Predsednik SAD Džo Bajden rekao je da će biti posledica po Kinu zbog kršenja ljudskih prava, navodeći da je na ovu temu razgovarao telefonom i sa predsednikom najmnogoljudnije zemlje sveta Sijem Ðinpingom
"Biće posledica po Kinu i on (Si Đinping) to zna", poručio je Bajden tokom sinoćnjeg televizijskog obraćanja na CNN-u, a preneo Rojters.
Bajden je odgovarao na pitanja koja se tiču muslimanske manjine Ujgura u zapadnoj regiji Sinđijang, dodala je agencija.
SAD će ponovo preuzeti glavnu ulogu u borbi za ljudska prava, naglasio je Bajden, dodavši da će raditi sa međunarodnom zajednicom da Kina zaštiti manjine.
"Kina se baš trudi da postane svetski lider, ali da biste postali to, morate da zadobijete poverenje ostalih zemalja. Dokle god su umešani u aktivnosti koje se kose sa osnovnim ljudskim pravima, biće im teško da postanu lideri", ocenio je Bajden.
Foto: AP/Photo
Si Đinping
Sve dok se bave aktivnostima koje su u suprotnosti sa osnovnim ljudskim pravima, biće im teško da to čine - dodao je on.
U dvosatnom telefonskom pozivu sa Sijem ovog meseca, Bajden je naglasio američki prioritet očuvanja slobodnog i otvorenog indo-pacifičkog regiona, gde su SAD i Kina glavni strateški rivali.
Takođe je izrazio zabrinutost zbog "prinudne i nefer" trgovinske prakse i pitanja prava u Pekingu, kao što su hongkonška represija, interniranje u Sinđang regiji i sve upornije akcije u Aziji, uključujući prema Tajvanu, kojom Kina ne priznaje nezavisnost.
Američki predsednik Džo Bajden i kineski predsednik Si Đinping održali su danas prvi telefonski razgovor u kome je Bajden poručio da je za negovu zemlju prioritet otvoren i slobodan region Indo-Pacifika dok je kineski lider naglasio da bi intenziviranje sukoba vodilo u katastrofu obe nacije
Amerika i Kina napravile su prvi ozbiljan korak ka smirivanju trgovinskog rata koji je mesecima tresao tržišta, pogađao izvoznike i držao poljoprivrednike u neizvesnosti.
Komentare objavljujemo prema vremenu njihovog pristizanja. Prednost u objavljivanju komentara imaće
registrovani korisnici. Molimo Vas da ne pišete komentare velikim slovima, kao i da vodite računa o pravopisu.
Redakcija Informer.rs zadržava pravo izbora, brisanja komentara, ili modifikacije komentara koji će biti objavljeni.
Prema Zakonu o informisanju zabranjeno je objavljivanje svih sadržaja koji podstiču diskriminaciju, mržnju ili
nasilje protiv lica ili grupe lica zbog njihovog pripadanja ili nepripadanja određenoj rasi, veri, naciji,
etničkoj grupi, polu ili zbog njihovog seksualnog opredeljenja.
Nećemo objavljivati komentare koji sadrže govor mržnje, psovke i uvrede. Sadržaj objavljenih komentara ne
predstavlja stavove redakcije Informera ili portala Informer.rs, već isključivo stavove autora komentara.
Sugestije ili primedbe možete da šaljete na redakcija@informer.rs.
Američki predsednik Džo Bajden i kineski predsednik Si Đinping održali su danas prvi telefonski razgovor u kome je Bajden poručio da je za negovu zemlju prioritet otvoren i slobodan region Indo-Pacifika dok je kineski lider naglasio da bi intenziviranje sukoba vodilo u katastrofu obe nacije
Predsednik Srbije Aleksandar Vučić, gostovao je u emisiji "Jutro" na TV Prva. Predsednik je tom prilikom govorio o svim važnim temama koje se tiču svih građana Srbije.
Kiril Dmitrijev oštro je napao britanskog premijera Kira Starmera nakon što je London saopštio da su britanske snage presrele naftni tanker iz takozvane ruske „flote iz senke“ u Lamanšu.
Nesnađeni rektor i političar u pokušaju Vladan Đokić demolirao je kredibilitet Beogradskog univerziteta u proteklih godinu i po dana, a sad je, po svemu sudeći - odlučio da savetuje monahe.
Antisrpska organizacija „Proglas“ je osnovana 7.11.2023. godine, kao pokušaj zapada, da pronađe alternativu nesposobnoj i kompromitovanoj opoziciji, posle propasti pokušaja opozicije da politički zloupotrebi dve tragedije iz maja 2023. godine.
Predsednica Narodne skupštine Ana Brnabić odgovorila je predsedniku Demokratske stranke Srđanu Milivojeviću, ukazujući na licemerstvo u tvrdnjama opozicije i blokaderskih krugova kada je reč o predsedniku Srbije Aleksandru Vučiću.
Više od 64.000 osmaka će u ponedeljak, utorak i sredu polagati završni ispit iz maternjeg jezika, matematike i izbornog predmeta. Po prvi put, ove godine biće im predstavljena nova zanimanja.
Ako pratite sajt Polovni automobili , pažnju privlači restaurirani primerak "bube" iz 1970. godine koji je trenutno najstariji model ovog brenda u ponudi.
Miroslav Grdinić iz Beograda je odlučio da čuvenom "zastavom 101" iz rodnog grada krene u Španiju, kako bi u saradnji sa prijateljem iz detinjstva Jovanom Miloševićem prikupio novac za lečenje Viktora Miletića (15), koji boluje od malignog tumora sa metastazama, čije je lečenje moguće u Americi.
Tokom popodnevnih časova su pripadnici Žandarmerije pronašli tela G.O. (47) i S.I. (49) iz Novog Orahova kod Bačke Topole, koji su u subotu kasno popodne ispali iz čamca na Tisi kod Sente.
U nedelju pre podne u selu Kobaj kod Prizrena došlo je do tragičnog sukoba u kojem je jedna osoba izgubila život, a druga je povređena, a reč je o obračunu između dve porodice.
Danijel Zdravković iz merošinskog sela Dudulajce koji je u Nišu pravnosnažno osuđen na osam godina robije zbog trgovine ljudima i dalje je u bekstvu, dok je njegovih petoro saučesnika na izdržavanju kazne zatvora.
U beogradskom naselju Surčin sinoć se dogodio ozbiljan incident kada je državljanin Kine iz vatrenog oružja pucao na kuću svog sunarodnika a prema prvim informacijama, motiv ovog napada su neraščišćeni kockarski dugovi.
Potpisivanjem ugovora vrednog 20 miliona dinara, Ministarstvo kulture je kroz ovogodišnji konkurs "Gradovi u fokusu 2026" omogućilo Apatinu izgradnju kompletnih instalacija i završne građevinsko-arhitektonske radove na Kući "Turski", odnosno budućem apatinskom muzeju.
Melanija Tramp danas je poznata širom sveta kao supruga Donalda Trampa i prva dama Sjedinjenih Američkih Država. Ipak, pre nego što je dospela u centar političke pažnje, gradila je karijeru u svetu mode i manekenstva.
Ključ savršene teksture ledenih kocki krije se u dva sastojka. Umesto klasičnog brašna za krem koristi se nišesta, koja filu daje glatkoću i svilenkastu strukturu, dok dodatak slatke pavlake obezbeđuje punoću ukusa i vazdušastu kremastost.
Avio-kompanije su poslednjih godina uvele nova, stroža pravila o fotografisanju i snimanju tokom leta kako bi zaštitile privatnost putnika i posade i sprečile neprimereno deljenje sadržaja u avionu.
Sa dolaskom toplijih dana i obuće koja otkriva stopala, mnogi počinju da obraćaju više pažnje na izgled peta. Suva, zadebljala i ispucala koža može biti neprijatna, ali uz nekoliko jednostavnih metoda nega stopala može postati mnogo lakša.
Bivša voditeljka i influenserka Jelena Nikolić danas je sletela na beogradski aerodrom, gde je progovorila o povratku poslovnim obavezama, majčinstvu, ali i odnosu sa Pavlom Mensurom.
Komentari
Ostavite komentar
Pravila komentarisanja:
Komentare objavljujemo prema vremenu njihovog pristizanja. Prednost u objavljivanju komentara imaće registrovani korisnici. Molimo Vas da ne pišete komentare velikim slovima, kao i da vodite računa o pravopisu.
Redakcija Informer.rs zadržava pravo izbora, brisanja komentara, ili modifikacije komentara koji će biti objavljeni. Prema Zakonu o informisanju zabranjeno je objavljivanje svih sadržaja koji podstiču diskriminaciju, mržnju ili nasilje protiv lica ili grupe lica zbog njihovog pripadanja ili nepripadanja određenoj rasi, veri, naciji, etničkoj grupi, polu ili zbog njihovog seksualnog opredeljenja.
Nećemo objavljivati komentare koji sadrže govor mržnje, psovke i uvrede. Sadržaj objavljenih komentara ne predstavlja stavove redakcije Informera ili portala Informer.rs, već isključivo stavove autora komentara.
Sugestije ili primedbe možete da šaljete na redakcija@informer.rs.