Dnevne novine
SRBIJA
Informer
Video

Izvor: Tanjug

03.11.2020

14:04

LITVANCI UZNEMIRENI! Počela sa radom nuklearna elektrana u Belorusiji!

Vesti

LITVANCI UZNEMIRENI! Počela sa radom nuklearna elektrana u Belorusiji!

Podeli vest

Prva nuklearna elektrana u Belorusiji počela je sa radom danas, što je uznemirilo susednu Litvaniju koja je momentalno prekinula uvoz struje iz Belorusije, preneo je AP

Nuklearku Astravjets su izgradili Rusi na 40 kilometara od glavnog grada Litvanije, Viljnusa, koji je priključen na električnu mrezu iz Belorusije.

Litvanske vlasti su se dugo protivile izgradnji nuklearke, navodeći da je projekat bio pun akcidenta, da se krao materijal i da su radnici loše tretirani.

Rosatom, ruska državna nuklearna korporacija koja je izgladila elektranu, odbacila je tvrdnje iz Litvanije, rekavši da se izgradnja nuklearke uklapa u najveće međunarodne standarde, koje su potvrdili i nadzorno telo Ujedinjenih nacija.

Iz Rosatoma su takođe rekli da imaju nultu toleranciju prema korupciji i unutrašnjem kontrolnom sistemu koji osigurava da ne dođe do bilo kakvih ilegalnih radnji.

Postojanjem nuklearke smanjiće se emisija ugljen-dioksida za 10 miliona tona godišnje.

 

 

Izgradnja elektrane je pomerena kada je došlo do akcidenta u julu 2016. godine, pošto je deo reaktora skliznuo na zemlju, nakon što su radnici bezuspešno pokušali da ga nameste.

Rosatom je na insistiranje beloruskih vlasti zamenio reaktor, iako su čelni ljudi te ruske kompanije tvrdili da nije bilo oštecenja.

Belorusi su pretrpeli ozbiljne posledice usled katastrofe u Černobilu 1986. godine.

Prethodnih nedelja litvanske vlasti su podelile tablete sa jodom stanovnicima koji žive na granici sa Belorusijom, jer ta susptanca može da smanji taloženje radiacije u tiroidnoj žlezdi u slučaju curenja radioaktivnog materijala.

Poštovani čitaoci, možete nas pratiti i na platformama: Facebook, Instagram, Youtube.

Pridružite se i saznajte prvi najnovije informacije.

Naše aplikacije možete skinuti na:


Imate mišljenje?

Ukoliko želite da ostavite komentar, kliknite na dugme.

Ostavite komentar

Ostavite komentar

Pravila komentarisanja:

Komentare objavljujemo prema vremenu njihovog pristizanja. Prednost u objavljivanju komentara imaće registrovani korisnici. Molimo Vas da ne pišete komentare velikim slovima, kao i da vodite računa o pravopisu.

Redakcija Informer.rs zadržava pravo izbora, brisanja komentara, ili modifikacije komentara koji će biti objavljeni. Prema Zakonu o informisanju zabranjeno je objavljivanje svih sadržaja koji podstiču diskriminaciju, mržnju ili nasilje protiv lica ili grupe lica zbog njihovog pripadanja ili nepripadanja određenoj rasi, veri, naciji, etničkoj grupi, polu ili zbog njihovog seksualnog opredeljenja.

Nećemo objavljivati komentare koji sadrže govor mržnje, psovke i uvrede. Sadržaj objavljenih komentara ne predstavlja stavove redakcije Informera ili portala Informer.rs, već isključivo stavove autora komentara.

Sugestije ili primedbe možete da šaljete na redakcija@informer.rs.

sledeća vest

Politika

TV

Dobro veče Srbadijo - Arno Gujon o godišnjici Albanskog pogroma nad Srbima na Kosovu i Metohiji - Zločin koji i dalje traje
Live TV

Dobro veče Srbadijo - Arno Gujon o godišnjici Albanskog pogroma nad Srbima na Kosovu i Metohiji - Zločin koji i dalje traje

Urednik i voditelj emisije "Dobro veče Srbadijo" Igor Ćurčić ugostiće sutra od 22 sata uživo velikog humanitarca i direktora vladine kancelarije za javnu i kulturnu diplomatiju Arno Gujona, koji će govoriti o godišnjici stravičnog pogrom nad Srbima 17. Marta 20024. godine. Igorovi gosti biće i zdravičar i čuvar srpske tradicije Dragiša Simić, kao i harmonikaš Dragan Todorović, ali i sestre Gobović, Marija i Marina koje svojim glasovima pronose i čuvaju srpski etno melos.

16.03.2026

15:49

JOŠ TV VESTI

Društvo

Oglasio se direktor Telekoma: Evo šta su hakeri zahtevali
Društvo

Oglasio se direktor Telekoma: Evo šta su hakeri zahtevali

Generalni direktor Telekoma Srbija Vladimir Lučić izjavio je da je jedna hakerska grupa ukrala podatke sa Telekomovih servera i da su ih ucenjivali tražeći bitkoine, ali da su podaci korisnika Telekovog servisa potpuno bezbedni, a da funkcionisanje Telekomovih servisa nikada nije bilo dovedeno u pitanje.

18.03.2026

11:54

Snažan rast STADA grupe i tokom 2025. godine
Društvo

Snažan rast STADA grupe i tokom 2025. godine

STADA grupa, u okviru koje posluje Hemofarm, ostvarila je u 2025. rast u sva tri segmenta – specijalitetima, zdravstvenim proizvodima široke potrošnje i generičkim lekovima. Korigovani prihodi STADA grupe povećani su za 6% i dostigli su vrednost od 4,3 milijarde evra, dok je korigovana EBITDA, posmatrano po konstantnim deviznim kursevima, poboljšana za 8% i iznosi 961 milion evra.

18.03.2026

10:41

Hronika

Zabava

Magazin

Džet set