NEMA DRUGOG NAPADAČA? Austrijski ministar policije: Uhapšeno 14 osoba, ostaje na snazi najviši nivo bezbednosnog upozorenja
Podeli vest
Ministar policije Austrije Karl Nehamer rekao je danas posle podne da nema naznaka da je bilo drugog napadača u slučaju terorističkog napada u Beču, kao i da je privremeno uhapšeno 14 osoba.
Nehamer je na konferenciji za štampu istakao da su u terorističkom napadu ubijena četiri lica, kao i napadač, i da su povređene 22 osobe. Što se tiče povređenog policajca on je, prema njegovim rečima, nakon operacije u stabilnom stanju.
Predsednik Skupštine Srbije Ivica Dačić uputio je danas saučešće predsedniku Nacionalnog veća Austrije Volfgangu Sobotki i porodicama nastradalih u terorističkom napadu u centru Beča
03.11.2020
14:44
Policija je tokom istrage okruženja ubijenog napadača albansko-makedonskog porekla pretresla 18 stanova u Beču i Donjoj Austriji.
Iako se polazi od toga da nema drugih napadača, Nehamer kaže da ostaje na snazi najviši nivo bezbednosnog upozorenja, kao i više policajaca na ulicama, jer istraga još nije završena.
Nehamer je uočio da postoje problemi u proceni da li su radikalizovane osobe tokom pritvora deradikalizovane. Naime, napadač Kutjim Fejzulai bio je osuđen na 22 meseca zatvora zbog pokušaja putovanja u Siriju radi pridruživanja Islamskoj državi, a pušten je prevremeno jer je ocenjeno da se deradikalizovao.
"Potrebna je optimizacija procene deradikalizacije. Ministarka pravosuđa je najavila da će preduzeti mere kako bi se izbeglo da neko izigra sistem", objasnio je on.
Foto: Tanjug
Nehamer je istakao da je pretresom stana napadača ustanovljeno da je atentator, uprkos znacima koji su ukazivali da se integrisao u društvo, činio sve suprotno.
Nehamer je pohvalio rad policije ukazujući da su prvi hici ispaljeni u 20 časova, a da je napadač eliminisan u 20.09, što je rezultat promenjene policijske taktike.
- To pokazuje da je policija spremna na nove pretnje, da može brzo da reaguje. U okviru promene taktike bolje smo opremili policajce u patrolama, a i specijalne snage su brže raspoložive - objasnio je on.
Generalni direktor za javnu bezbednost Franc Ruf kazao je da je policija uspela brzo da utvrdi identitet, na osnovu čega je ustanovljeno njegovo okruženje. Podsetio je da je tokom ove godine počinjeno 12 islamističkih motivisana napada u Evropi, a da su u svakom slučaju iza napada stajali pojedinci.
Predsednik bečke policije Gerhard Pirstel ukazao je da je tokom pretresa zaplenjeno mnogo materijala, koji sada treba analizirati i to traje.
Ukazao je da policija nadzire osobe koje pripadaju krugu radikalizovanih islamista, ali da nikada ne postoji sigurnost da je u potpunosti bezbedna procena deradikalizacije. Tako, pošto je ovaj napadač važio za deradikalizovanu osobu nad njim nije vršen dalji nadzor, preneo je Tanjug.
Pirstel je ukazao da će policija nastaviti da bude prisutnija na ulicama kako bi sprečila moguće nove napade od strane osoba koje bi imitirale jučerašnjeg napadača.
Komentare objavljujemo prema vremenu njihovog pristizanja. Prednost u objavljivanju komentara imaće
registrovani korisnici. Molimo Vas da ne pišete komentare velikim slovima, kao i da vodite računa o pravopisu.
Redakcija Informer.rs zadržava pravo izbora, brisanja komentara, ili modifikacije komentara koji će biti objavljeni.
Prema Zakonu o informisanju zabranjeno je objavljivanje svih sadržaja koji podstiču diskriminaciju, mržnju ili
nasilje protiv lica ili grupe lica zbog njihovog pripadanja ili nepripadanja određenoj rasi, veri, naciji,
etničkoj grupi, polu ili zbog njihovog seksualnog opredeljenja.
Nećemo objavljivati komentare koji sadrže govor mržnje, psovke i uvrede. Sadržaj objavljenih komentara ne
predstavlja stavove redakcije Informera ili portala Informer.rs, već isključivo stavove autora komentara.
Sugestije ili primedbe možete da šaljete na redakcija@informer.rs.
Predsednik Skupštine Srbije Ivica Dačić uputio je danas saučešće predsedniku Nacionalnog veća Austrije Volfgangu Sobotki i porodicama nastradalih u terorističkom napadu u centru Beča
Predsednik Republike Srbije Aleksandar Vučić dočekao je danas predsednika Švajcarske Konfederacije Gi Parmelana, koji će boraviti u zvaničnoj poseti Srbiji 28. i 29. aprila 2026. godine.
Ekskluzivni intervju predsednika Srbije Aleksandra Vučića čuvenim britanskim novinarima i nekadašnjim diplomatama, Alisteru Kembelu i Roriju Stjuartu, odjeknuo je u čitavom svetu, a posebno u Ruskoj Federaciji, gde mediji te zemlje masovno dele segmente rzgovora, a posebno jednu izjavu šefa naše države.
Predsednik Saveza Srba iz regiona Miodrag Linta je istakao da se izostavljanjem srpskog jezika u oglasu za posao najgrublje krši Ustav, Zakon o zabrani diskriminacije i odluka o konstitutivnosti Srba i ravnopravnosti srpskog jezika i ćirilice u Federaciji BiH zajedno sa druga dva jezika.
Rezervisani su prostor ispred Doma Narodne skupštine, Trg Nikole Pašića, kao i okolne ulice do Trga Republike. Glišić je dodao da je prijava skupa podneta u skladu sa propisima i u zakonskom roku.
Ambasador Ruske Federacije u Srbiji Aleksandar Bocan-Harčenko sastao se danas sa ministrom pravde naše zemlje, Nenadom Vujićem, i tom prilikom komentarisao situaciju sa Haškim tribunalom.
Nova generacija modela automobila "bmw 2 gran kupe", koja je na tržištu od 2025. godine, modernija je, luksuznija i unapređena sa više tehnoloških segmenata, nego što je ranije bio slučaj. Ovo je primer sportskog automobila koji se koristi i za svakodnevnu vožnju. Cena se kreće od 37.000 evra.
U naučnom istraživanju, objavljenom u časopisu "Nature Communications Psychology", navodi se da snovi oponašanju trenutke iz svakodnevnog života, a obične scene pretvaraju u živopisne prizore.
Kantonalni sud u Bihaću odredio je jednomesečni pritvor ženi iz Velike Kladuše koja se sumnjiči da je bacila trudnu ćerku sa balkona, pri čemu je nastradalo njeno nerođeno dete, potvrđeno je za Srpskainfo iz Kantonalnog tužilaštva USK.
Policija je u saradnji sa Višim јavnim tužilaštvom u Beogradu, u brzoј i efikasnoј akciјi, identifikova i uhapsila L.Č. (22) zbog postoјanja osnova sumnje da јe izvršio krivično delo teško ubistvo.
Vuk Lakićević (28), navodni pripadnik "škaljarskog klana", za kojim je pre nekoliko dana Crna Gora raspisala poternicu zbog sumnje da je umešan u šest ubistava, uhapšen je u Hrvatskoj.
Lik Ivana Korsakova, kojeg u seriji "Katarina Velika" tumači ruski glumac Stanislav Tikunov, privukao je veliku pažnju gledalaca zbog burnog odnosa sa ruskom caricom Katarinom Velikom.
Publika ih je gledala kao nerazdvojne prijatelje, legendarne tandeme i velike glumačke partnere, ali iza kamera odnosi među pojedinim velikanima domaće scene bili su daleko komplikovaniji nego što se mislilo.
Glumica Sidni Svini dobila je ponudu vrednu čak 300.000 dolara od platforme za odrasle CamSoda nakon što su njene erotske scene u seriji "Euforija" izazvale ogromnu pažnju publike širom sveta.
Agrumi poput limuna, limete i pomorandži cenjeni su zbog osvežavajućeg ukusa i velike količine vitamina, ali lako mogu da izgube svežinu ako se ne čuvaju pravilno.
Ako još nemate plan za Prvi maj, dva jezera u komšiluku izdvajaju se kao savršene destinacije za kratak beg iz grada Bledsko jezero u Slovenija i Ohridsko jezero u Severna Makedonija.
Ova "carska torta" je raskošna poslastica koja se često sprema za porodična okupljanja i svečanije prilike, a zanimljivo je da je u osnovi posna, iako deluje veoma bogato i kremasto.
Već neko vreme svi bruje o povratku pevača Milana Stankovića na scenu posle nekoliko godina pauze, a sada je to prokomentarisala i njegova koleginica Tamara Milutinović.
Folkerka Dara Bubamara našla se u centru skandala kada je krenula da kruži audio poruka u kojoj je pričala o seksu, a sada je navodno otkriven i identitet dečka o kom je pričala.
Imate mišljenje?
Ukoliko želite da ostavite komentar, kliknite na dugme.
Ostavite komentar