ZAPAD ĆE IM PLAĆATI DUGOVANJE?! Crna Gora tvrdi da ima REŠENJE za isplatu MILIJARDU DOLARA KINEZIMA!
Podeli vest
Ministar ekonomskog razvoja Jakov Milatović tvrdi da je Crna Gora na nekoliko nedelja od postizanja dogovora sa evropskim i američkim bankama o zameni ili refinansiranju gotovo milijardu dolara duga prema Kini i nada se da će smanjiti kamatnu stopu na dug ispod jedan odsto
Crna Gora je 2014. godine pozajmila 944 miliona dolara od Kine za finansiranje deonice puta od 41 km, koju su oponeneti tadašnjeg premijera Mila Đukanovića prozvali „put u nigde“, rekavši da pokazuje tipično rasipništvo tokom njegove vlasti.
Andrija Mandić, jedan od lidera Demokratskog fronta kazao je kazao je nakon završenog sastanka predstavnika parlamentarne većine u Skupštini Crne Gore, rekao je da je DF predložio da mesto premijera preuzme neko iz koalicije "Mir je naša nacija", a da predsednik Skupštine bude iz koalicije "Za budućnost Crne Gore"
06.07.2021
21:32
Đukanović je, dodaje se, te optužbe negirao.
- Pregovaramo sa brojem zapadnih banaka iz Evrope i Sjedinjenih Država. Zasigurno je da će dogovor biti sklopljen sa zapadnim bankama - rekao je Milatović u izjavi za Rojters.
Dodao je da traži kamatnu stopu od "manje od jedan odsto" za dug
- Postoje dve mogućnosti: prva je refinansiranje, a druga zamenjivanje zajma, dok je treća opcija kombinacija prethodne dve - rekao je ministar i kaže da je optimističan po tom pitanju, kao i da veruje da Crna Gora može dobiti i mnogo bolje uslove.
Milatović je, prenosi agencija, odbio da kaže koje su evropske ili američke banke u pitanju, ali je na pitanje kada bi moglo doći do rešenja rekao: „Uskoro - mislim da su nedelje u pitanju“.
Foto: Vlada Crne Gore
Kineski zajam je podignut 2014. godine kod državne Kineske izvozno-uvozne banke (EXIM) sa šestogodišnjim grejs periodom i dodatnim rokom dospeća od 14 godina.
Glavnica već počinje da se isplaćuje.
Neimenovani izvor za kojeg Rojters kaže da je upoznat sa pregovorima, izjavio je da će Crna Gora verovatno zameniti dug i nastaviti pregovore o refinansiranju, a zatim prekinuti zamenu kada se pregovori o refinansiranju uspešno završe.
U podnaslovu "Zarobljena država", Rojters piše da je Crna Gora vekovima bila suočena sa promenama velikih sila, mada se, kako navode, nakon raskida državne zajednice sa Srbijom 2006. godine pridružila NATO-u 2017. godine i gaji nade da će postati članica EU u ovoj deceniji.
Komentare objavljujemo prema vremenu njihovog pristizanja. Prednost u objavljivanju komentara imaće
registrovani korisnici. Molimo Vas da ne pišete komentare velikim slovima, kao i da vodite računa o pravopisu.
Redakcija Informer.rs zadržava pravo izbora, brisanja komentara, ili modifikacije komentara koji će biti objavljeni.
Prema Zakonu o informisanju zabranjeno je objavljivanje svih sadržaja koji podstiču diskriminaciju, mržnju ili
nasilje protiv lica ili grupe lica zbog njihovog pripadanja ili nepripadanja određenoj rasi, veri, naciji,
etničkoj grupi, polu ili zbog njihovog seksualnog opredeljenja.
Nećemo objavljivati komentare koji sadrže govor mržnje, psovke i uvrede. Sadržaj objavljenih komentara ne
predstavlja stavove redakcije Informera ili portala Informer.rs, već isključivo stavove autora komentara.
Sugestije ili primedbe možete da šaljete na redakcija@informer.rs.
komentari
Janko
pre 4 godine
Ovo oko duga je ogromna prevara jer kako da dobiju kredit od zapada kad oni imaju svoja oštra pravila.
Prvo kako vlada C.Gore može ili gde može obezbediti bankovnu garanci..mislim kaakoo čoveče kad si u deficitu BND..??
Drugo,kako misle da vrate dug..recimo u periodu od 10 godina(ako i dobiju) pa nemaju šta da ponude kad već imaju dug prema ozvođaču radova i finasijeru..pa nije samo milijarda tu je kamata plus zatezna kamada plus izvođači radova u javnom sektoru.
Treće
Pa izgleda da neko nije objasnio da dupliraju dug svog naroda...ako je investicioni fond..100% Bajdenov+porodica Klinton i Obama..oni briju do nule.
Četvrto
Sigurno su založili luku i Ulcinj u paketu...možda i Buljarice jer tamo su kablovi za prodaju wlektične energije Italiji i EU..heee...
Mnogo nerazumeju reč DUG..
Andrija Mandić, jedan od lidera Demokratskog fronta kazao je kazao je nakon završenog sastanka predstavnika parlamentarne većine u Skupštini Crne Gore, rekao je da je DF predložio da mesto premijera preuzme neko iz koalicije "Mir je naša nacija", a da predsednik Skupštine bude iz koalicije "Za budućnost Crne Gore"
Predsednik Srbije Aleksandar Vučić prisustvovao je polaganju kamena temeljca za izgradnju novog objekta Ministarstva odbrane i Generalštaba Vojske Srbije, a zatim se obratio medijima.
Blokaderski novinar iz Novog Sada, Žarko Bogosavljević, koji je mesecima unazad sa svojim istomišljenicima učestvovao u rušenju Srbije, juče je u srcu tog grada doživeo fijasko kakav nije mogao ni da sanja.
Bivši predsednik Demokratske stranke Zoran Lutovac po svoj prilici vrlo je nezadovoljan zašto ta partije nije bila deo takozvane pro-EU opozicije koja je nedavno formiralan nekakav savez.
Informer je došao do prepiski blokadera iz viber grupe "Zbor Južni Telep" po kojima se vidi da su se zgubidani iz Novog Sada potpuno raspali, a u kojoj meri su zaratili i koliko se međusobno ne podnose svedoče optužbe za prevare, zloupotrebe, laži...
Pokušaj sprovođenja obojene revolucije u Srbiji nije bio ni spontan, ni slučajan događaj. To je bila ciljana operacija čiji je jedini smisao bio da se sruši nezavisna, suverena i samostalna politika Srbije, politika čiji je idejni tvorac Aleksandar Vučić, politika koja ne kleči, ne moli i ne pristaje da Srbija bude bilo čija kolonija.
Obraćajući se javnosti sa Banjice, nakon polaganja kamena temeljca za novi Generalštab, predsednik Srbije Aleksandar Vučić pozitivno se izrazio o kampanji "od vrata do vrata" koju su najavili blokaderi.
Ministar informisanja i telekomunikacija prof. dr Boris Bratina pozvao je sve Srbe na Kosovu i Metohiji da izađu sutra na izbore 28. decembra i da daju svoj glas Srpskoj listi koja je jedini garant mira i opstanka našeg naroda na Kosmetu.
Penzije u Srbiji su od 1. decembra veće za 12,2 odsto, a naši najstariji sugrađani, prema najavi predsednika Srbije Aleksandra Vučića, dobiće uvećanja primanja pre Badnjeg dana.
U ataru sela Aradac, u opštini Zrenjanin, danas oko 15.18 časova dogodila se tragedija u kojoj je prilikom vraćanja iz lova poginuo D. K. (59) iz Futoga.
Glumica Iskra Brajović podelila je od istorije sačuvanu novogodišnju fotograviju na kojoj je za ruke drže bivši supružnici, otac i veliki glumac Vojislav Voja Brajović i majka Ljiljana.
Glumica Mina Lazarević već neko vreme je u emotivnoj vezi sa glumcem Vladimirom Pošavcem Tušekom ali se malo zna da je on bio u braku sa njihovom koleginicom Jelenom Bosančić sa kojom ima sina.
Dok su se prolaznici u Njujorku nadali fotografiji i kratkom susretu, glumac Harison Ford imao je sasvim drugačiji plan, da mirno pređe ulicu i nastavi svojim putem.
Ponekad je dovoljan dobar film da te resetuje, pogura i natera da ponovo poveruješ u sebe. Ako ti treba inspiracija, energija ili samo mali podsetnik da je upornost jača od okolnosti, ovo su filmovi koje vredi pogledati.
Nova godina i Božić su sve bliži, a ako ste već okitili jelku ili planirate uskoro, imamo sjajnu vest - jedan ukras se vraća u velikom stilu. Reč je o mašnama - prelepim detaljima koji svakoj dekoraciji daju završni pečat.
Pevačica Severina Vučković, koja huška na nemire u Srbiji, ostala je bez nastupa i u susednoj Crnoj Gori, jer je prema rečima voditelja Bože Dobriše narod ne želi.
Imate mišljenje?
Ukoliko želite da ostavite komentar, kliknite na dugme.
Ostavite komentar