i jedno od najpoznatijih imena beogradskog podzemlja, konačno je pao u ruke policije.
Policija u Beogradu u saradnji sa BIA i Prvim osnovnim javnim tužilaštvom iz tog grada, brzom i efikasnom akcijom uhapsila je pripadnika "vračarskog klana" N. M. (31) iz Beograda koji se sumnjiči da je izvršio krivično delo ugrožavanje sigurnosti i nasilničko ponašanje.
Policija u Vranju, a po nalogu Osnovnog javnog tužilaštva iz tog grada, uhapsila je S. R. (28) iz Prištine zbog sumnje da je izvršio krivično delo nedozvoljena trgovina.
Na gradilištu na području Domžala u Sloveniji jutros je poginuo 23-godišnji Dženis Emrić iz Jezerskog kod Bosanske Krupe, nakon teške nesreće tokom izvođenja građevinskih radova.
Jedan od glavnih likova serije "Tajne malog grada" je ruski glumac Maksim Bitjukov, koji tumači lik policijskog načelnika i iskusnog istražitelja Porfirija Petroviča Parfjonova.
Bračni par Kejt (29) i Dejvid Bebidž (28) privukao je pažnju javnosti nakon što je otvoreno govorio o svom odnosu i načinu na koji su odlučili da provedu prvo veče nakon venčanja.
Mnoge žene brinu zbog sitnih nesavršenosti tokom intimnih trenutaka, ali muškarci tvrde da im one uglavnom nisu ni na kraj pameti. Evo na koje četiri stvari zapravo najviše obraćaju pažnju.
Ako vaša mačka uporno grebe kauč ili drugi nameštaj, ne znači da to radi iz inata. Uz nekoliko jednostavnih trikova i malo strpljenja, moguće je preusmeriti njeno ponašanje bez kažnjavanja.
Nemačka influenserka Kim Šile, koju na Instagramu prati preko 1,2 miliona ljudi, našla se u centru skandala na Nedelji mode u Berlinu zbog svog provokativnog stajlinga.
Starleta Ana Korać ponovo se našla u centru pažnje na društvenim mrežama, ali ovog puta povod nije uobičajeno provokativno izdanje, već drastična promena u njenom fizičkom izgledu.
Željko Mitrović i produkcija doneli su odluku da više nema tolerancije za bahaćenje i kršenje strogih pravila, zbog čega je Veliki šef povukao brutalan potez koji je ozbiljno uzdrmao Belu kuću.
Komentari
Ostavite komentar
Pravila komentarisanja:
Komentare objavljujemo prema vremenu njihovog pristizanja. Prednost u objavljivanju komentara imaće registrovani korisnici. Molimo Vas da ne pišete komentare velikim slovima, kao i da vodite računa o pravopisu.
Redakcija Informer.rs zadržava pravo izbora, brisanja komentara, ili modifikacije komentara koji će biti objavljeni. Prema Zakonu o informisanju zabranjeno je objavljivanje svih sadržaja koji podstiču diskriminaciju, mržnju ili nasilje protiv lica ili grupe lica zbog njihovog pripadanja ili nepripadanja određenoj rasi, veri, naciji, etničkoj grupi, polu ili zbog njihovog seksualnog opredeljenja.
Nećemo objavljivati komentare koji sadrže govor mržnje, psovke i uvrede. Sadržaj objavljenih komentara ne predstavlja stavove redakcije Informera ili portala Informer.rs, već isključivo stavove autora komentara.
Sugestije ili primedbe možete da šaljete na redakcija@informer.rs.