OPSADNO STANJE U ŽENEVI PRED ISTORIJSKI SUSRET PUTINA I BAJDENA! Vojska na ulicama, lovci u pripravnosti, snajperisti po obodima... Šta svet može da očekuje od sastanka dvojice lidera?
Podeli vest
Predsednici Sjedinjenih Američkih Država i Rusije Džozef Bajden i Vladimir Putin sastaće se danas u Ženevi, i to će biti njihov prvi zvanični susret kao dva predsednika
Detalji samita u Ženevi su dogovoreni na sastanku savetnika za nacionalnu bezbednost SAD DŽejka Salivana i njegovog ruskog kolege Nikolaja Petruševa. Dvojica lidera će razgovarati o bilateralnim vezama, problemima vezanim za stratešku nuklearnu stabilnost, navodnom ruskom uplitanju u izbore, hakovanju i drugim pitanjima, uključujući saradnju u borbi protiv kovid-19 i regionalne sukobe.
Susret predsednika Rusije i Sjedinjenih Država, Vladimira Putina i Džoa Bajdena, zakazan za 16. jun u Ženevi, trajaće četiri do pet sati sa pauzama i promenama formata, izjavio je danas portparol Kremlja Dmitrij Peskov
15.06.2021
13:12
Sastanak je zakazan je za 13 sati po lokalnom vremenu i prvo će biti održan u užem, a zatim u širem formatu. Iz Kremlja su najavili da će trajati nekoliko sati, kao i da će dva predsednika imati odvojene konferencije za novinare - Putin u 18 sati, a Bajden pre njega.
Pripreme za samit u Ženevi su počele još od momenta kada je pao dogovor da upravo ovaj grad ugosti dvojicu lidera. U gradu su na snazi jake mere bezbednosti, posebno oko same vile u kojoj se održava samit.
Od ponedeljka na ulicama je raspoređeno 900 pripadnika policije. Pored toga, vojni bataljon će dežurati na aerodromu u Ženevi, dok će preostali vojnici od njih 1.000, koje su vlasti odabrale, pomagati u obezbeđivanju granica kantona.
Prema rečima zamenika direktora Federalnog policijskog ureda Švajcarske Stefana Tejmera, Švajcarska smatra da je stepen terorističke pretnje u svetu i dalje visok, te je zemlja preduzela mere uoči sastanka lidera Rusije i SAD. Zbog predstojećeg samita letovi iznad Ženeve su od 15. do 17. juna biti privremeno ograničeni iz bezbednosnih razloga, a ukoliko se na nebu iznad grada pojavi neki sumnjivi avion biće angažovani lovci.
Foto: Tanjug/AP
Ženevsko jezero
Policija će tokom samita rasporediti snajperiste po obodu parka La Granž koji će raditi pod nadzorom bezbednosnih službi delegacija. Inače, svaka od delegacija brojaće od 600 do 800 ljudi. Za samit je akreditovan veliki broj novinarskih ekipa iz čitavog sveta.
Poslednji put Putin i Bajden sastali su se pre 10 godina, dok je Bajden bio potpredsednik SAD. Današnji sastanak je, takođe, njihov prvi susret od kada je Bajden svog ruskog kolegu nazvao ubicom, a Putin mu odgovorio da se pogleda u ogledalo.
Za razliku od svoja četiri prethodnika u Beloj kući, koji su se potrudili da izgrade dobre veze sa Putinom, Bajden je jasno stavio do znanja da izgradnja ličnih veza može imati svoje granice, preneli su američki mediji.
Foto: AP/Photo
Majkl Mekfol, bivši američki ambasador u Rusiji, koji je bio sa Bajdenom na sastanku sa Putinom 2011. godine, rekao je u intervjuu da bi Bajden mogao imati dublji skepticizam i možda informisaniji pristup prema Putinu od bilo kog od njegovih prethodnika iz Bele kuće.
Bajden je upućeniji
"Bajden je proveo vreme u Gruziji. Proveo je dosta vremena u Ukrajini. Putovao sam sa njim u Moldaviju i proveo je dosta vremena u istočnim delovima NATO saveza. Bio je na tim mestima i iz prve ruke čuo za rusku agresiju i rusku pretnju. ... Stvorio je jedinstvenu komponentu svoje analize o Putinu koju drugi predsednici nisu imali'', istakao je on.
Bajden je rekao da će u svojim odnosima sa Putinom preduzeti daleko drugačiji pristup od bivšeg predsednika Donalda Trampa, koji je pokazao neobično poštovanje prema ruskom predsedniku i još trojice bivših američkih predsednika, čiji su se politički životi preklapali sa vremenom koje je Putin proveo na vlasti.
S druge strane predsednik Rusije izjavio je u petak da se nada da će Bajden biti manje impulsivan od svog prethodnika. Ruska strana ocenila je stanje odnosa dve zemlje kao kritično, uz ocenu da bi sastanak trebalo da im pomogne da postignu razumevanje oko nekih pitanja. Pre Bajdena, Putin se sastao sa još četvoricom američkih predsednika - Donaldom Trampom, Barakom Obamom, Džordžom V. Bušom i Bilom Klintonom, sa kojima je imao različite odnose.
Foto: den of geek
Bivši predsednik SAD Bil Klinton
Prvi predsednik koji se sastao sa Putinom bio je Bil Klinton sa kojim se upoznao 1999. godine na okupljanju Azijsko-pacifičke ekonomske saradnje, nekoliko meseci pre nego što će Putin naslediti Borisa Jeljcina na mestu predsednika i nešto više od godinu dana pre kraja predsedničkog mandata Klintona.
Bušovo šarmiranje
Klinton je tada Putina, u telefonskom razgovoru sa britanskim premijerom Tonijem Blerom, nazvao "tipom koji ima puno ambicija za Ruse", ali i izrazio zabrinutost za demokratiju pod Putinom.
Buš je silno pokušavao da šarmira Putina, ugostivši ga na svom ranču u Krofordu u Teksasu, dovodeći ga na imanje njegovog oca u Kenebunkport, u Majnu, gde su 43. i 41. predsednik odveli ruskog predsednika u ribolov.
Ali, Putin je na kraju napustio Buša i taj odnos je teško ugrožen posle ruske invazije na susednu Gruziju 2008. godine, nakon što je gruzijski predsednik Mihail Sakašvili naredio svojim trupama da odu u otcepljeni region Južne Osetije.
Foto: AP PHOTO
Vladimir Putin i Barak Obama
Barak Obama došao je na funkciju tražeći resetovanje odnosa između SAD i Rusije, iako je pre posete Moskvi na početku svog prvog mandata sa prezirom govorio o Putinu, rekavši da je Putin, u to vreme premijer Rusije, jednom nogom hodao starim načinima poslovanja, a drugom nogom - novim.
Nakon sastanka licem u lice lice, Obama je izjavio da je veoma uveren da je Putin čovek današnjice i da čvrsto gledao u budućnost, međutim, taj osećaj se promenio nakon susreta na marginama samita Grupe osam u Severnoj Irskoj 2013. godine, kada su lideri grupe neuspešno vršili pritisak na Putina da se pridruži pozivu da sirijski predsednik Bašar al Asad odstupi s vlasti, a bivšem zaposlenom i u američkoj Agenciji za nacionalnu bezbednost Edvardu Snoudenu bilo je dozvoljeno da ostane u Rusiji.
Kada se radi o Donaldu Trampu, njegova tendencija da se ponaša prema Putinu sa poštovanjem, dovela je do toga da su se mnogi u Vašingtonu otvoreno pitali da li su Rusi imali nešto neugodno vezano za tadašnjeg američkog predsednika. I Tramp i Putin su javno negirali takve spekulacije.
Komentare objavljujemo prema vremenu njihovog pristizanja. Prednost u objavljivanju komentara imaće
registrovani korisnici. Molimo Vas da ne pišete komentare velikim slovima, kao i da vodite računa o pravopisu.
Redakcija Informer.rs zadržava pravo izbora, brisanja komentara, ili modifikacije komentara koji će biti objavljeni.
Prema Zakonu o informisanju zabranjeno je objavljivanje svih sadržaja koji podstiču diskriminaciju, mržnju ili
nasilje protiv lica ili grupe lica zbog njihovog pripadanja ili nepripadanja određenoj rasi, veri, naciji,
etničkoj grupi, polu ili zbog njihovog seksualnog opredeljenja.
Nećemo objavljivati komentare koji sadrže govor mržnje, psovke i uvrede. Sadržaj objavljenih komentara ne
predstavlja stavove redakcije Informera ili portala Informer.rs, već isključivo stavove autora komentara.
Sugestije ili primedbe možete da šaljete na redakcija@informer.rs.
Američki fond Nobl Kapital podneo je tužbu pred sudom protiv Rusije, zahtevajući 225,8 milijardi dolara, zbog navodnih neizmirenih carskih dugova, kako je navedeno u tužbi kompanije.
Izaslanici predsednika Sjedinjenih Američkih Država Donalda Trampa, Stiv Vitkof i Džared Kušner, žele uskoro da otputuju u Moskvu kako bi se sastali sa ruskim predsednikom Vladimirom Putinom, preneli su izvori upoznati sa situacijom, objavio je Blumberg
Susret predsednika Rusije i Sjedinjenih Država, Vladimira Putina i Džoa Bajdena, zakazan za 16. jun u Ženevi, trajaće četiri do pet sati sa pauzama i promenama formata, izjavio je danas portparol Kremlja Dmitrij Peskov
Američki predsednik Donald Tramp upozorio je da bi Sjedinjene Države mogle da napuste NATO ukoliko saveznici ne podrže američko preuzimanje Grenlanda, tvrdeći da je to pitanje od ključnog značaja za nacionalnu bezbednost SAD.
Voditelj Informera Nenad Matejić i zamenik glavnog urednika Dejan Vukelić ušli su u verbalni rat oko toga da li bi Srbija trebalo da ima dva pisma ili samo jedno.
Deo blokadera koji je najavio da će razgovarati sa ustaškim evroposlanikom Toninom Piculom bukvalno ima serviranu temu o kojoj bi mogao da diskutuje sa predstavnicima EU sledeće nedelje kada delegacija bude u Srbiji.
Voditelj Informera Nenad Matejić i zamenik glavnog urednika Dejan Vukelić ušli su u verbalni rat oko toga da li bi Srbija trebalo da ima dva pisma ili samo jedno.
Nataša Kandić, osvedočena mrziteljka svega srpskog u delirijumu je zbog odluke dela blokadera da razgovaraju sa delegacijom Evropske unije koju predvodi ustaša Tonino Picula.
Oliver Ivanović, lider Srba sa Kosova koje je ubijen pre osam godina, nije imamo nikalo lepo mišljenje o Aleksandru Ivanoviću, svom bratancu i tom delu familije.
Najviše glasova u Informerovoj anketi za favorita Exatlona osvojili su Jovan Radulović Jodžir među muškim takmičarima i Elica Erski među ženskim takmičarima.
Jedini takmičar Exatlona Srbija koji nije ostvario nijednu pobedu u dosadašnjem toku takmičenja je Dušica Topić. Važno je spomenuti da je ona imala velikih zdravstvenih problema zbog kojih je nastupila samo četiri puta.
Večeras od 21 čas samo na Informer televiziji očekuje vas 10. epizoda Exatlona i borba za život nakon koje će biti poznato koja takmičarka pakuje kofere.
Prethodne sedmice u Informerovoj mega popularnoj emisiji "Na merama" mogli ste da vidite kako bivša ministarka Danica Grujičić pohodi blokaderske šatore, gde to tumara analitičar Aleksandar Radić, čime se sada bavi doskorašnji trener KK Partizan Željko Obradović, na koji način glumica Iva Štrljić vežba za novu ulogu…
Državni sekretar u Ministarstvu zdravlja Mirsad Đerlek gostujući u Info jutru govorio je o ulaganjima u zdravstvo i lečenju dece pre 2012. godine i od te godine do danas.
Ministarstvo unutrašnjih poslova apeluje na sve učesnike u saobraćaju da dosledno poštuju saobraćajne propise, koriste propisanu zimsku opremu, prilagode brzinu kretanja stanju kolovoza i vremenskim uslovima i održavaju bezbedno odstojanje.
Veštačka inteligencij, na osnovu samo jedne noći provedene u laboratoriji za spavanje, može da proceni rizik za više od 130 bolesti - od Parkinsonove bolesti do raka dojke.
Ubijeni bivši igrač Crvene zvezde, Živko Bakić (40), hapšen je zbog 324 kilograma kokaina kao glavni pripadnik šestočlane grupe, za koju se sumnjalo da je deo Balkanskog kartela.
Milica Asanović(25) nađena je posle sedam i po dana potrage u blizini autoputa Niš - Leksovac danas, u petak oko 16 sati. Policija je potvrdila da je nađeno žensko telo, ali pre završetka uviđaja nije moglo da se tvrdi da se radi zaista o njoj.
Bivši fudbaler Crvene zvezde Živko Bakić Žića (42) ubijen je danas na Avali, u blizini kuće u vikend naselju Trešnja gde je živeo, a Informer je sada na mestu zločina.
Sumnja se da je Živka Bakića, čije je telo pronađeno danas oko 15 časova u okolini Sopota, ubio profesionalni ubica, koji je pratio njegovo kretanje i pažljivo isplanirao ovo ubistvo.
Prošlo je skoro 10 godina od smrti glumca Milorada Mandića Mande, a njegov brat Nenad otkrio je da je glumčevo zdravlje bilo ozbiljno narušeno zbog kredita za stan i pozorišta.
Kultni film "Maratonci trče počasni krug" ne pamti se samo po nezaboravnim replikama i glumačkim bravurama, već i po brojnim anegdotama koje su se dešavale iza kamere.
Glumica Nevena Neradžić, koja u filmu "Saučesnici" igra partnerku glavnog junaka kojeg tumači Radovan Vujović, kaže da je inspiraciju za ulogu pronašla u svojim prošlim vezama.
Četbot Grok, koji pripada kompaniji Ilona Maska, sada je ograničio mogućnost kreiranja i uređivanja slika samo na korisnike koji imaju plaćenu pretplatu na društvenu mrežu X.
Postoji nasledni poremećaj koji dugo može ostati neprimećen, a istovremeno predstavlja tihi uzrok iznenadnih smrti kod naizgled zdravih mladih ljudi, hipertrofična kardiomiopatija (HCM).
Dermatolozi Kori L. Hartman i Ksenija Kobets objašnjavaju da šal funkcioniše slično jastučnici: skuplja sebume, šminku, znoj, prašinu i zagađenje iz okoline, a svaki put kada ga stavite oko lica, vraća sve to nazad na kožu.
Bivša rijaliti učesnica Ana Ćurčić podelila je neprijatne prizore iz svog doma, nakon što joj je u kupatilu otpao bojler, ostavljajući prostoriju u potpunom haosu.
Imate mišljenje?
Ukoliko želite da ostavite komentar, kliknite na dugme.
Ostavite komentar