• aktuelno
Dnevne novine
SRBIJA
Informer
Video

Izvor: Informer/Tanjug

21.12.2020

16:14

POSLE 111 GODINA sa Kapitol Hila uklonjena statua generala Lija

Vesti

POSLE 111 GODINA sa Kapitol Hila uklonjena statua generala Lija

Posle 111 godina na Kapitol Hilu danas je uklonjena statua Roberta E. Lija, generala vojske Konfederacije u američkom građanskom ratu, saopšteno je iz kabineta guvernera države Virdžinije Ralfa Nortama

Statua generala Lija je do danas predstavljala državu Virdžiniju, a na Kapitol Hilu svaka američka savezna država je predstavljena sa po dve statue, preneo je AP.

Foto: Jack Mayer/Office of Governor of Virginia


Lijeva statua biće zamenjena statuom Barbare Džons, koja je 1951. godine stupila u protest zbog uslova školovanja u školi za Afroamerikance u Farmvilu, Virdžinijka, u jeku rasne segregacije u SAD.


"Konfederacija simbolizuje rasizam i rasnu podeljenost Virdžinije", izjavio je guverner Virdžinije, demokrata Ralf Nortam.
 

Komentari

Ostavite komentar

Pravila komentarisanja:

Komentare objavljujemo prema vremenu njihovog pristizanja. Prednost u objavljivanju komentara imaće registrovani korisnici. Molimo Vas da ne pišete komentare velikim slovima, kao i da vodite računa o pravopisu.

Redakcija Informer.rs zadržava pravo izbora, brisanja komentara, ili modifikacije komentara koji će biti objavljeni. Prema Zakonu o informisanju zabranjeno je objavljivanje svih sadržaja koji podstiču diskriminaciju, mržnju ili nasilje protiv lica ili grupe lica zbog njihovog pripadanja ili nepripadanja određenoj rasi, veri, naciji, etničkoj grupi, polu ili zbog njihovog seksualnog opredeljenja.

Nećemo objavljivati komentare koji sadrže govor mržnje, psovke i uvrede. Sadržaj objavljenih komentara ne predstavlja stavove redakcije Informera ili portala Informer.rs, već isključivo stavove autora komentara.

Sugestije ili primedbe možete da šaljete na redakcija@informer.rs.

sledeća vest

Politika

Društvo

Hronika

Vežbali ubijanje na isti način! Kostu i Brejvika povezuje jedan detalj - Šok otkrića na izricanju presude Kecmanovićima
Hronika

Vežbali ubijanje na isti način! Kostu i Brejvika povezuje jedan detalj - Šok otkrića na izricanju presude Kecmanovićima

Kosta K., koji je 3. maja 2023. u OŠ "Vladislav Ribnikar" ubio devetoro đaka i čuvara škole, sate je provodio igrajući izuzetno nasilnu igricu "Kol of djuti" i tako se pripremao za jezivi maskr. Tu istu video-igru, prema sopstvenom priznanju, igrao je i Anders Brejvik, vežbajući za zločin u kome je 2011. godine ubio 77 i ranio više od 200 mladih u Oslu i na ostrvu Utoja.

20.06.2026

13:35

Zabava

"Podstiče nasilje nad migrantima": Nemačka zabranila film koji potresa Evropu
Showbiz

"Podstiče nasilje nad migrantima": Nemačka zabranila film koji potresa Evropu

Akcioni triler "Citizen Vigilante", u kojem glavnu ulogu tumači Armi Hamer, zabranjen je u Nemačkoj nakon što su nadležni odbili da mu dodele starosnu oznaku, uz obrazloženje da podstiče nasilje prema migrantima, dok pojedini kritičari autora filma, kontroverznog nemačkog reditelja Uvea Bola, optužuju za krajnje desničarske stavove.

19.06.2026

14:52

Magazin

Džet set