Izjava Si Đinpinga usledila je zbog učestalih sukoba vojnika Indije i Kine na graničnoj liniji
Kineski predsednik Si Đinping u utorak je naredio vojsci da poveća borbenu gotovost vizuelnim prikazom najgorih scenarija, i zatražio od njih da odlučno brane suverenitet zemlje.
Si, 66 koji je ujedno i generalni sekretar vladajuće Komunističke partije Kine i šef dvomilionske vojske sa dobrim izgledima doživotnog boravka na vlasti, izdao je naređenje tokom prisustva na plenarnom sastanku delegacije Narodne oslobodilačke vojske i Narodnooružanih snaga tokom aktuelne sednice parlamenta.
Si Đinping je naredio vojsci da razradi rešenja o najgorim scenarijima, da pojača obuku i pripremljenost za borbu, da se brzo i efikasno suoči sa svim vrstama složenih situacija i odlučno zaštiti nacionalni suverenitet, bezbednost i razvojne interese, izvestila je državna novinska agencija Ksinhua, ne pominjući bilo koja specifična pitanja koja predstavljaju opasnost za zemlju.
China wolf wanna expand their claws to India.
I believe India doesn't like HongKong, their soldiers will fight back and defense their homeland. https://t.co/jeO7sQ6psw— Hei Yue (@HeiYue1) May 26, 2020
Pretpostavlja se da je naredba nastala kao pozadina stalnog suprotstavljanja između vojnih snaga Indije i Kine na liniji granične kontrole, ali svet strahuje da se iza toga krije potencijalni sukob sa Tajvanom ili Amerikom.
Nekoliko oblasti duž granične kontrole sa Indijom u Ladakhu i Severnom Sikimu nedavno su izložene velikim vojnim nagomilavanjem indijske i kineske vojske, što je jasan signal za porast napetosti i učvršćivanje odgovarajućih položaja od strane dveju zemalja, a dve nedelje pre toga su izbile i dve masovne tuče indijskih i kineskih vojnika.
Kineski državni savetnik i ministar spoljnih poslova Vang Ii u nedelju je kritikovao pokušaje nekih američkih političara da optuže Kinu za pandemiju. Sjedinjene Države, rekao je, guraju Kinu na "ivicu novog hladnog rata".
Kina je 22. maja, druga po veličini vojnih troškova nakon Amerike, povećala svoj budžet za odbranu za 6,6 procenata na 179 milijardi dolara.
Hvaleći njihovu ulogu u borbi protiv COVID-19, Si Đinping je rekao da su se Narodne oružane snage još jednom dokazale kao herojska vojska kojoj Komunistička partija i narod mogu u potpunosti verovati, preneo je ndtv.
India only requesting china to please go back we are not enough powerfull and skilled to fight with you, delhi asked biejing to return there soldiers, india should have enough strength to fight with china, china is not a kashmir, its a world second power @ChinaDailypic.twitter.com/B7AdoxvhWh
— Bilal Ahmad Manj (@BilalAh90885020) May 27, 2020
Sa druge strane, Indija je saopštila da kineska vojska sprečava normalno patroliranje indijskih trupa duž granične linije u Ladakhu i Sikimu i oštro je odbacila tvrdnju Pekinga da je eskalirajuća napetost između dve vojske nastala ulaskom indijskih snaga na kinesku stranu.
Ministarstvo spoljnih poslova saopštilo je da su sve indijske aktivnosti izvedene na njenoj strani granice, tvrdeći da je Indija uvek imala vrlo odgovoran pristup prema upravljanju granicama.
- Istovremeno, Indija je duboko posvećena zaštiti svog suvereniteta i sigurnosti - naglasili su iz Ministarstva spoljnih poslova Indije.
Preko 250 vojnika iz Indije i Kine učestvovalo je u tuči 5. maja u oblasti Ladakh tokom patroliranja granicom. Od tada, dve strane počele su agresivno raspoređivanje dodatnih trupa da zahtevajući kontrolu nad Rečnom dolinom, koja je od 1962. žarišna tačka
Komentare objavljujemo prema vremenu njihovog pristizanja. Prednost u objavljivanju komentara imaće
registrovani korisnici. Molimo Vas da ne pišete komentare velikim slovima, kao i da vodite računa o pravopisu.
Redakcija Informer.rs zadržava pravo izbora, brisanja komentara, ili modifikacije komentara koji će biti objavljeni.
Prema Zakonu o informisanju zabranjeno je objavljivanje svih sadržaja koji podstiču diskriminaciju, mržnju ili
nasilje protiv lica ili grupe lica zbog njihovog pripadanja ili nepripadanja određenoj rasi, veri, naciji,
etničkoj grupi, polu ili zbog njihovog seksualnog opredeljenja.
Nećemo objavljivati komentare koji sadrže govor mržnje, psovke i uvrede. Sadržaj objavljenih komentara ne
predstavlja stavove redakcije Informera ili portala Informer.rs, već isključivo stavove autora komentara.
Sugestije ili primedbe možete da šaljete na redakcija@informer.rs.
Preko 250 vojnika iz Indije i Kine učestvovalo je u tuči 5. maja u oblasti Ladakh tokom patroliranja granicom. Od tada, dve strane počele su agresivno raspoređivanje dodatnih trupa da zahtevajući kontrolu nad Rečnom dolinom, koja je od 1962. žarišna tačka
Ugovor za obezbeđivanje finansijskih sredstava za završne radove na Hramu Svetog Save u Beogradu potpisan je danas, a tom događaju prisustvovao je i predsednik Republike Srbije Aleksandar Vučić.
Glavnom uredniku Informera Draganu J. Vučićeviću vlast Crne Gore zabranila je ulazak u tu zemlju - vest je koja je odjeknula regionom u petak, a koju su pojedinci iz naše zemlje jedva dočekali da počnu da seire i da se raduju.
Novinarski duo s blokadersko-tajkunske televizije Nova S, Marko Novičić i Nastasija Stošić, ovog jutra ostao je frapiran zbog onoga što je doživeo tokom obilaska jedne beogradske pijace, i to sve u programu uživo.
Glavnom uredniku Informera Draganu J. Vučićeviću vlast Crne Gore zabranila je ulazak u tu zemlju - vest je koja je odjeknula regionom u petak, a koju su pojedinci iz naše zemlje jedva dočekali da počnu da seire i da se raduju.
Sinoć je u mestu Bresnica, kod Čačka, grupa građana blokirala prolaz autobusu koji je saobraćao iz Beograda i prevozio građane koji su prisustvovali skupu "Srbija - jedna porodica".
Čuveni profesor na Filozofskom fakultetu u Beogradu, Čedomir Antić, sasuo je blokaderima istinu u lice tokom, otkrio ključni detalj o lustraciji kojom oni prete, pa spomenuo Hrvatsku i Sloveniju.
Narodno verovanje za Vidovdan kaže da bi danas trebalo obratiti posebnu pažnju na vremenske prilike, jer se veruje da one mogu nagovestiti kakva će biti godina pred nama.
Srpska pravoslavna crkva i njeni vernici danas, 28. juna proslavljaju Vidovdan, jedan od najznačajnijih praznika u srpskoj tradiciji. Za ovaj praznik vezuju se brojni narodni običaji i verovanja, od kojih su neki sačuvani do danas.
Za domaću javnost koja je već danima bila pod utiskom dominantnih vesti o unutrašnjem obračunu u Gvatemali, u centralnoj Americi, 28. jun 1954. doneo je jednu sasvim novu temu, koja je bila istaknuta tog dana velikim naslovom: "Atinska štampa pozdravlja predstojeći savez" i nadnaslovom "Danas počinje Atinska konferencija".
Pretakanje amonijaka, nakon curenja u hladnjači u Guči je uspešno izvršeno, a intervencija vatrogasaca-spasilaca završena je u 6.55 časova, saopšteno je iz MUP-a.
Tokom protekle noći u Beogradu dogodila se jedna saobraćajna nezgoda, u Ulici Antifašističke borbe na Novom Beogradu, u kojoj su lakše povređene dve osobe, rečeno je jutros iz službe Hitne pomoći.
Slavni glumac i reditelj Radoš Bajić odlučio je da svoj godišnji odmor provede u Srbiji, tačnije u svom voljenom zavičaju, selu Medveđa kraj Trstenika.
Zaboravite na klasičnu "misionarsku" rutinu od dva minuta, donosimo vam 3 brutalne poze koje garantuju eksploziju u spavaćoj sobi i teraju žene na vrištanje.
Visoke temperature mogu da pokvare i najbolje našminkano lice. Ipak, uz nekoliko jednostavnih trikova moguće je da šminka ostane sveža i postojana tokom celog dana.
Nemačka influenserka Eda Elisa našla se u neprijatnoj situaciji na aerodromu kada joj je, neposredno pred let, rečeno da ne može da uđe u avion zbog odeće koju je nosila.
Tokom jula, Bikove, Vodolije i Jarčeve očekuju povoljne okolnosti koje bi mogle da im donesu dodatne prihode, reše dugove i otvore vrata novim poslovnim prilikama.
Ponosni roditelji Maja i Alen Hadrović su na mrežama podelili prelepe kadrove sa svog imanja i pokazali kako njihovi naslednici provode vreli letnji dan.
Bivša rijaliti učesnica i reperka Dia Kostić, otkrika je da je pevač Era Ojdanić svojevremeno hteo da joj kupi nekretninu u rodnom kraju, Vrnjačkoj Banji.
Komentari
Ostavite komentar
Pravila komentarisanja:
Komentare objavljujemo prema vremenu njihovog pristizanja. Prednost u objavljivanju komentara imaće registrovani korisnici. Molimo Vas da ne pišete komentare velikim slovima, kao i da vodite računa o pravopisu.
Redakcija Informer.rs zadržava pravo izbora, brisanja komentara, ili modifikacije komentara koji će biti objavljeni. Prema Zakonu o informisanju zabranjeno je objavljivanje svih sadržaja koji podstiču diskriminaciju, mržnju ili nasilje protiv lica ili grupe lica zbog njihovog pripadanja ili nepripadanja određenoj rasi, veri, naciji, etničkoj grupi, polu ili zbog njihovog seksualnog opredeljenja.
Nećemo objavljivati komentare koji sadrže govor mržnje, psovke i uvrede. Sadržaj objavljenih komentara ne predstavlja stavove redakcije Informera ili portala Informer.rs, već isključivo stavove autora komentara.
Sugestije ili primedbe možete da šaljete na redakcija@informer.rs.