TREBA MU 24 SATA DA STIGNE DO IZRAELA: Bi-Bi-Si javlja - Najveći nosač aviona na svetu napustio Krit, kreće se ka Bliskom istoku
126. 02. 2026. u 21:33
226. 02. 2026. u 21:33
Vesti
Da je Priština u „niskom startu" za lobiranje govore aktivnosti premijera privremenih institucija Aljbina Kurtija, koji je početkom jula posetio Atinu, gde je od grčkog premijera Kirjakosa Micotakisa zatražio da Helenska republika prizna nezavisnost KiM. Sa druge strane egejske obale, turski predsednik Redžep Tajip Erdogan obećao je da će pomoći napore Prištine u širenju priznanja.
Koja su srpska diplomatska oruđa da se suprotstavi prištinskoj agresiji
Šta je Srbiji činiti? Sagovornici Sputnjika, iskusne diplomate, Zoran Milivojević i Vladislav Jovanović, napominju da sve gorepomenuto nagoveštava da se, ni Priština, niti SAD, nisu držali dogovora o moratorijumu, već da su neprekidno radili na lobiranju za kosovsku nezavisnost.
Kada početkom septembra i formalno prestane da važi dogovor o moratorijumu za kampanje priznanja i „otpriznavanja" Kosova i Metohije, na koji su se Beograd i Priština obavezali Vašingtonskim sporazumom, sudeći prema aktivnostima koje privremene prištinske institucije već sada sprovode, teška diplomatska borba za našu zemlju - tek predstoji.
- Zamrzavanje je očigledno bilo potrebno da bi se kosovski Albanci, ali i njihovi prijatelji na Zapadu pribrali i organizovali za sledeće nastupanje. Moratorijum je bio dragocen za Kosovo i njegove zaštitnike, dobili su u vremenu; mi smo, zaustavljajući aktivnosti, izgubili na momentumu u toj akciji. Ali nije mnogo izgubljeno i mi možemo, ne samo da nadoknadimo vreme, već i da obezbedimo nova povlačenja, s tim što bi valjalo već sada pripremati rad u tom pravcu - kaže Jovanović.
Sebiji na raspolaganju stoji nastavak diplomatske akcije iz perioda kada je naša zemlja uspešno lobirala kod zemalja koje su priznale kosovsku nezavisnost da ta priznanja povuče, smatra Milivojević. Polazna tačka Srbije je da pitanje KiM nije rešeno, da je u nadležnosti Saveta bezbednosti UN, kao i da je za mir i stabilnost neophodno da se dođe do kompromisnog rešenja dijalogom.
- Prema državama koje nisu priznale KiM trebalo bi delovati tako da ne menjaju stav, dok bi sa ključnim partnerima koji su na našoj strani trebalo dogovoriti se o odbrani naših ključnih nacionalnih interesa na principijelnoj osnovi; pre svega sa stalnim članicama Saveta bezbednosti, jer je kosovsko pitanje u njegovoj nadležnosti. Dakle, čvrsta odbrana Rezolucije 1244 sa Rusijom i Kinom, ali i sa drugim državama koje nisu priznale Kosovo, kao što su Indija, Indonezija, Brazil, Argentina i tako dalje", objašnjava on i dodaje da bi osnova za nastup Srbije trebalo da bude afirmacija međunarodnog prava i poretka zasnovanog na Povelji UN.
- To zemlje razumeju, pogotovo sada, kada su zaoštreni međunarodni odnosi i kada vam niko ne garantuje suverenitet i teritorijalni integritet osim međunarodnog prava i principa. Borba za takav međunarodni poredak je isto tako i borba za odbranu našeg stava vezanog za KiM - kategoričan je on.
Dobra prilika da Srbija iskaže svoje stavove za obojicu naših sagovornika biće obeležavanje godišnjice osnivanja Organizacije nesvrstanih zemalja u Beogradu 11. i 12. oktobra - među nesvrstanima ima mnogo onih koji nisu priznali kosovsku nezavisnost, pa i važnih država kao što su Indija, Indonezija ili Iran.
Uz to, za Srbiju su važna i načela nesvrstanih kao što su nemešanje u unutrašnja pitanja drugih, čuvanje suvereniteta i teritorijalnog integriteta država, načelo da se sila ne upotrebljava u međunarodnim odnosima...Takođe, među nesvrstanima postoji i mnogo država koje se mogu naći u istoj situaciji kao i Srbija, kaže Milivojević.
Skup predstavnika Nesvrstanih u Beogradu, Srbija ne samo da može da iskoristi za akciju povodom KiM, već i da podseti na ulogu koju je Jugoslavija odigrala u borbi zemalja „Trećeg sveta" tokom dekolonizacije i njihove borbe za nezavisnost - a Srbija je, zahvaljujući neutralnosti, u tom smislu prava naslednica Jugoslavije, objašnjava Jovanović.
- To može da ima samo pozitivan uticaj na zemlje koje su, pod pritiskom zapadnih sila ili istrčavajući se, priznale nezavisnost Kosova, da još jednom o svemu tome razmisle i sagledaju da je njihova identifikacija daleko bliža sa Srbijom, nego sa njenom silom odvojenom pokrajinom koja teži da postane članica NATO - ističe on.
Pitanje Jerusalima - vetar u leđa Srbiji
Srbiji kao, kako Jovanović kaže, mali vetar u leđa daje i činjenica da naša zemlja nije ispunila sve obaveze iz Vašingtonskog sporazuma - preseljenje srpske ambasade u Izraelu iz Tel Aviva u Jerusalim. Mnoge muslimanske zemlje doživele su otvaranje prištinske ambasade u Jerusalimu kao izdaju - tim rečima o tom pitanju izjasnio se upravo turski predsednik. Međutim, u slučaju Turske radi se o istorijskim i verskim vezama i interesima.
- Države koje nemaju te istorijske naslage u sećanjima, niti ambiciju da se vrate na stare prostore, a to je većina muslimanskih zemalja, nemaju tu vrstu hipoteke, slobodnije bi mogle da razmotre kosovsko pitanje i da shvate da je stvaranje „posebnog slučaja" od Kosova latentna i perspektivna opasnost za integritet njihovih država, jer se njihove nacionalne manjine i zajednice uvek mogu pozvati na taj slučaj kako bi opravdale svoj secesionizam - zaključuje Jovanović.
Komentare objavljujemo prema vremenu njihovog pristizanja. Prednost u objavljivanju komentara imaće registrovani korisnici. Molimo Vas da ne pišete komentare velikim slovima, kao i da vodite računa o pravopisu.
Redakcija Informer.rs zadržava pravo izbora, brisanja komentara, ili modifikacije komentara koji će biti objavljeni. Prema Zakonu o informisanju zabranjeno je objavljivanje svih sadržaja koji podstiču diskriminaciju, mržnju ili nasilje protiv lica ili grupe lica zbog njihovog pripadanja ili nepripadanja određenoj rasi, veri, naciji, etničkoj grupi, polu ili zbog njihovog seksualnog opredeljenja.
Nećemo objavljivati komentare koji sadrže govor mržnje, psovke i uvrede. Sadržaj objavljenih komentara ne predstavlja stavove redakcije Informera ili portala Informer.rs, već isključivo stavove autora komentara.
Sugestije ili primedbe možete da šaljete na redakcija@informer.rs.
Kako nezvanično saznajemo, troje tužilaca su u ime gubitnika na jučerašnjim tužilačkim izborima podnela gotovo identična tri prigovora na izborni proces tražeći od Visokog saveta tužilaštva (VST) da poništi jučerašnje izbore.
26.02.2026
20:28
Zamenik glavnog urednika Informera Dejan Vukelić prokomentarisao je posetu predsednika Srbije Aleksandra Vučića i predsednice Narodne skupštine Ane Brnabić Kazahstanu, odnosno Danskoj.
26.02.2026
20:08
Bivši predsednik i nekadašnji premijer Crne Gore Milo Đukanović saslušan je u Specijalnom državnom tužilaštvu u okviru istrage koja je protiv njega pokrenuta jer Agenciji za sprečavanje korupcije (ASK), navodno, nije prijavio ručne satove vredne do 225 hiljada evra, saznaje portal Adria.
26.02.2026
19:33
Predsednica Narodne skupštine Republike Srbije, Ana Brnabić, oglasila se na društvenoj mreži Instagram, povodom prisustva na svečanoj večeri u Budimpešti, uoči sutrašnje Konferencije predsednika parlamenata Jugoistočne Evrope.
26.02.2026
21:22
Predsednik Srbije Aleksandar Vučić, koji boravi u dvodnevnoj poseti Kazahstanu, izjavio je danas u Astani da je sa predsednikom Kazahstana Kasimom Žomartom Tokajevim razgovarao o saradnji dve zemlje u brojnim oblastima.
26.02.2026
20:55
Pred početak polufinala Exatlona članovi Plavog tima priznali su da osećaju tremu, osim Andreja Bedića koji ne oseća apsolutno ništa.
26.02.2026
21:45
Polufinalisti Exatlona su se složili da su se svi zasluženo našli u završnoj fazi takmičenja pošto su se baš oni najbolje snalazili do sada.
26.02.2026
21:25
Eliminisani učesnici najvećeg sportskog rijalitija Exatlona su se, nakon ispadanja iz takmičenja, uputili u džunglu.
26.02.2026
18:01
Marko Nikolić osigurao je svoje mesto u polufinalu Exatlona i tom prilikom podelio šta ga je najviše zabolelo tokom borbe.
26.02.2026
16:05
Nevena Petrović otkrila je da je tokom današnjeg duela u glavi čula glas bivšeg saigrača Alekse Erskog, kao i da veruje da će pobediti svoju suparnicu Milicu Ohman na večerašnjem Exatlon poligonu.
26.02.2026
14:00
Dejan Jelača, srpski glumac koji živi i radi u Americi gostujući u Info jutru otkrio je kakav je život preko okeana i kako Amerikanci gledaju na poteze svog predsednika Donalda Trampa.
26.02.2026
12:00
Miljan Damjanović, potpredsednik SRS i Marko Šćepanović, savetnik ministra Ivice Dačića gostujući u Info jutru komentarisali su zlurade komentare na račun zdravstvenog stanja ministra spoljnih poslova.
26.02.2026
10:53
Zbog najnovijih šokantnih vesti o ministru Ivici Dačiću, lideru SPS, koji je u bolnici i u životnoj je opasnosti najnoviju epizodu ‘Eksatlona’ emitovaćemo u nešto kasnijem terminu, iza 21.30.
25.02.2026
21:15
Aleksandar Jerković, iz Odbora za kontrolu i opservaciju i Miroslav Čučković, član predsedništva SNS gostujući u Info jutru komentarisali su predstojeće lokalne izbore, ali i pripremu atentata na predsednika Srbije Aleksandra Vučića.
25.02.2026
12:02
Na društvenoj mreži TikTok pojavila se opasna igra Izazov "Paracetamol", u kojem se mladi takmiče ko će uneti veće količine ovog leka!? Ovaj opasni trend širi se najviše među školskom decom, koja žele da završe kod lekara i tako izbegnu odlazak u školu.
26.02.2026
16:00
Patrijarh srpski Porfirije razgovarao danas je u Beogradu sa potpredsednikom Vlade Severne Makedonije Ivanom Stoilkovićem.
26.02.2026
22:00
Na Tari se danas probudio krupan i gladan medved, što bi prema narodnom verovanju značilo da je zimi došao kraj.
26.02.2026
21:01
Nakon promene vlasništva, brend Intersport i dalje će biti prisutan, ali sa manjim brojem direktno upravljanih trgovina.
26.02.2026
19:00
Srbija ove godine ima dva predstavnika u finalu 12. "International Medis Awards for Medical Research", prestižne regionalne nagrade koju često nazivaju i medicinskim Oskarom.
26.02.2026
18:30
Policija u Požegi je jutros uhapsila Ž. Č. (57), državljanina Crne Gore, u čijem je automobilu pronašla veliku količinu marihuane.
27.02.2026
00:03
U velikoj međunarodnoj akciji uhapšeno je sedam osoba koji se dovode u vezi sa pranjem novca od kokaina, a za potrebe italijanskih mafijaša.
26.02.2026
23:51
Društvenim mrežama širi se još jedan video snimak na kojem je navodno odbegli Miloš Medenica, sin bivše predsednice Vrhovnog suda Vesne Medenice.
26.02.2026
22:46
Otac dečaka koji je ranjen 3. maja 2023. u jezivom masakru u OŠ "Vladislav Ribnikar" svedočio je u sudnici Višeg suda u Beogradu, u postupku koji se vodi protiv Vladimira i Miljane Kecmanović. On je detaljno govorio o tome kako je zločin kom je njegov sin svedočio, zauvek promenio njegov život i odrastanje.
26.02.2026
21:30
Sud u belgijskom gradu Dendermonde osudio je Sanija Al Murdu, jednog od vođa "škaljarskog klana", na 15 godina zatvora zbog međunarodne trgovine kokainom.
26.02.2026
21:00
Manekenka Klaudija Šifer skuplja insekte, a glumac Džoni Dep voli da se igra sa barbikama. Ovo su samo neki od ekscentričnih hobija holivudskih zvezda.
26.02.2026
18:20
U specijalu posvećenom seriji "Katarina Velika" na TV Informer, scenaristkinja Aleksandra Kostadinović i književnik Ranko Gojković govorili su o ljubavnicima Katarine Veliike i tome da li je baš sve istina ili su stvari malo preuveličane.
26.02.2026
17:03
Warner Bros. Pictures od 5. marta u srpske bioskope donosi "Nevestu", mračnu reinterpretaciju mita o Frankenštajnu sa Kristijanom Bejlom i Džesi Bakli u glavnim ulogama.
26.02.2026
15:37
Tamara Krcunović je zabeležila još jednu maestralnu ulogu, kada je modnim sladokuscima na premijeri filma "Biće novih leta" priredila mali stilski čas.
26.02.2026
15:04
Popularni glumac Luka Raco, fotografijama iz detinjstva oduševio pratioce.
26.02.2026
14:23
Ako ste primetili da vaša malja žmuri dok jede, stručnjaci su otkrili šta stoji iza ovog fenomena.
26.02.2026
21:00
Ako ste slučajno obrisali poruke na WhatsApp-u, ne mora da znači da su zauvek izgubljene, uz pravilan postupak, često ih je moguće vratiti.
26.02.2026
20:20
Tumačenja zvezda ukazuju da od 27. februara dolazi do popuštanja zastoja kada je reč o novcu. Bikovi, Škorpije i Ribe bi mogli posebno da osete olakšanje kroz isplate koje su kasnile, nove prilike ili iznenadne dobitke.
26.02.2026
19:00
Brz, ukusan i posan obrok dolazi iz jednostavne kombinacije pirinča, sočiva i spanaća. Gotov je za samo 15 minuta i savršen je za dane posta ili lagani biljni ručak bez komplikacija.
26.02.2026
18:20
Jedan od najnovijih hitova je tzv. "metoda činije" - trik za kovrdžavu kosu koji je osvojio društvene mreže i još ne pokazuje znake opadanja popularnosti.
26.02.2026
17:40
Nakon što se proširila vest da se estradni par Đole i Vesna Đogani razvode, internetom je krenula da kruži fotografija sa njegovog prvog venčanja sa pevačicom Slađom Delibašić.
26.02.2026
23:04
Kubanac Lisdian Abreu De La Rosa privukao je najviše pažnje u "Zvezdama Granda", a velika podrška mu je Dara Bubamara, koja je napravila haos dok je nastupao.
26.02.2026
22:28
Influenserki Luni Đogani suprug Marko Miljković priredio je iznenađenje za 30. rođendan i odveo je na Maldive.
26.02.2026
21:49
Pevačica Ana Nikolić oglasila se na Instagramu nakon što je javnost saznala da je Ivica Dačić primljen na Kliniku za pulmologiju sa obostranom upalom pluća.
26.02.2026
21:17
Učesnicu PZE Anđelu Vranić Lores na društvenoj mreži Iks prozvali su da se izoperisala, a zatim objavili njene fotografije nekada i sada.
26.02.2026
21:02
Imate mišljenje?
Ukoliko želite da ostavite komentar, kliknite na dugme.
Ostavite komentar