AMERIKANCI PROTERUJU SRPSKOG SVEŠTENIKA! Srbi se žale Beloj kući! (VIDEO)
Podeli vest
Sveštenik Srpske pravoslavne crkve iz Nešvila Aleksandar Vujković biće proteran iz Amerike, iako već godinama živi tamo, imao je vizu i poštuje sve zakone
Vujković je prvi put došao u SAD 2009. godine kao student teologije u Ilinoju, objavio je "Njuz4 Nešvil".
Stefan Bansel, generalni direktor „Moderne“, objavio je ranije ove nedelje kako počinje treća faza testiranja na ljudima ove vakcine, a sada je „Fajnenšel tajms“ otkrio kolika bi mogla da bude njena cena.
29.07.2020
14:58
Posle četiri godine studija, završio je fakultet 2013. godine i vratio se u Srbiju. U otadžbini se oženio i vratio se u Ameriku da preuzme parohiju i osnuje porodicu.
Od 2014. godine živi u Nešvilu, gde je postao prvi sveštenik SPC sa stalnim boravkom, a učestvovao je i u izgradnji crkve Svete Petke. Kako je rekao, sve vreme boravka u Americi poštuje lokalne zakone i imigraciona pravila, međutim, sada mora da napusti SAD.
- Sve sam radio po zakonu, prijavljen sam kao poreski obveznik, radim... - kaže Vujković.
Međutim, sada mora da ode iz SAD do 16. avgusta, kako kaže, zbog greške njegovog advokata.
- Teško mi je da to prihvatim, ali to je realnost i ne želim da budem ilegalno u SAD. Želeo sam da sve bude po zakonu, pa ću morati da se vratim u Srbiju, a onda ću se prijaviti za zelenu kartu - rekao je Vujković.
Sveštenik kaže kako je njegov advokat u prijavi za zelenu kartu zaboravio da dostavi njegovu radnu vizu odobrenu za sveštenike. Zbog toga je u februaru odbijen za produžetak vize, pa je počeo da teče šestomesečni rok za deportaciju.
Vujković je naknadno podneo žalbu i novi zahtev za vizu, ali je odbijen.
Robert Blagojević, predsednik crkvenog odbora crkve Svete Petke, kaže kako su mu imigracioni advokati rekli da će sveštenik morati da se vrati u Srbiju.
- Kada pogledate na naš imigracioni sistem, može se reći da je on neispravan. Imamo čoveka u našoj zajednici koji je odgovoran, koji je poštovao zakon, verovao u njega, uradaio sve kako treba... Advokat je pogrešio, i sada je taj čovek kažnjen - kaže Blagojević.
On dodaje kako je pokušao da dođe i do predsednika Donalda Trampa da bi video može li on nešto da uradi, jer su mu lideri Kongresa rekli kako ne mogu da utiču na imigracioni sistem.
Blagojević objašnjava da su vernici koji dolaze u crkvu uglavnom izbeglice iz Bosne i ljudi koji su pobegli iz Srbije tokom ratova devedesetih. Dodaje da će i pored proterivanja sveštenika, nastaviti da drže liturgije i nadaju se da će neki od sveštenika SPC privremeno preuzeti parohiju.
U međuvremenu, sa njegovim problemom su upoznati dva senatora i guverner Tenesija, a nekadašnji ugledni političar Robert Blagojević, brat bivšeg guvernera Ilinoisa Roda Blagojevića i predsednik parohijskog odbora njegove crkve Svete Petke, uložio je sav svoj ugled da pomogne Vujkoviću, ali za sada bez uspeha.
- Ponosan sam na Roberta i zahvalan našem vladici Longinu, mojim parohijanima i svim drugim dobrim ljudima, koji su za sada napisali preko 120 pisama i poslali ih u Belu kuću, predsedniku Trampu, pokušavajući na taj način da utiču da se moj slučaj pozitivno reši. Razumem da je Amerika sada u velikim previranjima, tu su epidemija, protesti, u toku je i predsednička kampanja, ali se nadam da će neko čuti naš glas. Možda ne sad, ali bar za nekoliko meseci -veruje otac Aleksandar.
- Uradili smo sve što smo mogli prethodnih meseci i u jednom trenutku smo shvatili da se borimo protiv vlade Sjedinjenih Američkih Država - kaže Blagojević.
Otac Vujković navodi da će sa suprugom i troje dece iz Amerike otići pre zacrtanog roka 16. avgusta, kako bi mogao da nađe letove do Srbije, jer ih je mnogo otkazano zbog pandemije.
- Veoma je teško da objasnim deci kako neće moći da ponesu sve igračke u Srbiju - kaže Vujković i dodaje kako mu je posebno teško da napusti crkvenu zajednicu u Nešvilu.
- Ta crkva je deo mene. I ta parohija je deo mene, moja deca su rođena u Nešvilu. Naša parohija, to je jedna velika porodica, dobro se znamo, provodimo vreme jedni s drugima... - kaže Vujković.
Kako je rečeno iz imigracione službe, sveštenik je do 16. avgusta zakonito u zemlji, ali nisu mogli da preciziraju šta bi se dogodilo ako bi ostau SAD posle tog roka.
Komentare objavljujemo prema vremenu njihovog pristizanja. Prednost u objavljivanju komentara imaće
registrovani korisnici. Molimo Vas da ne pišete komentare velikim slovima, kao i da vodite računa o pravopisu.
Redakcija Informer.rs zadržava pravo izbora, brisanja komentara, ili modifikacije komentara koji će biti objavljeni.
Prema Zakonu o informisanju zabranjeno je objavljivanje svih sadržaja koji podstiču diskriminaciju, mržnju ili
nasilje protiv lica ili grupe lica zbog njihovog pripadanja ili nepripadanja određenoj rasi, veri, naciji,
etničkoj grupi, polu ili zbog njihovog seksualnog opredeljenja.
Nećemo objavljivati komentare koji sadrže govor mržnje, psovke i uvrede. Sadržaj objavljenih komentara ne
predstavlja stavove redakcije Informera ili portala Informer.rs, već isključivo stavove autora komentara.
Sugestije ili primedbe možete da šaljete na redakcija@informer.rs.
Stefan Bansel, generalni direktor „Moderne“, objavio je ranije ove nedelje kako počinje treća faza testiranja na ljudima ove vakcine, a sada je „Fajnenšel tajms“ otkrio kolika bi mogla da bude njena cena.
Američki predsednik Donald Tramp upozorio je da bi Sjedinjene Države mogle da napuste NATO ukoliko saveznici ne podrže američko preuzimanje Grenlanda, tvrdeći da je to pitanje od ključnog značaja za nacionalnu bezbednost SAD.
Voditelj Informera Nenad Matejić i zamenik glavnog urednika Dejan Vukelić ušli su u verbalni rat oko toga da li bi Srbija trebalo da ima dva pisma ili samo jedno.
Deo blokadera koji je najavio da će razgovarati sa ustaškim evroposlanikom Toninom Piculom bukvalno ima serviranu temu o kojoj bi mogao da diskutuje sa predstavnicima EU sledeće nedelje kada delegacija bude u Srbiji.
Voditelj Informera Nenad Matejić i zamenik glavnog urednika Dejan Vukelić ušli su u verbalni rat oko toga da li bi Srbija trebalo da ima dva pisma ili samo jedno.
Nataša Kandić, osvedočena mrziteljka svega srpskog u delirijumu je zbog odluke dela blokadera da razgovaraju sa delegacijom Evropske unije koju predvodi ustaša Tonino Picula.
Oliver Ivanović, lider Srba sa Kosova koje je ubijen pre osam godina, nije imamo nikalo lepo mišljenje o Aleksandru Ivanoviću, svom bratancu i tom delu familije.
Najviše glasova u Informerovoj anketi za favorita Exatlona osvojili su Jovan Radulović Jodžir među muškim takmičarima i Elica Erski među ženskim takmičarima.
Jedini takmičar Exatlona Srbija koji nije ostvario nijednu pobedu u dosadašnjem toku takmičenja je Dušica Topić. Važno je spomenuti da je ona imala velikih zdravstvenih problema zbog kojih je nastupila samo četiri puta.
Večeras od 21 čas samo na Informer televiziji očekuje vas 10. epizoda Exatlona i borba za život nakon koje će biti poznato koja takmičarka pakuje kofere.
Prethodne sedmice u Informerovoj mega popularnoj emisiji "Na merama" mogli ste da vidite kako bivša ministarka Danica Grujičić pohodi blokaderske šatore, gde to tumara analitičar Aleksandar Radić, čime se sada bavi doskorašnji trener KK Partizan Željko Obradović, na koji način glumica Iva Štrljić vežba za novu ulogu…
Državni sekretar u Ministarstvu zdravlja Mirsad Đerlek gostujući u Info jutru govorio je o ulaganjima u zdravstvo i lečenju dece pre 2012. godine i od te godine do danas.
Ministarstvo unutrašnjih poslova apeluje na sve učesnike u saobraćaju da dosledno poštuju saobraćajne propise, koriste propisanu zimsku opremu, prilagode brzinu kretanja stanju kolovoza i vremenskim uslovima i održavaju bezbedno odstojanje.
Veštačka inteligencij, na osnovu samo jedne noći provedene u laboratoriji za spavanje, može da proceni rizik za više od 130 bolesti - od Parkinsonove bolesti do raka dojke.
Ubijeni bivši igrač Crvene zvezde, Živko Bakić (40), hapšen je zbog 324 kilograma kokaina kao glavni pripadnik šestočlane grupe, za koju se sumnjalo da je deo Balkanskog kartela.
Milica Asanović(25) nađena je posle sedam i po dana potrage u blizini autoputa Niš - Leksovac danas, u petak oko 16 sati. Policija je potvrdila da je nađeno žensko telo, ali pre završetka uviđaja nije moglo da se tvrdi da se radi zaista o njoj.
Bivši fudbaler Crvene zvezde Živko Bakić Žića (42) ubijen je danas na Avali, u blizini kuće u vikend naselju Trešnja gde je živeo, a Informer je sada na mestu zločina.
Sumnja se da je Živka Bakića, čije je telo pronađeno danas oko 15 časova u okolini Sopota, ubio profesionalni ubica, koji je pratio njegovo kretanje i pažljivo isplanirao ovo ubistvo.
Prošlo je skoro 10 godina od smrti glumca Milorada Mandića Mande, a njegov brat Nenad otkrio je da je glumčevo zdravlje bilo ozbiljno narušeno zbog kredita za stan i pozorišta.
Kultni film "Maratonci trče počasni krug" ne pamti se samo po nezaboravnim replikama i glumačkim bravurama, već i po brojnim anegdotama koje su se dešavale iza kamere.
Glumica Nevena Neradžić, koja u filmu "Saučesnici" igra partnerku glavnog junaka kojeg tumači Radovan Vujović, kaže da je inspiraciju za ulogu pronašla u svojim prošlim vezama.
Četbot Grok, koji pripada kompaniji Ilona Maska, sada je ograničio mogućnost kreiranja i uređivanja slika samo na korisnike koji imaju plaćenu pretplatu na društvenu mrežu X.
Postoji nasledni poremećaj koji dugo može ostati neprimećen, a istovremeno predstavlja tihi uzrok iznenadnih smrti kod naizgled zdravih mladih ljudi, hipertrofična kardiomiopatija (HCM).
Dermatolozi Kori L. Hartman i Ksenija Kobets objašnjavaju da šal funkcioniše slično jastučnici: skuplja sebume, šminku, znoj, prašinu i zagađenje iz okoline, a svaki put kada ga stavite oko lica, vraća sve to nazad na kožu.
Bivša rijaliti učesnica Ana Ćurčić podelila je neprijatne prizore iz svog doma, nakon što joj je u kupatilu otpao bojler, ostavljajući prostoriju u potpunom haosu.
Imate mišljenje?
Ukoliko želite da ostavite komentar, kliknite na dugme.
Ostavite komentar