HAOS U AVGANISTANU! Ćetvoro mrtvih u napadu na kuću ministra odbrane, talibani ubili portparola vlade i komandanta milicije
Podeli vest
Najmanje četiri osobe su poginule, a više od 10 je povređeno nakon bombaškog napada militanata na kuću avganistanskog ministra odbrane Bismilaha Kana Mohamadija
Avganistanski ministar nije bio kod kuće kada je detonirana automobil -bomba i ispaljeni hici u blizini njegove rezidencije u utvrđenoj Zelenoj zoni Kabula, a njegova porodica je bezbedno evakuisana, dok su četiri napadača ubijena, prenosi BBC.
Ruske vojne baze u Tadžikistanu i Kirgiziji biće uključene u zaštitu granica ODKB-a u slučaju direktne agresije iz pravca Avganistana, izjavio je ministar odbrane Rusije Sergej Šojgu
06.08.2021
09:51
Bezbednosni zvaničnici potvrdili su da su četiri osobe poginule u napadu, a da je 11 ranjeno i da su prebačeni u bolnice u Kabulu.
“Ne brinite, sve je u redu. Uveravam svoje voljene sunarodnike da takvi napadi ne mogu da utiču na moju spremnost da branim svoj narod i zemlju", poručio je Mohamadi nakon napada na Tviteru.
Niko nije do sada preuzeo odgovornost za napad, ali on je usledio pošto su talibanski pobunjenici napredovali u ofanzivi na gradove u provincijama na jugu i zapadu zemlje. Američki Stejt department osudio je napad, a portparol Ned Prajs poručio je da iako još ne može zvanično to da potvrdi, ovaj incident ima sva obeležja akcija koji su izvršili talibani proteklih nedelja.
Napad se dogodio u trenutku kada se vode borbe vladinih snaga i talibana u većini avganistanskih gradova, a Savet bezbednosti UN zahteva hitan prekid nasilja.
Prethodno je javljeno da su talibanski borci ubili načelnika vladinog centra za medije i informisanje u glavnom gradu Kabulu. Kako se navodi, zvaničnik saveznog ministarstva unutrašnjih poslova je potvrdio da je Dava Kan Minapal koji je bio na čelu vladinog centra za medije i informisanje (GMIC) ubijen, ali nije naveo ko je odgovoran za ovo ubistvo.
Minapal je takođe bio i portparol predsednika Avganistana Ašrafa Ganija. Talibani su danas pojačali sukobe sa vladinim snagama, a njihov cilj je bila milicija Abdula Rašida Dostuma koja sarađuje sa vlastima u Kabulu, čime se produžava njihova višemesečna ofanziva u avganistanskim pokrajinama.
Foto: AP/Tanjug
Napeto u Avganistanu
Vlasti su danas potvrdile da je, u blizini grada Šebergana, ubijeno najmanje 10 avganistanskih vojnika, kao i komandant naoružanih pripadnika Dostumove milicije, koju čine Uzbeci iz Avganistana.
"Talibani su ove nedelje izveli oružane napade na periferiji Šebergana i tokom teških sukoba ubijen je komandant provladinih snaga milicije lojalan Dostomu", saopštio je vladin zvaničnik Abdul Kader Malia, prenosi Rojters.
Talibani, koji se bore za ponovno uspostavljanje vlasti, nakon što su ih 2001. godine zbacile snage predvođene SAD, pojačale su svoju kampanju kako bi porazile vladu koju podržava Vašington, jer američke snage završavaju povlačenje iz ove zemlje nakon 20 godina.
Talibani i avganistanska vojska vode već dve nedelje žestoke borbe za grad Laškar Gah, prestonicu provincije Helmand, a Ujedinjene nacije su ove nedelje saopštile da se duboko zabrinute zbog bezbednosti desetina hiljada ljudi zarobljenih u ovom gradu. Poslednjih meseci talibani su stekli kontrolu nad desetinama okruga i više provincija na severu zemlje.
Komentare objavljujemo prema vremenu njihovog pristizanja. Prednost u objavljivanju komentara imaće
registrovani korisnici. Molimo Vas da ne pišete komentare velikim slovima, kao i da vodite računa o pravopisu.
Redakcija Informer.rs zadržava pravo izbora, brisanja komentara, ili modifikacije komentara koji će biti objavljeni.
Prema Zakonu o informisanju zabranjeno je objavljivanje svih sadržaja koji podstiču diskriminaciju, mržnju ili
nasilje protiv lica ili grupe lica zbog njihovog pripadanja ili nepripadanja određenoj rasi, veri, naciji,
etničkoj grupi, polu ili zbog njihovog seksualnog opredeljenja.
Nećemo objavljivati komentare koji sadrže govor mržnje, psovke i uvrede. Sadržaj objavljenih komentara ne
predstavlja stavove redakcije Informera ili portala Informer.rs, već isključivo stavove autora komentara.
Sugestije ili primedbe možete da šaljete na redakcija@informer.rs.
Pakistan je izveo ciljane vazdušne udare na Kabul i Kandahar nakon, kako navode bezbednosni izvori, ponovljene prekogranične agresije avganistanskog talibanskog režima.
Ruske vojne baze u Tadžikistanu i Kirgiziji biće uključene u zaštitu granica ODKB-a u slučaju direktne agresije iz pravca Avganistana, izjavio je ministar odbrane Rusije Sergej Šojgu
Na društvenim mrežama pojavili su se dramatični snimci snažnog raketnog napada Irana na Tel Aviv, dok se na kadrovima vidi kako projektili pogađaju grad bez vidljivog dejstva izraelske protivvazdušne odbrane.
Privremeno povlačenje NATO kontingenta iz Iraka započelo je 20. marta i završeno je u noći između 22. i 23. marta, nakon pojačanih napada Irana na vojne baze, saopštio je predstavnik Alijanse.
General u penziji Milorad Stupar izjavio je da je Vojska SR Jugoslavije početak NATO agresije 24. marta 1999. godine dočekala sa 120.000 vojnika na prostoru Autonomne pokrajine Kosova i Metohije.
Tanasije Marinković, profesor Pravnog fakulteta Univerziteta u Beogradu, gostovao je u Utisku nedelje, a gledalac koji se uključio u program imao je pitanje za njega...
Slobodan Georgiev, jedan od urednika programa Dragana Šolaka je tokom gostovanja na tajkunskoj televiziji N1 govorio o aktuelnom sukobu između Dragana Đilasa i blokadera.
Srbija je danas imala samo jedan izbor i napravila ga je jasno: Informer televizija je apsolutno najgledanija u trenutku prenosa velikog narodnog skupa SNS-a!
U prethodnoj epizodi Informerove emisije “Na merama” otkrili smo vam kako “dokoniše” poslanik blokader Aleksandar Jovanović Ćuta, kakve “male signale” razmenjuju muzička zvezda Nataša Bekvalac i političar Draško Stanivuković, gde provodi vreme nekadašnji premijer Zoran Živković, kakav je bio provod na slavlju kod pevača Ere Ojdanića, šta je na meniju funkcionera SPS-a Dušana Bajatovića, kuda su posle lekarskog pregleda otišli pevačica Ana Nikolić i njen emotivni partner, kompozitor Goran Ratković Rale…
Srpska pravolsavna crkva i njeni vernici danas praznuju Svetog mučenika Kodrata Korintskog, a veruje se da je čuvan, hranjen i vođen promislom Božjom i anđelom hraniteljem.
U Republici Srbiji jedna od boljih karika jeste poljoprivreda, rekao je ministar poljoprivrede, šumarstva i poljoprivrede, Dragan Glamočić, gostujući u emisiji Info Jutro na Informer TV.
Slučaj ubistva male Danke Ilić (2), koji je potresao celu Srbiju, ponovo je u fokusu javnosti pred godišnjicu zločina koji ni danas nije dobio potpuni epilog.
Porodica Mehmedović iz Kaknja godinama trpi bizarno maltretiranje od svog prvog komšije Idriza M., koji ih psuje, vređa, i pred ženama i decom se skida go.
Glumica Lidija Vukićević snimila se u crnoj suknji i sakou ispod kojeg je nosila čipkasti brushelter sa tufnama što je pokazala pratiocima na Instagramu.
Imate mišljenje?
Ukoliko želite da ostavite komentar, kliknite na dugme.
Ostavite komentar