RAT NA KAVKAZU JE ZAMKA ZA RUSIJU, 150 TURSKIH SPECIJALACA VEĆ SPROVODI PAKLENI PLAN! Putin hitno mora da rešava problem, ovaj geopolitički vakuum može skupo da ga košta!
Podeli vest
Krize u tri tačke postsovjetskog prostora, posebno u Nagorno Karabahu, koji je kavkasko bure baruta, mogu se shvatiti kao pokušaj Zapada da uzdrma Organizaciju ugovora o kolektivnoj bezbednosti i Rusiju uvuče u situaciju kad će, šta god uradila, biti na gubitku, smatra bivši ministar spoljnih poslova SR Jugoslavije Vladislav Jovanović
U tri članice ODKB-a – Belorusiji, Jermeniji i Kirgiziji previranja i dalje traju. U Belorusiji i Kirgistanu potresi su izazvani nepriznavanjem rezultata predsedničkih odnosno parlamentarnih izbora, dok je Jermenija u sukobu sa Azerbejdžanom oko sporne oblasti Nagorno-Karabaha, gde već drugu nedelju bukti rat nesmanjenom žestinom.
Azerbejdžan i Jermenija su potvrdili učešće na konsultacijama u Moskvi, saopštilo je Ministarstvo inostranih poslova Rusije
09.10.2020
09:12
Posle sankcija i približavanja NATO granicama Rusije, rat na Kavkazu, koji je oduvek bio neuralgična tačka i slično Balkanu, neka vrsta bureta baruta, jeste tip zamke, što i Rusija oseća zbog čega se, smatra Jovanović, Moskva uzdržava o direktnog izjašnjavanja oko sukoba u Nagorno-Karabahu. Međutim, po njegovom mišljenju, to je potencijalno i udar na ODKB.
„Da bi ta organizacija održala kredibilitet, mora da pokaže odlučnost, ne mora mišiće. Ako pak to izostane onda gubi kredibilitet ne samo u očima članica nego i kod drugih koji bi mogli očekivati njenu podršku i zaštitu. Ovo je složena situacija, a Rusija mora da ima pogled u svim pravcima da bi mogla tačno da oceni šta joj je u interesu“, veruje Jovanović.
Sagovornik Sputnjika potrese u bliskom komšiluku Rusije stavlja u širi kontekst pokušaja njenog slabljenja time što bi se ona „zapošljavala na više tačaka istovremeno“, a sve s dugoročnim ciljem da se strateški odvoji od Kine i privoli na približavanje Zapadu.
Po oceni Đure Bilbije, glavnog urednika portala Fakti, Rusija ima mnogo razloga da bude pomiriteljski faktor u krizama koje su u toku, jer je istorijski vezana za te zemlje. Takođe, veliki broj ljudi iz tih zemalja živi u Rusiji.
„Dodatni razlog je da se ne dozvoli prodor drugih sila na južni Kavkaz. Rusija ne sme da dopusti da se tu pojavi geopolitički vakuum koji bi popunio neko drugi, ili neko veliko tumbanje“, kaže Bilbija, ukazujući da deo analitičara smatra da iza zaoštravanja situacije u Nagorno-Karabahu, ili kako ga Jermeni zovu Arcahu, stoji Turska i njene neoosmanističke ambicije.
Jermeni, štaviše, tvrde da 150 elitnih oficira turske vojske de fakto rukovodi azerbejdžanskom vojnom silom, precizira Bilbija. On izražava nadu da u vojnim dejstvima oko Karabaha neće biti pređena crvena linija što bi bio jermenski napad na jezero i branu elektrane kod azerbejdžanskog grada Mingečevira, odnosno azerbejdžanski napad na atomsku elektranu udaljenu tridesetak kilometara od Jerevana.
„Nadam se da do toga neće doći jer su i ruski predsednik Putin i francuski predsednik Makron poručili stranama u sukobu da ne koriste ta krajnja sredstva a azerbejdžanskom predsedniku Ilhamu Alijevu da rat ne sme biti prenet na teritoriju Jermenije“, dodaje naš sagovornik.
Bilbija objašnjava da je, što se tiče Jermenije, sukob u Arcahu maltene pitanje „biti ili ne biti“ jermenskoj državnosti, te da je najviše na šta Jermeni mogu pristati predlog koji se već pominje: da se Azerbejdžanu vrati šest opština priključenih kao bezbednosna tampon-zona Karabahu, a da Azerbjedžan prizna nezavisnost te teritorije koja bi zadržala koridor prema Jermeniji.
Što se tiče ODKB, Bilbija podseća da je za međunarodno pravo Karabah problem između Jermena i Azerbejdžana i da formalno ni Rusija, ni ODKB ne mogu da se mešaju.
Komentarišući postizbornu krizu u Kirgistanu, Đuro Bilbija objašnjava da je reč o klanovskoj borbi između severnjaka i južnjaka i da se faktički u toj zemlji ne može govoriti o realnoj demokratiji nego pre o borbi golih interesa određenih grupa. On smatra da ni ponovljeni izbori neće doneti išta bolju situaciju od „šminkanja haosa“.
Vladislav Jovanović očekuje da bi se slična osporavanja izbornih rezultata mogla dogoditi i u još dve postsovjetske zemlje koje očekuju predsednički izbori, u Moldaviji (11.oktobra) i Tadžikistanu (1.novembra).
Na pitanje da li objašnjenje za to treba tražiti u manjkavosti modela zapadne demokratije ili njihovoj neprimenljivosti na evroazijski prostor, Jovanović ističe da je razlog pre činjenica da je bivši sovjetski prostor premrežen interesima Zapada u nastojanju da se stvori što veći otpor njihovom približavanju Rusiji.
Komentare objavljujemo prema vremenu njihovog pristizanja. Prednost u objavljivanju komentara imaće
registrovani korisnici. Molimo Vas da ne pišete komentare velikim slovima, kao i da vodite računa o pravopisu.
Redakcija Informer.rs zadržava pravo izbora, brisanja komentara, ili modifikacije komentara koji će biti objavljeni.
Prema Zakonu o informisanju zabranjeno je objavljivanje svih sadržaja koji podstiču diskriminaciju, mržnju ili
nasilje protiv lica ili grupe lica zbog njihovog pripadanja ili nepripadanja određenoj rasi, veri, naciji,
etničkoj grupi, polu ili zbog njihovog seksualnog opredeljenja.
Nećemo objavljivati komentare koji sadrže govor mržnje, psovke i uvrede. Sadržaj objavljenih komentara ne
predstavlja stavove redakcije Informera ili portala Informer.rs, već isključivo stavove autora komentara.
Sugestije ili primedbe možete da šaljete na redakcija@informer.rs.
Norveške vlasti poslale su hiljade pisama građanima u kojima ih upozoravaju da bi vojska u slučaju rata sa Rusijom mogla da zatraži i zapleni njihovu privatnu imovinu, uključujući kuće i vozila, preneo je Telegraf.
Glavni urednik Informera Dragan J. Vučićević hitno se oglasio u programu Kolegijuma na Informer TV povodom vesti da je sud u Kragujevcu izdao nalog za njegovo hapšenje.
Predsednik Srbije Aleksandar Vučić oglasio se na Instagramu iz Davosa, gde učestvuje na Svetskom ekonomskom forumu, nakon, kako je naveo, izuzetno napornih i važnih sastanaka sa svetskim liderima i predstavnicima međunarodnih institucija.
Jedan od blokaderskih političara, profesor na Pravnom fakultetu i bivši predsednik Demokratske stranke, Bojan Pajtić pokušao je danas da se opravda, ali je u svom pokušaju samo uspeo da potvrdi da će blokaderi ubijati i ove iz bivše vlasti ukoliko ne budu pristali da ih podrže.
Poslednjih dana hrvatski mediji otvoreno priznaju da je Srbija u prethodnim godinama značajno ojačala svoje odbrambene kapacitete, ocenjujući da je Vojska Srbije danas najorganizovanija i najopremljenija vojna sila u regionu.
Bivši kapiten Plavog tima u Exatlonu Nemanja Radovanović doživeo je povredu zbog koje nije bio u stanju da učestvuje u borbi za luksuz i telefonski poziv.
Snežana, majka Nevene Petrović, članice Crvenog tima u Exatlonu, rekla je da je Nemanja Radovanović pokazao pravo lice time što je prostačkim rečima uvredio njenu ćerku.
U rijalitiju Exatlon Srbija tenzije dostižu tačku usijanja, a Plavi tim zaratio je sa Sanjom Kalinović, zbog čega su počeli da kuju plan kako da je izbace.
Pojedini učesnici Exatlona izneli su mišljenje o Dušici Topić koja je napustila takmičenje zbog povrede oka. Svi su se složili oko jednog - žao im je što nije bila u stanju da se bori.
Vjerica Radeta, potpredsednik Srpske radikalne stranke gostujući u Info jutru komentarisala je ustaške pokliče "Za dom srpemni" i podršku evroparlamentarca Tonina Picule ovakvim ustaškim iskazima.
Prethodne sedmice u Informerovoj mega popularnoj emisiji "Na merama" mogli ste da vidite kako bivša ministarka Danica Grujičić pohodi blokaderske šatore, gde to tumara analitičar Aleksandar Radić, čime se sada bavi doskorašnji trener KK Partizan Željko Obradović, na koji način glumica Iva Štrljić vežba za novu ulogu…
Državni sekretar u Ministarstvu zdravlja Mirsad Đerlek gostujući u Info jutru govorio je o ulaganjima u zdravstvo i lečenju dece pre 2012. godine i od te godine do danas.
Prvi potpredsednik vlade i ministar finansija Siniša Mali izjavio je danas da se u Davosu, gde se održava Svetski ekonomski forum, sastao sa podsekretarkom za javne politike u američkoj administraciji Sarom Rodžers.
Slava Sveti Jovan Krstitelj proslavlja se danas i četvrta je po broju svečara. Ukoliko odlazite u goste, treba da znate kako se slava pravilno čestita.
Na spisku od 15 najgorih srpskih jela koji je objavio popularni gastronomski portal Tejst Atlas, našle su se i pihtije, koje se prema tradiciji spremaju na Krstovdan ostavljaju za Bogojavljenje, a služe se i na slavskoj trpezi za Svetog Jovana.
Za Nenadom Alajbegovićem Alibegom (44), bivšim vođom jedne Partizanove navijačke grupe, u toku je policijska potraga zbog sumnje da je nosio pištolj bez dozvole!
Ministarstvo unutrašnjih poslova saopštava da јe danas, rešenjem direktora policiјe, za komandanta Јedinice za obezbeđenje određenih ličnosti i obјekata, postavljen pukovnik policiјe Ivan Ristić, saopštio je MUP.
Zlatni globusi 2026. još jednom su potvrdili da se pažnja publike nakon crvenog tepiha brzo seli tamo gde priče zaista žive, na malim ekranima. Među ovogodišnjim dobitnicima nalaze se i ostvarenja koja su već dostupna na Netfliksu.
Glumca Harija Melinga svi znamo kao Dadlija Darsija, zlog brata glavnog junaka Harija Potera. Ovih dana se o njemu najviše priča zbog uloge u gej drami "Pilion".
Legendarni fudbaler Dejvid Bekam prvi put se javno oglasio nakon šokantnih tvrdnji koje je njegov sin Bruklin izneo u ponedeljak uveče, govoreći o porodičnom razdoru koji poslednjih meseci potresa jednu od najpoznatijih porodica na svetu.
U australijskoj saveznoj državi Kvinslend zabeležen je nesvakidašnji i uznemirujući prizor, otrovna smeđa zmija pronađena je u korpi za prljav veš i šokirala ukućane.
Karijeru pevačice Beti Đorđević obeležili su mnogi hitovi, a njena je i čuvena pesma "Počnimo ljubav ispočetka", uz koju su volele i patile generacije.
Imate mišljenje?
Ukoliko želite da ostavite komentar, kliknite na dugme.
Ostavite komentar