PUTIN PORUČIO: VIŠE NIKO NE SME DA UGROŽAVA RUSIJU, BEZ KONTRAUDARA! Narušavanje interesa Moskve može dovesti do rata! (VIDEO)
Podeli vest
Govor ruskog predsednika Vladimira Putina pred oba doma ruskog parlamenta pokazuje da je međunarodna situacija dospela do tačke kada više niko ne može da ugrožava Rusiju, a da ne naiđe na totalni kontraudar, bez obzira na posledice. Rusija je jasno poručila da Ukrajina i dalje ugrožavanje ruskih interesa može da bude i uvod u rat
Ruski predsednik Vladimir Putin obraća se Federalnoj skupštini - poslanicima Državne Dume i Saveta Federacije. Kako se očekuje, predsednik će govoriti o unutrašnjoj politici - socijalnoj sferi i infrastrukturi i spoljnoj politici - sankcijama, odnosima sa Zapadom
21.04.2021
11:31 >> 12:26
- Rusija je dugo pokazivala visok stepen tolerancije prema Zapadu, pokušavajući da se dođe do kompromisa i da se problemi prevaziđu. Ali, evidentno je da je Moskvi danas definitivno jasno da je za dogovor potrebno dve strane, a druga strana doživljava Rusiju kao neprijatelja; kao da zaboravlja da je Hladni rat završen, da nema više ideoloških barijera - navodi on.
Putinova poruka biće shvaćena na Zapadu
Zapad je, prema Anđelkovićevim rečima, u naporima da uruši Rusiju vođen ne ideološkim, već geopolitičkim motivima, koji su ga navodili da urušava i rusko carstvo, kao i da sarađuje sa boljševicima.
- Zapad očigledno ne želi jakog geopolitičkog partnera van zapadnog kruga i zato ovako postupa prema Rusiji – došlo se do linije kada Moskva shvata da je svaki korak dalje njeno direktno ugrožavanje i poručuje svima da će svaki dalji nasrtaj na nju biti povod da se Rusija suprotstavi zapadnim i evroatlantskim centrima moći - kaže Anđelković.
Mišljenje našeg sagovornika je da će na zapadu, Putinova poruka biti shvaćena, jer zapadni političari do sada su blefirali.
U spoljnopolitičkom delu Putinovog obraćanja, Dušan Proroković iz Instituta za međunarodnu politiku i privredu, prepoznaje tri celine.
- Prvo, Putin je naglasio ulogu Saveta bezbednosti. To shvatam kao najavu da će Rusija međunarodne probleme ipak rešavati u multilateralnom formatu, da Bajdenova inicijativa da se problemi rešavaju direktno, u razgovorima Vašingtona i Moskve, izgleda nije opcija i da se u sve buduće dogovore uključuje i Kina kao stalna članica Saveta bezbednosti, ali i evropske zemlje koje učestvuju u tom telu - ističe on.
Druga celina odnosi se na Putinovo insistiranje na međunarodnom pravu, odnosno zahtevu da se poštuju pravila igre, kao i da treba utvrditi nova pravila multilateralnog sveta sutrašnjice, čime bi se, prema Prorokovićevom mišljenju, izbegli haos i ad hok rešenja, kojima je Vašington naročito sklon poslednjih godina.
Foto: AP/Photo
Govor Vladimira Putina
-Treće je njegova vrlo oštra poruka protiv obojenih revolucija. Mislim da su dešavanja u Belorusiji naterali Putina da se, ne samo pasivno protivi takvom razvoju događaja, nego da suštinski aktivno deluje protiv toga. Da je ovo, recimo, 2014. i da se ovaj govor tiče "evromajdana", mislim da ne bi pustio da Janukovič tako lako odstupi sa vlasti, niti bi priznao novu ukrajinsku vlast - smatra Proroković.
Čini se da će Rusija vrlo aktivno raditi da se suprotstavi nasilnim promenama vlasti i potonjoj legitimizaciji tih procesa, zaključuje naš sagovornik.
Još jednom naglašena miroljubivost ruske spoljne politike
Značaj Saveta bezbednosti u Putinovom govoru naglašava i pravnica i politikološkinja Kira Sazonova, koja ističe da ruski predsednik neprekidno promoviše ideju da je najviše telo Ujedinjenih nacija najvažnija struktura za međunarodnu bezbednost.
- Više od godinu dana on na raznim platformama govori o potrebi za hitnim sastankom lidera zemalja velike petorke, koje imaju veto u Svetu bezbednosti UN. Ove države igraju posebnu ulogu za međunarodnu bezbednost, pa bi bilo koji oblik interakcije bio vrlo koristan i pomogao bi u smanjenju stepena napetosti, koji je trenutno na visokom nivou na međunarodnoj areni - ističe ona.
Na, kako kaže, arogantno ponašanje SAD, koje dozvoljavaju sebi da se mešaju u unutrašnje procese u drugim zemljama i daju uputstva ko šta treba da radi, Ruska Federacija uvek odgovara.
Foto: Tanjug/AP
- To nije agresija, već samoodbrana u diplomatskom i ekonomskom formatu. Naše sankcije su sankcije kao odgovor na sankcije. Predsednik je još jednom potvrdio izuzetno mirnu prirodu naše spoljne politike - zaključuje Sazonova.
Ruski predsednik Vladimir Putin se, podsećamo, obratio Federalnoj skupštini - poslanicima Državne Dume i Saveta Federacije. U svom govoru najviše pažnje je posvetio unutrašnjoj politici. Govorio je o porodici, epidemiji, a poslao je i kratku, ali jasnu poruku partnerima u inostranstvu – ko provocira Rusiju, zažaliće kao nikada do sada.
Prema Putinovim rečima, u međunarodnoj politici Moskva se ponaša "u najvišem stepenu suzdržano", uprkos otvorenom bezobrazluku drugih zemalja.
- Rusija ima svoje interese koje štitimo i branićemo ih u okviru međunarodnog prava kao što to rade i druge zemlje u svetu; a ako neko odbija da shvati tu očiglednu stvar, ne želi da vodi dijalog i bira egoistični i oholi ton, Rusija će uvek naći put da odbrani svoju poziciju - istakao je Putin.
Rusija neće spaljivati mostove, želimo dobar odnos sa svima
Rusija želi dobre odnose sa svima i ne namerava da spaljuje mostove, ali ako neko ruske dobre namere tumači kao ravnodušnost ili slabost, mora da zna da će odgovor Rusije biti asimetričan, brz i žestok. Organizatori bilo kakvih provokacija koje ugrožavaju suštinske interese ruske bezbednosti, prema Putinovim rečima, zažaliće tako kako nikada ranije nije.
Pri tome, crvene linije u odnosima sa drugim zemljama Rusija će određivati u svakom konkretnom slučaju sama. Putin je takođe naglasio da njegova zemlja nastavlja da jača oružane snage.
Prema rečima ruskog predsednika, prakse organizovanja državnih udara, politička ubistva, kao što je pokušaj svrgavanja i ubistva beloruskog predsednika Aleksandra Lukašenka, kao i uvođenje nelegalnih sankcija, prešle su sve granice.
Putinovo obraćanje Federalnoj skupštini i poruke koje je ruski predsednik u njemu poslao bile su tema emisije "Svet sa Sputnjikom"
Komentare objavljujemo prema vremenu njihovog pristizanja. Prednost u objavljivanju komentara imaće
registrovani korisnici. Molimo Vas da ne pišete komentare velikim slovima, kao i da vodite računa o pravopisu.
Redakcija Informer.rs zadržava pravo izbora, brisanja komentara, ili modifikacije komentara koji će biti objavljeni.
Prema Zakonu o informisanju zabranjeno je objavljivanje svih sadržaja koji podstiču diskriminaciju, mržnju ili
nasilje protiv lica ili grupe lica zbog njihovog pripadanja ili nepripadanja određenoj rasi, veri, naciji,
etničkoj grupi, polu ili zbog njihovog seksualnog opredeljenja.
Nećemo objavljivati komentare koji sadrže govor mržnje, psovke i uvrede. Sadržaj objavljenih komentara ne
predstavlja stavove redakcije Informera ili portala Informer.rs, već isključivo stavove autora komentara.
Sugestije ili primedbe možete da šaljete na redakcija@informer.rs.
Predsednik SNSD-a Milorad Dodik izjavio je da za poziciju Republike Srpske postoji sve više razumevanja i na međunarodnoj političkoj sceni, kao i da je dobio poziv od dvojice američkih kongresmena za boravak u Sjedinjenim Američkim Državama i da će uskoro da putuje u Izrael i Mađarsku, preneo je RTRS.
Ruski predsednik Vladimir Putin obraća se Federalnoj skupštini - poslanicima Državne Dume i Saveta Federacije. Kako se očekuje, predsednik će govoriti o unutrašnjoj politici - socijalnoj sferi i infrastrukturi i spoljnoj politici - sankcijama, odnosima sa Zapadom
Otkrivena je porodična tajna pomahnitale blokaderke Ljiljane Bralović, poznate po tome što je na račun predsednika Srbije Aleksandra Vučića izrekla salve uvreda, a potom u nedelju u Čačku na najmonstruozniji način pretila neistomišljenicima.
Američki predsednik Donald Tramp ismejao je francuskog predsednika Emanuela Makrona tokom obraćanja na Svetskom ekonomskom forumu u Davosu, u Švajcarskoj.
Specijalni izaslanik američkog predsednika za međunarodna pitanja Ričard Grenel jasno je poručio Mari Kos, evropskoj komesarki za proširenje da Srbija treba da bude na američkom, a ne na evropskom putu.
Pedesetak separatista, koje predvodi jedan od najostrašćenijih blokadera Dinko Gruhonjić, ceo dan pokušavaju da izazovu haos i nerede na Filozofskom fakultetu u Novom Sadu.
Glavni urednik Informera Dragan J. Vučićević je u emisiji Kolegijum ispričao jedan detalj iz mladosti - susret sa bivšim crnogorskim predsednikom i liderom DPS-a Milom Đukanovićem!
Predsednik SNSD-a Milorad Dodik izjavio je da za poziciju Republike Srpske postoji sve više razumevanja i na međunarodnoj političkoj sceni, kao i da je dobio poziv od dvojice američkih kongresmena za boravak u Sjedinjenim Američkim Državama i da će uskoro da putuje u Izrael i Mađarsku, preneo je RTRS.
Večerašnja trinaesta epizoda Exatlona donela je u Crveni tim novu takmičarku Vanju Đurić, a pobedu u drugoj borbi za nominacije ostvario je Plavi tim rezultatom 10:9.
Pevač Boban Rajović Exatlon prati i u Americi, a svom prijatelju Jovanu Raduloviću Jodžiru poručuje da obavezno popravi gađanje kako bi stigao do pobede.
Vjerica Radeta, potpredsednik Srpske radikalne stranke gostujući u Info jutru komentarisala je ustaške pokliče "Za dom srpemni" i podršku evroparlamentarca Tonina Picule ovakvim ustaškim iskazima.
Prethodne sedmice u Informerovoj mega popularnoj emisiji "Na merama" mogli ste da vidite kako bivša ministarka Danica Grujičić pohodi blokaderske šatore, gde to tumara analitičar Aleksandar Radić, čime se sada bavi doskorašnji trener KK Partizan Željko Obradović, na koji način glumica Iva Štrljić vežba za novu ulogu…
Javno komunalno preduzeće "Beogradski vodovod i kanalizacija" saopštilo je da će sutra bez vode ostati deo potrošača u gradskoj opštini Stari grad zbog planiranih radova na vodovodnoj mreži u toj opštini.
Odbegli vođa kavačkog klana Radoje Zvicer od Mileta Radulovića zvanog Mile Kapetan, kog su 14. oktobra 2020. prema tvrdnjama crnogorskog tužilaštva oteli i mučili u Crnoj Gori Veljko Belivuk i Marko Miljković pokušavao je da sazna sve detalje o tome ko je učestvovao u planiranju njegove likvidacije u Ukrajini, koliko je plaćeno, a posebno se interesovao za "ulogu Nišlija".
Živko Bakić, navodni vođa "balkanskog kartela" ubijen je 16. januara, a danas je trebalo da se pojavi na suđenju u Specijalnom sudu u statusu optuženog, zbog šverca kokaina i razbijanja njegove grupe u septembru 2023. godine.
Policija u Lazarevcu u ponedeljak je uhapsila S. P. (34) i odredila mu zadržavanje do 48 sati. Osumnjičenom je napisana prijava za polno uznemiravanje.
Glumac i producent Lazar Ristovski postavljen je na čelo Međunarodnog filmskog festivala FEST gde će obavljati funkciju predsednika Glavnog odbora ove manifestacije.
Netfliks sprema veliku istorijsku dramu o porodici Kenedi, a u centru priče je mračna strana njihove moći. Jednu od ključnih uloga igra Majkl Fasbender, koji tumači Džoa Kenedija od koga je sve počelo.
Nakon što je političar Čedomir Jovanović izjavio da izvršitelji nisu došli do njegovog stana kako bi ga iselili, oglasila se žena koja tvrdi da on bespravno živi u njenoj nekretnini.
Imate mišljenje?
Ukoliko želite da ostavite komentar, kliknite na dugme.
Ostavite komentar