PUTINOV PRVI ČOVEK OTKRIVA kako će izgledati svet posle borbe sa koronom
Povećana proizvodnja nafte svešće je na minimum u pogledu cene, "što ne koristi bilo kojoj zemlji", rekao je portparol ruskog predsednika
07.04.2020
09:51
Vesti
Svet je u doba pandemije koronavirusa opsednut krizom nafte, a cene se menjaju iz sata u sat.
Ipak, nekako po strani, gotovo nezapaženo, javila se kriza na jednom drugom tržištu - žitarica.
Pšenica postaje "žuta nafta", pa i važnija od fosilnih goriva i njenih derivata. Naime, prema podacima UN-ovih organizacija za poljoprivredu, hranu i zdravstvo, ta bi kriza, kao posledica pandemije koronavirusa, mogla dovesti do globalne nestašice pšenice, a ponegde izazvati i glad i destabilizovati mnoge zemlje i regione.
Neki analitičari smatraju da bi se mogla ponoviti 2010. godina kada je zbog suše i slabije žetve u nekim vodećim proizvođačima žitarica došlo do nestašica žita u arapskim zemljama, što je, između ostalog, bio dodatni podsticaj za talas revolucionarnih proetsta poznat kao Arapsko proleće čiji su najznačajniji "rezultati" građanski ratovi u Siriji i Libiji, koji se još nisu smirili, piše Jutarnji list.
Šta se, dakle, sada dogodilo na tržištu pšenice? Rusija je, kao jedan od najvećih svetskih proizvođača i najveći svetski izvoznik žitarica, obustavila izvoz do početka jula. Time je izazvala napetost na tržištima i paniku kod glavnih uvoznika, poput Egipta, Indonezije, Alžira, Maroka, Nigerije i posebno Turske, koji već imaju problema sa zalihama, ali i kupovinom tog važnog prehrambenog proizvoda. Pšenica je postala skuplja od nafte, što dosad nije zabeleženo.
Foto: Reuters
Ruska odluka "zatalasala" je globalno tržište, a izjava ruskog premijera Mihaila Mišustina unela nemir. Mišustin je rekao da su "potrebe domaćeg stanovništva važnije" i da "prioritet imaju ruski građani". To je mnogima bio znak da Rusija pravi zalihe, u strahu da bi zbog koronavirusa moglo doći do problema sa pšenicom na domaćem tržištu pa joj je to potrebno za smirivanje sopstvenih socijalnih napetosti. Neki drugi smatraju da time Rusija čeka rast cena pšenice kako bi barem dleimično pokrila gubitke koji su nastali rekordnim padom cena nafte, njenog glavnog izvoznog proizvoda na kojem Moskva gradi svoju moć, ali i računa svoj godišnji proračun.
Ruska pšenica postala je dodatno zanimljiva i zbog pada rublje u odnosu na dolar i evro, zbog pada cena nafte. Osim toga, i ove se godine očekuje jako dobra žetva. Rusija se u posljednjih 20 godina vratila kao jedan od glavnih igrača na tržištu žitarica - među najvećim je proizvođačima i prvi svetski izvoznik (za 2019/2020. oko 73 miliona tona, od čega izvozi oko 34 miliona tona).
Podsetimo, SSSR je uvozio pšenicu iz SAD i nije mogao da namiri svoje potrebe, a carska Rusija je uoči Prvog svetskog rata, 1914. godine, bila najveći svetski izvoznik i jedan od najvažnijih proizvođača (ipak, i tada je na domaćem tržištu bila oskudica i nestašica pšenice), ali ni to je nije spasilo od zlokobne sudbine koja ju je zadesila u toku Velikog rata.
Zabrana izvoza sada se ne odnosi jedino na četiri postsovjetske države koje su u ruskoj orbiti: Armeniju, Kirgistan, Tadžikistan i Uzbekistan. Ipak, trenutni nedostatak ruske pšenice pokriće se zalihama iz SAD i EU, odnosno u prvom redu Francuske kao najvažnijeg briselskog poljoprivrednog velikana koji će najviše profitirati od poteza Moskve. U prikrajku stoji i Ukrajina kao jedan od važnijih evropskih proizvođača i izvoznika, ali s velikim rizikom jer se tamošnji analitičari pribojavaju da će Kijev morati da proda i više nego što planira kako bi pokrio rupe u proračunu, ali onda dolazi u problem na sopstvenom tržištu.
EU je proizvela 156 miliona tona (od čega Francuska oko 40 miliona tona), a izvozi više od 30 miliona tona. Ukrajinska proizvodnja bila je na nivou 29 miliona tona, a izvoz na 20 miliona. Uz njih, SAD su proizvele 52 miliona, a izvezle 25 miliona, kao i Kanada koja je prošle sezone požnjela 32 miliona tona.
Egipat, koji je najveći svetski uvoznik (12,5 miliona tona, od čega više od tri miliona iz Rusije), već je to nadoknadio iz Francuske, ali mnogi se pitaju šta će biti dogodine s obzirom na ekonomsku recesiju koja će biti razorna baš u zemljama uvoznicama. Uprkos takvom uvozu, u Egiptu država još dodatno subvencioniše cenu hleba.
Uz Egipat, najveći uvoznici pšenice su Indonezija s 11 milionatona, Brazil sa 7,7 milona i Alžir sa sedam miliona tona. I Nigerija već ima problema s količinama pšenice, a zbog naftne krize ima i rupe u državnoj blagajni. Zbog toga se mnogi pribojavaju da te zemlje neće moći da kupe dovoljnu količinu pšenice kako bi zadovoljile svoje potrebe.
Prema UN-ovim podacima, u Africi nedostatak hrane već oseća oko 135 miliona ljudi, a u toku 2020. godine zbog pandemije bi se taj broj mogao povećati na čak 265 miliona ljudi koji će oskudevati u hrani.
Komentare objavljujemo prema vremenu njihovog pristizanja. Prednost u objavljivanju komentara imaće registrovani korisnici. Molimo Vas da ne pišete komentare velikim slovima, kao i da vodite računa o pravopisu.
Redakcija Informer.rs zadržava pravo izbora, brisanja komentara, ili modifikacije komentara koji će biti objavljeni. Prema Zakonu o informisanju zabranjeno je objavljivanje svih sadržaja koji podstiču diskriminaciju, mržnju ili nasilje protiv lica ili grupe lica zbog njihovog pripadanja ili nepripadanja određenoj rasi, veri, naciji, etničkoj grupi, polu ili zbog njihovog seksualnog opredeljenja.
Nećemo objavljivati komentare koji sadrže govor mržnje, psovke i uvrede. Sadržaj objavljenih komentara ne predstavlja stavove redakcije Informera ili portala Informer.rs, već isključivo stavove autora komentara.
Sugestije ili primedbe možete da šaljete na redakcija@informer.rs.
Predsednik Republike Srbije Aleksandar Vučić sastao se sa episkopom bihaćko-petrovačkim Sergijem, u 11.00 časova, u zgradi Generalnog sekretarijata predsednika Republike i tom prilikom primio Orden Novomučenika bihaćko-petrovačkih.
09.02.2026
07:04 >> 11:45
U sinoćnom Utisku nedelje Olja Bećković je razgovarala sa gostima koji se zalažu za politiku blokadera, a u toj emisiji je iznet niz skandaloznih izjava.
09.02.2026
07:53
Institut upućivanja koji je zamišljen kao privremeno rešenje i izuzetak, ubrzo je u rukama Zagorke Dolovac postao pravilo i jedno od glavnih alatki za ucene i manipulaciju.
09.02.2026
12:07
Predsednik Srbije Aleksandar Vučić objavio je novu važnu poruku i njom najavio nešto veliko i važno za Srbiju.
09.02.2026
10:42
Blokaderi, kada ne znaju šta da rade otrče na Milove medije da krive Vučića za sve što im padne na pamet.
09.02.2026
10:12
Takmičari Crvenog tima u Exatlonu Srbija, sabirali su utiske nakon ispadanja Jovana Radulovića Jodžira, kada se Aleksa Erski našalio da nikome ne nedostaje, osim njemu.
09.02.2026
09:01
Nakon što je napustio rijaliti Exatlon, Jovan Radulović Jodžir ostao je nekoliko dana na Dominikani i tom prilikom stigao da se kladi sa voditeljkom Kristinom Vasić.
08.02.2026
23:41
Nakon što je napustio takmičenje Exatlon, Jovan Radulović Jodžir otkrio je da bi se već sledeće sezone ponovo prijavio!
08.02.2026
23:38
Nakon što je napustio takmičenje Exatlon, Jovan Radulović Jodžir odigrao je teniski meč sa voditeljkom Kristinom Vasić.
08.02.2026
23:31
Takmičarka Exatlona Sanja Kalinović otkrila je da su sve izraženije simpatije između njenih saboraca - Milice Balać i Jovana Ikića.
08.02.2026
23:21
TV Informer uskoro počinje sa emitovanjem nove, dinamične i potpuno interaktivne emisije "Zlatna vest", koja publici donosi jedinstven spoj društvenih mreža, takmičenja i osvajanja novčanih nagrada i to uživo.
07.02.2026
16:51
Večeras od 20 časova ne propustite novu epizodu Informerove emisije "Na merama".
07.02.2026
09:46
Prošle sedmice u Informerovoj spektakularnoj emisiji “Na merama” otkrili smo vam kako izgleda kad se okoreli opozicionar Miki Aleksić prepusti gastronomskim užicima, na koji način popularno TV lice Žika Šarenica “krcka” penziju, gde provodi vreme perjanica Đilasove stranke Branko Miljuš, šta kupuje pevač Dragan Kojić Keba…
06.02.2026
09:53
Gledajte Informer TV, sve najvažnije vesti saznaćete prvi!
05.02.2026
13:57
Republički hidrometeorološki zavod izdao je tri nova upozorenja na sneg na istoku Srbije, ledenu kišu u Homolju i Pomoravlju, kao i olujni vetar u košavskom području.
09.02.2026
10:25
Grčko ostrvo Siros nudi plaćene troškove i besplatan smeštaj mesec dana, ukoliko želite da volontirate u azilu za mačke pet sati dnevno, pet dana u nedelji.
09.02.2026
09:00
Orden Novomučenika bihaćko-petrovačkih, kojim je predsednik Republike Srbije Aleksandar Vučić odlikovan danas, dodeljuje Eparhija bihaćko-petrovačka Srpske pravoslavne crkve.
09.02.2026
12:00
Pas koji maše repom ili mačka koja prede u krilu pružaju naročito zadovoljstvo jer se osećamo korisnima i voljenima. Ljubimci će najviše uživati u našem društvu i zato budite jedni drugima podrška i radost u zimskim danima.
09.02.2026
09:45
Rok za podnošenje prijava za upis bespravnih objekata, na osnovu Zakona o posebnim uslovima za evidentiranje i upis prava svojine na nepokretnostima "Svoj na svome" istekao je u ponoć.
09.02.2026
08:22
Novinar Mladen Mijatović otkrio je detalje u vezi sa otmicom pevača Daniela Kajmakoskog, istakavši da ne sumnja da će otmičari uskoro biti privedeni pravdi.
09.02.2026
09:12
Mića Simić, otac Andreja (13) kojeg je 5. oktobra 2023. godine u Niškoj Banji nasmrt izbo školski drug, upravo je ušao u nišku Palatu pravde gde danas počinje suđenje M.M. i M.M.M., roditeljima dečaka ubice.
09.02.2026
11:36
Viši sud u Beogradu izdao je saopštenje o bombaškom napadu na kuću Zdravka Čolića. U ovom slučaju uhapšena su trojica osumnjičenih.
09.02.2026
11:11
Prema poslednjim informacijama nepoznata osoba bacila je bombu na poznatu vinoteku na Vračaru.
09.02.2026
10:10
Policija je došla u klub u Beton hali u kojem je nastupao Daniel Kajmakoski, zbog sumnje da je upravo neko odatle javio otmičarima kada je pevač napustio lokal.
09.02.2026
08:33
09.02.2026
11:25 >> 11:30
Bed Bani, koga je više od 135,4 miliona gledalaca pratilo dok nastupa na Superboulu, za svoj nastup neće dobiti nije dobio jedan jedini cent jer tradicionalno NFL ne plaća izvođače koji imaju priliku da tokom pauze za poluvreme promovišu svoj muzički opus.
09.02.2026
12:06
Predsednik SAD Donald Tramp oštro je osudio nastup Bed Banija na poluvremenu Superboula koji je nazvao "šamarom Americi".
09.02.2026
12:02
Serija „Katarina Velika“ (Ekaterina) prati život i politički uspon jedne od najmoćnijih vladarki u istoriji Rusije.
09.02.2026
11:16
Ruska istorijska TV serija "Katarina Velika" (u originalu poznata kao "Ekaterina") prikazuje život i politički uspon Katarine II Aleksejevne!
09.02.2026
10:29
Popularna pevačica Kardi Bi završila je sinoć na zemlji kada je na nju pao humanoidi robot kome je pokušala izvede ples u krilu uoči Superboul žurke.
09.02.2026
10:05
Horoskop ukazuje ko su žene koje najčešće privlače uspešne i harizmatične muškarce sa izraženim liderskim kvalitetima.
09.02.2026
11:00
Ako tražite aromatičan i svestran sastojak koji možete uvek imati pri ruci, ruzmarin u prahu je savršen izbor.
09.02.2026
10:20
Ova nedelja donosi iznenadne prilike za Rakove, Ribe, Strelčeve i Ovnove, naročito 9. februara, kada Venera pravi kvadrat sa Uranom.
09.02.2026
06:35
Krompir je osnovna namirnica u mnogim kuhinjama, ali kako bi zadržao svežinu i kvalitet, važno je pravilno ga skladištiti.
09.02.2026
08:00
Prema najnovijim informacijama, Trump Mobile ima poteškoća u ispunjavanju svojih prvobitnih obećanja o pametnom telefonu T1.
09.02.2026
11:40
Harmonikaš Endži Mavrić otkrio je kakva je tačno bila uloga Lepe Brene u Grand produkciji i da li je pevačica davala zadatke zaposlenima.
09.02.2026
12:14
Bivša članica grupe "Models" Ivana Stamenković otkrila je da je za nadimak Sindi po kome je svi znaju zaslužna pevačica Jelena Karleuša.
09.02.2026
10:26
Pevačica Nataša Alimpić kratko se viđala sa kolegom Harisom Džinovićem na koga je sada ljuta i tvrdi da je ženskaroš, ali i džentlmen koji voli da ugodi ženama.
09.02.2026
09:59
Modna kreatorka Verica Rakočević odlučila je u 78. godini života da se istetovira, a tetovažu je posvetila svom suprugu Veljku Kuzmančeviću.
09.02.2026
09:15
Rijaliti učesnik Ilija Pečenica osvojio je najmanje glasova publike i sinoć je zauvek izbačen iz "Elite 9".
09.02.2026
08:39
Imate mišljenje?
Ukoliko želite da ostavite komentar, kliknite na dugme.
Ostavite komentar