Američka vojska više neće obnavljati druge zemlje, niti će „rešavati tuđe konflikte“, poručio je američki predsednik Donald Tramp diplomcima vojne akademije Vest Point
13.06.2020
20:13
Donald Tramp je rođen kao četvrto dete njujorškog tajkuna u poslovima sa nekretninama Freda Trampa. Iako je odrastao u bogatoj porodici, detinjstvo mu nikako nije bilo idilčno, a sa samo 13 godina zbog nestašnog ponašanja poslat je u vojsku.
Na Univerzitetu Pensilvanija, išao je na fakultet Varton. Iako, nije bio najstariji brat, bilo je najizglednije da će naslediti očev biznis, jer je njegov brat Fred odlučio da postane pilot.
Fred Tramp umro je u 43. godini od alkoholizma, a ta tragedija navela budućeg predsednika SAD da čitav žibot izbegava alkohol i cigarete.
Foto: Reuters
Po sopstvenom priznanju, Tramp je ušao u posao sa nekretninama zahvaljujući "sitnoj" pozajmici njegovog oca od milion dolara. Ipak, u međuvremenu se priključio očevoj firmi, a onda proširio "familijarnu imperiju". 1971. godine preuzeo kontrolu nad celom kompanijom, koja je preimenovana u "Organizaciju Tramp". Otac mu je umro 1999. godine. "Moj otac je bio moja inspiracija", priznao je jednom prilikom on.
USPEŠAN I LUKAV BIZNISMEN, PO POTREBI I TV ZVEZDA
Donald Tramp promenio je težište porodičnog biznisa sa stambenih jedinica u Bruklinu i Kvinsu na šljašteće projekte na Menhetnu, renoviranjem hotela "Komodor" koji je postao "Grand Hajat" i podizanjem 68 spratova visoke "Kule Tramp" na Petoj aveniji, sigurno najčuvenije Trampove zgrade.
Onda je usledila je gradnja i ostalih nekretnina koje nose slavno ime - "Tramp Plejs", "Tramp Svetska Kula", "Međunarodni hotel i kula Tramp", itd. "Kule Tramp" postoje u Mumbaiju, Istanbulu i na Filipinima.
Foto: Reuters
U međuvremenu je razvio posao sa hotelima i kockarnicama, mada je u tim poslovima četiri puta podnosio zahtev za proglašenje bankrota.
Tramp je posigao i značajan uspeh u šou-biznisu. Posedovao je licence za izbor za Mis sveta, Mis SAD i Mlada Mis SAD od 1996. do 2015. godine.
Dobro je poznat i njegov rijaliti šou na En-Bi-Si televiziji "Šegrt" 2003. godine, u kome su se učesnici takmičili za posao u menadžmentu u Trampovoj kompaniji.
Bio je domaćin 14 sezona ovog popularnog tv programa, a u finansijskom izveštaju tvrdio je da je za to bio plaćen 213 miliona američkih dolara.
BURAN PRIVATNI ŽIVOT
Tramp se ženio tri puta, ali je najpoznatija njegova prva žena - češka manekenka i sportistkinja Ivana Zelničkova. Sa njom ima troje dece Donalda mlađeg, Ivanku i Erika, a razveli su se 1992. godine, posle 15 godina zajedničkog života.
Brakorazvodna parnica često se provlačila po tabloidima koji su pisali i o optužbama da je Tramp zlostavljao Ivanu, iako je ona demantovala te priče.
Foto: Reuters/Tom Brenner
Sa glumicom Marlom Mejlps oženio se 1993. godine. Dobili su ćerku Tifani, a razveli su se šest godina kasnije. Sa trenutnom suprugom, manekenkom Melanijom Knaus, oženio se 2005. godine i sa njom ima jednog sina - Barona Vilijema Trampa.
Deca iz njegovog prvog braka pomažu u rukovođenju "Organizacijom Tramp", iako je njegova reč još uvek poslednja.
PREDSEDNIK SAD
Još davne 1987. godine, Tramp je pokazao interesovanje za predsedničku kandidaturu, a 2000. godine je i ušao u trku kao kandidat Reformističke partije.
Nakon 2008. godine, postaje jedan od najglasnijih predstavnika pokreta koji je doveo u pitanje činjenicu da li je Barak Obama rođen u SAD. Ove tvrdnje su jasno opovrgnute, utvrđeno je da je nekadašnji predsednik SAD rođen na Havajima.
Tramp je u predsedničkoj trci napokon priznao da njegove ranije tvrdnje nisu bile istinite, ali se, što je karakteristično za njega, nikada nije izvinio.
Foto: AP/Andrew Harnik
U junu 2015. godine, Tramp je zvanično najavio ulazak u trku za čelno mesto u Beloj kući. Uz moto "Učinimo ponovo Ameriku velikom", Tramp je vodio kampanju koja se zasnivala na obećanjima da će ojačati američku ekonomiju, sagraditi zid na granici sa Meksikom i da će privremeno zabraniti muslimansku imigraciju.
Uprkos masovnim protestima na mitinzima i snažnoj kampanji unutarpartijskih rivala Teda Kruza i Marka Rubija, Tramp je osvojio nominaciju Republikanske partije nakon primarnih izbora u Indijani.
Njegova predizborna kampanja bila je uzdrmana kontroverzama, uključujući i objavljivanje snimka iz 2005. godine na kome se čuju njegovi lascivni komentari o ženama, kao i tvrdnje, čak i iz njegove partije, da nije sposoban da preuzme predsedničku dužnost.
Tramp je stalno govorio svojim pristalicama da odbacuje predizborna ispitivanja javnog mnjenja po kome se nalazio iza Hilari Klinton i da će njegov predsednički mandat predstavljati udar na "političku elitu", a čuvena je i rečenica "isušiću političku močvaru".
Foto: Reuters
Svega nekoliko kolumnista predvidelo je ono što će se desiti u danu kada se bira prvi čovek države. A desilo se to što je Tramp celo vreme najavljivao, a to je pobeda na predsedničkim izborima.
Dok su se utisci o njegovoj iznenađujućoj pobedi još širili po Sjedinjenim Državama, Trampove pristalice su imale priliku da ga vide u Ovalnoj sobi, na sastanku o prenosu vlasti sa predsednikom Obamom, dva dana posle izbora.
Tramp je prvi američki predsednik koji prethodno nije bio biran ni za jednu funkciju, niti je služio vojni rok. Samim tim, ušao je u istoriju i pre nego što je 20. januara 2017. godine položio zakletvu kao 45. predsednik Sjedinjenih Američkih Država.
Komentare objavljujemo prema vremenu njihovog pristizanja. Prednost u objavljivanju komentara imaće
registrovani korisnici. Molimo Vas da ne pišete komentare velikim slovima, kao i da vodite računa o pravopisu.
Redakcija Informer.rs zadržava pravo izbora, brisanja komentara, ili modifikacije komentara koji će biti objavljeni.
Prema Zakonu o informisanju zabranjeno je objavljivanje svih sadržaja koji podstiču diskriminaciju, mržnju ili
nasilje protiv lica ili grupe lica zbog njihovog pripadanja ili nepripadanja određenoj rasi, veri, naciji,
etničkoj grupi, polu ili zbog njihovog seksualnog opredeljenja.
Nećemo objavljivati komentare koji sadrže govor mržnje, psovke i uvrede. Sadržaj objavljenih komentara ne
predstavlja stavove redakcije Informera ili portala Informer.rs, već isključivo stavove autora komentara.
Sugestije ili primedbe možete da šaljete na redakcija@informer.rs.
komentari
Maxmen
pre 5 godina
Sretan ti rodjendan gospodine Tramp.
Zelim ti da opet budes predsednik u novom mandatu,samo ako uspijes da pobedis sile zla i tame koje su te skoro oborile.Nedaj se.?????
Američka vojska više neće obnavljati druge zemlje, niti će „rešavati tuđe konflikte“, poručio je američki predsednik Donald Tramp diplomcima vojne akademije Vest Point
Doček Nove godine na Gradskom trgu u Čačku, koji je trebalo da bude narodno veselje i trenutak opuštanja za više od hiljadu građana, propao je pod naletom pomračenih umova i blokadera koji su se okupili iz Čačka, Gornjeg Milanovca i Kraljeva.
Izjave Andreja Plenkovića o navodnoj nadmoći hrvatskog vazduhoplovstva ponovo su otvorile sukob sa predsednikom Zoranom Milanovićem, koji tvrdi da je Hrvatska kupila polovne rafale, dok je Srbija nabavila nove avione.
Jedna od velikih laži blokadera je tvrdnja da je tokom protesta 15. marta 2025. godine na okupljene pušten zvuk iz "zvučnog topa", a te očigledne laži je prihvatio čak i Evropski parlament koji je zvučni top uključio u rezoluciju protiv Srbije. Takvo oružje je verovatno korišćeno u Venecueli kada je kidnapovan tamošnji predsednik Nikolas Maduro, a ovo su simptomi nakon njegove upotrebe.
Administracija predsednika Sjedinjenih Američkih Država (SAD) Donalda Trampa od 21. januara obustavlja obradu viza za posetioce iz 75 zemalja, javio je "Foks njuz", pozivajući se na memorandum Stejt departmenta - među zemljama kojima se obrada vize prekida je i Crna Gora, ali tu vest u tamošnjim vestima ili kriju ili ne objavljuju u potpunosti.
Koliko ih boli to što je Informer TV gledaniji od svih blokaderskih televizija zajedno, najbolje pokazuje novi biser medija N1 - objava izjave Filipa Švarma o tome da Informer sa snimcima praćenja predstavlja protivpravno zastrašivanje ljudi.
Takmičarka Plavih u Exatlonu Srbija, Sanja Kalinović, iznenadila je sve učesnike fer-plej potezom kada je oba tima zamolila da ne smetaju dok se bore na poligonu.
Nažalost, Amela Melegi je doživela povredu, zbog čega joj potencijalno preti odlazak sa takmičenja. Ipak, poslednju reč će imati lekari koji će obaviti sve potrebne medicinske preglede.
Televizija Informer večeras emituje specijalni program posvećen najnovijim dešavanjima u Loznici, sa fokusom na strašnu i do sada neviđenu zloupotrebu elementarne nepogode u političke svrhe.
Na domaćem tržištu polovnjaka i dalje postoji jedan model koji za male pare ne predstavlja samo nostalgičnu uspomenu, već i racionalan izbor, a reč je o "jugu 45".
Srpska pravoslavna crkva i njeni vernici sutra slave Prepodobnog Serafima Sarovskog, jednog od najvećih ruskih pravoslavnih podvižnika, prozorljivaca i čudotvoraca, kog je slavio čitav svet.
Deo audio poruka za koje tužilaštvo Crne Gore tvrdi da ih je slao vođa "kavačkog" klana Radoje Zvicer, a u kojima se govori o ratu klanova gde navodi da su "škaljarci" započeli sukob, dospeo je u javnost, a radi se o delu dokaznog materijala u sudskim postupcima koji se vodi pred nadležnim Višim sudom u Podgorici.
Pred Višim sudom u Podgorici nastavljeno je suđenje grupi optuženoj za likvidacije dvojice državljana Srbije, slučaj koji je godinama bio obavijen velom misterije i kasnije povezan sa obračunima najmoćnijih kriminalnih klanova u regionu.
Policija i nadležno tužilaštvo nastavljaju rad na rasvetljavanju teškog slučaja nasilja koji se dogodio u Beogradu 9. januara, kada je mlada žena prijavila da ju je poznanik satima držao zatočenu u kući i brutalno fizički zlostavljao.
Oružani napad u kafiću u Dečanima, u kojem su ranjene tri osobe, među njima i dvojica Srba, dobio je sudski epilog određivanjem pritvora osumnjičenom Albancu.
Supruga ranjenog D.R. vlasnika pekare u Ratkovu koji je upucan danas, svedočila je trenutku kada je B.Đ. (80) ušao u lokal, izvadio pištolj i ranio njenog muža. Kako je naglasila, razloga za ovo što se danas dogodilo - nije postojao.
U američkoj seriji "Bibliotekari: Sledeće poglavlje" ("The Librarians: The Next Chapter") jedna od scena snimana je u Knez Mihailovoj ulici u centru Beograda.
Automobil marke "mercedes" koji je Dragomir Gidra Bojanić vozio u serijalu filmova "Lude godine" obožavala je cela Jugoslavija i važio je za pravi simbolni status.
Predstava "Kuća" Nebojše Ilića, u režiji Voje Brajovića, otkazana je zbog zdravstvenog stanja glumca Branimira Brstine i neće biti izvedena u sredu, 21. januara, saopštio je danas Zvezdara teatar.
Na društvenim mrežama ovih dana pojavio se konceptualni trejler za istorijski film posvećen Boju na Kosovu iz 1389. godine, koji je u potpunosti realizovan uz pomoć savremenih alata veštačke inteligencije.
Književnici Ljiljani Habjanović Đurović danas je svečano uručen orden Karađorđeve zvezde prvog stepena, koju joj je dodelio predsednik Srbije Aleksandar Vučić.
Ako postoji žena koja je od skidanja napravila karijeru, to je Kejt Mos. Dok se druge zvezde svim silama trude da budu u centru pažnje, Kejt samo skine gornji deo i podseti svet ko je ikona provokacije.
Pevačica Ana Nikolić i kompozitor Goran Ratković Rale uhvaćeni su zajedno u tržnom centru, a sudeći po njihovoj bliskosti, ljubavi su dali još jednu šansu.
Estradni umetnik Boban Rajović održao je koncert na Floridi za Srpsku novu godinu na koju je došao luksuznim "rols-rojsom" i od kojeg je zaradio 35.000 dolara.
Imate mišljenje?
Ukoliko želite da ostavite komentar, kliknite na dugme.
Ostavite komentar