ŠKOTSKA SVE BLIŽE OTCEPLJENJU! Prvi rezultati glasanja: Vodi SNP, partija koja zahteva NEZAVISNOST od Velike Britanije!
Podeli vest
Prvi rezultati na ključnim izborima za škotski parlament koji bi mogli da odrede budućnost Ujedinjenog Kraljevstva, idu u prilog glavnoj škotsku partiji za nezavisnost, javlja Rojters
Vladajuća Škotska nacionalna stranka (SNP) osvojila je tri od prva četiri poslanička mesta koja su proglašena, iako porast podrške opozicionim pro-sindikalnim strankama ukazuje na to da bi konačni ishod izbora mogao biti vrlo neizvestan.
Premijerka Škotske Nikola Stardžon je upozorila premijera Velike Britanije Borisa Džonsona da bi pokazao isti prezir prema demokratiji, kao što je pokazao bivši predsednik SAD Donald Tramp kada je izgubio predsedničke izbore u januaru, ukoliko bi blokirao volju škotskog naroda za novim referendumom o nezavisnosti
25.04.2021
08:40
SNP je saopštio da namerava da održi još jedan referendum o otcepljenju od Ujedinjenog Kraljevstva do 2023. godine, ukoliko u parlamentu koji ima 129 mesta većina bude za nezavisnost, uspostavljajući potencijalni pravni sukob sa premijerom Borisom Džonsonom, koji tvrdi da će odbiti takvo glasanje.
Britanski odlazak iz Evropske unije, potez kojem se usprotivila velika većina u Škotskoj, percepcija da je škotska vlada dobro podnela krizu izazvanu pandemijom kovid-19 i antipatija prema Džonsonovoj konzervativnoj vladi u Vestminsteru, pojačali su podršku pokretu za nezavisnost, piše Rojters.
Banffshire & Buchan Coast (North East) Constituency Vote:
SNP treba da dobije još najmanje četiri mesta da bi osvojio apsolutnu većinu od 65, ali mogao bi i da se osloni na podršku nezavisne Zelene stranke, koja je 2016. godine zauzela pet mesta, da bi sprovela drugi referendum.
Rezultati sa oko dve trećine od 73 mesta u izbornoj jedinici treba da budu poznati u toku dana.
Preostala i regionalna mesta, dodeljena po složenom proporcionalnom sistemu zastupanja zasnovanom na drugom glasanju, biće objavljen sutra.
Škoti su 2014. godine glasali sa 55 prema 45 odsto glasova da ostanu deo Ujedinjenog Kraljevstva, što bi, prema pro-unionističkim strankama, trebalo da bude glasanje koje se održava jednom u generaciji.
Ankete sugerišu da bi ishod drugog referenduma bio previše neizvestan za prognoziranje.
Komentare objavljujemo prema vremenu njihovog pristizanja. Prednost u objavljivanju komentara imaće
registrovani korisnici. Molimo Vas da ne pišete komentare velikim slovima, kao i da vodite računa o pravopisu.
Redakcija Informer.rs zadržava pravo izbora, brisanja komentara, ili modifikacije komentara koji će biti objavljeni.
Prema Zakonu o informisanju zabranjeno je objavljivanje svih sadržaja koji podstiču diskriminaciju, mržnju ili
nasilje protiv lica ili grupe lica zbog njihovog pripadanja ili nepripadanja određenoj rasi, veri, naciji,
etničkoj grupi, polu ili zbog njihovog seksualnog opredeljenja.
Nećemo objavljivati komentare koji sadrže govor mržnje, psovke i uvrede. Sadržaj objavljenih komentara ne
predstavlja stavove redakcije Informera ili portala Informer.rs, već isključivo stavove autora komentara.
Sugestije ili primedbe možete da šaljete na redakcija@informer.rs.
Premijerka Škotske Nikola Stardžon je upozorila premijera Velike Britanije Borisa Džonsona da bi pokazao isti prezir prema demokratiji, kao što je pokazao bivši predsednik SAD Donald Tramp kada je izgubio predsedničke izbore u januaru, ukoliko bi blokirao volju škotskog naroda za novim referendumom o nezavisnosti
Poljske specijalne službe učestvovale su u pomoći ukrajinskim bezbednosnim strukturama prilikom organizacije pokušaja atentata na ruskog generala Vladimira Aleksejeva, saopštila je u ponedeljak Federalna služba bezbednosti Rusije (FSB).
Direktorka Instituta za uporedno pravo Jelena Ćeranić Perišić i njeni najbliži saradnici napravili su od zdanja tog Instituta u Beogradu kulperaj, saznaje Informer.
Program reformi Bosne i Hercegovine sa NATO savezom danas je podržalo Veće ministara, uključujući i srpske ministre, što je šef diplomatije Elmedin Konaković pripisao prošlonedeljnoj poseti srpskog lidera i izaslanstva Vašingtonu.
Tamara Jeremić, blokaderka sa Stomatološkog fakulteta koja je gostovala u Utisku nedelje i sa kojom se sprdaju društvene mreže, podigla je nivo blokaderske gluposti na viši nivo.
U 26. epizodi Exatlona Plavi tim je došao do zaključka da među njima postoji "krtica", odnosno izdajnik, koji Crvenima otkriva informacije. Najsumnjivija im je Anabela Zonai, kapitenka ekipe.
TV Informer uskoro počinje sa emitovanjem nove, dinamične i potpuno interaktivne emisije "Zlatna vest", koja publici donosi jedinstven spoj društvenih mreža, takmičenja i osvajanja novčanih nagrada i to uživo.
Prošle sedmice u Informerovoj spektakularnoj emisiji “Na merama” otkrili smo vam kako izgleda kad se okoreli opozicionar Miki Aleksić prepusti gastronomskim užicima, na koji način popularno TV lice Žika Šarenica “krcka” penziju, gde provodi vreme perjanica Đilasove stranke Branko Miljuš, šta kupuje pevač Dragan Kojić Keba…
U savremenom društvu sve češće se primećuje da deca i adolescenti posežu za lekovima i samodijagnozama, što psiholog povezuje sa pritiskom okoline i prevelikom izloženošću informacijama.
Saobraćajni znakovi predstavljaju jedan od glavnih načina kojima je regulisan saobraćaj, a mnogi iskusni vozači vremenom zaborave značenja nekih od njih.
Deo Kruševačke ulice od utorka, 10. februara do 16. februara biće zatvoren za saobraćaj zbog sanacije kvara na uličnoj fekalnoj kanalizacionoj mreži i kanalizacionom kućnom priključku.
Teška saobraćajna nesreća dogodila se 7. februara u Minhenu, a u njoj je poginuo muškarac iz Jagodine (33), dok je vozač ''poršea'' u kom je bio, teško povređen.
Nakon filmskih dešavanja i kidnapovanja pevača Daniela Kajmakoskog, koje sticajem okolnosti nije prošlo po planovima otmičara,, oglasila se njegova supruga Marina kao i advokat Branislav Stanišić.
Teška saobraćajna nesreća dogodila se danas oko 15 časova na državnom putu drugog A reda između Vladičinog Hana i Surdulice, kod sela Žitorađe, a jedna osoba je nastradala.
Prema novim informacijama istrage Duško G. (56) koji je 6. februara ubio svoju kumu Aleksandru Š. (44) u Nišu pati od određenih psihičkih i paranoičnih poremećaja, a njegov iskaz u policiji je šokirao sve.
Sin glumačkog para Dragana Petrovića Peleta i Olge Odanović je proteklog petka prvi put nastupio u javnosti kao direktor Filmskog centra Srbije, a tu funkciju obavlja od oktobra prošle godine.
Dok se opozicioni blok utrkuje da film "Svadba" proglasi simbolom pomirenja između Srba i Hrvata, katolička župa javno je pozvala vernike na bojkot filma jer "ismeva veru".
Otac preminulog glumca Nebojše Glogovca, Milovan Glogovac, u svojoj poslednjoj televizijskoj ispovesti otvoreno je govorio o poslednjim trenucima Nebojše Glogovca.
Miloš Crnjanski, jedan od najvećih srpskih pisaca, zbog otvorenog sukoba sa komunističkim režimom posle Drugog svetskog rata bio je primoran da decenije provede u izgnanstvu, gde je napisao svoja najveća dela.
Nikola Tesla je verovao da jutarnja ishrana mora da rastereti telo i izoštri um, pa je birao namirnice koje ne troše energiju, već je čuvaju, kao što je celer.
Bivši kandidat za predsednika Hrvatske Miro Bulj, poznat po proustaškim stavovima, udario je na bivšeg čelnika Dinama Zdravka Mamića i pevačicu Svetlanu Cecu Ražnatović zarad jeftinih političkih poena.
Pevačica Rada Manojlović otkrila je da mnogi greškom misle kako je ugradila silikone u grudi i zadnjicu, a sve zbog viška kilograma koji je nedavno dobila.
Imate mišljenje?
Ukoliko želite da ostavite komentar, kliknite na dugme.
Ostavite komentar